Ελληνική Κοινωνική Πραγματικότητα

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όπως είναι γνωστό... δεν είμαστε ο τέλειος λαός. (Βέβαια δεν νομίζω να υπάρχει τέλειος λαός!)... Για το λόγο αυτό, νομίζω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να εκθέταμε τις εμπειρίες μας από την καθημερινή ζωή που δείχνουν την αγανάκτησή μας απέντανι σε φορείς, οργανισμούς, ακόμη και συνανθρώπους μας για τη συμπεριφορά τους (προς θεού... μην αναφέρετε ονόματα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πρόσφατα πήγα Γερμανία.. Ένα έχω να πώ.. Πολεοδομία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν μπορουσαμε να ξεκολισουμε απο κοινονικα κολιματα ("αυτος ειναι γιατρος αρα ειναι ετσι", "ελα μωρε, σε οικοδομες δουλευει" "Μα ειναι μπατσος", "ε, αφου ειναι αξιοματικος στην αεροπορια", "ελα μωρε, ενας ιδιωτικος υπαλιλος ειναι" "εχει το ταδε μπαρ!" κλπ) Θα γινοτανε το πρωτο βημα για να καταλαβουμε οτι ολοι ειμαστε ιδιοι, και οι υπηρεσιες που βριζουμε, απο ανρωπους σαν εμας απαρτιζονται...
Η αλλιως, πρεπει ολες η υπηρεσιες να γινουν εντελως απρωσοπες, οπως στο εξωτερικο, και να μας μαμανε κανονια οταν πρεπει, αλλα και να στηνονται η ιδιες οταν πρεπει... Κατι που δεν παιζει να γινει στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ χειρότερες κοινωνίες και μάλιστα σε πολλά πιο ανεπτυγμένα κράτη. Η ένστασή μου, βασικά, έχει να κάνει με αυτό που λέει ο Dark-kronos. Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι σίγουρα καλύτερο από τη γερμανική απάθεια/αδιαφορία, αλλά χειρότερο όταν φτάνει να είναι εισβολή στη ζωή του άλλου.
Επίσης, να σταματήσουμε να μεταθέτουμε τις ευθύνες μας στο "κράτος", αλλά να κάτσουμε να σκεφτούμε τι ποσοστό ευθύνης του "κράτους" αναλογεί στη μούρη, στα σπίτια και στους, κατα τ'αλλα, σεβαστούς γονείς μας.
Το γεγονός ότι οι Έλληνες είναι απρόθυμοι να δουλέψουν τόσο σκληρά και αφοσιωμένα όσο δουλεύουν σε άλλες χώρες δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό.
Η απαίτησή τους, όμως, να πληρώνονται όσο πληρώνονται σε άλλες χώρες που δουλεύουν εντελώς διαφορετικά, είναι κάπως ακατανόητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Oι σκεψεις του μιβ αγγιζουν ελαφρα τις δικες μου , και μαλιστα αυτο που δεν μπορω ειναι να ακουω " ε και τι θες να κανω στην ελλαδα ζουμε " στην ελλαδα ζουμε ετσι εξαιτιας ατομων με παρομοιο τροπο σκέψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όπως είναι γνωστό... δεν είμαστε ο τέλειος λαός (βέβαια δεν νομίζω να υπάρχει τέλειος λαός!)... Για το λόγο αυτό, νομίζω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να εκθέταμε τις εμπειρίες μας από την καθημερινή ζωή που δείχνουν την αγανάκτησή μας απέντανι σε φορείς, οργανισμούς, ακόμη και συνανθρώπους μας για τη συμπεριφορά τους (προς θεού... μην αναφέρετε ονόματα)...

Κατ' αρχήν, με ενοχλεί που ο μέσος Έλληνας κοιτά να βλάψει τον άλλο όχι επειδή έχει κάτι να αποκομίσει, αλλά από προσωπικό εγωισμό και σύμπλεγμα κατωτερότητας όταν κάποιος πετύχει κάτι, είτε με τον κόπο του είτε από καθαρά τυχαίους παράγοντες. Αντί να προσπαθήσει να μιμηθεί και να ξεπεράσει κάτι το ωραίο, το καταστρέφει. Το φαινόμενο αυτό γίνεται ιδιαίτερα έκδηλο στη σχολική ζωή.
Με ενοχλεί, επίσης, το καθεστώς του Κοινοβουλίου και των Υπουργικών Συμβουλίων. Ο καθένας τρώγεται με μέλη της αντίπαλης πολιτικής παράταξης, για να εξασφαλίσει την καλή εικόνα του κόμματος και την υστεροφημία του, αντί να λαμβάνονται μέτρα από κοινού, με στόχο την ουσιαστική επίλυση των διαφόρων προβλημάτων που υπάρχουν.
Περιττή θεωρώ να αναφέρω τη δυσαρέσκειά μου για το εκπαιδευτικό σύστημα, για το οποίο εξάλλου υπάρχει και ξεχωριστό τόπικ.

