Υποτροφίες για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Jessica

Νεοφερμένος

Η Jessica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα οποιος γνωριζει να με βοηθήσει λίγο γιατί έχω αγχωθει.Μπαινω στο 3ο έτος και ο μ.ο μου είναι 7.06 και υπολογίζω ότι μέχρι το 4ο θα καταφέρω να φτάσω το 7.5(έχω δηλαδή αλλά 2 χρόνια).Εχω διαβάσει ότι για υποτροφίες χρειάζεσαι μ.ο τουλάχιστον 8 αλλά μετράνε και άλλα πράγματα δραστηριότητες που έχεις κάνει,ξένες γλώσσες κλπ.
Θεωρείτε ότι έχω ελπίδες να πάρω υποτροφία αν πληρώ όλα τα άλλα κριτήρια και απλά υστερω στον βαθμό πτυχίου;
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν έχω την κατάλληλη πείρα αλλά νμζ υπάρχουν κατάλληλα κέντρα που με αμοιβή θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν ώστε να διαμορφώσεις ένα προφίλ που θα σου επιτρέψει (ανάλογα και με τις δυνατότητες σου πάντα) να πάρεις υποτροφία. Το θέμα είναι βέβαια το οικονομικό αλλά αν τα λεφτά που ζητούν είναι λογικά (δεν έχω ιδέα) ίσως ν ήταν μια καλή λυση
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αναλόγως την υποτροφία, αλλά ναι, συνήθως είναι 8 και πάνω π.χ. για Ωνάση ή Λάτση έχουν το 8. Μετράνε και άλλα πράγματα βέβαια αλλά τι το τόσο ουάου έχειςστο βιογραφικό σου σε δραστηριότητες που δεν θα έχει ένας άλλος υποψήφιος ο οποίος θα έχει και τον μ.ο (ο οποίος συχνά είναι και πολύ παραπάνω απο 8, περιπτώσεις που γνωρίζω είχαν 9+ για να πάρουν κάποια υποτροφία); Έχω πάντως την εντύπωση πως παίζει κάποιο ρόλο και το σε ποιό πανεπιστήμιο έχεις περάσει. Εκτός αν βρεις κάποια υποτροφία στο βρετανικό πανεπιστήμιο.
Γενικά η σχολή σου στατιστικά πως κινείται σε βαθμούς; Τι ποσοστό φοιτητών έχει άριστα;
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά η σχολή σου στατιστικά πως κινείται σε βαθμούς; Τι ποσοστό φοιτητών έχει άριστα;
Αυτό ήθελα να πω κι εγώ, συνήθως πχ δίνουν στο τοπ 10% (και γι'αυτό βάζουν το 8 ως κριτήριο, γιατί σε αρκετές σχολές εκεί αντιστοιχεί, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλες τις σχολές). Αν επικαλεστείς πχ ότι στο έτος σου τελείωσαν 4 άτομα και έχεις τον 2ο καλύτερο βαθμό, αλλά είναι κάτω από 8, δεν νομίζω να έχεις θέμα.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αναλόγως την υποτροφία, αλλά ναι, συνήθως είναι 8 και πάνω π.χ. για Ωνάση ή Λάτση έχουν το 8. Μετράνε και άλλα πράγματα βέβαια αλλά τι το τόσο ουάου έχειςστο βιογραφικό σου σε δραστηριότητες που δεν θα έχει ένας άλλος υποψήφιος ο οποίος θα έχει και τον μ.ο (ο οποίος συχνά είναι και πολύ παραπάνω απο 8, περιπτώσεις που γνωρίζω είχαν 9+ για να πάρουν κάποια υποτροφία); Έχω πάντως την εντύπωση πως παίζει κάποιο ρόλο και το σε ποιό πανεπιστήμιο έχεις περάσει. Εκτός αν βρεις κάποια υποτροφία στο βρετανικό πανεπιστήμιο.
Γενικά η σχολή σου στατιστικά πως κινείται σε βαθμούς; Τι ποσοστό φοιτητών έχει άριστα;


