Κατάργηση του ασύλου και ακύρωση της τέταρτης Νομικής στην Πάτρα

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι ρόλο έχουν εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο υπό κατάληψη, μέσα στο πανεπιστήμιο; Ξαναλέω, εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο πανεπιστημιακό χώρο παράνομα, μέσα στο πανεπιστήμιο;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τι ρόλο έχουν εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο υπό κατάληψη, μέσα στο πανεπιστήμιο; Ξαναλέω, εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο πανεπιστημιακό χώρο παράνομα, μέσα στο πανεπιστήμιο;

Όταν γίνεται πλύση στους 80 βαθμούς για βαμβακερά, για 40 έτη ορθόδοξου Πασοκ, είναι λογικό οι λογικές ερωτήσεις να φαντάζουν φασιστικές. Νομίζω ότι η εποχή θα ξεπεράσει την Ελλάδα και στο τέλος, η χώρα θα αλλάξει μόνη της επειδή κάποιοι κολλημένοι με ιδεοληψίες θα έχουν φύγει από τη ζωή. Η βλακεία ορισμένων νεοελλήνων είναι ότι νομίζουν ότι μάλλον είναι αθάνατοι να επιβάλλουν την ιδεοβλακεία τους. Η Ευρώπη και ο κόσμος αλλάζει, κάνει έρευνα, εξελίσσεται και στην Ελλάδα αναμασάμε σανό (μόνοι μας τα λέμε και μόνοι μας τα ακούμε).
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Τι ρόλο έχουν εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο υπό κατάληψη, μέσα στο πανεπιστήμιο; Ξαναλέω, εξωπανεπιστημιακοί που κρατάνε χώρο πανεπιστημιακό χώρο παράνομα, μέσα στο πανεπιστήμιο;

Δεν έχω ιδέα τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά τσέκαρε στο γκουγκλ Πολυτεχνείο 1973. Παράνομοι ήταν και τότε.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά τσέκαρε στο γκουγκλ Πολυτεχνείο 1973. Παράνομοι ήταν και τότε.


Κοιτάω το σήμερα. Αυτή η λογική του τι έγινε κάποτε είναι επικίνδυνη πάντως. Την χρησιμοποιεί ιδιαίτερα ο Τραμπ. Δείτε τι έγινε στην "τάδε" περίπτωση με τους κακους μετανάστες, συνεπώς χρειαζόμαστε περισσότερο από "αυτό". Και έτσι περνάει τα ρατσιστικά και πολλά άλλα μέτρα που περνάει.

Κοιτάζοντας το σήμερα λοιπόν δεν βρίσκω λόγο εξωπανεπιστημιακοι να κρατούν παράνομα υπό κατάληψη χώρους του πανεπιστημίου. Δεν ζουμε υπό χούντα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδέα τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά τσέκαρε στο γκουγκλ Πολυτεχνείο 1973. Παράνομοι ήταν και τότε.


Δεν είναι σωστό επιχείρημα να συγκρίνεις τη δικτατορία με τη σημερινή πολιτική κατάσταση!!!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά τσέκαρε στο γκουγκλ Πολυτεχνείο 1973. Παράνομοι ήταν και τότε.


Τότε ήταν παράνομη και η κυβέρνηση. Για τους κλέφτες και τους αρματολούς έχεις να προτείνεις κάποιο μέτρο ή να τους αφήσουμε να λειτουργούν ανενόχλητοι;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,202 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Τότε ήταν παράνομη και η κυβέρνηση. Για τους κλέφτες και τους αρματολούς έχεις να προτείνεις κάποιο μέτρο ή να τους αφήσουμε να λειτουργούν ανενόχλητοι;


Δημοψηφισμα 1968 για το τοτε σχεδιο συνταγματος. 90+ τοις εκατο "ναι" οποτε μια χαρα νομιμοποιηση βλεπω στα ματια μου. Καθ ολα νομιμες διαδικασιες.