Αν μπορουσαμε να ξεκολισουμε απο κοινονικα κολιματα ("αυτος ειναι γιατρος αρα ειναι ετσι", "ελα μωρε, σε οικοδομες δουλευει" "Μα ειναι μπατσος", "ε, αφου ειναι αξιοματικος στην αεροπορια", "ελα μωρε, ενας ιδιωτικος υπαλιλος ειναι" "εχει το ταδε μπαρ!" κλπ) Θα γινοτανε το πρωτο βημα για να καταλαβουμε οτι ολοι ειμαστε ιδιοι, και οι υπηρεσιες που βριζουμε, απο ανρωπους σαν εμας απαρτιζονται...
Η αλλιως, πρεπει ολες η υπηρεσιες να γινουν εντελως απρωσοπες, οπως στο εξωτερικο, και να μας μαμανε κανονια οταν πρεπει, αλλα και να στηνονται η ιδιες οταν πρεπει... Κατι που δεν παιζει να γινει στην Ελλαδα...

Αυτό έχει να κάνει με το πόσο ριζώνουν τα στερεότυπα στην κοινωνία. Βλέπουμε ότι, δυστυχώς, οι αξίες και τα ιδανικά θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος (πράγμα που συμβαίνει και αλλού), ενώ τα παραδοσιακά αρνητικά στερεότυπα επιμένουν.

Υπάρχουν πολύ χειρότερες κοινωνίες και μάλιστα σε πολλά πιο ανεπτυγμένα κράτη. Η ένστασή μου, βασικά, έχει να κάνει με αυτό που λέει ο Dark-kronos. Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι σίγουρα καλύτερο από τη γερμανική απάθεια/αδιαφορία, αλλά χειρότερο όταν φτάνει να είναι εισβολή στη ζωή του άλλου.
Επίσης, να σταματήσουμε να μεταθέτουμε τις ευθύνες μας στο "κράτος", αλλά να κάτσουμε να σκεφτούμε τι ποσοστό ευθύνης του "κράτους" αναλογεί στη μούρη, στα σπίτια και στους, κατα τ'αλλα, σεβαστούς γονείς μας.
Το γεγονός ότι οι Έλληνες είναι απρόθυμοι να δουλέψουν τόσο σκληρά και αφοσιωμένα όσο δουλεύουν σε άλλες χώρες δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό.
Η απαίτησή τους, όμως, να πληρώνονται όσο πληρώνονται σε άλλες χώρες που δουλεύουν εντελώς διαφορετικά, είναι κάπως ακατανόητη.

