Ποιά είναι τα πρώτα πράγματα που θα κάνατε αν γινόσασταν πρωθυπουργός;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιά είναι τα πρώτα πράγματα που θα κάνατε αν γινόσασταν πρωθυπουργός?

Εγώ θα απαντήσω μετά απο μερικά posts γιατί έχω λίγο ακραίες απόψεις επι του θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ποιά είναι τα πρώτα πράγματα που θα κάνατε αν γινόσασταν πρωθυπουργός?

Εγώ θα απαντήσω μετά απο μερικά posts γιατί έχω λίγο ακραίες απόψεις επι του θέματος :P
Εγώ το πρώτο που θα έκανα ήταν να αφαίρεσω οποιοδήποτε δικαίωμα της εκκλησίας στο ελληνικό κράτος, επίσης θα άλλαζα το εκπαιδευτικό συστήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Εγω δεν θα πω κάτι διότι 100% θα γίνω μπίλιες με όλο το φόρουμ. Κάτι ξέρω που σας το λεω... Οι μισοί θα με χαρακτηρίσετε ψυχάκια και με το δίκιο σας και οι άλλοι μισοί αιθεροβάμωνα και πάλι με το δίκιο σας.

Όλα στη σωστή άσκηση πολιτικής ξεκινούν από μια λέξη. Όποιος τη βρεί έχει κερασμένο καφέ ή μπυρίτσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ πάντος δεν έχω ιδέα απο πολιτική, αλλά θυμάμαι μια άποψη περι πολιτικής του καθηγητή της ιστορίας μου: Να καταργηθούν τα υπουργία και να πάψει η Αθήνα να έχει τη κεντρική εξουσία, και κάθε πόλη- δήμος να ασκεί την εξουσία στο ''κομμάτι'' που του αντιστοιχεί και επίσης αν θυμάμαι καλά, είχε πει ΜΟΝΟ η στρατιωτική δύναμη να είναι ενιαία για όλους :hmm:

Ειλικρινά δε ξέρω να πω τίποτε άλλο πάνω σε αυτο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Πολλά είναι που θα ήθελα να κάνω..

Καταρχην ριζική ανανέωση του κρατικού μηχανισμού και εξάλειψη της διφθορας και εξυγίανση στα πολιτικά αξιώματα και στην ελληνική αστυνομία..Όχι ότι είναι σιγουρά εφικτό η εύκολο αλλά θα προσπαθούσα..

Επειτά θα έβαζα αυστηρή νομοθεσία για τα διάφορα φαινόμενα κοινωνικής αδικίας,ανισότητας και εκμεταλλευσης σεξουαλικής και μη στην γυναίκα στον εργασιακό χώρο και όχι μόνο..Γιατί μπορεί να εχουν εξισωθεί συνταγματικά τα δυο φύλα αλλά στην πράξη δεν είναι έτσι ειδικά στην Ελλάδα και αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει..

Θα καθιέρωνα όλα τα δικαίωματα και τις υποχρεώσεις τον ομοφυλόφιλων γιατί δεν θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν ξεχωριστή κατηγορία!Τον κοινωνικό ρατσισμό αυτής της μορφής τον θεωρώ πολύ άδικο..Επειδή εγώ ή οποιοδήποτε άλλος είναι straight έχει περισσότερα δικαιώματα?Όχι.. Δεν αφορά το κράτος το κρεβάτι του κάθε πολίτη..

Σίγουρα θα ανανέωνα ριζικά το εκπαιδευτικό σύστημα και είδικά την ανώτατη εκπαίδευση όχι μόνο σαν θεσμούς αλλά όσον αφορά εγκαταστάσεις,εξοπλισμό και καθηγητές..

Και θα προωθούσα την εικόνα και την δυναμικότητα της Ελλάδας στην Ευρωπαική Ενωση και ειδικά στο εξωτερικό..Δεν μου αρέσει η εικόνα του φτωχού ευρωπαίου συγγενή με την οποία πολλοί μας αντιμετωπίζουν..

