Πόσο σας επηρεάζει η οικονομική κατάσταση της χώρας στην επιλογή σχολής;

Πόσο σας επηρεάζει η οικονομική κατάσταση της χώρας στην επιλογή σχολής;;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Πάρα πολύ

    Ψήφοι: 7 17.9%
  • Αρκετά

    Ψήφοι: 8 20.5%
  • Λίγο

    Ψήφοι: 9 23.1%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 15 38.5%

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο φέτος η κατάσταση της οικονομίας στην επιλογή σχολών...
Ποιος θα επιλέξει τις καθηγητικές σχολές(Φυσική,Μαθηματικά,φιλολογία κλπ) όταν αυτές για τα επόμενα χρόνια προδιαγράφονται οτι, στην Ελλάδα τουλάχιστον, θα είναι σχολές με ιδιαιτερα ασχημη επαγγελματικη αποκατάσταση αφού στο δημόσιο θα είναι σχεδόν αδύνατον να διοριστεί κανείς και τα ιδιαιτερα-φροντιστηρια θα αντιμετοπίσουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα λόγω γενικότερης οικονομικής κατάσταστης.Θεωρώ αναπόφευκτη την στροφή των μαθητών σε τεχνικές και στρατιωτικές σχολές που προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα προς το παρον δε με απασχολει τοσο το θεμα "επαγγελματικης αποκαταστασης", και δε νομιζω να με επηρεασει μεχρι του χρονου. Εχω παρει την αποφαση μου να ακουλουθησω το ονειρο μου και να το υλοποιήσω, με οποιο τιμημα. Εξαλλου ειμαι κατα της ιδεας που εχουν υιοθετήσει μερικοι, τυπου "Θα σπουδασω αυτο επειδη εχει καλα λεφτα.".
Προσωπικα, το θεωρω ανουσιο να σπουδασεις κατι το οποιο δεν σου "κανει το κλικ". Τι ορεξη για σπουδες μπορει να εχεις αν ολα τα κανεις για τα λεφτα? Ετσι μπαινουν συνηθως ολοι στο τρυπακι και τους φαινεται η ζωη κολαση...:/: (ναι ξερω, τουλαχιστον δε θα πειναει:P)

Βεβαια, ναι, σκεφτομαι το τι μπορει να κανω στο μελλον σε θεμα εργασιας, αλλα δεν τα' χω βαψει μαυρα, γενικα ειμαι αισιοδοξη για το μελλον... Στη τελικη ποτε δεν θα υπαρξει κατι σιγουρο σ' αυτο το θεμα.
Μαλλον ειμαι απο τους λιγους που σκεφτονται ετσι, αλλα δε μπορω να με φανταστω αλλιως. Αυτο δε σημαινει οτι μου ειναι ολα τα αλλα αδιαφορα, απλα για την ωρα στοχος ειναι να κανω αυτο που θελω και αυτο που μ' αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εμένα προς το παρον δε με απασχολει τοσο το θεμα "επαγγελματικης αποκαταστασης", και δε νομιζω να με επηρεασει μεχρι του χρονου. Εχω παρει την αποφαση μου να ακουλουθησω το ονειρο μου και να το υλοποιήσω, με οποιο τιμημα. Εξαλλου ειμαι κατα της ιδεας που εχουν υιοθετήσει μερικοι, τυπου "Θα σπουδασω αυτο επειδη εχει καλα λεφτα.".
Προσωπικα, το θεωρω ανουσιο να σπουδασεις κατι το οποιο δεν σου "κανει το κλικ". Τι ορεξη για σπουδες μπορει να εχεις αν ολα τα κανεις για τα λεφτα? Ετσι μπαινουν συνηθως ολοι στο τρυπακι και τους φαινεται η ζωη κολαση...:/: (ναι ξερω, τουλαχιστον δε θα πειναει:P)

Βεβαια, ναι, σκεφτομαι το τι μπορει να κανω στο μελλον σε θεμα εργασιας, αλλα δεν τα' χω βαψει μαυρα, γενικα ειμαι αισιοδοξη για το μελλον... Στη τελικη ποτε δεν θα υπαρξει κατι σιγουρο σ' αυτο το θεμα.
Μαλλον ειμαι απο τους λιγους που σκεφτονται ετσι, αλλα δε μπορω να με φανταστω αλλιως. Αυτο δε σημαινει οτι μου ειναι ολα τα αλλα αδιαφορα, απλα για την ωρα στοχος ειναι να κανω αυτο που θελω και αυτο που μ' αρεσει.

