Ικανοποίηση από επιλογή σπουδών

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από την επιλογή των σπουδών σας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • Πολύ

    Ψήφοι: 5 20.0%
  • Αρκετά

    Ψήφοι: 11 44.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Λίγο/καθόλου

    Ψήφοι: 5 20.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ με την ουσία των όσων λες απόλυτα underwater. Το θέμα είναι όμως, οτι δεν μπορώ να ανεχτώ να με υποτιμήσει κάποιος στο μέλλον επειδή δεν θα είμαι επιστήμων, ούτε να μου το παίζει η κάθε κουτσή μαρία ανώτερη επειδή τέλειωσε ΑΕΙ κι εγώ όχι... Γιατί να θέσω τον εαυτό μου υπο εξ αρχής ενώ μπορώ να το αποφύγω; Και κακά τα ψέμματα, πολλοί στην Ελλάδα είναι έτοιμοι να βρούν το παραμικρό αδύνατο σημείο κάποιου για να τον υποτιμήσουν... Δες και πως σκέφτεται ο μέσος φοιτητής πολυτεχνείου... Ενώ στη θεωρία γι'αυτόν "όλα τα επαγγέλματα καλά είναι", κατά βάθος πάντα θεωρεί εαυτόν ανώτερο απο οποιονδήποτε απόφοιτο ΤΕΙ μόνο και μόνο λόγω σχολής... Επίσης το κύρος παίζει αρκετό ρόλο και στα εργασιακά... Αλλιώς σε αντιμετωπίζουν ως επιστήμονα και αλλιώς ως μη επιστήμων.
Όπως είπε και ο Σάρτρ, "η κόλαση είναι οι άλλοι". :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δες και πως σκέφτεται ο μέσος φοιτητής πολυτεχνείου... Ενώ στη θεωρία γι'αυτόν "όλα τα επαγγέλματα καλά είναι", κατά βάθος πάντα θεωρεί εαυτόν ανώτερο απο οποιονδήποτε απόφοιτο ΤΕΙ μόνο και μόνο λόγω σχολής... Επίσης το κύρος παίζει αρκετό ρόλο και στα εργασιακά... Αλλιώς σε αντιμετωπίζουν ως επιστήμονα και αλλιώς ως μη επιστήμων.
Όπως είπε και ο Σάρτρ, "η κόλαση είναι οι άλλοι". :/
καλα, και εγω μια μεση φοιτητρια πολυτεχνιου ειμαι... μη με αντιμετωπιζεις εχθρικα..Σκεψου..οι χιλιαδες πολυτεχνιτων που αποφοιτουν καθε χρονο "βαπτιζονται" αυτοματως επιστημονες με κυρος?το χαρτι σε μεταμορφωνει?

φοβαμαι οτι η συμβουλη μου παρεξηγηθηκε γιαυτο θα την κρατησω για τον εαυτο μου..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι όχι δεν κατάλαβες!! Αυτό το σχόλιο δεν απευθυνόταν σε σένα, ούτε σε κάποιον απο το στέκι!
Απλά ήμουν 2 χρόνια στους ΗΜΜΥ του ΑΠΘ και έχω δει πως σκέφτονται οι περισσότεροι... Κι εγώ στο πρώτο έτος έτσι σκεφτόμουν... :redface: Και δεν τυχαίνει στους περισσότερους αυτό που έτυχε σε μένα για να δω οτι δεν είναι έτσι τα πράγματα!
Και το χαρτί μπορεί να μην σε μεταμορφώνει ουσιαστικά, στα μάτια όμως του μέσου έλληνα ναι, σε μεταμορφώνει, και αυτοί θα αποτελούν τους πελάτες των περισσοτέρων απο εμάς αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οκ.ευχομαι καλη τυχη σε οτι αποφασισεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως, οτι δεν μπορώ να ανεχτώ να με υποτιμήσει κάποιος στο μέλλον επειδή δεν θα είμαι επιστήμων, ούτε να μου το παίζει η κάθε κουτσή μαρία ανώτερη επειδή τέλειωσε ΑΕΙ κι εγώ όχι... Γιατί να θέσω τον εαυτό μου υπο εξ αρχής ενώ μπορώ να το αποφύγω; Και κακά τα ψέμματα, πολλοί στην Ελλάδα είναι έτοιμοι να βρούν το παραμικρό αδύνατο σημείο κάποιου για να τον υποτιμήσουν...

