Τι πιστεύετε για τα θέματα του 2020;

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, πιστεύετε ότι θα πέσουν εύκολα ή δύσκολα θέματα φέτος;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, πιστεύετε ότι θα πέσουν εύκολα ή δύσκολα θέματα φέτος;
Θεωρώ ότι αποτελεί υποκειμενικό κριτήριο αν θα είναι δύσκολα ή εύκολα θέματα. Ένα θέμα στην έκθεση (το λέω επειδή είναι κοινό για όλους μάθημα), για εμένα μπορεί να μου φανεί πολύ εύκολο και να κατανοήσω καλύτερα τις ιδέες του συγγραφέα, για κάποιον άλλον όμως είναι δυσνόητο. Δεν σκέφτομαι αν θα μπουν εύκολα θέματα, πηγαίνω με το σκεπτικό πως ο,τι και να μου ζητήσουν, ακόμα και αν μου φανεί ζόρι, θα το παλέψω, θα σκεφτώ κάτι, και θα το λύσω. Γενικά θεωρώ πως κανείς δεν θα πρέπει να επαναπαυεται όταν ακούει ότι φέτος θα πέσουν δύσκολα σε αυτό ή εύκολα στο άλλο μάθημα.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ πως κανείς δεν θα πρέπει να επαναπαυεται όταν ακούει ότι φέτος θα πέσουν δύσκολα σε αυτό ή εύκολα στο άλλο μάθημα.


Ακριβώς. Μην σπαταλάτε χρόνο διαβάζοντας τις ''προφητείες'' του καθενός καθώς αυτές οι προβλέψεις δεν έχουν βάση και δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό στους μαθητές.
(Ειδικά προς το τέλος που κάθε site αρχίζει και ανεβάζει '' τα σος'' ή ''τα τοπ 10 πιθανά θέματα της έκθεσης'' το θέμα καταντά τραγελαφικό.)
Διαβάστε όσο καλά μπορείτε ό,τι είναι εντός ύλης και όλα θα πάνε καλά!
 

Βαγγέλης Κομνής

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης Κομνής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, πιστεύετε ότι θα πέσουν εύκολα ή δύσκολα θέματα φέτος;


Έχουμε αυξημένη ύλη (τουλάχιστον στα οικονομικά) και άλλη κυβέρνηση. Με αυτές τις δύο αλλαγές πιστεύω ότι τα θέματα θα είναι εύκολα σε σχέση με άλλες χρονιές. Από την άλλη όμως έχουμε και αυξημένες ώρες μαθημάτων οπότε μπορεί και να μην είναι εύκολα. Όπως και να έχει πρέπει να είσαι έτοιμος για οποιαδήποτε περίπτωση.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση, ακούγεται φέτος ότι λόγω της αύξησης της ύλης + την αντικατάσταση των λατινικών από την κοινωνιολογία, θα είναι εύκολα τα θέματα. Αλλά καλό είναι να μη βασίζεται κανείς στο τι ακούγεται, ειδικά απ'την στιγμή που πρόκειται απλά για απόψεις και όχι για κάτι διασταυρωμένο από έγκυρες πηγές.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και εύκολα και δύσκολα να πέσουν, όλες/οι στα ίδια γράφετε, παιδιά. Οπότε, μην χάνετε χρόνο να αναλώνεστε σε θεματο-λογίες κ.λπ., απλά διαιωνίζεται το άγχος σας.

Το καταλαβαίνω, μπορεί να σας εφησυχάζει πρόσκαιρα, αλλά δε χρειάζεται να το συζητάμε από τώρα.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αποτελεί υποκειμενικό κριτήριο αν θα είναι δύσκολα ή εύκολα θέματα. Ένα θέμα στην έκθεση (το λέω επειδή είναι κοινό για όλους μάθημα), για εμένα μπορεί να μου φανεί πολύ εύκολο και να κατανοήσω καλύτερα τις ιδέες του συγγραφέα, για κάποιον άλλον όμως είναι δυσνόητο. Δεν σκέφτομαι αν θα μπουν εύκολα θέματα, πηγαίνω με το σκεπτικό πως ο,τι και να μου ζητήσουν, ακόμα και αν μου φανεί ζόρι, θα το παλέψω, θα σκεφτώ κάτι, και θα το λύσω. Γενικά θεωρώ πως κανείς δεν θα πρέπει να επαναπαυεται όταν ακούει ότι φέτος θα πέσουν δύσκολα σε αυτό ή εύκολα στο άλλο μάθημα.