Αυτά που λες είναι εξίσου ωραία και σεβαστά. Αλλά σκέψου και κάτι άλλο. Βλέπεις παιδιά στις μέρες μας, τα οποία έχουν σπουδάσει αυτό που θέλουν (κάτι που πιθανότατα δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση) και είναι χωρίς δουλειά, ή στην καλύτερη περίπτωση έχουν δουλειά με πολύ χαμηλό μισθό. Δεν πιστεύω πως αν σπουδάσεις κάτι που έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από αυτό που είναι "το όνειρό σου", θα βρεις οπωσδήποτε δουλειά, ούτε ότι δεν πρέπει να κυνηγάς τα όνειρα σου. Απλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα που υπάρχουν στην χώρα μας και γενικά στον κόσμο, και να προσαρμόζουμε και τα όνειρά μας σε λογικά πλαίσια( αυτό είναι αντιφατικό, τα όνειρα δεν έχουν όρια, παρ'όλα αυτά πρέπει να προσπαθήσουμε) ούτως ώστε να αποφύγουμε τις άσχημες καταστάσεις( πχ. καθόλου δουλειά, "άχρηστα" πτυχία, πολύ χαμηλός μισθός)..
Πρέπει να κυνηγάει κανείς τα όνειρά του. Πως όμως να τα κυνηγήσει κανείς σε μια χώρα που δεν έχει μέλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Εμένα προς το παρον δε με απασχολει τοσο το θεμα "επαγγελματικης αποκαταστασης", και δε νομιζω να με επηρεασει μεχρι του χρονου. Εχω παρει την αποφαση μου να ακουλουθησω το ονειρο μου και να το υλοποιήσω, με οποιο τιμημα. Εξαλλου ειμαι κατα της ιδεας που εχουν υιοθετήσει μερικοι, τυπου "Θα σπουδασω αυτο επειδη εχει καλα λεφτα.".
Μεχρι του χρονου μπορει να το δεις εντελως διαφορετικα το θεμα. Τι να το κανεις να τελειωσεις την σχολη που σου αρεσει περισσοτερο και να να σε ζουνε οι δικοι σου μεχρι τα 30?? (και αν ποτε βρεις δουλεια στον τομεα σου)
Εμενα αν και βαση μοριων λογικα δεν θα εχω προβλημα,σχεδον ολοι οι καθηγητες μου στο φροντιστηριο με συμβουλεψαν να μην δηλωσω με τιποτα σχολη φυσικομαθηματικου αν και αυτο ηθελα αρχικα να ακολουθησω, καθως στο δημοσιο πλεον θα ειναι πολυ δυσκολο να διοριστεις ενω οι θεσεις σε ερευνητικο τομεα ακομα και στο εξωτερικο ειναι πολυ περιορισμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
σχεδον ολοι οι καθηγητες μου στο φροντιστηριο με συμβουλεψαν να μην δηλωσω με τιποτα σχολη φυσικομαθηματικου αν και αυτο ηθελα αρχικα να ακολουθησω,...

δηλαδή όσοι σπουδάζουμε ή σπουδάζουν επιστήμες φυσικομαθηματικού κλάδου, θα πεθάνουμε ή θα πεθάνουν της πείνας; :whistle: μαζόχες ήμασταν που τις επιλέξαμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νταξει ηρεμήστε βρε σεις. Εδω δε πεθαινουν της πεινας ατομα που εχουν τελειωσει μονο το γυμνασιο... Μπορει να μη βρεις εργασια πανω σ' αυτο που σπουδασες, αλλα αν θελεις ψαχνεις και βρiσκεις οποιαδηποτε αλλη δουλεια. Η δουλεια δεν ειναι ντροπη.:P
Προσωπικα, δε θα προσαρμοστώ στα σημερινα δεδομενα, και ο,τι γινει.:P

Εξαλλου σε 5-6 χρονια (χοντρικα), που θα εχω τελειωσει με τη σχολη μου, ισως εχουν φτιαχτει καπως τα πραγματα. Just hope!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι αλλαγές από την οικονομική κρίση (εξαφάνιση του προτύπου νεόπλουτου κακομαθημένου νεοέλληνα καταναλωτή, νέες επενδύσεις,...κτλ) θα αρχίσουν να φαίνονται μετά από 60 χρόνια.

