O Eθνικός μας ύμνος

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι,πλακα-πλακα τεραστιος ειναι.αυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
Καλά τώρα το έμαθες?:P

κι εγω τωρα το εμα8α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
2) Γιατί σε αυτήν τη χώρα πάντα λέμε τους πατριώτες εθνικιστές;


Λοιπόν πιο ξεκάθαρα. Να ρωτήσω εγώ τώρα. Γιατί σε αυτήν την χώρα και σε κάθε χώρα οι εθνικιστές αυτοαποκαλούνται πατριώτες? Θεωρούν την αγάπη για την πατρίδα σπάνιο γνώρισμα το οποίο μόνο αυτοί και οι ομοιδεάτες τους είναι άξιοι να φέρουν?
Όποιον φασίστα και αν ρωτήσεις θα σου πεί δεν είμαι φασίστας είμαι πατριώτης και αγαπάω την πατρίδα μου(εκτός από ακραίες περιπτώσεις νεοναζί κλπ αμόρφωτων και απαίδευτων ατόμων που δηλώνουν φασίστες). Ο πατριωτισμός είναι μετρήσιμο χαρακτηριστικό? Ίσως στα μάτια λαοπλάνων να είναι. Στην πραγματικότητα όμως δεν στέκει να υποστιρίζεις ότι κάποιοι Έλληνες είναι περισσότερο πατριώτες απο κάποιους άλλους, υπάρχει Έλληνας που να θέλει να μοιραστεί το Αιγαίο με τους απέναντι? Όχι. Πιθανότατα να υπάρχουν κάποιοι που ίσως αποκομίσουν οικονομικά οφέλη από κάτι τέτοιο αλλά αυτοί δεν είναι Έλληνες, είναι οικονομικοί παράγοντες και υπηρέτες του τυφλού κέρδους άνεφ εθνικότητας και συναισθήματος.
Αλλά ξεφεύγω.

Δηλάδη ρε φίλε "πατριώτη- εθνικιστή" εγώ και οι υπόλοιποι Έλληνες τι κάνουμε? δεν την αγαπάμε την πατρίδα μας δεν την στιρίζουμε δεν μας αρεσει που είμαστε Έλληνες και δεν θέλουμε την ελευθερία της την ασφαλεία της και την θέση που της αξίζει στον παγκόσμιο χάρτη?

Άδωνις*
Δε μου λέει κάτι αυτό. Όταν κάποιος έρθει και σου πει "είμαι Χ" και μετά εσύ πεις "όλοι οι Χ είναι έτσι", το μόνο συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι δεν σκέφτεσαι. Άρα υπάρχεις; Δε νομίζω...
Βολικό και δειλό να κρύβονται οι εθνικιστές πίσω από την ταμπέλα του πατριώτη σαν φτηνοί δημάγωγοι. Άνθρωποι όπως αυτοί που αναφέρω (Άδωνις, Πλεύρης Καρατζαφέρης) είναι βασικοί εκπρόσωποι δήθεν πατριωτών και έχουν αρκετούς υποστιρικές για να εκλέγονται και να υπερπροβάλλονται. Οπότε όταν κάποιος μου πει στιρίζω τον χ και τις ιδέες του είναι και αυτός χ ίσως λιγότερο ξύπνιος όμως αφού δεν κερδίζει εκατομμύρια. Άρα miv δεν μιλάω για 3 άτομα που δεν γουστάρω αλλά για 5-7% του πληθυσμού της χώρας. Με άλλα λόγια δεν μου είπε κάποιος ότι είναι χ και πρόκρινα ότι όλοι οι χ είναι έτσι αντίθετα βγήκε ο χ και είπε ότι είναι έτσι και οι άλλοι από κάτω φώναξαν και αυτοί "Ναι και εμέις είμαστε χ και εμείς είμαστε έτσι".

Το υπογραμισμένο τι είναι? προσωπική επίθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει πως αποκαλούν οι συγκεκριμένοι τον εαυτό τους, δεν ανήκω στους κύκλους τους και δεν δέχομαι καμία ταύτιση με αυτούς.
Ενημερωτικά, πάντως, το ΛΑΟΣ βγήκε με την κοινοβουλευτική βάση του 3% και δεν προκύπτει από πουθενά πως αν πχ. ψηφίσεις ΚΚΕ είσαι κομμουνιστής. Καμία σχέση, στις εκλογές ρόλο παίζει ποιος κάνει το καλύτερο μάρκετινγκ και μόνο. Και οι περισσότεροι, βασικά, ψήφοι του ΛΑΟΣ ήταν απλά ψήφοι από φιλελεύθερους και συντηρητικούς που δεν ήθελαν να ξαναρίξουν στη ΝΔ, δεν ήταν φασίστες ή χρυσαυγίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει πως αποκαλούν οι συγκεκριμένοι τον εαυτό τους, δεν ανήκω στους κύκλους τους και δεν δέχομαι καμία ταύτιση με αυτούς.

Σε κατηγόρισε κανένας? (εγωκεντρισμός?)

Ενημερωτικά, πάντως, το ΛΑΟΣ βγήκε με την κοινοβουλευτική βάση του 3%

Το ποσοστό που αναφέρω περιλαμβάνει όλα το σύνολο των ακροδεξιών κομμάτων όχι το πιο πιασίαρικο απο αυτά.

Καμία σχέση, στις εκλογές ρόλο παίζει ποιος κάνει το καλύτερο μάρκετινγκ και μόνο.

Συμφωνώ. Αυτοί πουλανε πατριωτισμό πχ.

Και οι περισσότεροι, βασικά, ψήφοι του ΛΑΟΣ ήταν απλά ψήφοι από φιλελεύθερους και συντηρητικούς που δεν ήθελαν να ξαναρίξουν στη ΝΔ, δεν ήταν φασίστες ή χρυσαυγίτες.

Φιλελεύθερους? Μπα αυτοί ψηφίζουν οικολόγους.




Ξαναδίαβασε το ποστ μου πριν και απάντα σε όλα.


Είμαστε οφτόπικ για αυτό θα σου ζητήσω έτσι για το καλό της συζήτησης να ποστάρεις το αγαπημένο σου κομμάτι από το ποίημα απο το οποίο προέκυψε ο εθνικός μας ύμνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν μπορώ...

Ούτε αυτοί, απ' ό,τι ακούς. :Ρ
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Δεν μπορώ...
Ούτε αυτοί, απ' ό,τι ακούς. :Ρ
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top