Αυτά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο αυτή την στιγμη..
Βέβαια όλα αυτά είναι εύκολα στα λόγια δεν ξέρω τώρα αν ήμουν στην θέση του εκάστοτε πρωθυπουργού τι θα κατάφερνα να κάνω και τι όχι.Γι'αυτό ας μην κρίνουμε τόσο εύκολα τα έργα του καθένος δεν είναι εύκολο πράγμα η διακυβέρνηση μιας χώρας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Εγώ πάντος δεν έχω ιδέα απο πολιτική, αλλά θυμάμαι μια άποψη περι πολιτικής του καθηγητή της ιστορίας μου: Να καταργηθούν τα υπουργία και να πάψει η Αθήνα να έχει τη κεντρική εξουσία, και κάθε πόλη- δήμος να ασκεί την εξουσία στο ''κομμάτι'' που του αντιστοιχεί και επίσης αν θυμάμαι καλά, είχε πει ΜΟΝΟ η στρατιωτική δύναμη να είναι ενιαία για όλους :hmm:

Ειλικρινά δε ξέρω να πω τίποτε άλλο πάνω σε αυτο το θέμα.
Εδώ με συγχωρείς αλλά θα μου επιτρέψεις να προβάλλω την διαφωνία μου..Κατάρχην τα υπουργεία πρέπει να υπάρχουν για την κατανομή της εξουσιας οι αρμόδιοι να ασχολούνται με τα οικονομικά,άλλοι με νομοθεσία κτλ.
Επίσης σκέψου να μην υπήρχε η κεντρική εξουσία και η κάθε πολη δήμος να ήταν τελείως αυτόνομη,ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε χωρίς να ελέγχεται από κανέναν και τα κόμματα θα κάνανε πάρτυ με τα "πιόνια" τους σε κάθε δήμο..Εγώ αυτή την κατάσταση με μια λέξη μπορώ να την περιγράψω..ΧΑΟΣ
Σε καμία περίπτωση η τωρινή κατάσταση είναι ιδανική αλλά ούτε η εξάλειψη της κεντρικής εξουσίας είναι λύση..Αυτά κατά την γνώμη μου πάντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο ειναι δυσκολο να το αποφασισω... Παντος εχει πολλα που θα εκανα οπως να αλλαξω το συστιμα παιδιας, να αφαιρεσω την διναμη της εκλισιας, να δωσω δυναμη στον στρατο, να αφαιρεσω το μονοπωλιο της ΔΕΗ να κανω πιο ευελικτους του νομους για αυτοκινιτα-μηχανες, να φτιαξω τα οδηκα δυκτια και πολλα ακομα

Μονο που αμα ανεβω στην εξουσια δεν θα κανω τπτ απο αφτα, αφτο ειναι τοσο συγουρο οσω οτι η γη γυριζει γυρο απο τον ηλιο και οχι ο ηλιος γυρο απο την γη.Και επισης ειανι συγουρο οτι δεν θα ανεβω στην εξουσια, αλλα αυτο ειανι αλλου παπα ευαγκελιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όλα στη σωστή άσκηση πολιτικής ξεκινούν από μια λέξη.
Δεν ξέρω για σένα τι πιστεύεις και αν αυτό εννοείς αλλά για μένα η λέξη κλειδί είναι μια Δικαιοσύνη με την έννοια της αμεροληψίας.Και αυτή δυστυχώς είναι ανύπαρκτη μόνο τα συμφέροντα κάθε είδους κυριαρχούν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ποιά είναι τα πρώτα πράγματα που θα κάνατε αν γινόσασταν πρωθυπουργός?

Εγώ θα απαντήσω μετά απο μερικά posts γιατί έχω λίγο ακραίες απόψεις επι του θέματος :P
Θα άλλαζα το σύστημα παιδείας,θα αφαιρούσα κάθε δικαίωμα από την εκκλησία όσον αφορά την πολιτική και θα έκανα ριζικες αλλαγές στο δημόσιο τομέα.Πολοί κωλοβαράνε στο δημόσιο!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Εγώ πάντος δεν έχω ιδέα απο πολιτική, αλλά θυμάμαι μια άποψη περι πολιτικής του καθηγητή της ιστορίας μου: Να καταργηθούν τα υπουργία και να πάψει η Αθήνα να έχει τη κεντρική εξουσία, και κάθε πόλη- δήμος να ασκεί την εξουσία στο ''κομμάτι'' που του αντιστοιχεί και επίσης αν θυμάμαι καλά, είχε πει ΜΟΝΟ η στρατιωτική δύναμη να είναι ενιαία για όλους :hmm:

Ειλικρινά δε ξέρω να πω τίποτε άλλο πάνω σε αυτο το θέμα.

Τρομακτικό σενάριο πραγματικά και το ΧΑΟΣ να πλησιάζει! Πολλές πόλης-κράτοι οι οποίες σιγά σιγά θα διεκδικούν και την ανεξαρτησία τους. Δεν είναι όλες οι πόλης ή δήμοι αυτάρκεις!

