Η κατάσταση και διοίκηση των πανεπιστημίων

Ποιός πιστεύετε πως έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση των ΑΕΙ/ΤΕΙ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Το κράτος

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • Οι φοιτητές στο σύνολό τους

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οι καθηγητές

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθηγητές+Κράτος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κράτος+Φοιτητές

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθηγητές+Φοιτητές

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0.0%

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
ΑΠΟΡΙΕΣ ::
Ειλικρινά, άμα έχετε όρεξη θα ΄ταν πολύ καλό να απαντάγατε στα παρακάτω ώστε εγώ και φυσικά οι υποψήφιοι για φοιτητές να ξέρουν τί τους γίνεται;;;

Ξέρω ότι στα πανεπιστήμια υπάρχει συνδιοίκηση από τους φοιτητές, από τους καθηγητές κλπ...


1)Πιστεύετε πως η συνδιοίκηση κάνει καλό;;;; Ή πολλοί φοιτητές το εκμεταλλεύονται αυτό;;;;;)

2)Πιστεύετε πως αν οι διοικήσεις των πανεπιστημίων περούσαν εξ'ολοκλήρου στην εποπτεία του υπουργείου παιδείας θα βοηθούσε;;;;

3)Τί εξουσία έχει το υπουργείο παιδείας σήμερα στη διοίκηση των πανεπιστημίων; Δηλαδή που αναμειγνύεται και πού όχι;;;

4)Υπάρχει κάποιος έλεγχος για το αν αξιοποιούνται ορθά οι πόροι των πανεπιστημίων; Και από ποιον γίνεται;;;

5)Τί πιστεύετε πως πρέπει να αλλάξει στο υπάρχον νομικό πλαίσιο που θα βελτίωνε το πανεπιστήμιο;;; Να 'στε αντικειμενικοί και από τις δυο πλευρές.....


Ίσως περίεργες ερωτήσεις αλλά καλό είναι να ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω...;):lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1) Εφ'όσον κάθε πανεπιστήμιο αποτελεί μια μικρή κοινωνία, θα πρέπει να έχουν όλα τα μέλη της λόγο στο πως λειτουργεί. Γενικά δηλαδή είμαι υπέρ της ιδέας. Τώρα το πόσο καλά λειτουργεί είναι άλλο θέμα, δεν ξέρω κατά πόσο οι αντιπροσωποί των φοιτητών στα όργανα διοίκησης του κάθε πανεπιστημίου ενδιαφέρονται πραγματικά για τα προβλήματα των φοιτητών ή αν μεταφέρουν απλά εκεί τη γραμμή που τους επιβάλλεται απο πιο ψηλά. Τείνω να πιστέψω οτι συμβαίνει το δεύτερο.

2) Όχι. Τα προβλήματα και τις ανάγκες του πανεπιστήμιου τα ξέρουν καλύτερα απο όλους τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, όχι κάποιος που βρίσκεται σε ένα γραφείο στην Αθήνα. Είναι σαν να διοικείς το στρατό σου απο εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, καταλήγεις να χάνεις όλη τη Μικρά Ασία.

3) Δεν έχω ιδέα.

4) Μέχρι πρόσφατα νομίζω οτι δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Με το νέο νόμο προβλέπεται αξιολόγηση των τμημάτων. Να πω εδώ οτι εννοείται οτι πρέπει να γίνεται αξιολόγηση, το θέμα είναι όμως ποιος θα την κάνει. Αν αρχίσουν να παίζουν συμφέροντα στις επιτροπές αξιολόγησης, καλύτερα να μη γίνει καν.

5) Βλέπε 3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
1) Εφ'όσον κάθε πανεπιστήμιο αποτελεί μια μικρή κοινωνία, θα πρέπει να έχουν όλα τα μέλη της λόγο στο πως λειτουργεί. Γενικά δηλαδή είμαι υπέρ της ιδέας. Τώρα το πόσο καλά λειτουργεί είναι άλλο θέμα, δεν ξέρω κατά πόσο οι αντιπροσωποί των φοιτητών στα όργανα διοίκησης του κάθε πανεπιστημίου ενδιαφέρονται πραγματικά για τα προβλήματα των φοιτητών ή αν μεταφέρουν απλά εκεί τη γραμμή που τους επιβάλλεται απο πιο ψηλά. Τείνω να πιστέψω οτι συμβαίνει το δεύτερο.