Για βιολογικο ξέρεις τι παίζει;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή πέρασα μαζί με την παρέα μου την παραπάνω διαδικασία φέτος. Εγώ για μεταπτυχιακό εσωτερικού, αυτοί για εξωτερικού.
Το πρώτο πράγμα που μετράει είναι να έχεις τον ελάχιστο ΜΟ που απαιτείται, συνήθως 8. Ίδρυμα Μποδοσάκη, Λάτση, Ωνάσση, Νιάρχου, Καρέλια, όλα τα σοβαρά ιδρύματα ζητάνε ΜΟ πάνω από 8 για να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Το Μποδοσάκη δεν δίνει τόσο βάση τι γίνεται το 8, το Λάτση δίνει.
Δεύτερο πράγμα που μετράει είναι πόσες υποτροφίες θα δοθούν στο σύνολο. Το Μποδοσάκη δίνει 60, το Λάτση 20. Καταλαβαίνεις ότι το πρώτο είναι πιο εύκολο, από ότι το δεύτερο.
Τρίτο είνα το οικογενειακό εισόδημα και εάν θέλεις εσωτερικό-εξωτερικό. Όσο χαμηλότερο το οικογενειακό εισόδημα, τόσο καλύτερη πιθανότητα να πάρεις. Επίσης, για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δίνονται πιο εύκολα υποτροφίες από ότι εσωτερικού.

Τα υπόλοιπα, ξένες γλώσσες, εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες κτλπ είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Σου δίνουν ένα "bonus", αλλά στην τελική μετράνε για ένα 5-7% του τελικού βαθμού. Δηλαδή, μετράει πιο πολύ να πάει ο ΜΟ από 8->8.5 ή να "χαθούν" 2 χιλιάρικα από τα τελευταία 2 εκκαθαριστικά, παρά να κάτσεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα, γιατί "μετράει" στις υποτροφίες.

Να ξέρεις, επίσης, ότι πολύ ρόλο παίζει η συνέντευξη. Εκεί σε ρωτάνε γιατί κάνεις το Μεταπτυχιακό, τι στόχους έχεις στη ζωή σου, γιατί σε αυτήν και όχι άλλη πόλη, γιατί όχι άλλο αντικείμενο. Πρέπει, δηλαδή, να είσαι κατατοπισμένος ως προς το γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί "ντουγρού" υποτροφίες ΔΕΝ δίνονται.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή πέρασα μαζί με την παρέα μου την παραπάνω διαδικασία φέτος. Εγώ για μεταπτυχιακό εσωτερικού, αυτοί για εξωτερικού.
Το πρώτο πράγμα που μετράει είναι να έχεις τον ελάχιστο ΜΟ που απαιτείται, συνήθως 8. Ίδρυμα Μποδοσάκη, Λάτση, Ωνάσση, Νιάρχου, Καρέλια, όλα τα σοβαρά ιδρύματα ζητάνε ΜΟ πάνω από 8 για να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Το Μποδοσάκη δεν δίνει τόσο βάση τι γίνεται το 8, το Λάτση δίνει.
Δεύτερο πράγμα που μετράει είναι πόσες υποτροφίες θα δοθούν στο σύνολο. Το Μποδοσάκη δίνει 60, το Λάτση 20. Καταλαβαίνεις ότι το πρώτο είναι πιο εύκολο, από ότι το δεύτερο.
Τρίτο είνα το οικογενειακό εισόδημα και εάν θέλεις εσωτερικό-εξωτερικό. Όσο χαμηλότερο το οικογενειακό εισόδημα, τόσο καλύτερη πιθανότητα να πάρεις. Επίσης, για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δίνονται πιο εύκολα υποτροφίες από ότι εσωτερικού.

Τα υπόλοιπα, ξένες γλώσσες, εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες κτλπ είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Σου δίνουν ένα "bonus", αλλά στην τελική μετράνε για ένα 5-7% του τελικού βαθμού. Δηλαδή, μετράει πιο πολύ να πάει ο ΜΟ από 8->8.5 ή να "χαθούν" 2 χιλιάρικα από τα τελευταία 2 εκκαθαριστικά, παρά να κάτσεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα, γιατί "μετράει" στις υποτροφίες.