Η επόμενη 10ετία με 20ετία θα είναι η χειρότερη που θα έχει βιώσει η χώρα μας από τον πόλεμο, αφού θα γίνει σύγκρουση οθωμανικών νοοτροπιών και πελατειακών συμφερόντων που μαστίζουν τον Έλληνα (πολιτικό, πολίτη, συνδικαλιστή..κτλ) με το νέο πρόσωπο της χώρα μας. Εξάλλου το ΔΝΤ θα φύγει μετά από 10 χρόνια περίπου από την χώρα μας. Θα έχουν αλλάξει πολλά.

Το θέμα είναι ότι θα ήταν θετικό μετά την επιτήρηση, η χώρα μας με αλλαγμένο προφίλ, να προσφέρει τις ευκαιρίες και τα δικαιώματα που προσφέρει η Δανία, η Γαλλία, η Νορβηγία,...κτλ στους πολίτες της και όχι να είναι κατεστραμμένη από εμφύλιες διαμάχες (μεταξύ των θιγμένων «συμφερότων»).

Θα ήταν πολύ λυπηρό ύστερα από όλη αυτήν την δοκιμασία (της αλλαγής ή της καταστροφής, ποιος ξέρει;) να αποτελούμε τον φτωχό νότο της Ευρώπης με συνθήκες ζωής τύπου Ρωσίας ή Βουλγαρίας! :/: Το αποτέλεσμα, εξαρτάται από την συμπεριφορά μας ως πολίτες αυτήν την χρονική περίοδο. Ας μην πληρώσουν και άλλες γενιές Ελλήνων τα σπασμένα από τα τωρινά σπασμένα (που θα επακολουθήσουν, από ότι βλέπω)...:(

Λυπάμαι που το λέω, αλλά τόσον καιρό δεν άκουσα κανέναν να λέει πως θέλει την Ελλάδα των επόμενων 20 χρόνων; Όλοι σκέφτονται βραχυπρόθεσμα και ωφελιμιστικά για τους κ**λομισθούς και κ**λοσυντάξεις....έλεος :sick: H ζωή δεν είναι μόνο τα λεφτά. Ας ψάξουμε και λίγο για ποιότητα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά τόσον καιρό δεν άκουσα κανέναν να λέει πως θέλει την Ελλάδα των επόμενων 20 χρόνων; Όλοι σκέφτονται βραχυπρόθεσμα και ωφελιμιστικά για τους κ**λομισθούς και κ**λοσυντάξεις....έλεος :sick: H ζωή δεν είναι μόνο τα λεφτά. Ας ψάξουμε και λίγο για ποιότητα! ;)

Εντάξει όλα αυτά είναι πολύ καλά. Δηλαδή ας μην σκεφτόμαστε μόνο τα λεφτά αλλά αυτό που θέλουμε να κάνουμε, και την ζωή μας, το μέλλον μας κλπ κλπ.
Όμως αυτό το συγκεκριμένο είναι ουτοπικό. Πως γίνεται ένας άνθρωπος να έχει ποιότητα στην ζωή του όταν δεν έχει λεφτά για να ζήσει καλά? Συμφωνώ μαζί σου, ότι τα λεφτά δεν είναι το παν, αλλά παίζουν σημαντικό πόλο στην πορεία της ζωής ενός ανθρώπου είτε το θέλουμε είτε όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όσο και αυστηρά μέτρα να παρθούν ο Έλληνας δεν αλλάζει. Πρέπει να πεθάνουν τουλάχιστον 2 γενιές για να υπάρξει κάποια αλλαγή. Δηλ., να πεθάνουν κάποιες αρρωστημένες νοοτροπίες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ααα πολύ θετική σκέψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εντάξει όλα αυτά είναι πολύ καλά. Δηλαδή ας μην σκεφτόμαστε μόνο τα λεφτά αλλά αυτό που θέλουμε να κάνουμε, και την ζωή μας, το μέλλον μας κλπ κλπ.
Όμως αυτό το συγκεκριμένο είναι ουτοπικό. Πως γίνεται ένας άνθρωπος να έχει ποιότητα στην ζωή του όταν δεν έχει λεφτά για να ζήσει καλά? Συμφωνώ μαζί σου, ότι τα λεφτά δεν είναι το παν, αλλά παίζουν σημαντικό πόλο στην πορεία της ζωής ενός ανθρώπου είτε το θέλουμε είτε όχι..