Πιστεύω πως όποιος και να γίνονταν πρωθυπουργός δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα αφού υπάρχουν τρομερές δεσμεύσεις από την ΕΕ, μην ξεχνάτε και το "πολιτικό κόστος". Όταν είσαι έτοιμος να κάνεις μια βαθιά τομή σε τέτοιο επίπεδο, πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς και τις συνέπειες, αφού δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και σωστές οι κινήσεις, αλλά και να περιμένεις σίγουρα και αντιδράσεις "εκ των έσω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Πιστεύω πως όποιος και να γίνονταν πρωθυπουργός δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα αφού υπάρχουν τρομερές δεσμεύσεις από την ΕΕ, μην ξεχνάτε και το "πολιτικό κόστος". Όταν είσαι έτοιμος να κάνεις μια βαθιά τομή σε τέτοιο επίπεδο, πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς και τις συνέπειες, αφού δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και σωστές οι κινήσεις, αλλά και να περιμένεις σίγουρα και αντιδράσεις "εκ των έσω"
Πολύ σωστή παρατήρηση δεν το είχα σκεφτεί..:/:
Αλλά όπως είπα και πάνω στην θεωρία όλα εύκολα είναι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας απαντήσω κι εγώ...
  1. Θα αφαιρούσα κάθε αναφορά στην χριστιανική θρησκεία απο το σύνταγμα και δεν θα υπήρχε πλέον επίσημη θρησκεία. Έτσι θα υπήρχε πραγματικά ανεξιθρησκεία στην ελλάδα και όχι μόνο τυπικά.
  2. Θα αποσυνέδεα εντελώς κράτος και εκκλησία
  3. Το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο δεν θα αποτελούσε πλέον κατήχηση για μια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά θα γινόταν κάτι ανάμεσα σε θεολογία/θρησκειολογία και φιλοσοφίας και θα αντιμετώπιζε όλες τις θρησκείες ως ίσες.
  4. Θα ομαδοποιούσα τις σχολές ανα ομάδες (πχ πληροφορική, οικονομικά κλπ) και το κάθε παιδί θα έδινε διαφορετικά μαθήματα για κάθε ομάδα ώστε να αποκλειστεί το φαινόμενο να πηγαίνουν σε μια σχολή πχ πληροφορικής ενώ δεν έχουν ιδέα και απλά παπαγάλισαν καλά την Ιστορία. Επίσης επειδή θα πρέπει να δώσουν περισσότερα μαθήματα για να δηλώσουν επιπλέον ομάδες θα το ξανασκεφτούν πριν βάλουν σχολές που δεν τους αρέσουν.
  5. Θα φρόντιζα να υπάρχει ενας έλεγχος στα σχολεία και στους καθηγητές και ως προς τη συμπερφορά και ως προς την εργασία του. Το δημόσιο θα σταματούσε να είναι μονιμότητα και εφησυχασμός. Αυστηρή επιτροπή θα ήλεγχε τον κάθε υπάλληλο και αν διαπιστωνόταν οτι δεν κανει καλά τη δουλειά του θα απολυόταν.
  6. Τα αγγλικά θα διδάσκονταν στα σχολεία απο το νηπιαγωγείο και σε πολύ καλό επίπεδο ώστε μέχρι το λύκειο να τα χειρίζονται σχεδόν εξίσου άνετα με τη μητρική τους γλώσσα, χωρις φροντηστήριο.
  7. Θα απαγόρευα να παίρνουν οι άντρες περισσότερο μισθό απο τις γυναίκες για την ίδια εργασία στις ιδιωτικές επιχειρήσεις.
  8. Θα έκανα κάποια καμπάνια για τις κοινωνικές ομάδες που δέχονται συχνά τα πυρά του άδικου ρατσισμού όπως πχ οι ομοφυλόφιλοι ώστε ο κόσμος να ενημερωθεί και να ανοίξει το μυαλό του.
  9. Θα έκανα ο,τι μπορούσα για να διαδοθούν οι νεες τεχνολογίες και να αποκτήσει κάθε σπίτι ευρυζωνική πρόσβαση στο ιντερνετ. Η πληροφορική θα διδασκοταν απο το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο και θα ήταν εξίσου σημαντικό μάθημα με τα πιο "κλασσικά" πχ μαθηματικά, φυσική, έκθεση.
Αυτά προς το παρόν. Η λίστα θα συμπληρωθεί όταν θυμηθώ και τα υπόλοιπά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ας απαντήσω κι εγώ...
  1. Θα αφαιρούσα κάθε αναφορά στην χριστιανική θρησκεία απο το σύνταγμα και δεν θα υπήρχε πλέον επίσημη θρησκεία. Έτσι θα υπήρχε πραγματικά ανεξιθρησκεία στην ελλάδα και όχι μόνο τυπικά.
  2. Θα αποσυνέδεα εντελώς κράτος και εκκλησία
  3. Το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο δεν θα αποτελούσε πλέον κατήχηση για μια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά θα γινόταν κάτι ανάμεσα σε θεολογία/θρησκειολογία και φιλοσοφίας και θα αντιμετώπιζε όλες τις θρησκείες ως ίσες.
  4. Θα ομαδοποιούσα τις σχολές ανα ομάδες (πχ πληροφορική, οικονομικά κλπ) και το κάθε παιδί θα έδινε διαφορετικά μαθήματα για κάθε ομάδα ώστε να αποκλειστεί το φαινόμενο να πηγαίνουν σε μια σχολή πχ πληροφορικής ενώ δεν έχουν ιδέα και απλά παπαγάλισαν καλά την Ιστορία. Επίσης επειδή θα πρέπει να δώσουν περισσότερα μαθήματα για να δηλώσουν επιπλέον ομάδες θα το ξανασκεφτούν πριν βάλουν σχολές που δεν τους αρέσουν.