Εννοεις στη Γενικη Συνελευση Τμηματος;



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


1) Ναι πιστευω πως κανει καλο, δεν ειναι δυνατον σε ενα τμημα που ειναι ~1000 φοιτητες και 30-40 καθηγητες να αποφασιζουν εξ ολοκληρου οι καθηγητες, δεν ειναι καθολου δικαιο.*** Απο τη στιγμη που παιρνονται οι αποφασεις απο τη Γενικη Συνελευση (και οχι απο το ΔΣ, η ΓΣ ειναι παντα το ανωτατο οργανο αποφασεων των φοιτητων) μου φαινεται σχεδον αδυνατο να το εκμεταλλευτει καποιος. Αν παιρνονται αποφασεις απο τους λιγους, γιατι δεν εχει πολυ κοσμο στη Γενικη Συνελευση,φυσικα φταινε οι αλλοι που δεν ερχονται, ας ερχονταν να ψηφισουν κατι αλλο.

***Ετσι ομως γινεται στην κοινωνια αν το σκεφτεις, παρ'ολο που ψηφιζουμε, μετα δεν εχουμε λογο σε αυτα που γινονται, και ακομα και πορειες να κανουμε και διαμαρτυριες τρωμε τα δακρυγονα και τα γκλομπ των ΜΑΤ :mad: Ξεφυγα λιγο εδω σορρυ.


2)Συμφωνω με τον Αναρκι εδω, δε γινεται το Υπουργειο να αναλαμβανει τις διοικησεις των τμηματων ακριβως γιατι δε μπορει να ξερει τι χρειαζεται το καθε τμημα. Ειναι και πρακτικως πολυ δυσκολο αυτο φυσικα, αν σκεφτεις ποσες σχολες και τμηματα υπαρχουν στην Ελλαδα, ε δε γινεται. (και καλυτερα).


3) Δεν ξερω και πολυ καλα αλλα σιγουρα θα εχει σχεση με τα χρηματα που δινουν στο καθε πανεπιστημιο και στην καθε σχολη. Υποθετω αυτο σχετιζεται και με το υπουργειο οικονομικων αλλα σιγουρα θα εχει και το υπεπθ ρολο.


4) Δεν ξερω.


5) Ειναι λιγο αοριστο αυτο που ρωτας. Ποιο ειναι το υπαρχον νομικο πλαισιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για τη συνολική απογοητευτική κατάσταση στα ελληνικά πανεπιστήμια φταίνε

1)Οι πολιτικές παρατάξεις.Δεν καταλαβαίνω πού χρειάζονται οι παρατάξεις μέσα στα πανεπιστήμια.Ότι βελτίωση,πρόταση θέλουμε να κάνουμε σαν φοιτητές μπορούμε και χωρίς να ανήκουμε σε ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ κλπ.Οι προτάσεις να μπαίνουν σε ψηφοφορία και ανάλογα με τη ψηφοφορία να επιλέγονται.
2)Φταίνε οι καθηγητές που σαν βασιλιάδες,αποφασίζουν εκείνοι αν θα έρθουν στο μάθημα ή όχι,αν θα έρθουν στην ώρα τους ή 1 ώρα μετά,αν θα σου επιτρέψουν να τους ρωτήσεις οτιδήποτε ή όχι,που πληρώνονται τις ώρες άσχετα αν θα τις κάνουν ή όχι,που διορίζουν γιους,κόρες στις θέσεις τους λες και έχουμε διαδοχή βασιλιάδων.
3)Φταίει το άσυλο του πανεπιστημίου που κάθε μακακας το εκμεταλλεύεται για να το παίξει επαναστάτης,προκαλώντας ζημιές στην υλικοτεχνική υποδομή,γράφοντας με σπρέι ανόητα συνθήματα και βάζοντας φωτιές χωρίς να τιμωρηθεί.
4)Φταίνε οι διοργανωτές των συνελεύσεων και οι παρατάξεις που όταν θέλουν να ψηφιστούν οι προτάσεις τους φέρνουν εξοπανεπιστημιακούς και ψηφίζουν.Επίσης οι αθλιότατες συνθήκες που επικρατούν σε αυτές που από τον καπνό του τσιγάρου και τη μπόχα μερικών δεν μπορείς να αναπνεύσεις.
5)Φταίνε οι καταλήψεις που μας αφήνουν εξάμηνα πίσω και χωρίς αποτέλεσμα.Ειδικότερα όταν γίνονται από μειοψηφίες.Η κατάληψη είναι ελληνική λέξη.Σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο ανεπτυγμένων χωρών δε θα δεις τέτοια πράματα.
6)Φταίνε και πάλι οι παρατάξεις που διακόπτουν το μάθημα για να μας ενημερώσουν για πορείες,συνελεύσεις και λοιπες μλκς.Στα @ρχ!δ!@ μου ρε.Τώρα κάνω μάθημα και δεν γουστάρω να με διακόπτεις.
7)Φταίνε οι γραμματείες που ανοίγουν 2 και αν ώρες τη μέρα και κάνουν ότι μπορούν για να μην σε εξυπηρετήσουν(υπάρχουν και εξαιρέσεις).
8)Φταίει και το κράτος που τόσα χρόνια ανεξαρτήτως κυβερνήσεων δεν δείχνει να κάνει κάποιο βήμα προς την βελτίωση της κατάστασης.Φταίει που δεν βελτιώνει το σύστημα διανομής βιβλίων και τα παίρνουμε λίγο πριν την εξεταστική.

