Αρχαία - Τι πρέπει να προσέξετε φέτος στα αρχαία...

Λευτερης Κελ.

Νεοφερμένος

Ο Λευτερης Κελ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά προσέξτε φέτος να μάθετε συντακτικό.Στο λύκειο θεωρείται ο,τι το ξέρετε και επίσης μάθετε καλά τον β' αόριστο να μην έχετε προβλήματα..:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στην α λυκείου γίνεται επανάληψη:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στην α λυκείου γίνεται επανάληψη:bye:
Συμφωνώ, και συμπληρώνεις ότι δεν έχει υποθεί μέχρι τότε για τα αρχαία,κλείνεις ουσιαστικά τα γραμματικά και τα συντακτικά φαινόμενα των αρχαίων..

Στην Β είναι που σε τσακίζουν:jumpy:(έλα εντάξη άμα διαβάσετε καλά είναι, και αν δεν τύχει καμιά σαν την φιλόλογό μου, Παναγία μου!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οκε.. με το συντακτικο ''ενταξει ας πουμε''με την μεταφραση τι γενεται........???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotbilly

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οκε.. με το συντακτικο ''ενταξει ας πουμε''με την μεταφραση τι γενεται........???
νομιζω οτι πρεπει να κανουμε μεταφραση λεξη προς λεξη ( αφου κανουμε συντακτικο πρωτα :()...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ναι κατι τετοιο και δεν εχω καταλαβει τελικα τι παιζει !?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η μετάφραση δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο. Όλο το θέμα είναι να κάνετε πρώτα σύνταξη στην πρόταση, να γίνει χωρισμός προτάσεων (κυρίες-δευτερεύουσες) αν είναι δευτερεύουσα τι είδους και σιγά -σιγά βγαίνει η μετάφραση. Αλλά προς Θεού μην μαθαίνετε τη μετάφραση παπαγαλία δεν βοηθάει καθόλου... Καλύτερα να προσπαθείτε με βάση τη σύνταξη και με βάση λογικής-νοήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikoletta !!!

Νεοφερμένος

Η Nikoletta !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πάλι σχεδόν τέλεια με την μετάφραση, αλλά από γραμματική τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie_

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Β αοριστο? Συγγνώμη, εμας ουτε καν μας ανεφερε τους δευτερους, οτι θυμαμαι απο τα ιδιαιτερα! Δεν παμε καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NooB-HackeR

Νεοφερμένος

Ο κωσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνδρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν ξερω τη λετε..αλλα....εγω εχω το λυσαρη απο διπλα.και κανω ετσι τησ ασκησησ..(κακοσ.)..μπιπ μου..αλα να ειναι καλα το λυσαρη ..γιατι με βοητησε.πολυ στο διαγωνισμα...ειδικα την μεταφραση..με αυτο την εμαθα..αλλιωσ θα ειχα παρη κατω απο βαση....>¨(((αντε να καλα.τα λυσαργια..και το κοριτσ που ειναι παπο πισο.μου και μου λεει τησ λυσεισ...απο τα διαγωνισματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ολες τις δευτερευσες προτάσεις, οι οποιες ειναι πολυ σημαντικές και θα σου χρειαστουν στο λύκειο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kentzo

Νεοφερμένος

Ο Kentzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά τι θέματα θα πέσουν περίπου φέτος στα αρχαία και κάτι ακόμα ποιο κείμενο είναι σοσ να πέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Παιδιά τι θέματα θα πέσουν περίπου φέτος στα αρχαία και κάτι ακόμα ποιο κείμενο είναι σοσ να πέσει;

Είσαι τυχερός που είχα την Πειθία για προ³³²γιαγιά κι έχουμε στο αίμα μας, έμφυτο χάρισμα αυτό το "να μυρίσω τα νύχια μου, να σου πω" :redface:

Μισό λεπτό θα περιμένεις να κάνω την ιεροτελεστεία που απαιτείται για να έχουμε την ακριβέστατη απάντηση από τους Θεούς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά τι θέματα θα πέσουν περίπου φέτος στα αρχαία και κάτι ακόμα ποιο κείμενο είναι σοσ να πέσει;

Παρακαλώ τα νέα μέλη κυρίως να μην ποστάρουν ότι θέλουν όπου θέλουν. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα γι αυτό που ρωτάς και θα λάβεις περισσότερες απαντήσεις εκεί.
------
Τα Αρχαία της Γ' Γυμνασίου είναι πολύ βασικά. Όταν τελειώσετε την Γ πρέπει να ξέρετε αορ.β', παθητικούς χρόνους, τα σε -αω και -εω, παραθετικά, γ 'κλίση και πολλά άλλα. Είναι πολύ βασική χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κάντε επανάληψη όλες τις κλίσεις,μάθετε καλή μετάφραση και όχι αποστηθίσεις και ό,τι καινολυρια ύλη από ρηματα δείτε ( αοριστος β κλπ) όλα τα μαθαίνετε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top