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια.Οι περισσότεροι άνθρωποι κρίνουμε βάσει στερεοτύπων, που μπορεί ορισμένες φορές να αδικούν ορισμένα άτομα. Η αλήθεια νομίζω ότι είναι κάπου στη μέση. Δηλ. το πτυχίο του πανεπιστημίου δεν δείχνει ότι είσαι φωστήρας, αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι μπορούμε να το παραβλέψουμε. Είναι ένα σοβαρό κριτήριο μόρφωσης, αλλά όχι απόλυτο.

Αλλά βρε evangelia, το ίδιο κύρος έχει ένας αρχιτέκτονας και ένας γραφίστας; :/:
Δυστυχώς ή ευτυχώς με ενδιαφέρει και αυτό

Το να σε ενδιαφέρει και το κύρος είναι ως ένα βαθμό φυσιολογικό. Κακά τα ψέματα, είναι δύσκολο να κάνεις μια επιλογή η οποία συγκρούεται με το στερεότυπο ότι όταν έχεις μεγάλο βαθμό , πρέπει να πας καισε υψηλόβαθμη σχολή. Πόσο μάλλον αν εσύ θες να πας σε μια σχολή των Τ.Ε.Ι.


Πέρα από αυτό, η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι σπουδές δεν γίνονται για 5 ή για δέκα χρόνια, αλλά για μια ζωή. Αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να κάνεις μια επιλογή η οποία θα σου ανοίγει όσο το δυνατόν περισσότερους δρόμους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως, οτι δεν μπορώ να ανεχτώ να με υποτιμήσει κάποιος στο μέλλον επειδή δεν θα είμαι επιστήμων, ούτε να μου το παίζει η κάθε κουτσή μαρία ανώτερη επειδή τέλειωσε ΑΕΙ κι εγώ όχι...

Όπως είπε και ο Σάρτρ, "η κόλαση είναι οι άλλοι". :/

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ο κομπλεξισμός που επικρατεί είναι ατελείωτος, αν και υπάρχουν σχολές που δεν έχουν αντιστοιχία ΑΕΙ στην Ελλάδα. Ας πούμε δεν υπάρχει ΑΕΙ Λογοθεραπείας, μόνο ΤΕΙ. Και έρχονται άτομα που τελείωσαν ΑΕΙ στην Βουλγαρία και το παίζουν μούρες στα άτομα των ΤΕΙ, ότι και καλά πρέπει να είναι βοηθοί τους. ΕΛΕΟΣ!:mad: Και να σκεφτεί κανείς ότι η Λογοθεραπεία είναι ένα αρκετά υψηλόβαθμο ΤΕΙ που οι απόφοιτοι του ΑΕΙ στην Βουλγαρία χλωμό να είχαν μπει εκεί εξαρχής. Αλλά νομίζω ένα σκεπτόμενο άτομα τέτοια άτομα που φέρονται με τόση κατινιά δεν πρέπει να τα παίρνει στα σοβαρά.

Εγώ θέλω αργότερα να ασχοληθώ πιο ενεργά με την Φωτογραφία και κοίταζα σχολή να δώσω κατατακτήριες. Πέρα από ένα ΑΕΙ στα Γιάννενα που είναι λίγο απ'όλα υπάρχει μόνο το ΤΕΙ της Αθήνας. Δεν θα το σκεφτώ καθόλου και θα δώσω εκεί κι αν έρθει κάποιος να μου πει "Είσαι του ΤΕΙ" δεν θα με πειράξει καθόλου! Βέβαια εγώ έχω το πτυχίο του ΑΕΙ σαν εφόδιο και ουσιαστικά το άλλο το θέλω για το ψώνιο μου, αλλά και πάλι, δεν ξέρω.:hmm:

Τέλος πάντων, αν και η διατύπωσή μου είναι αιχρή, τι στο καλό, όλο και κάτι θα καταλάβατε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς εννοώ underwater... Και ΑΕΙ γραφιστικής δεν υπάρχει στην ελλάδα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
περασα κοινωνιολογια στο παντειο. ηθελα ψυχολογια στο παντειο. περνουσα ψυχολογια στην κρητη(εαν το δηλωνα):(

α ενημερωτικα μην υποτιματε τα τει. εγω οταν παρω πτυχιο κοινωνιολογιας δε θα μπορω να δουλεψω ως κοινωνικη λειτουργος που βρισκεις λιγο πιο ευκολα δουλεια.:( για να δουλεψεις ως κοινωνικη λειτουργος πρεπει να τελειωσεις τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Νομίζω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένη από το αντικείμενο των σπουδών μου, παρ'όλο που δεν τα έχω πάει τόσο καλά με τα μαθήματα μέχρι στιγμής. Η φυσική πάντα με γοήτευε και πάντα θα με γοητεύει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top