Αυτά προς το παρόν.Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που φταίνε για την κατάσταση στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλά αυτοί είναι οι σοβαρότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
1)Οι πολιτικές παρατάξεις.Δεν καταλαβαίνω πού χρειάζονται οι παρατάξεις μέσα στα πανεπιστήμια.Ότι βελτίωση,πρόταση θέλουμε να κάνουμε σαν φοιτητές μπορούμε και χωρίς να ανήκουμε σε ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ κλπ.Οι προτάσεις να μπαίνουν σε ψηφοφορία και ανάλογα με τη ψηφοφορία να επιλέγονται.

Σωστή η πρότασή σου, αλλά απο τη στιγμή που αρκετοί φοιτητές, "καίγονται" να τελειώσουν τη σχολή όσο πιο γρήγορα για να φύγουν απο το μπάχαλο (δυστυχώς βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί πολύ απλά δεν βλέπω προθυμία να αλλάξουν τα πράγματα) τα ίδια πράγματα θα γίνονται.

8)Φταίει και το κράτος που τόσα χρόνια ανεξαρτήτως κυβερνήσεων δεν δείχνει να κάνει κάποιο βήμα προς την βελτίωση της κατάστασης.Φταίει που δεν βελτιώνει το σύστημα διανομής βιβλίων και τα παίρνουμε λίγο πριν την εξεταστική.

Από τη στιγμή που το κράτος δεν θέλει να επενδύσει στην παιδεία και τα πανεπιστήμια θα είμαστε στο ίδιο έργο θεατές...

5)[...]Η κατάληψη είναι ελληνική λέξη.Σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο ανεπτυγμένων χωρών δε θα δεις τέτοια πράματα.

Εδώ βλέπεις την ειδοποιό διαφορά του ελλαδιστάν και του υπόλοιπου κόσμου. Σε αντίθεση με 'μας ενδιαφέρονται για την παιδεία και τα πανεπιστήμια (όπως και για πολλά άλλα θέματα). Βέβαια να μου πείς η λέξη κλειδί του εξωτερικού (κυρίως) είναι "ιδιωτικό". Αλλά για να μας δώ τι θα λέμε όταν θα υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα την πληρώνουν οι απλοί φοιτητές και στα δημόσια τα κόμματα θα κάνουν προεκλογικές εκστρατείες...

----------------------------------------------------

Έγώ αυτό που θέλω να αναφέρω είναι το εξής : δεν φταίει κανένα κράτος, κανένας καθηγητής και καμμία παράταξη. Φταίμε εμείς (φοιτητές στην προκειμένη περίπτωση) που δεν προσπαθούμε δυναμικά να αλλάξουμε την κατάσταση που κυριαρχεί στα ελληνικά πανεπιστήμια.

Αλλά να μου πείτε και από την άλλη πλευρά θα μας αφήσουν (οι μεγάλοι και ισχυροί) να κάνουμε αυτή την αλλάγη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αφου στη ΓΣΤ μεταφερεται η αποφαση της ΓΣ πως γινεται να ειναι "γραμμη απο ψηλα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχουν δικαίωμα ψήφου οι αντιπρόσωποι για όλα τα θέματα και οι αποφάσεις των ΓΣ δεν καλύπτουν προφανώς όλα τα θέματα, ούτε έχει γίνει πάντα ΓΣ πριν γίνει ΓΣΤ.
Πέρα απο αυτό, και οι αποφάσεις στις ΓΣ, εφ'όσον είναι πλαίσια παρατάξεων, απο πάνω έρχονται σχεδόν όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έχουν δικαίωμα ψήφου οι αντιπρόσωποι για όλα τα θέματα και οι αποφάσεις των ΓΣ δεν καλύπτουν προφανώς όλα τα θέματα, ούτε έχει γίνει πάντα ΓΣ πριν γίνει ΓΣΤ.
Πέρα απο αυτό, και οι αποφάσεις στις ΓΣ, εφ'όσον είναι πλαίσια παρατάξεων, απο πάνω έρχονται σχεδόν όλες.

Ναι τοτε συμφωνω. Ε νταξ μπορει να ειναι στα πλαισια παραταξεων αλλα τουλαχιστον ψηφιζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όπως και να ΄χει ο τελυταίος νόμος που προλέπει καθολική ψηφοφορία καθώς και αξιόλογση τω τμμάτων εναι κάτι θετικό.
Υποθέτω ότι λίγο παραπάνω χρηματοδότηση δε θα έβλαπτε, καθώς και περιορισμό των παρατάξεων.


