ΦΠΑ και Φροντιστήρια.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα,

ήθελα να ρωτήσω όσους από εσάς πηγαίνετε σε κάποιο φροντιστήριο, σας ενημέρωσαν καθόλου για τις τελευταίες εξελίξεις στο θέμα του ΦΠΑ; Και αν ναι, τι σας είπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εμενα δεν μου εχουν πει κατι...αν και ειναι σιγουρο πως την αυξηση θα την καλυψουν οι μαθητες και οχι τα φροντιστήρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη. Μας είχαν πει από την αρχή της χρονιάς τις τιμές με και χωρίς την άυξηση του ΦΠΑ και συνεχίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Δυστυχώς βγήκε τροπολογία που ακυρώνει τη ρύθμιση....
Με την προτεινόμενη διάταξη καταργούνται από τότε που ίσχυσαν οι διατάξεις με τις οποίες υπήχθησαν σε καθεστώς ΦΠΑ οι υπηρεσίες εκπαίδευσης και επανέρχονται σε ισχύ οι διατάξεις του Κώδικα ΦΠΑ ως είχαν πριν την αντικατάστασή τους, με τις οποίες προβλέπεται απαλλαγή των υπηρεσιών αυτών από το φόρο. Εάν τυχόν έχει καταβληθεί φόρος επιστρέφεται, υπό την προϋπόθεση ότι εκδίδονται πιστωτικά φορολογικά στοιχεία για την επιστροφή του επιρριφθέντος φόρου στον αντισυμβαλλόμενο. Ομοίως διαγράφονται τυχόν πρόστιμα που έχουν εν τω μεταξύ επιβληθεί και επιστρέφονται με αίτηση του φορολογούμενου ποσά που ενδεχομένως έχουν καταβληθεί. Οι υποκείμενοι που από 20.7.2015 είχαν ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ υποβάλλουν δήλωση μεταβολών για την ένταξή τους στο απαλλασσόμενο καθεστώς μέχρι τις 30.12.2015. Δηλώσεις αποθεμάτων μετάταξης που τυχόν έχουν υποβληθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος δεν παράγουν έννομα αποτελέσματα.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...opologia-pou-katargei-ton-fpa-stin-ekpaidefsi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
"Δυστυχώς"...;;;

Aπαλλαγή του ΦΠΑ στην εκπαίδευση σημαίνει ισοδύναμα 300 εκατομμύρια ευρώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Προτιμούσες δηλαδή αυτά τα χρήματα να τα δώσουν οι γονείς για τα φροντιστήρια μιας και εσύ δεν πας φροντιστήριο?
Μόνο με το φπα στα ιδιωτικά σχολεία θα συμφωνούσα. Από κει και πέρα δεν γίνεται να μπαίνει φπα για υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχει το κράτος. Και ουσιαστικά πάλι οι μικρομεσσαίοι θα πλήρωναν μόνο, αφού οι υπόλοιποι προτιμούν τα ιδιαίτερα όπου επικρατεί πλήρης φοροδιαφυγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
εμενα δεν μου εχουν πει κατι...αν και ειναι σιγουρο πως την αυξηση θα την καλυψουν οι μαθητες και οχι τα φροντιστήρια....
Η "αύξηση" τελικά δεν θα γίνει, μιας και η κυβέρνηση πήρε πίσω το ΦΠΑ της εκπαίδευσης, αλλά αν γινόταν, φυσικά θα την κάλυπταν οι μαθητές και όχι τα φροντιστήρια.

Ο ΦΠΑ είναι φόρος του καταναλωτή, όχι αύξηση στην τιμή του προϊόντος. Όπως το ΦΠΑ του κρέατος δεν το πληρώνει ο κρεοπώλης αλλά ο κρεατοφάγος, έτσι και το ΦΠΑ των φροντιστηρίων δεν το πληρώνει ο φροντιστηριούχος αλλά οι γονείς του μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Προτιμούσες δηλαδή αυτά τα χρήματα να τα δώσουν οι γονείς για τα φροντιστήρια μιας και εσύ δεν πας φροντιστήριο?
Μόνο με το φπα στα ιδιωτικά σχολεία θα συμφωνούσα. Από κει και πέρα δεν γίνεται να μπαίνει φπα για υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχει το κράτος. Και ουσιαστικά πάλι οι μικρομεσσαίοι θα πλήρωναν μόνο, αφού οι υπόλοιποι προτιμούν τα ιδιαίτερα όπου επικρατεί πλήρης φοροδιαφυγή...
Αν δεν τα δώσει στο φροντιστήριο θα τα δίνει σε τέλη κυκλοφορίας...

H άποψη μου είναι να μπαίνει σε όλες υπηρεσίες και τα προιόντα ίδιο ΦΠΑ και μόνο αν μια επιχείρηση βγάζει κάτω από 5000 ευρώ ετήσιο εισόδημα να το αποδίδει.