Να ξέρεις, επίσης, ότι πολύ ρόλο παίζει η συνέντευξη. Εκεί σε ρωτάνε γιατί κάνεις το Μεταπτυχιακό, τι στόχους έχεις στη ζωή σου, γιατί σε αυτήν και όχι άλλη πόλη, γιατί όχι άλλο αντικείμενο. Πρέπει, δηλαδή, να είσαι κατατοπισμένος ως προς το γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί "ντουγρού" υποτροφίες ΔΕΝ δίνονται.


Άρα στην ουσία ένας φοιτητής κυρίως πρέπει ν φροντίσει να έχει το μέγιστο δυνατό βαθμό κ να σκίσει στη συνέντευξη; Δεν υπάρχει κτ άλλο π να μπορεί ν κάνει. (Πχ συνεδρία μόνο αυτό κ έρχεται εκτός από γλώσσες) επίσης αυτά τα προγράμματα καλύπτουν μόνο τα έξοδα της σχολης ή πχ και διαμονή (έστω κ σε εστία); Γτ αν θες να πας Βρετανία κ η σχολή ν είναι πληρωμένη όλα τα αλλά (ενοίκια σουπερμαρκετ έξοδοι κτλπ) είναι πανάκριβα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επίσης αυτά τα προγράμματα καλύπτουν μόνο τα έξοδα της σχολης ή πχ και διαμονή (έστω κ σε εστία); Γτ αν θες να πας Βρετανία κ η σχολή ν είναι πληρωμένη όλα τα αλλά (ενοίκια σουπερμαρκετ έξοδοι κτλπ) είναι πανάκριβα


Σου δίνουν ένα στάνταρ ποσό και εσύ το διαχειρίζεσαι όπως νομίζεις. Για Αγγλία που λες διατηρώ μια επιφύλαξη αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι η υποτροφία δεν είναι δυνατόν να σου καλύψει όλα τα έξοδα, θα πρέπει να προσθέσεις κι εσύ κάποια χρήματα. Σε άλλες χώρες που δεν υπάρχουν δίδακτρα στα Πανεπιστήμια, μπορείς να τα καταφέρεις και μόνο με την υποτροφία. Μιλάμε βέβαια για μια "συντηρητική" ζωή.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σου δίνουν ένα στάνταρ ποσό και εσύ το διαχειρίζεσαι όπως νομίζεις. Για Αγγλία που λες διατηρώ μια επιφύλαξη αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι η υποτροφία δεν είναι δυνατόν να σου καλύψει όλα τα έξοδα, θα πρέπει να προσθέσεις κι εσύ κάποια χρήματα. Σε άλλες χώρες που δεν υπάρχουν δίδακτρα στα Πανεπιστήμια, μπορείς να τα καταφέρεις και μόνο με την υποτροφία. Μιλάμε βέβαια για μια "συντηρητική" ζωή.


Καλά προφανώς με μέτρο κ επίσης αυτό εννοούσα. Ένα μέρος των εξόδων. Πχ σχολή κ νοίκι. Ε κ όλα θα ήταν αδύνατο ????
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά προφανώς με μέτρο κ επίσης αυτό εννοούσα. Ένα μέρος των εξόδων. Πχ σχολή κ νοίκι. Ε κ όλα θα ήταν αδύνατο ????