μα μόνο στην Ελλάδα, μας καταδιώκει το στερητικό σύνδρομο του σκληρά εργαζόμενου σε όλον τον πλανήτη Γη με χαμηλές αποδοχές (πολύ μελό). Μην βλέπετε πολύ Αυτιά ή Τράγκα ή Χατζηνικολάου...:laugh:

...στον υπόλοιπο πλανήτη το ξύνουν :whistle: που ο πληθωρισμός (οικονομικό επίπεδο ζωής) είναι υψηλότερος και οι «υψηλοί» μισθοί για εμάς του «φτωχούς» Έλληνες, είναι χαμηλοί για τους Ευρωπαίους ή για τους Αμερικάνους; Έλεος με τους μισθούς. Οι μισθοί πρέπει να είναι προσαρμοσμένοι στο οικονομικό επίπεδο της χώρας. Μην ντρεπόμαστε να δεχτούμε ότι η χώρα μας είναι πολύ φτωχή (όπως οι Φιλιππίνες) και μια διεφθαρμένη μπανανία. Ας αρχίσουμε και λίγο την ιδιωτική επιχειρηματικότητα όπως κάνουν όλοι οι πολιτισμένοι λαοί. Δεν γίνεται όλος ο πληθυσμός της Ελλάδας να είναι διορισμένος σε μια καρέκλα και να ρουφάει τον προϋπολογισμό μιας φτωχής χώρας. Φτάσαμε να μην ξέρουμε πόσους δημοσίους υπαλλήλους έχουμε, πόσοι παίρνουν συντάξεις,...κτλ με αποτέλεσμα, να μην γίνεται ισοκατανομή πόρων οπότε και οι αρρωστημένες παθογένειες στην υγεία, παιδεία,...κτλ. Λογικό ήταν εδώ που καταλήξαμε. Όταν δεν υπάρχουν αναπτυξιακοί πόροι και εκτός υδροκεφαλιασμένου δημοσίου και τους μισθούς και την κοινωνία ολόκληρη θα τους πάρει ο διάολος και θα τους σηκώσει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
μα μόνο στην Ελλάδα, μας καταδιώκει το στερητικό σύνδρομο του σκληρά εργαζόμενου σε όλον τον πλανήτη Γη με χαμηλές αποδοχές (πολύ μελό). Μην βλέπετε πολύ Αυτιά ή Τράγκα ή Χατζηνικολάου...:laugh:

...στον υπόλοιπο πλανήτη το ξύνουν :whistle: που ο πληθωρισμός (οικονομικό επίπεδο ζωής) είναι υψηλότερος και οι «υψηλοί» μισθοί για εμάς του «φτωχούς» Έλληνες, είναι χαμηλοί για τους Ευρωπαίους ή για τους Αμερικάνους; Έλεος με τους μισθούς. Οι μισθοί πρέπει να είναι προσαρμοσμένοι στο οικονομικό επίπεδο της χώρας. Μην ντρεπόμαστε να δεχτούμε ότι η χώρα μας είναι πολύ φτωχή (όπως οι Φιλιππίνες) και μια διεφθαρμένη μπανανία. Ας αρχίσουμε και λίγο την ιδιωτική επιχειρηματικότητα όπως κάνουν όλοι οι πολιτισμένοι λαοί. Δεν γίνεται όλος ο πληθυσμός της Ελλάδας να είναι διορισμένος σε μια καρέκλα και να ρουφάει τον προϋπολογισμό μιας φτωχής χώρας. Φτάσαμε να μην ξέρουμε πόσους δημοσίους υπαλλήλους έχουμε, πόσοι παίρνουν συντάξεις,...κτλ με αποτέλεσμα, να μην γίνεται ισοκατανομή πόρων οπότε και οι αρρωστημένες παθογένειες στην υγεία, παιδεία,...κτλ. Λογικό ήταν εδώ που καταλήξαμε. Όταν δεν υπάρχουν αναπτυξιακοί πόροι και εκτός υδροκεφαλιασμένου δημοσίου και τους μισθούς και την κοινωνία ολόκληρη θα τους πάρει ο διάολος και θα τους σηκώσει...:whistle:

Οκ τότε!! Γίνε πολιτικός και βάλε τάξη σε όλο αυτό το χάος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βέβαια καλά να πάθουμε. Θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει το ΔΝΤ, αν παίρναμε κάποια μέτρα, ως χώρα μόνοι μας, ώστε να μπει κάποια τάξη στο χάος. Αλλά βλέπετε, τώρα πληρώνουμε τον φόβο για πολιτικό κόστος όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων (πολιτική ακυβερνησίας, ανομίας, διαφθοράς, πελατειακών σχέσεων, ρουσφετολογικών διορισμών,...κτλ). Τελικά, θέλουμε τον Γερμανό μας. :laugh:

Με εξοργίζει να βλέπω δάκρυα από εκείνους που χάνουν τους μισθούς τους ή και τις συντάξεις τους ή και την δουλειά τους, όταν επί χρόνια ψήφιζαν τις ίδιες κυβερνήσεις, τα ίδια λαμόγια πολιτικών, τους ίδιους κομματικούς σκώληκες, ...χειροκροτώντας με ηλίθια χαμόγελα στις προεκλογικές εξαγγελίες (καλοστημένα ψέματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δυστηχώς αυτά τα 3 χρόνια θα είναι δύσκολα και ιδιαίτερα για κλάδους που εξαρτιούνται από το δημόσιο. Λίγη υπομονή όμως και θα περάσει και αυτό. Πιστεύω ότι ο καθένας κάποιος πρεπει να σπουδάσει αυτό που θέλει και όχι αυτό που θα τον κάνει να δουλέψει αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα περάσει ποτέ. Όχι ότι πριν ήμασταν καλά δηλαδή.. Τι να περιμένεις από μία χώρα η οποία κυβερνείται από πολιτικούς που κλέβουν ασύστολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα γι' αυτό «όλοι» πόνεσαν ξαφνικά για τον τόπο Iliaki. Αλλά πόνεσαν και οι «κ*λοι» (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ). Αυτό είναι που καταντάει όλο το θέμα γελοίο! Πόνεσαν όλοι τους ξαφνικά και μας δείχνουν την φιλοπατρία τους, μέσω θυσιών του Ελληνικού λαού (απρόσωπη μάζα ψηφο-φόρων). Πόνεσαν όλοι τους και θα πονέσουν (πολιτικοί, παρακράτος) από εδώ και στο εξής, διότι αυτοί είναι τα θιγόμενα συμφέροντα των «αλλαγών» του ΔΝΤ. Οι βίαιες αλλαγές συνήθως έχουν και απώλειες. Όσοι πονάνε και θα πονάνε «φωναχτά» (μέσω τηλεοράσεων) είναι και θα είναι οι απώλειες (πολιτικοί, παρακράτος). Η κρεατοελιά της διαφθοράς πρέπει να ξεριζωθεί χωρίς νάρκωση για να γίνει ένα βήμα προς τα εμπρός. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση να μην είμαστε ακόμη ο φτωχός νότος και ουραγός της Δύσης στις επιστήμες, στην τεχνολογία και στην βιομηχανία. Ο τουρισμός είναι απλά μια κομματική «καραμέλα» στην συντήρηση της υπάρχουσας νομιμότητας (των πελατειακών σχέσεων, του κρατισμού, του κομματικού κράτους,...κτλ). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτά που λες είναι εξίσου ωραία και σεβαστά. Αλλά σκέψου και κάτι άλλο. Βλέπεις παιδιά στις μέρες μας, τα οποία έχουν σπουδάσει αυτό που θέλουν (κάτι που πιθανότατα δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση) και είναι χωρίς δουλειά, ή στην καλύτερη περίπτωση έχουν δουλειά με πολύ χαμηλό μισθό. Δεν πιστεύω πως αν σπουδάσεις κάτι που έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από αυτό που είναι "το όνειρό σου", θα βρεις οπωσδήποτε δουλειά, ούτε ότι δεν πρέπει να κυνηγάς τα όνειρα σου. Απλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα που υπάρχουν στην χώρα μας και γενικά στον κόσμο, και να προσαρμόζουμε και τα όνειρά μας σε λογικά πλαίσια( αυτό είναι αντιφατικό, τα όνειρα δεν έχουν όρια, παρ'όλα αυτά πρέπει να προσπαθήσουμε) ούτως ώστε να αποφύγουμε τις άσχημες καταστάσεις( πχ. καθόλου δουλειά, "άχρηστα" πτυχία, πολύ χαμηλός μισθός)..
Πρέπει να κυνηγάει κανείς τα όνειρά του. Πως όμως να τα κυνηγήσει κανείς σε μια χώρα που δεν έχει μέλλον?