  5. Θα φρόντιζα να υπάρχει ενας έλεγχος στα σχολεία και στους καθηγητές και ως προς τη συμπερφορά και ως προς την εργασία του. Το δημόσιο θα σταματούσε να είναι μονιμότητα και εφησυχασμός. Αυστηρή επιτροπή θα ήλεγχε τον κάθε υπάλληλο και αν διαπιστωνόταν οτι δεν κανει καλά τη δουλειά του θα απολυόταν.
  6. Τα αγγλικά θα διδάσκονταν στα σχολεία απο το νηπιαγωγείο και σε πολύ καλό επίπεδο ώστε μέχρι το λύκειο να τα χειρίζονται σχεδόν εξίσου άνετα με τη μητρική τους γλώσσα, χωρις φροντηστήριο.
  7. Θα απαγόρευα να παίρνουν οι άντρες περισσότερο μισθό απο τις γυναίκες για την ίδια εργασία στις ιδιωτικές επιχειρήσεις.
  8. Θα έκανα κάποια καμπάνια για τις κοινωνικές ομάδες που δέχονται συχνά τα πυρά του άδικου ρατσισμού όπως πχ οι ομοφυλόφιλοι ώστε ο κόσμος να ενημερωθεί και να ανοίξει το μυαλό του.
  9. Θα έκανα ο,τι μπορούσα για να διαδοθούν οι νεες τεχνολογίες και να αποκτήσει κάθε σπίτι ευρυζωνική πρόσβαση στο ιντερνετ. Η πληροφορική θα διδασκοταν απο το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο και θα ήταν εξίσου σημαντικό μάθημα με τα πιο "κλασσικά" πχ μαθηματικά, φυσική, έκθεση.
Αυτά προς το παρόν. Η λίστα θα συμπληρωθεί όταν θυμηθώ και τα υπόλοιπά! :P
Ε βρε σιγά τις ακραίες απόψεις που έχεις όπως ανάφερες στο πρώτο ποστ σου..:confused:
Μια χαρά είναι και πολύ λογικές,μπράβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Να πώ, πως τα παραπάνω που ανέφερα, δεν είναι δικές μου απόψεις αλλά του καθηγητή μου τις οποίες δεν έχω ιοθετήσει μια και δε ξέρω πολλά επι του θέματος. Γενικά αυτός έχει κολήσει στις 3 λέξεις που χαρακτήριζαν το ελληνικό κράτος δε [θυμάμαι πια εποχή]: αυτονομία- αυτάρκεια και δε θυμάμαι την άλλη λέξη....
Τα θεωρεί ως λύση στα προβλήματα του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Να πώ, πως τα παραπάνω που ανέφερα, δεν είναι δικές μου απόψεις αλλά του καθηγητή μου τις οποίες δεν έχω ιοθετήσει μια και δε ξέρω πολλά επι του θέματος. Γενικά αυτός έχει κολήσει στις 3 λέξεις που χαρακτήριζαν το ελληνικό κράτος δε [θυμάμαι πια εποχή]: αυτονομία- αυτάρκεια και δε θυμάμαι την άλλη λέξη....
Τα θεωρεί ως λύση στα προβλήματα του κράτους.
Με λίγα λόγια ο καθηγητής σου η θαυμάζει τον τρόπο διακυβέρνησης της τότε Σπάρτης όπου ίσχυαν αυτά που λες η έχει κολλήσει στον αιώνα του Περικλή ένα από τα δυο εννοείς μάλλον..Όμως μιλάμε για τελείως διαφορετίκες συνθήκες,τρόπο ζωής και ανάγκες καθώς και πολύ μικρότερο ελληνικό κράτος!
Συμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και την σύγχρονη Ελλάδα κάτι τέτοιο τέτοιο εκτός του ότι είναι ανέφικτο θα ήταν και καταστροφικό!Το παρελθόν καλό είναι να το έχουμε υπόψιν μας για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να το χρησιμοποιούμε ως γνώμονα για το μέλλον αλλά όταν γίνεται αυτόσκοπος τα πράγματα οδηγούνται αλλόυ..
Αυτά τα είπα με αφορμή τον καθηγητή σου όχι για σένα έτσι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Με λίγα λόγια ο καθηγητής σου η θαυμάζει τον τρόπο διακυβέρνησης της τότε Σπάρτης όπου ίσχυαν αυτά που λες η έχει κολλήσει στον αιώνα του Περικλή ένα από τα δυο εννοείς μάλλον..Όμως μιλάμε για τελείως διαφορετίκες συνθήκες,τρόπο ζωής και ανάγκες καθώς και πολύ μικρότερο ελληνικό κράτος!
Συμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και την σύγχρονη Ελλάδα κάτι τέτοιο τέτοιο εκτός του ότι είναι ανέφικτο θα ήταν και καταστροφικό!Το παρελθόν καλό είναι να το έχουμε υπόψιν μας για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να το χρησιμοποιούμε ως γνώμονα για το μέλλον αλλά όταν γίνεται αυτόσκοπος τα πράγματα οδηγούνται αλλόυ..
Αυτά τα είπα με αφορμή τον καθηγητή σου όχι για σένα έτσι?;)
Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες! Μάλιστα είναι Σπαρτιάτης και είναι παρα μα πάρα πολύ της ''παλιάς σχολής'' [...εδώ λένε ότι όταν μια μαθήτρια του είχε πει πως είναι απο ένα χωριό της Σπάρτης, της είχε ανεβάσει το βαθμό στο τετράμηνο :confused:].