Ο Σκοτεινός Κρόνος μίλησε για απρόσωπες υπηρεσίες. Δε μίλησε για απάθεια, ούτε και για κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον, προσωπικού επιπέδου δηλαδή.
Για τους ανθρώπους, ναι, το δέχομαι ότι αν σε ληστέψουν στη μέση του δρόμου σε κάποια χώρα της Β/Δ Ευρώπης, μικρό ποσοστό του πληθυσμού θα τρέξει να σε βοηθήσει, εν αντιθέσει με την Ελλάδα. Αλλά για τις υπηρεσίες, δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να πάρεις 10 τηλέφωνα και να σε παραπέμψουν τελικά στο αρχικό που πήρες, να σου χρεώνουν κλήσεις για παράνομη σταύθμευση σε μια περιοχή που το αυτοκίνητό σου δεν έχει βρεθεί ποτέ (αυτό δε το έπαθα εγώ, σε περιοδικό το διάβασα:D), να χάνουν ιατρικό φάκελο πάχους τουλάχιστον δεκαπέντε εκατοστών (!), να πηγαίνεις για έκδοση ταυτότητας και να σου λένε ότι κλείνουν στις 12:30 ενώ στην πραγματικότητα κλείνουν μισή ώρα αργότερα, και να χαρακτηρίζονται ως υπηρεσίες που ενδιαφέρονται για τον πολίτη...
Στα υπόλοιπα συμφωνώ:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανέφερα τον Kronos μετά από τη νύξη μου περί κοινωνικού ενδιαφέροντος. Διάβαζε καλύτερα.
Η γραφειοκρατία του ελληνικού κράτους (απ'τον Άννα στον Καιάφα) δεν αποτελεί στοιχείο της κοινωνικής πραγματικότητας. Είναι απλά μια λειτουργία που έτσι καθιερώθηκε από τους κάφρους τους Βαυαρούς το 1830 κι από τότε δεν βρέθηκε κανένας να την αλλάξει. Όπως, βέβαια, και πολλά από τα στραβά του κράτους άρχισαν τότε.
Λάθη, φυσικά μπορούν να γίνονται πάντα. Εμένα και των γνωστών μου δεν έχει τύχει ποτέ να μας χρεώσουν τζάμπα κλήση. Προφανώς ένα, δύο ή εκατό περιστατικά δε μπορεί να είναι ο κανόνας.
Αναφέρεσαι, όμως, σε λάθος λειτουργία του κράτους. Δε νομίζω ότι μιλάει για την κρατική οργάνωση το topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μιλάει για φορείς. Διάβαζε καλύτερα, εγώ μια χαρά διαβάζω.:P

Ο Κρόνος όμως μίλησε για υπηρεσίες, όχι για κοινωνικό ενδιαφέρον.

Λάθη, ναι. Αλλά όχι να παίρνεις τηλέφωνο και να σου δίδουν έναν "αρμόδιο", ο οποίος σε ρωτά ένα σωρό λεπτομέρειες, και να σε βάζει μάλιστα να του στείλεις χαρτιά, και μετά από όλα αυτά να σου λέει ότι δεν είναι αυτός αρμόδιος αλλά η Αστυνομία Λουτρακίου. Και μετά η Αστυνομία να λέει ότι θα δει, ναι, ναι, ναι... Και να μη σε παίρνει τηλέφωνο... Λάθος δικό μου, δεν υπήρξα περισσότερο συγκεκριμένος.

Παντού υπάρχει γραφειοκρατία. Απλά εδώ αδιαφορεί για την άρτια επιτέλεση του καθήκοντός της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλάει για φορείς. Διάβαζε καλύτερα, εγώ μια χαρά διαβάζω.:P

Ο Κρόνος όμως μίλησε για υπηρεσίες, όχι για κοινωνικό ενδιαφέρον.

Λάθη, ναι. Αλλά όχι να παίρνεις τηλέφωνο και να σου δίδουν έναν "αρμόδιο", ο οποίος σε ρωτά ένα σωρό λεπτομέρειες, και να σε βάζει μάλιστα να του στείλεις χαρτιά, και μετά από όλα αυτά να σου λέει ότι δεν είναι αυτός αρμόδιος αλλά η Αστυνομία Λουτρακίου. Και μετά η Αστυνομία να λέει ότι θα δει, ναι, ναι, ναι... Και να μη σε παίρνει τηλέφωνο... Λάθος δικό μου, δεν υπήρξα περισσότερο συγκεκριμένος.

Παντού υπάρχει γραφειοκρατία. Απλά εδώ αδιαφορεί για την άρτια επιτέλεση του καθήκοντός της.


Παιδάκι μου, σου λέω ότι η αναφορά μου στο κοινωνικό ενδιαφέρον/απάθεια κλπ. δεν έχει να κάνει με τον Kronos. Αυτόν τον αναφέρω Ε Μ Β Ο Λ Ι Μ Α. Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδάκι μου, σου λέω ότι η αναφορά μου στο κοινωνικό ενδιαφέρον/απάθεια κλπ. δεν έχει να κάνει με τον Kronos. Αυτόν τον αναφέρω Ε Μ Β Ο Λ Ι Μ Α. Έλεος!

Υπάρχουν πολύ χειρότερες κοινωνίες και μάλιστα σε πολλά πιο ανεπτυγμένα κράτη. Η ένστασή μου, βασικά, έχει να κάνει με αυτό που λέει ο Dark-kronos. Το ελληνικό ενδιαφέρον είναι σίγουρα καλύτερο από τη γερμανική απάθεια/αδιαφορία[...] είναι κάπως ακατανόητη.

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμβόλιμα, λοιπόν, συμφωνούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top