Ηλεκτρονική Ψηφοφορία στις Γενικές Συνελεύσεις

Είστε υπέρ της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας υπέρ ή κατά των καταλήψεων στις σχολές;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όλοι μας γνωρίζουμε πανω κάτω την κατάσταση που επικρατεί στα αμφιθέατρα των σχολών της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στις Γενικές Συνελεύσεις. Μειωμένη προσέλευση, εντάσεις και ενίοτε ξύλο ή και νοθείες (πουχου όταν ψηφίζουν άτομα εκτός σχολής). :|

Πρόσφατα ακούσαμε ότι η Εσθονία θα υιοθετήσεις το σύστημα της ηλεκτρονικής ψηφοφορίας μέσω ίντερνετ στις επερχόμενες εθνικές εκλογές. Τελευταία κυκλοφορεί αυτή η ιδέα: να ψηφίζουν οι φοιτητές της σχολής μέσω ίντερνετ υπέρ ή κατά της κατάληψης. Τα πλαίσια θα ανεβαίνουν σε μία επίσημη ιστοσελίδα και οι φοιτητές θα κάνουν login και θα ψηφίζουν μέσω ενός κωδικού, ο οποίος φυσικά θα έχει σχέση με τον Αριθμό Μητρώου τους στο φοιτητικό πάσο.

Πώς σας φαίνεται εσάς αυτή η ιδέα; Είναι εύκολο να υλοποιηθεί; Και αν ναι, κατά πόσον η διαδικασία θα είναι διαφανής; Η όποια νοθεία θα περιοριστεί ή θα αυξηθεί; Θα βοηθήσει στην αύξηση της ήδη μειωμένης προσέλευσης στα αμφιθέατρα; Γενικά θα πρέπει να υλοποιηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σαν ιδεα μου αρεσει παρα πολυ.Βεβαια δεν προκειται να γινει κατι παρομοιο στην Ελλαδα.:(
Η νοθεια σιγουρα θα μειωθει δραστικα.Αλλα κατι τετοιο δεν προκειται να επιτραπει απο τα κομματα-"παραταξεις" καθως δεν τους συμφερει.
Τα πλαίσια θα ανεβαίνουν σε μία επίσημη ιστοσελίδα[..]
Φαντασου αυτη η σελιδα να "πεσει" εντελως "ξαφνικα" αν δεν συμφερει καποιους:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Στην σχολη μου θα γίνει μια δοκιμη με ηλεκτρονική ψηφοφορία στις φοιτητικές εκλογές αλλα δεν νομίζω να περάσει. Προτιμώ τα αμφιθέατρα πιο άμεση επαφή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιώργο, η κατάληψη δημοσίου κτιρίου είναι ποινικό αδίκημα το οποίο διώκεται από τους νόμους του κράτους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να καθιερωθεί ηλεκτρονική ψηφοφορία, που θα ερωτά τους φοιτητές αν θέλουν να είναι παράνομοι ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πραγματικά πολύ μεγάλη (αντι)δημοσκόπηση ρε Γιώργο. Πραγματικά. Αν δεν είχα λουμπάγκο θα είχα υποκληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιώργο, η κατάληψη δημοσίου κτιρίου είναι ποινικό αδίκημα το οποίο διώκεται από τους νόμους του κράτους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να καθιερωθεί ηλεκτρονική ψηφοφορία, που θα ερωτά τους φοιτητές αν θέλουν να είναι παράνομοι ή όχι.

Να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφθεί την bold-αρισμένη φράση του πειρατή.Να πω έχεις ένα δίκιο.

Από την άλλη (να κάνω το συνήγορο του διαβόλου τώρα) υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να κατεβαίνουν τέτοια πλαίσια; Τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον; Κατά τη γνώμη μου όχι, δεν θα πάψουν να κατεβαίνουν πλαίσια καταλήψεων. Τα οποία μαζί σας, είναι παράνομα κατά τη γνώμη μου, εφόσον γίνεται κατάληψη δημοσίου κτηρίου. Αλλά αυτό το έχουμε αναλύσει πολλάκις.

Η σκέψη που τριγυρνά στο μυαλό μου: εάν καθιερωθεί κάτι τέτοιο, υπάρχει περίπτωση να περιοριστούν οι σχολές στις οποίες επικρατούν τα πλαίσια κατάληψης; Αυτό που βλέπω εγώ (μπορεί και να μην έχω ολοκληρωμένη εικόνα) είναι ότι σε πολλές σχολές τραβάνε τις συνελεύσεις με αποτέλεσμα φοιτητές που είναι κατά της κατάληψης να αποχωρούν και φοιτητές που είναι υπέρ να να παραμένουν και να παίρνουν τη συνέλευση. Μία σκέψη είναι ότι έτσι θα ψηφίζει και κόσμος που είναι κατά της κατάληψης.

Βέβαια, είπα, δεν είναι νόμιμο κατ' εμέ να υπάρχουν πλαίσια κατάληψης (αλλά το 'χουμε αναλύσει πολλάκις σ' άλλο θρεντ). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θεωρείτε ότι θα έπρεπε να καθιερωθεί; Αν ναι, είναι δυνατόν; Αν καθιερωθεί θα αλλάξει την επικρατούσα κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε θεωρητικό πάντα επίπεδο, αφού είπαμε οτι η κατάληψη είναι παράνιμη πράξη, πιστε'υω οτι θα άλλαζαν πολύ τα πράγματα.
Σήμερα ο μηχανισμός που οργανώνει μια κατάληψη είναι γνωστός.
Οπως είπε και ο Γιώργος, τραβάει σε διάρκεια μια συνέλευση, μέχρι να μείνουν αυτοί που θα ψηφήσουν υπέρ της. Μάλιστα πολλά "αθώα θύματα", παραμυθιάζονται οτι η κατάληψη θα διαρκέσει 2 ή 3 μέρες, και με τη σκέψη οτι θα μας κάνει καλό να χαλαρώσουμε λίγο, πέφτουν στην παγίδα να ψηφίσουν υπέρ. Δεν λέω γι αυτούς που πιστεύουν πραγματικά οτι η κατάληψη αποτελεί μέσο πίεσης προς κάποιους και οτι θα καταφέρουν έτσι να περάσουν τις απόψεις τους γιατί αυτοί ζουν σε άλλο κόσμο.
Η ουσία είναι όμως οτι αφού η σχολή κλείσει, ποιος ορίζει πότε θα γίνει εκ νέου ψηφοφορία για ενδεχόμενη επαναλειτουργία της;
Η τύχη της σχολής πέφτει στα χέρια των φοιτητοσυνδικαλιστών, κάτι σαν αεροπλάνο σε αεροπειρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top