Ναι, το κατάλαβα ότι τα είπες με αφορμή τον καθηγητή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες! Μάλιστα είναι Σπαρτιάτης και είναι παρα μα πάρα πολύ της ''παλιάς σχολής'' [...εδώ λένε ότι όταν μια μαθήτρια του είχε πει πως είναι απο ένα χωριό της Σπάρτης, της είχε ανεβάσει το βαθμό στο τετράμηνο :confused:].
Καλά το κατάλαβα και μου την δίνουν πολύ οι άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις που είναι κολλημένοι στο παρελθόν..Και είναι κρίμα να τους έχουμε για δάσκαλους γιατί πολλά νέα παιδιά δέχονται αβασάνιστα τις απόψεις τους και τις ενστερνίζονται..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
εγώ πρώτα θα καταργούσα τις εξετάσεις στο σχολείο και ύστερα θα κατέβαζα το Φ.Π.Α στο 17% :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vasjason:
εγώ πρώτα θα καταργούσα τις εξετάσεις στο σχολείο και ύστερα θα κατέβαζα το Φ.Π.Α στο 17% :D

Κατα πρώτον τι θα έβαζες αντί για εξετάσεις? Πως θα κρίνονταν οι μαθητές σε ποιά σχολή να περάσουν? Πως θα μπορούσαν να δουν αν αποδίδουν οι προσπάθειες τους στα μαθήματα?

Όσο για το ΦΠΑ, αν το πήγαινες στο 17% πάλι θα είμασταν πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη ευρώπη που το έχει στο 16%. Αλλά πως είσαι σίγουρος οτι θα "άντεχε" το κράτος κάτι τέτοιο? Το ΦΠΑ υποτίθεται οτι πηγαίνει σε χρήματα που χρειάζεται το κράτος για τα έξοδα του... Θα μπορούσες να καλύψεις τα έξοδα του κράτους με 17%, ειδικά δεδομένων των χρεών του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν φυσικά να ξηλώσω όλο το σύστημα της παιδείας(από δημοτικό μέχρι πανεπιστήμιο) και να το ξαναχτίσω από την αρχή διότι από εκεί ξεκινάνε όλα και η κατάσταση είναι τραγελαφική στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top