Το φροντιστήριο δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης μην τρελαθούμε... Είναι λογικό για σένα να πληρώνουμε ΦΠΑ στην εστίαση και ΕΝΦΙΑ στα στέγαση και να μην πληρώνουμε ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση...

Η "αύξηση" τελικά δεν θα γίνει, μιας και η κυβέρνηση πήρε πίσω το ΦΠΑ της εκπαίδευσης, αλλά αν γινόταν, φυσικά θα την κάλυπταν οι μαθητές και όχι τα φροντιστήρια.

Ο ΦΠΑ είναι φόρος του καταναλωτή, όχι αύξηση στην τιμή του προϊόντος. Όπως το ΦΠΑ του κρέατος δεν το πληρώνει ο κρεοπώλης αλλά ο κρεατοφάγος, έτσι και το ΦΠΑ των φροντιστηρίων δεν το πληρώνει ο φροντιστηριούχος αλλά οι γονείς του μαθητή.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα....... Ο ΦΠΑ αν και φόρος του καταναλωτή τη ζημιά την πληρώνει ο νόμιμος επιχειρηματίας έμμεσα. Ο λόγος είναι ότι ο καταναλωτής έχει τη δυνατότητα της επιλογής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο καταναλωτής θα προτιμήσει τον ανταγωνιστή που προσφέρει την ίδια υπηρεσία μαύρα στην μισή τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Από οτι μου λένε, οι φροντιστές πιάνουν τους γονείς και '' απειλούν '': Χωρίς απόδειξη και δεν επωμίζεσαι τον ΦΠΑ, με απόδειξη και τρως αύξηση λόγω ΦΠΑ.

Οι μαυραγορίτες της παραπαιδείας, και συνεχίζουν να ζημιώνουν το κράτος, και διατηρούν ανέπαφα τα κέρδη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Από οτι μου λένε, οι φροντιστές πιάνουν τους γονείς και '' απειλούν '': Χωρίς απόδειξη και δεν επωμίζεσαι τον ΦΠΑ, με απόδειξη και τρως αύξηση λόγω ΦΠΑ.

Οι μαυραγορίτες της παραπαιδείας, και συνεχίζουν να ζημιώνουν το κράτος, και διατηρούν ανέπαφα τα κέρδη τους.

Μη τα βάζουμε με τους φροντιστηριούχος. Σχεδόν το σύνολο των ιδιαιτεράδων προσφέρουν τις υπηρεσίες τους μαύρα. Ο φροντιστηριούχος δίνει την επιλογή στους γονείς να κλέψουν το κράτος κάτι το οποίο έχει όφελος και για τις δυο πλευρές. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνουν γιατί η φορολογική πολιτική του κράτους είναι απαράδεκτη. Συγκεκριμένα αν ίσχυε το ΦΠΑ όποιος "τίμιος" φροντιστηριούχος δώσει απόδειξη πάνω από τα μισά των διδάκτρων θα πήγαιναν στο κράτος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Βασικα, αν η κυβερνηση εκανε σωστα τη δουλεια της, τα φροντιστηρια δεν θα ηταν πια απαραιτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο ΦΠΑ είναι φόρος του καταναλωτή, όχι αύξηση στην τιμή του προϊόντος. Όπως το ΦΠΑ του κρέατος δεν το πληρώνει ο κρεοπώλης αλλά ο κρεατοφάγος, έτσι και το ΦΠΑ των φροντιστηρίων δεν το πληρώνει ο φροντιστηριούχος αλλά οι γονείς του μαθητή.

Δεν πάει έτσι. Πολλές φορές το φπα τον καλύπτει ο επιχειρηματίας για να μην του φύγουν οι πελάτες. Αυτό έχει γίνει σε πολλά μαγαζιά με τις συνεχόμενες αυξήσεις φπα. Παράδειγμα κάτι γυράδικα στην περιοχή μου όπου ένα πρόσθεσε το φπα και το αφήνει στον καταναλωτή και σταματήσαμε να πηγαίνουμε σε αυτό επειδή άλλα δεν ανέβασαν την τιμή τους δηλαδή αυτοί πληρώνουν το φπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά είναι καλό να υπάρχει ένα ΦΠΑ σε ολες τις επιχειρήσεις και σε κάποιες κατηγορίες π.χ. στην εκπαίδευση να είναι μειωμένο. Όπως φυσικά να υπάρχουν και επαγγελματίες ανθρώπων (ασθενεις, πολύτεκνοι που να γλυτώνουν το ΦΠΑ σε ορισμένα προιόντα και υπηρεσίες).