Ε, ναι! Δεν σου λένε τόσα θα δώσεις στο νοίκι, τόσα στη διατροφή κτλ. Σου δίνουν το ποσό κι εσύ το διαχειρίζεσαι όπως θέλεις. Καλό είναι να έχεις κάνει έναν οικονομικό προϋπολογισμό πριν φύγεις. Αν πχ ένα ΄Ιδρυμα σου δώσει υποτροφία 13000 λιρών και εσύ έχεις υπολογίσει ότι θα σου χρειαστούν 20000 λίρες, θα πρέπει να τις έχεις εξασφαλίσει από πριν έτσι ώστε να μην βρεθείς στα κρύα του λουτρού στη μέση των σπουδών σου!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άρα στην ουσία ένας φοιτητής κυρίως πρέπει ν φροντίσει να έχει το μέγιστο δυνατό βαθμό κ να σκίσει στη συνέντευξη; Δεν υπάρχει κτ άλλο π να μπορεί ν κάνει. (Πχ συνεδρία μόνο αυτό κ έρχεται εκτός από γλώσσες) επίσης αυτά τα προγράμματα καλύπτουν μόνο τα έξοδα της σχολης ή πχ και διαμονή (έστω κ σε εστία); Γτ αν θες να πας Βρετανία κ η σχολή ν είναι πληρωμένη όλα τα αλλά (ενοίκια σουπερμαρκετ έξοδοι κτλπ) είναι πανάκριβα


Θες να πάρεις υποτροφία (δηλαδή θες κάποιος να σε πληρώνει) για να σπουδάσεις. Προφανώς θα πρέπει να είσαι καλός σε αυτό (στο να σπουδάζεις) και να έχεις τα τεκμήρια που το αποδεικνύουν. Το ότι εγώ κάνω Γερμανικά ή παίζω στην Φιλαρμονική του δήμου, δεν σημαίνει ότι με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό που θα κάνω, ούτε συγκινεί κανέναν να μου πληρώσει τα έξοδα προκειμένου να το κάνω.
Οπότε, ναι, βαθμός πτυχίου και συνέντευξη είναι τα δύο στοιχεία που χρειάζονται.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο, το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κόστος (που είναι όντως υψηλότερο από άλλες χώρες της ΕΕ, προορισμούς φοιτητών), καθώς αυτό με υποτροφία και φοιτητικό δάνειο (ό,τι καλύτερο έχουν σκεφτεί οι Βρετανοί για να προωθήσουν τα πανεπιστήμιά τους) είσαι υπέρκαλυμμένος. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι το Brexit, όπου αποδεδειγμένα οι Βρετανοί πάνε από τη μία μ@λ@κία στην άλλη. Πρώτα ψηφίσανε ναι στο Brexit, του οποίου ο μεγαλύτερος υποστηρικτής βγήκε στη συνέχεια και δήλωσε ότι ήταν troll, έπειτα βγάλανε την Teressa, ανίκανη, και τώρα βγάλανε αυτόν που βγάλανε, ο οποίος είναι τέρμα τερμός και μιλάει για σκληρή, άτακτη, χωρίς συμφωνία έξοδο.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ, εάν ισχύσουν έστω και τα μισά από όσα λέει, οι σπουδές στην Αγγλία θα γίνουν πολλαπλάσια δυσκολότερες, όχι λόγο κόστους, αλλά λόγω κινητικότητας (βίζα, διαβατήρια ή οτιδήποτε άλλο σκεφτούν).
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το τι ψάχνουν και τι θα σε βοηθήσει είναι και ανάλογα με το ποιός δίνει την υποτροφία. Για παράδειγμα πέρα από τις γνωστές τύπου Λάτση κτλ που αναφέρθηκαν, υπάρχουν και κάποιες που μπορεί να ζητάνε leadership abilities κάτι που θα δείξεις μέσα από δραστηριότητες που κάνεις, ή έχει πέσει το μάτι μου και σε υποτροφίες από θρησκευτικά ιδρύματα (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) όπου αι γκες αν πήγαινες στο κατηχητικό της γειτονιάς σου και μπορείς να το αποδείξεις θα τους ενδιέφερε αρκετά.
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. θελω να αιτηθω σε διαφορους φορεις για υποτροφιες για σπουδες στο εξωτερικο (σε κοινωνικες επιστημες). εχει παρει καποιος σχετικη υποτροφια; και κυριως πως μπορω να κανω την αιτηση μου να ξεχωριζει για να εχω πιθανοτητες να παρω καποια υποτροφια;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top