Εχεις δικιο σε οσα λες.. Αν ομως καποιος πραγματικα ξερει τι ειναι αυτο που θελει και ειναι αποφασισμενος να το κυνηγησει γιατι πρεπει οπωσδηποτε να μεινει στην Ελλαδα; Γιατι οντως εδω δεν εχει μελλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bluelotus

Νεοφερμένος

Η Αντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια... Λεμε ολοι κατα ποσο θα μετρησει η τωρινη καταστασια της οικονομιας στην επιλογη τμηματος. Και συζηταμε μονο σε επιπεδο αποκαταστασης. Οτι δηλαδη, δεν θα επιλεχθουν ορισμενα τμηματα γιατι δεν θα εχουν δουλεια μετα οσοι αποφοιτησουν απο εκει. Ξεχναμε ομως ενα πολυ σημαντικο πραγμα... Ποσα παιδακια δεν θα δηλωσουν τις σχολες που θελουν και που πιθανοτατα θα εχουν επαγγελματικη αποκατασταση στο μελλον, αν αυτες ειναι στην επαρχια, μονο και μονο γιατι οι γονεις τους δεν θα μπορεσουν να πληρωνουν τα εξοδα για 4 και 5 χρονια που θα σπουδαζει το παιδι...???

Οσο γι'αυτο που αναφερθηκε παραπανω... Γνωμη μου... Η κατασταση στην ελλαδα δεν θα φτιαξει ουτε σε 10 ουτε σε 20-30 χρονια. Αν καποιος σκεφτεται να τελειωσει μια σχολη εδω και να φυγει για να δουλεψει στο εξωτερικο, καλυτερα να παει να σπουδασει εξω. Θα ειναι πολυ ευκολοτερα τα πραγματα για τον ιδιο ετσι. Εδω οπως ειναι τα πραγματα, πτυχιο παιρνεις στα 5-6 χρονια για τις 4ετεις σχολες και στα 6-8 χρονια για τις 5ετεις σχολες. Αν μου επετρεπε η οικονομικη μου κατασταση, τωρα δεν θα ημουν εδω. Θα τελειωνα το 1ο ετος της σχολης που θελω καπου στο εξωτερικο. Δεν θα περιμενα ποτε θα ανοιξουν οι σχολες που κανουν καταληψη, δεν θα περιμενα μια βδομαδα πριν την εξεταστικη(και αν..) να παρω βιβλια για να διαβασω, δεν θα περιμενα να μαθω σε ποια παραταξη ειναι ο καθηγητης που δεν με περασε (ενω ειχα γραψει για 9-10) για να γραφτω σ'αυτην μηπως και παρω πτυχιο...
Οσοι εχουν περιθωρια ακομα, καλο ειναι να τα σκεφτουν αυτα... Μην περιμενετε ουτοπικες καταστασεις.. Δεν θα ερθουν στην χωρα που ζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Υπάρχει και η μετά το πτυχίο λύση: μεταπτυχιακά και μόνιμη διαβίωση και εργασία στο εξωτερικό (εφόσον και αν βρεθεί)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Παιδια... Λεμε ολοι κατα ποσο θα μετρησει η τωρινη καταστασια της οικονομιας στην επιλογη τμηματος. Και συζηταμε μονο σε επιπεδο αποκαταστασης. Οτι δηλαδη, δεν θα επιλεχθουν ορισμενα τμηματα γιατι δεν θα εχουν δουλεια μετα οσοι αποφοιτησουν απο εκει. Ξεχναμε ομως ενα πολυ σημαντικο πραγμα... Ποσα παιδακια δεν θα δηλωσουν τις σχολες που θελουν και που πιθανοτατα θα εχουν επαγγελματικη αποκατασταση στο μελλον, αν αυτες ειναι στην επαρχια, μονο και μονο γιατι οι γονεις τους δεν θα μπορεσουν να πληρωνουν τα εξοδα για 4 και 5 χρονια που θα σπουδαζει το παιδι...???
Πολύ σωστή παρατήρηση... ειδικά σε τμήματα της επαρχίας με περιορισμένη επαγγελματική αποκατάσταση πιθανόν να υπάρξει μεγάλη πτώση των βάσεων και ταυτόχρονη άνοδος στις σχολές της Αθήνας.

Οσον αφορά το χρόνο που θα κρατήσει η κρίση στην Ελλάδα κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα... έχει ακουστεί ακόμα και για μια δεκαετία ή και παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top