Γεωργιανά

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τα γεωργιανά είναι η μητρική γλώσσα των γεωργιανών και η επίσημη γλώσσα της Γεωργίας, μιας χώρας στην περιοχή του Καυκάσου. Τα γεωργιανά είναι η βασική γλώσσα των περίπου 3,9 εκατομμυρίων ανθρώπων στην ίδια τη Γεωργία, καθώς και 500.000 ανθρώπων στο εξωτερικό (κυρίως στη Τουρκία, στο Ιράν, στη Ρωσία, στις Η.Π.Α. και στην υπόλοιπη Ευρώπη). Είναι η λογοτεχνική γλώσσα όλων των περιφερειακών υποομάδων του γεωργιανού έθνους, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που ομιλούν άλλες νοτιοκαυκάσιες γλώσσες ή γλώσσες kartvelian όπως: svans, mingrelians και laz. Τα ιουδαϊκογεωργιανά, θεωρούνται ορισμένες φορές ότι είναι ξεχωριστή εβραϊκή γλώσσα που ομιλείται από 20.000 ανθρώπους στη Γεωργία και από 65.000 ανθρώπους σε άλλα μέρη (κυρίως 60.000 ανθρώπους στο Ισραήλ). Τα γεωργιανά είναι τα πλέον διαδεδομένα από τις νοτιοκαυκάσιες γλώσσες, μια οικογένεια η οποία περιλαμβάνει επίσης τις γλώσσες Svan και Megrelian (που ομιλείται κυρίως στη βορειοδυτική Γεωργία) και Laz (που ομιλείται κυρίως κατά μήκος της τουρκικής ακτής της Μαύρης Θάλασσας, από το Melyat, Rize έως τα γεωργιανά σύνορα).
Πολύ ωραία γλώσσα!

Shen Makhvel-Tusheti



shen makhvel mzets amavida
mets ak mavshavdi lt’olvili,
shen ts’akhvel mzetsa ts’avalis
vardi dach’k’neba qoili.
saidan mokhvel shen kalo
amamavali mze kharo,
net’a im vazhis dedasa
vis sakhlshits shena hqevkharo.
ts’arbebi gadagkhat’via
gimshvenebs ortav tolebsa,
t’ani alvis khes migigavs
p’iri gabadrul mtvaresa.
aim mtazeda qornebi
budoben, ar ishliano,
ar shamagkhedav kalau
tolni ar daishliano.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εάν ξέρεις Γεωργιανα, θα μπορούσες να μεταφράσεις τους παραπάνω στίχους; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δεν ξέρω,αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω,μετά τις Πανελλήνιες θα έχω τον χρόνο...Την μετάφραση πάντως την γνωρίζω!
Είναι σε μια διάλεκτο από το Τουσέτι.

"ήρθες και ανέβηκε και ο ήλιος μαζί σου
ήρθα κι εγώ εδώ, ο καυμένος
Έφύγες, εφύγε και ο ήλιος και θα μαραθεί το λουλούδι τριανταφύλλου
μαζί - Αν φύγεις, θα φύγει και ο ήλιος και θα μαραθεί το λουλούδι τριανταφύλλου
ήρθες από λιβάδι, κοπελιά, είσαι ο ήλιος ανατελλων,
ζηλεύω (δεν ειναι η σωστη λεξη - εκφραζει και πιο ευγενικο) την μάνα του παλλικαριού που σε έχει στο σπίτι του
(μετά πάει πάλι το ίδιο)
Έχεις τα φρύδια πανέμορφα, σου ομορφαίνουν και τα δύο σου ματάκια
Το κορμί σου μοιάζει με την λεύκα, το στόμα σου το φεγγάρι που χαμογελά
(ακόμα μια φορά)
Σε εκείνο το βουνό φωλιάζουν τα κοράκια, δεν θέλουν να φύγουν..
Δεν θέλω να σε κοιτάξω κοπελιά,
Αλλά τα μάτια μου δεν με ακούνε "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μ‘ αρέσει το αλφάβητο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν ξέρω,αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω,μετά τις Πανελλήνιες θα έχω τον χρόνο...Την μετάφραση πάντως την γνωρίζω!
Είναι σε μια διάλεκτο από το Τουσέτι.