Το πρόβλημα με τους καθηγητές ειναι ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία τους και να δίνουν όλη την απόδειξη ακόμα και αν το ΦΠΑ είναι μηδενικό. Όταν ήμουν εγώ μαθητης και έκανα φρονιστήριο πολλά από αυτά δε δίνανε καμιά απόδειξη και η συναλλαγή γινόταν στα μαύρα.
Δυστυχώς ακόμα και σήμερα οι περισσότεροι τα δέχονται μαύρα.

Γνωστός μου καθηγητής φυσικής κάνει ιδιαίτερα και είναι γραμμένος στο ταμείο ανεργίας......

Γνώμη μου ένας καθηγητής επειδή λειτουργεί ως πρότυπο για τους μαθητές πρέπει να δρα νόμιμα και να δίνει αποδείξεις και να περάσει την νοοτροπία αυτή στους μαθητές του. Δυστυχώς δεν έχω βρει κανέναν τέτοιο καθηγητή στην μαθητική μου ζωή.

Το φροντιστήριο έχει επιλογή αν θα αποδώσει την διαφορά του ΦΠΑ αυτή στους γονείς ή στο ίδιο. Το να ανεβάσει όμως τις τιμές ξαφνικά εξαιτίας αυτού και να απειλεί γονείς ειναι ανήθικο εγώ αν μου το έλεγαν αυτό θα ζητούσα τα λεφτά μου πίσω και θα έφευγα.

Φυσικά από την άλλη η κυβέρνηση πρέπει να μειώσει το ΦΠΑ στην εκπαίδευση στο ελάχιστο και να αφήνει τους καθηγητές να δουλεύουν και σε φροντιστήρια αλλά και ως ελεύθεροι επαγγελματίας (ιδιαίτερα) και μόνο αυτοί που δουλεύουν στο δημόσιο σχολείο να μην μπορούν να ανοιχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λοιπόν να σας πω εγώ που δουλεύω σε φροντιστήριο και τα ζω πρώτο χέρι: όχι μόνο δεν χρειάζεται ο φροντιστηριούχος να πιάσει τους γονείς και να τους απειλήσει, αλλά οι ίδιοι οι γονείς έρχονται και με το καλημέρα σας, λένε: δεν θέλω απόδειξη.

Στην τελική ο φροντιστηριούχος γιατί να απειλήσει τον γονιό; Όποιος νιώθει την ανάγκη να πληρώσει ΦΠΑ, με γεια του και χαρά του. Δεν φαντάζομαι να βρεθεί φροντιστηριούχος να του αρνηθεί. Το πρόβλημα είναι κυρίως πως οι γονείς δεν θέλουν να πληρώσουν ΦΠΑ.

Γενικότερα δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχουν κάποιοι με τα μαύρα. Δεν θέλεις να πληρώσεις μαύρα; Είναι απλό: ζήτα απόδειξη. Κανένας δεν θα σου αρνηθεί, εφόσον φυσικά είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις το πράγματικό κόστος της υπηρεσίας συν το % της φορολογίας που γλιτώνει ο πάροχος της υπηρεσίας μην εκδίδοντας απόδειξη συν το % του ΦΠΑ. Τώρα αν θέλεις ντε και καλά απόδειξη αλλά με εκπτωσούλα και χωρίς ΦΠΑ, συγνώμη κιόλας αλλά ψάχνεις για κορόιδα.

Το κράτος μια χαρά επιτρέπει σε καθηγητές να εργάζονται και σε φροντιστήρια και ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Αν έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι, κάνετε λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν να σας πω εγώ που δουλεύω σε φροντιστήριο και τα ζω πρώτο χέρι: όχι μόνο δεν χρειάζεται ο φροντιστηριούχος να πιάσει τους γονείς και να τους απειλήσει, αλλά οι ίδιοι οι γονείς έρχονται και με το καλημέρα σας, λένε: δεν θέλω απόδειξη.

.

Το φροντιστήριο οφείλει να πει στους γονείς ότι δε δέχεται να μην δίνει αποδείξεις. Εξυπακούεται ότι θα υπάρχουν τέτοιοι γονείς. Φυσικά τέτοιο φροντιστήριο που λέω δεν υπαρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν πάει έτσι. Πολλές φορές το φπα τον καλύπτει ο επιχειρηματίας για να μην του φύγουν οι πελάτες. Αυτό έχει γίνει σε πολλά μαγαζιά με τις συνεχόμενες αυξήσεις φπα. Παράδειγμα κάτι γυράδικα στην περιοχή μου όπου ένα πρόσθεσε το φπα και το αφήνει στον καταναλωτή και σταματήσαμε να πηγαίνουμε σε αυτό επειδή άλλα δεν ανέβασαν την τιμή τους δηλαδή αυτοί πληρώνουν το φπα.
Αυτό μπορεί να το κάνει ο επιχειρηματίας όταν η αύξηση είναι λογική (5-10%) και όταν έχει άλλα έξοδα που μπορεί να συμψηφίσει. Η αύξηση στα φροντιστήρια θα ήταν υπέρογκη (23%) - η μεγαλύτερη άλλη αύξηση που έγινε σε προϊόν ή υπηρεσία ήταν 10%. Επίσης τα φροντιστήρια δεν έχουν αρκετά έξοδα με τα οποία να συμψηφίσουν την αύξηση του ΦΠΑ πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν να απορροφήσουν τον ΦΠΑ με τον ίδιο τρόπο που τον απορροφά ένα σουβλατζίδικο ή μια καφετέρια.