Γενικα μου φαινεται καθόλα αδιαφορο αν θα καταργηθει το οποιοδηποτε "ασυλο", περα απο το να σπαω πλακα με τη ρητορικη των υπερ. Κ σοβαρα ας κανει ο καθενας ο,τι του καπνισει δεν μου καιγεται καρφακι.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του και τοποθετει εαυτον στη μια ή την αλλη οχθη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σοβαρή ρητορική όσων είναι υπέρ του ασύλου ποια είναι ακριβώς;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η σοβαρή ρητορική όσων είναι υπέρ του ασύλου ποια είναι ακριβώς;
Θα μπει μια διμοιρία των ΜΑΤ, η αντιτρομοκρατική, η δίωξη ναρκωτικών, το λιμενικό και οι βατραχάνθρωποι να σταματήσουν τη συνέλευση τους.

Btw όχι ότι θα λυθούν τα θέματα εντός του πανεπιστημίου με την κατάργηση του ασύλου, αυτά είναι να χαμε να λέγαμε, τουλάχιστον να προστατεύονται αξιοπρεπώς και να μη ρημάζονται κτήρια σε κλασικές μέρες του χρόνου θα ήταν καλό με άσυλο ή χωρίς.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Γέμισε το φορουμ με αριστερούς και πλέον δεν αναρωτιεμαί το γιατι δεν έχουμε φτάσει ακόμα στον συμβιβασμό. Κάθε πολίτης ΠΡΕΠΕΙ να υπακουεί τους ΝΟΜΟΥΣ που εχουν θεσπιστεί. Με την παραβιάση τους,είσαι υπεύθυνος των πράξεων σου και ολοι οι αναρχικοί και οι τσεγκεβααρα του καναπέ θα ήταν καλό να το σεβαστούν αυτό αν όντως νοιάζονται για την ανάπτυξη και την ευημερία της κοινωνίας.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γέμισε το φορουμ με αριστερούς και πλέον δεν αναρωτιεμαί το γιατι δεν έχουμε φτάσει ακόμα στον συμβιβασμό. Κάθε πολίτης ΠΡΕΠΕΙ να υπακουεί τους ΝΟΜΟΥΣ που εχουν θεσπιστεί. Με την παραβιάση τους,είσαι υπεύθυνος των πράξεων σου και ολοι οι αναρχικοί και οι τσεγκεβααρα του καναπέ θα ήταν καλό να το σεβαστούν αυτό αν όντως νοιάζονται για την ανάπτυξη και την ευημερία της κοινωνίας.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.


Βρήκαμε τον αναρχικό που πιστεύει ότι δεν ζει σε δημοκρατία επειδή το έχει παρει ως δεδομένο το να βγαίνει έξω από το σπίτι μετα της 8 το βράδυ και να εκφέρει δημοσιώς την δυσαρεσκεία σε αυτό το πολιτεύμα χωρίς επιπτώσεις.Sad.Γιαυτό καμία κοινωνιά δεν πέτυχε με άτομα της παράταξης σας.Άντε και καλο μεσαίωνα ορκ.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρήκαμε τον αναρχικό που πιστεύει ότι δεν ζει σε δημοκρατία επειδή το έχει παρει ως δεδομένο το να βγαίνει έξω από το σπίτι μετα της 8 το βράδυ και να εκφέρει δημοσιώς την δυσαρεσκεία σε αυτό το πολιτεύμα χωρίς επιπτώσεις.Sad.Γιαυτό καμία κοινωνιά δεν πέτυχε με άτομα της παράταξης σας.Άντε και καλο μεσαίωνα ορκ.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δε θέλω αυτή τη στιγμή να πάρω μία απλή θέση υπέρ ή κατά του νέου μέτρου, γιατί για εμένα είναι αρκετά πιο περίπλοκο το ζήτημα. Αλλά έχω μία απορια:
Στην Πάτρα , λιγότερο απο ενα χρόνο πριν, μπήκαν στην εστία μπάτσοι και μπουζουριάσαν έναν με την κατηγορία της καλλιέργειας και εμπορίου χόρτου και μάλιστα ο τύπος πήρε και δικαστική απόφαση να μην ξαναπατήσει στο πανεπιστήμιο. Εκεί γιατί δεν τους εμπόδισε το άσυλο;

