Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αχθησομαι, ηχθην :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργάκης14

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
thanks ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stol13

Νεοφερμένος

Ο stol13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μπορει κανεις να μου πει τη χρονικη αντικατασταση του ρηματος παρασκευαζοντος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αν έγραφες με ελληνικά θα καταλαβαίναμε και μεις καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει ένα παράδειγμα σεβασμού προς τους γονείς από την ιστορία ή από την αρχαιότητα??? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ουτε εγω την εχω κανει αυτη την ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Οδυσσέας-Τηλέμαχος? Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_eye

Νεοφερμένος

Η black_eye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις να κανει εγκλιτικη αντικατασταση του ρηματος "ερωτα" ειναι γ' ενικο!
NEED SOME REAL HELP!

ευχαριστωωω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γραμματικη δεν εχεις; Συνηρημένο είναι.. Ερωτάω-ερωτώ ;)

Οριστική: Ερωτα (τόνος στο -τα με περισπωμένη και υπογεγραμμένη)
Υποτακτική: Το ίδιο με την οριστική
Ευκτική: Ερωτω (τόνος στο -τω με περισπωμένη και υπογεγραμμένη)
Προστακτική: Ερωτάτω

Απμφ: ερωταν (τόνος στο -ταν με περισπωμένη)
Μτχ: Ερωτων, ερωτωσα, ερωτων (παντού περισπωμένη -των, -τωσα, -των)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_eye

Νεοφερμένος

Η black_eye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ok!! το βρηκα.....
ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ξέρει μήπως κανείς από ποιόν τύπο βγαίνει το ενεπέπληντο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOULIS1997

Νεοφερμένος

Ο LOULIS1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ; θέλω χρονική αντικατάσταση έπλευσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε που μπορώ να βρω ασκήσεις με επιρρηματικούς προσδιορισμούς και πλάγιες πτώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Λοιπόν,
εκφράσεις όπως ''Φυλάττου όπως'',''Οράτε όπως'',''Δέδοικα όπως''
έχουν κάποια ονομασία(όπως πχ στην περίπτωση των απρόσωπων εκφράσεων) ή όχι;
Ο ρόλος τους ποιος είναι πχ σε μια ενδοιαστική πρόταση ;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Καλή αρχή για τα νέα τριτάκια!!!Σε εμάς δηλαδή :D
Γενιά '99 for ever :clapup::clapup:
Ξεκινήσατε τα αρχαία από το βιβλίο;Εμείς κάνουμε επαναλήψεις τώρα τις ύλης της δευτέρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλή αρχή για τα νέα τριτάκια!!!Σε εμάς δηλαδή :D
Γενιά '99 for ever :clapup::clapup:
Ξεκινήσατε τα αρχαία από το βιβλίο;Εμείς κάνουμε επαναλήψεις τώρα τις ύλης της δευτέρας

:P Καλη μας αρχη λοιπον!!!!:clapup::clapup: !!! Ετσι ρε ''99 ftw:P:redface:
Εμεις ξεκινησαμε καναμε το κειμενο και μονο την συνταξη του κειμενου αλλα επειδη η κατασταση της ταξης στα αρχαια ειναι κατι παραπανω απο ΤΡΑΓΙΚΗ κανουμε επαναληψη στα περσυνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

:P Καλη μας αρχη λοιπον!!!!:clapup::clapup: !!! Ετσι ρε ''99 ftw:P:redface:
Εμεις ξεκινησαμε καναμε το κειμενο και μονο την συνταξη του κειμενου αλλα επειδη η κατασταση της ταξης στα αρχαια ειναι κατι παραπανω απο ΤΡΑΓΙΚΗ κανουμε επαναληψη στα περσυνα:P

εμείς ξεκινήσαμε με επανάληψη ρήματα/ουσιαστικά με μετά θα αρχίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εμείς ξεκινήσαμε με επανάληψη ρήματα/ουσιαστικά με μετά θα αρχίσουμε

Αντε να σας δω πουλακια μου... :P παντως ωραιο κειμενακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι.. Η φράση ''πλείω κτήματα'', εχουμε να το κλινουμε, και νομιζα οτι ήταν ρήμα αλλα στην μεταφραση μεταφραζεται ως ''ο έχων κτήματα'', και με μπερδεψε.. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι είναι το ''πλείω'' γραματικά και να μου πει πως κλίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top