"ήρθες και ανέβηκε και ο ήλιος μαζί σου
ήρθα κι εγώ εδώ, ο καυμένος
Έφύγες, εφύγε και ο ήλιος και θα μαραθεί το λουλούδι τριανταφύλλου
μαζί - Αν φύγεις, θα φύγει και ο ήλιος και θα μαραθεί το λουλούδι τριανταφύλλου
ήρθες από λιβάδι, κοπελιά, είσαι ο ήλιος ανατελλων,
ζηλεύω (δεν ειναι η σωστη λεξη - εκφραζει και πιο ευγενικο) την μάνα του παλλικαριού που σε έχει στο σπίτι του
(μετά πάει πάλι το ίδιο)
Έχεις τα φρύδια πανέμορφα, σου ομορφαίνουν και τα δύο σου ματάκια
Το κορμί σου μοιάζει με την λεύκα, το στόμα σου το φεγγάρι που χαμογελά
(ακόμα μια φορά)
Σε εκείνο το βουνό φωλιάζουν τα κοράκια, δεν θέλουν να φύγουν..
Δεν θέλω να σε κοιτάξω κοπελιά,
Αλλά τα μάτια μου δεν με ακούνε "

Είναι ενδιαφέρουσα γλώσσα, αλλά μ' αρέσουν λίγο περισσότερο τα ρωσικά.
Σε ευχαριστώ πάντως για την μετάφραση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μ‘ αρέσει το αλφάβητο τους.
Όντως είναι αρκετά ωραία σχετικά
Αποτελείται από 33 χαρακτήρες που αντιστοιχίζονται και σε φθόγγους που είτε δεν υπάρχουν σε άλλες γλώσσες,είτε δεν αντιστοιχίζονται σε γράμματα του αλφαβήτου τους(πχ στα αγγλικά cat=k'æt

Ωραία είναι και τα ρώσικα,απλώς μου φαίνονται πιο "βαριά" στην προφορά.

Πληροφορίες για την υιοθέτηση ελληνικών λέξεων στην Γεωργιανή γλώσσα.
https://www.eleto.gr/download/Conferences/7th Conference/7th_27-05-TchkoidzeEka_Paper2_V04.pdf

Μερικές φράσεις στα γεωργιανά και στα ελληνικά
https://www.goethe-verlag.com/book2/EL/ELKA/ELKA002.HTM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Δεν ξέρω,αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω,μετά τις Πανελλήνιες θα έχω τον χρόνο...Την μετάφραση πάντως την γνωρίζω!

Πάνε μάθε ρε μια πιο χρήσιμη γλώσσα (Γερμανικά, Γαλλικά, Ισπανικά, Ρώσικα). Τι να τα κάνεις τα γεωργιανά; :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλά τα γαλλικά δεν είναι και τόσο χρήσιμα...
Έχω φρι ιταλικά και τα γεωργιανά απλώς μου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ.Και τα τούρκικα σκέφτομαι,επειδή οι γείτονες φαίνεται ότι αναπτύσσονται γρήγορα

Και τα Ισπανικά τα σιχαίνομαι...Στα Γερμανικά έχω το πρώτο δίπλωμα αλλά σε σύγκριση τούρκικων γερμανικών δεν έχω αμφιβολίες...τούρκικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τα γαλλικά δεν είναι και τόσο χρήσιμα...

Η γαλλική γλώσσα είναι η τρίτη από τις Ρομανικές γλώσσες από άποψη αριθμού ομιλητών ως μητρική γλώσσα, μετά την ισπανική και την πορτογαλική γλώσσα, αλλά η μόνη με δυναμική παρουσία και στις πέντε ηπείρους και η μόνη με 600 περίπου εκατομμύρια ομιλητές ως μητρική, πρώτη ή δεύτερη γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δεν υποστήριξα το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top