Υ.Γ. για κάποιον που ελεγε πιο πάνω πως γεμίσε αριστερους το φορουμ (τι φάση; ) : οι αναρχικοί δεν ανήκουν σε παράταξη, καπου έλεος.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θέλω αυτή τη στιγμή να πάρω μία απλή θέση υπέρ ή κατά του νέου μέτρου, γιατί για εμένα είναι αρκετά πιο περίπλοκο το ζήτημα. Αλλά έχω μία απορια:
Στην Πάτρα , λιγότερο απο ενα χρόνο πριν, μπήκαν στην εστία μπάτσοι και μπουζουριάσαν έναν με την κατηγορία της καλλιέργειας και εμπορίου χόρτου και μάλιστα ο τύπος πήρε και δικαστική απόφαση να μην ξαναπατήσει στο πανεπιστήμιο. Εκεί γιατί δεν τους εμπόδισε το άσυλο;

Υ.Γ. για κάποιον που ελεγε πιο πάνω πως γεμίσε αριστερους το φορουμ (τι φάση; ) : οι αναρχικοί δεν ανήκουν σε παράταξη, καπου έλεος.

Λογικά έγινε καταγγελία, επίσης η καλλιέργεια χόρτου είναι πολύ βαριά κατηγορία, μεγαλύτερη απλώς από τη χρήση.

Ο νόμος αυτό που αλλάζει τώρα είναι ότι δεν χρειάζεται καταγγελία για να επέμβει η αστυνομία.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η παρέμβαση της αστυνομίας με το άσυλο δεν απαγορευόταν.Η κατάργηση του μειώνει τον χρόνο απόκρισης της αστυνομίας.Σου κάνει επίθεση ένας μέσα στο campus ξέρεις πότε θα ερχόταν η αστυνομία να τον συλλάβει; Του χρόνου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θέλω να προσθέσω κάποια πράγματα για τα πανεπιστήμια της Γερμανίας .
Εκτός του ότι έχουν γκράφιτι, αφίσες (κομμματικές ή μη) , αυτοκόλλητα...πολλές από τις τουαλέτες ιδίως στα παλαιότερα κτήρια είναι σε τραγική κατάσταση. Ακόμη θέλω να τονίσω ότι βρίσκεται ο οποιοσδήποτε μέσα στο πανεπιστήμιο...όπως στην Ελλάδα...και η Γερμανία δεν έχει άσυλο.


Tα Αυστριακά Πανεπιστήμια αλλά και της ευρύτερης πρώην Αυστρίας, όπως Μόναχο, δεν έχουν γκράφιτι και αφίσες. Παραθέτω εικόνες:

TU München, Deutschland Τυπική αίθουσα διδασκαλίας - σεμιναρίων για ομάδες φοιτητών σε γερμανόφωνα προγράμματα σπουδών.




JKU - Linz, Österreich



Πού είναι οι αφίσες μέσα στις αίθουσες;


 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,202 μηνύματα.
Tα Αυστριακά Πανεπιστήμια αλλά και της ευρύτερης πρώην Αυστρίας, όπως Μόναχο, δεν έχουν γκράφιτι και αφίσες. Παραθέτω εικόνες:

TU München, Deutschland Τυπική αίθουσα διδασκαλίας - σεμιναρίων για ομάδες φοιτητών σε γερμανόφωνα προγράμματα σπουδών.




JKU - Linz, Österreich



Πού είναι οι αφίσες μέσα στις αίθουσες;




Πουθενά γιατί δεν ισχύει.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Tα Αυστριακά Πανεπιστήμια αλλά και της ευρύτερης πρώην Αυστρίας, όπως Μόναχο, δεν έχουν γκράφιτι και αφίσες. Παραθέτω εικόνες:

TU München, Deutschland Τυπική αίθουσα διδασκαλίας - σεμιναρίων για ομάδες φοιτητών σε γερμανόφωνα προγράμματα σπουδών.




JKU - Linz, Österreich



Πού είναι οι αφίσες μέσα στις αίθουσες;




Ναι, αλλά μπορεί εκεί ο φοιτητικός Σύλλογος να εκφράζει ελεύθερα απόψεις; Να κάνει συνελεύσεις και να μην τις σπάει η αστυνομία; Μπορεί η ΚΝΕ να κάνει "ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΗΣΥΧΙΑ, ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ"; Μπορούν να γίνονται πάρτυ οικονομικής ενίσχυσης και το πρωί να βρωμάει μπύρα και κάτουρο; Μπορούν οι άστεγοι να πλένονται στις τουάλετες; Ε, μπορούν; Εεε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top