Γαλλική Φιλολογία

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αν διαβάσει αυτό κάποιος φοιτητής/τρια της Γαλλικής φιλολογίας θέλω μερικές πληροφορίες για την σχολή...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αγγλικής είμαι αλλά αν θέλεις πες μου,πολύ πιθανόν να ξέρω.Έχω παρακολουθήσει κάποια μαθήματα γαλλικής και ξέρω φοιτήτριες από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
μην την περνατε για ευκολη λογω βασης . Ειναι αρκετα δυσκολη αν εισαι μετριος στα γαλλικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αυτο είναι που θέλω να ρωτήσω...είναι πολύ δύσκολα τα μαθήματα???
Μπορώ να καταλάβω Γαλλικά και ξέρω αρκετά καλά αλλά δεν είμαι και αστέρι
-----------------------------------------
μην την περνατε για ευκολη λογω βασης . Ειναι αρκετα δυσκολη αν εισαι μετριος στα γαλλικα .
Προσωπικά την θέλω γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Απλά μην περιμένεις να μπεις στη σχολή και μετά να μάθεις γαλλικά (ειδικά αν δεν κάτσεις να στρωθείς μόνη σου). Εφόσον είσαι στη σχολή,η γλώσσα θεωρείται δεδομένη σε άριστο επίπεδο και από κει και πέρα τα μαθήματα είναι στα γαλλικά,πανεπιστημιακού επιπέδου εννοείται.Παρ'όλα αυτά μην αποθαρρύνεσαι γιατί αν κάνεις προσωπικό διάβασμα φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις.Είναι όμως μια δύσκολη σχολή και πολλοί την παρατάνε στη μέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
από που ξέρεις ότι την παρατάνε στη μέση ή ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή; Ξέρεις φοιτητές; ή έτσι πιστεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναι ξέρω φοιτητές που την έχουν παρατήσει.Απ'όσους μπαίνουν στη σχολή ούτε οι μισοί δεν παίρνουν πτυχίο,μόνο οι πραγματικά καλοί-ή οι πολύ διαβαστεροί- την παλεύουν...
Οι πρωτοετείς που μπαίνουν κάθονται μ'ένα λεξικό και μεταφράζουν κατά λέξη όλη την ύλη της εξεταστικής:P Τραγικό κατά τη γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τόσο δύσκολα είναι τα πράγματα??λες να μην έχω μέλλον ούτε εγώ εκεί???....Αχ Θεέ μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Απλά μην περιμένεις να μπεις στη σχολή και μετά να μάθεις γαλλικά (ειδικά αν δεν κάτσεις να στρωθείς μόνη σου). Εφόσον είσαι στη σχολή,η γλώσσα θεωρείται δεδομένη σε άριστο επίπεδο και από κει και πέρα τα μαθήματα είναι στα γαλλικά,πανεπιστημιακού επιπέδου εννοείται.Παρ'όλα αυτά μην αποθαρρύνεσαι γιατί αν κάνεις προσωπικό διάβασμα φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις.Είναι όμως μια δύσκολη σχολή και πολλοί την παρατάνε στη μέση...
Αν έχεις C1 ή C2, και είναι το όνειρό σου, με πολύ διάβασμα παλεύεται.Διαφορετικά άστο.Δεν είναι ακατόρθωτο να την τελειώσεις, αλλά είναι όντως αρκετά δύσκολο.Ειδικά αν σου μένουν μαθήματα και δεν παρακολουθείς ανελλιπώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι?Θέλω τη γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί...Έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου τη γαλλική φιλολογία αλλά και την ΔΕΣ ΠΑΠΕΙ που με ενδιαφέρει πολύ.Το θέμα είναι οτι σκέφτομαι σε περίπτωση που δεν περάσω στη 2η σχολή, να πάω γαλλική φολολογία, να την τελειώσω με το καλό και έπειτα να κάνω μεταπτυχιακό στο μεταφραστικό της Κέρκυρας που ήταν το όνειρό μου αλλά τελικά δεν το πιάνω.Σε περίπτωση όμως που περάσω στο ΔΕΣ ΠΑΠΕΙ λέω να κάνω μεταπτυχιακό στο ίδιο τμήμα.Τι μου προτείνετε??Όχι και τίποτ'άλλο αλλά στην αρχή σκεφτόμουν να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά η μητέρα μου μου είπε οτι σαν σκέψη είναι καλύτερη η παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όταν με το καλό τελειώσεις τη Γαλλική και έχεις αντοχή για Μεταπτυχιακό, στείλε μου μήνυμα με περιστέρι, καπνό, ή ό,τι άλλο έχεις εύκαιρο (μιλάω για Αθήνα).Αν δε, γίνεις και δεκτή στο μεταπτυχιακό (χωρίς μπάρμπα στην Κορώνη), το μήνυμα καπνού θα αποκρυπτογραφηθεί και θα καταγραφεί σε pdf document που θα λάβω με email!Το περιστέρι θα μου το μεταβιβάσει με ανθρώπινη λαλιά!Πήγαινε σε μια σχολή που να σε ενδιαφέρει εξ' αρχής, χωρίς να σκέφτεσαι από τώρα το μεταπτυχιακό.Αν δεν το πετύχεις με τη μία, ξαναδώσε.
-----------------------------------------
Είχα γράψει κι άλλα, όμως δεν θέλω να εκληφθεί ως αρνητική προπαγάνδα για τη σχολή.Ό,τι θέλεις στείλε μου pm, ή μίλα με κάποια άλλη απόφοιτη ή φοιτήτρια Γαλλικής.
-----------------------------------------
Το πρόβλημα δεν έγκειται μόνο στη δυσκολία των μαθημάτων, αλλά ίσως και περισσότερο στο ανθρώπινο δυναμικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiotafr

Νεοφερμένος

Η yiotafr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτά που λες όμως όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας ισχύουν για την γαλλική στην Αθήνα. Η γαλλική της Θεσσαλονίκης δεν έχει καμία σχέση απολύτως με της Αθήνας. Είναι αρκετά πιο εύκολη και βγαίνει με διάβασμα και χωρίς πολλά ζόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όταν με το καλό τελειώσεις τη Γαλλική και έχεις αντοχή για Μεταπτυχιακό, στείλε μου μήνυμα με περιστέρι, καπνό, ή ό,τι άλλο έχεις εύκαιρο (μιλάω για Αθήνα).Αν δε, γίνεις και δεκτή στο μεταπτυχιακό (χωρίς μπάρμπα στην Κορώνη), το μήνυμα καπνού θα αποκρυπτογραφηθεί και θα καταγραφεί σε pdf document που θα λάβω με email!Το περιστέρι θα μου το μεταβιβάσει με ανθρώπινη λαλιά!Πήγαινε σε μια σχολή που να σε ενδιαφέρει εξ' αρχής, χωρίς να σκέφτεσαι από τώρα το μεταπτυχιακό.Αν δεν το πετύχεις με τη μία, ξαναδώσε.
-----------------------------------------
Είχα γράψει κι άλλα, όμως δεν θέλω να εκληφθεί ως αρνητική προπαγάνδα για τη σχολή.Ό,τι θέλεις στείλε μου pm, ή μίλα με κάποια άλλη απόφοιτη ή φοιτήτρια Γαλλικής.
-----------------------------------------
Το πρόβλημα δεν έγκειται μόνο στη δυσκολία των μαθημάτων, αλλά ίσως και περισσότερο στο ανθρώπινο δυναμικό.
Χαίρομαι, ειλικρινά γι' αυτό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
αν και αρκετα καθυστερημενα απο την τελευταια δημοσιευση, γραφω και γω για να πω την αποψη μου....
εγω τελειωσα το γαλλικο της αθηνας
ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο
το 40% περιπου των φοιτητων καθε χρονο τα παραταει εντελως ή εμφανιζεται μονο στις εξετασεις
το να εμφανιστεις μονο στις εξετασεις κατα τη γνωμη μου δεν αρκει
κατανοω οτι καποιος μπορει να δουλευει ή οτιδηποτε αλλο, αλλα καλο θα ηταν να εχει κρατησει καποια επαφη με τα μαθηματα
ξερω ατομα που ερχοντουσαν στις εξετασεις και ουτε την υλη ηξεραν ουτε καν τον ιδιο τον καθηγητη εμφανισιακα
απο κει και περα...
ειναι αληθεια οτι θελει να εχεις ενα αρκετα καλο επιπεδο γλωσσας (οχι αναγκαστικα σορμπον)
πολλα παιδια στη δικια μου χρονια ειχαν μπει με το παλιο α4
να εχετε παντως υποψην σας κατι
η σχολη δεν ειναι φροντιστηριο για να μαθεις καλα τη γλωσσα και τη γραμματικη
σαφως υπαρχουν τετοια μαθηματα, αλλα για να εμβαθυνει καποιος