Ο μόνος τρόπος να "απορροφήσει" τον ΦΠΑ ένα φροντιστήριο είναι να μειώσει τις ώρες διδασκαλίας, να περιορίσει τις παροχές (δωρεάν βιβλία, σημειώσεις, τετράδια κ.λπ.) και να προσλάβει φτηνότερους καθηγητές ή να μειώσει το ωρομίσθιο αυτών που έχει. Τίποτα από αυτά δεν είναι υπέρ του μαθητή. Σκεφτείτε το αυτό όταν ζητάτε απορρόφηση....

Το φροντιστήριο οφείλει να πει στους γονείς ότι δε δέχεται να μην δίνει αποδείξεις. Εξυπακούεται ότι θα υπάρχουν τέτοιοι γονείς. Φυσικά τέτοιο φροντιστήριο που λέω δεν υπαρχει....
Δεν υπάρχει γιατί όσα λειτουργούσαν έτσι έχουν βάλει λουκέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λοιπόν να σας πω εγώ που δουλεύω σε φροντιστήριο και τα ζω πρώτο χέρι: όχι μόνο δεν χρειάζεται ο φροντιστηριούχος να πιάσει τους γονείς και να τους απειλήσει, αλλά οι ίδιοι οι γονείς έρχονται και με το καλημέρα σας, λένε: δεν θέλω απόδειξη.

Στην τελική ο φροντιστηριούχος γιατί να απειλήσει τον γονιό; Όποιος νιώθει την ανάγκη να πληρώσει ΦΠΑ, με γεια του και χαρά του. Δεν φαντάζομαι να βρεθεί φροντιστηριούχος να του αρνηθεί. Το πρόβλημα είναι κυρίως πως οι γονείς δεν θέλουν να πληρώσουν ΦΠΑ.

Γενικότερα δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχουν κάποιοι με τα μαύρα. Δεν θέλεις να πληρώσεις μαύρα; Είναι απλό: ζήτα απόδειξη. Κανένας δεν θα σου αρνηθεί, εφόσον φυσικά είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις το πράγματικό κόστος της υπηρεσίας συν το % της φορολογίας που γλιτώνει ο πάροχος της υπηρεσίας μην εκδίδοντας απόδειξη συν το % του ΦΠΑ. Τώρα αν θέλεις ντε και καλά απόδειξη αλλά με εκπτωσούλα και χωρίς ΦΠΑ, συγνώμη κιόλας αλλά ψάχνεις για κορόιδα.

Το κράτος μια χαρά επιτρέπει σε καθηγητές να εργάζονται και σε φροντιστήρια και ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Αν έχετε την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι, κάνετε λάθος.

Όταν βγαίνει όμως το φορντιστήριο και διαφημίζει μια τιμή αυτή θα είναι default με ή χωρίς ΦΠΑ; το θέμα είναι αυτός που πληρώνει μαύρα να πληρώνει λιγότερα όχι αυτός που θέλει απόδειξη να πληρώνει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όταν βγαίνει όμως το φορντιστήριο και διαφημίζει μια τιμή αυτή θα είναι default με ή χωρίς ΦΠΑ; το θέμα είναι αυτός που πληρώνει μαύρα να πληρώνει λιγότερα όχι αυτός που θέλει απόδειξη να πληρώνει περισσότερα.
Αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Οι τιμές που διαφημίστηκαν μεταξύ 20/7/2015 και προχθές που ψηφίστηκε ο νόμος για την κατάργηση του ΦΠΑ είναι de facto με ΦΠΑ. Είναι παράνομο να διαφημίσεις τιμή χωρίς ΦΠΑ ενώ βρίσκεσαι σε καθεστώς ΦΠΑ.

Αυτός που πληρώνει μαύρα σαφώς πληρώνει λιγότερα. Για το λόγο αυτό, αν θελήσει να πάρει απόδειξη, θα πληρώσει παραπάνω. Δυστυχώς οι περισσότεροι που θέλουν απόδειξη, δεν είναι διατεθειμένοι να βάλουν το χέρι βαθύτερα στην τσέπη. Θέλουν απλά απόδειξη για τα μαύρα, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
eh όχι ΦΠΑ απαραίτητα μπερδεύτηκα με απόδειξη, νόμιμα γενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top