Διάβαζα τις προάλλες συνεντεύξεις φοιτητών με το πρόγραμμα erasmus, αι έλεγαν τη γνώμη τους για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Υπ΄ρξαν θετικα΄και αρνητικά σχόλια, αυτό όμως που τους έκαε εντύπωση είαι οι συεχείς καταλήψεις. Και υπάρει μεγάλος ντόρος γι'αυτό το θέμα με τις καταλ΄ψεις που είναι συχό φαινόμενο.

Δεν είμαι μέσα στα πανεπιστ΄μια και γι'αυτό ρωτάω. Γίνονται δικαίως όλες αυτές οι καταλ΄ψεις ή είναι μικρές ομάδες που καταλαμβάνουν το χώρο, χωρίς να είαι επιθυμία των φοιτητών στο σύνολό τους;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ναι θυμάμαι και γω το είχα διαβάσει νομίζω σε ένα Κ της καθημερινής της Κυριακής και όλοι έλεγαν για το άσχημο φαινόμενο των καταλήψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν είμαι μέσα στα πανεπιστ΄μια και γι'αυτό ρωτάω. Γίνονται δικαίως όλες αυτές οι καταλ΄ψεις ή είναι μικρές ομάδες που καταλαμβάνουν το χώρο, χωρίς να είαι επιθυμία των φοιτητών στο σύνολό τους;;;;

Είναι ακριβως όπως συμβαίνει και στο σχολείο με τη μόνη διαφορά ότι δεν γίνεται για το γνωστό "για να χάσουμε μάθημα" αλλά γιατί έτσι έχουν δασκαλέψει κάποιοι κάποιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
thanosmylo αλλες φορες ειναι δικαιως αλλες φορες οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Όταν εννοώ τα πανεπιστήμια να είναι υπό τον έλεγχο του υπουργείου εννοώ να λειτουργεί όπως ένα σχολείο....
Σαφώς και ο χώρος του πανεπιστημίου θέλει διαφορετική διοίκηση, όμως με βάσ τα λεγόμενα γνωστών μου και μερικών από εδώ, πρέπει οι μαθητές να εκλέγουν πιο ικανά άτομα για το Δ.Σ. και φυσικά αν υπάρχει καλύτερη επικοινωνία, ώστε τα αιτήματά σας (ελπίζω μετά τον Μάη το "σας" να γίνει και "μας") να ικανοποιούνται με αποτελεσματικότητα και πιο δίκαια...

Πάντως αν οι εκπρόσωποί τω φοιτητών είναι όπως τα δεκαπενταμελή συμβούλια των σχολείων τότε πάει το μαγαζί. Κλείστε το καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πάντως αν οι εκπρόσωποί τω φοιτητών είναι όπως τα δεκαπενταμελή συμβούλια των σχολείων τότε πάει το μαγαζί. Κλείστε το καλύτερα...
Δεν ξέρω πως είναι τα δεκαπενταμελή, αλλά οι αντιπρόσωποι στα φοιτητικά όργανα είναι συνήθως κάπως έτσι: πολύ μπλαμπλα, πολλή ιδεολογία, πολλή πολιτική, λίγη ουσία, λίγες πραγματικά χρήσιμες και πρακτικές προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ε όπως είναι το δεκαπενταμελές συμβούλιο των μαθτώ σε έα σχολείο. Συνήθως εκλέγεται (σε μας τουλάχιστον) ο πιο άχρηστος (είναι μόνη λέξη που μπορώ να πω), και ββγαίνει πρώτος μόνο και μόνο για τον τίτλο. Όσο για τα θέματα του σχολείου, να 'ναι καλά δυο τρεις που εδιαφέροντια αλλιώς πάει...

Εκεί όμως που μιλάει ο πρόεδρος είναι για τις καταλήψεις. Εκεί γλυκολαλάει... στα άλλα ανάθεμα κι αν ήξερε...

Άρα δεν είναι και τυχαίο που έχουμε τέτοιους πολιτικούς. Άμα στο σχολείο και στο παεπιστήμιο εκλέγουμε άσχετους λογικό είναι και για τη Βουλή άσχετους να εκλέγουμε...

Να τα βάλει κανείς μαζί τους μπορεί;;; Αλλά να μου πεις ποιός έχει όρεξη να γίνει τούρμπο, καθώς ο διαπληκτισμός με αυτούς μου φαίνεται πρέπει να γίνει άμα έεις υπομονή γαϊδάρου ή κάνω λάθος;;;

Αυτό όμως που με εοχλέι πιο πολύ από όλα είναι ότι στην Ελλάδα ο καθένας νομίζει ότι είναι κάτι και ότι μπορεί αν κάνει ό,τι θέλει επιβάλοντας ό,τι θέλει....

Τέσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Τα κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top