αν ειναι να τα μαθεις εκει απ'την αρχη, τοτε εισαι πραγματικα χαμενος
και εσυ σαν ατομο θα το καταλαβεις στον ιδιο σου τον ευατο, αλλα και οι καθηγητες δεν θα ειναι τοσο "επιεικεις" μαζι σου
αρκετοι ειναι πολυ αυστυροι και με το δικιο τους
μπορει να μας ενοχλουσε η σταση τους, αλλα τωρα που εχω τελειωσει και βλεπω τα πραγματα πιο σφαιρικα, τους κατανοω απολυτα
η σχολη ηταν ηδη δυσκολη στα δικα μου χρονια
και απ'οτι εχω μαθει, εχει δυσκολεψει κι'αλλο (εχουν μπει και περισσοτερα μαθηματα...)
ενδεικτικα να ανφερω οτι τυπικα η σχολη εχει διαρκεια 4 ετη, αλλα το μεσο ορο φοιτησης εχει παει στα 6+...
για να καταλαβετε τη δυσκολια
βεβαια ολα αυτα που εχω ηδη πει, ειανι σχετικα...
αναλογα τον ανθρωπο και ποσο θα κατσει να ενδιαφερθει πραγματικα..
και οσο αφορα τη Θεσσαλονικη, και γω εχω ακουσει οτι ειναι πιο ευκολη σαν σχολη, αλλα το πτυχιο δεν εχει το ιδιο κυρος με της Αθηνας (ετσι λενε τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αμα ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα,μαλλον δεν θα παω για γαλλικη φιλολογια!διαβασα μολις τωρα ολα τα μηνυματα αυτου του θεματος και εφριξα!ειδικα με εκεινο το 6+!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
το 6+ πηγαινει σε οσους δεν πολυασχολουνται με τα μαθηματα και χανουν καθε επαφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το 6+ πηγαινει σε οσους δεν πολυασχολουνται με τα μαθηματα και χανουν καθε επαφη
δηλαδη εσυ ποσες ωρες διαβαζες αν επιτρεπεται?ρωταω διοτι μολις πρωτα ο θεος παω να σπουδασω,θα ηθελα να βρω και μια εργασια να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κοιτα
εγω τελειωσα τη σχολη ακριβως στα 4 χρονια
χωρις ιδιαιτερο διαβασμα
αλλα πηγαινα συνεχεια στα μαθηματα
και δεν εχανα τιποτα
και αυτο με βοηθησε....

ολα ειναι υποκειμενικα και εξαρτωνται απο τον καθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
κοιτα
εγω τελειωσα τη σχολη ακριβως στα 4 χρονια
χωρις ιδιαιτερο διαβασμα
αλλα πηγαινα συνεχεια στα μαθηματα
και δεν εχανα τιποτα
και αυτο με βοηθησε....

ολα ειναι υποκειμενικα και εξαρτωνται απο τον καθενα
οταν μπηκες τι επιπεδο ειχες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
b2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top