η Εκθεση ειναι εντελως ασταθμητο μαθημα. Και γω εγραψα 16 σε ενα πανευκολο θεμα οπως το γιατι οι μαθητες καινε τα βιβλια το 2009. Μου φανηκε οτι ειχα γραψει εξαιρετικα, και ειχα 20αρια σε ολα τα μαθηματα. Τελικα, πηρα 16 και μου εχει κατσει ακομη ως τωρα γιατι ολοι πηραν πανω απο 17. Οποτε, ολα ειναι καπως αβεβαια ειδικα τετοια μαθηματα.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
η Εκθεση ειναι εντελως ασταθμητο μαθημα. Και γω εγραψα 16 σε ενα πανευκολο θεμα οπως το γιατι οι μαθητες καινε τα βιβλια το 2009. Μου φανηκε οτι ειχα γραψει εξαιρετικα, και ειχα 20αρια σε ολα τα μαθηματα. Τελικα, πηρα 16 και μου εχει κατσει ακομη ως τωρα γιατι ολοι πηραν πανω απο 17. Οποτε, ολα ειναι καπως αβεβαια ειδικα τετοια μαθηματα.
Θυμάσαι πόσο σου έβαλαν και οι δύο βαθμολογητες; Μήπως έκανες αλλού λάθος; Ή τότε ήταν αποκλειστικά έκθεση;.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Θυμάσαι πόσο σου έβαλαν και οι δύο βαθμολογητες; Μήπως έκανες αλλού λάθος; Ή τότε ήταν αποκλειστικά έκθεση;.


Οχι, ηταν περιπου οπως τωρα, απλως αντι για Λογοτεχνια ειχε επιπλεον ασκηση. Απο οσο καταλαβαμε μετα με το φροντιστηριο, τα εμπλεξα στη δομη των παραγραφων εγραψα πιο ελευθερα κλπ. Στις ασκησεις δεν ξερω αν ειχα καποιο μπαμ λαθος, αλλα δε νομιζω. Τελος παντων η δικη μου εμπειρια δεν ειναι κριτηριο ομως, οι αλλοι γραψανε πολυ καλα!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
η Εκθεση ειναι εντελως ασταθμητο μαθημα. Και γω εγραψα 16 σε ενα πανευκολο θεμα οπως το γιατι οι μαθητες καινε τα βιβλια το 2009. Μου φανηκε οτι ειχα γραψει εξαιρετικα, και ειχα 20αρια σε ολα τα μαθηματα. Τελικα, πηρα 16 και μου εχει κατσει ακομη ως τωρα γιατι ολοι πηραν πανω απο 17. Οποτε, ολα ειναι καπως αβεβαια ειδικα τετοια μαθηματα.
Ισχύει αυτό για την έκθεση :/:
Κι εγώ περίμενα ένα 16 και κάτω στην έκθεση πέρυσι. Από τους τρεις φιλολόγους μόνο ο ένας εκτίμησε το γραπτό μου όσο το εκτίμησα εγώ.
Ο ένας μου έβαλε 78/100 (δλδ 15.6), ο δεύτερος 58/100 (δλδ 11.6) και ο τρίτος 69/100 (δλδ 13.8). Είχα χάσει βαθμό από ασκήσεις, αλλά το 78/100 απέχει πολύ από το 58/100.
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ισχύει αυτό για την έκθεση :/:
Κι εγώ περίμενα ένα 16 και κάτω στην έκθεση πέρυσι. Από τους τρεις φιλολόγους μόνο ο ένας εκτίμησε το γραπτό μου όσο το εκτίμησα εγώ.
Ο ένας μου έβαλε 78/100 (δλδ 15.6), ο δεύτερος 58/100 (δλδ 11.6) και ο τρίτος 69/100 (δλδ 13.8). Είχα χάσει βαθμό από ασκήσεις, αλλά το 78/100 απέχει πολύ από το 58/100.


Μεγάλη απόκλιση το 58 από το 78 πέρσι που ήταν κάπως πιο αντικειμενικά τα πράγματα... Φανταστείτε φέτος τι θα γίνει και με την λογοτεχνία που απλώς είναι η άποψη μας σε όλες τις απαντήσεις ????????
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Οχι, ηταν περιπου οπως τωρα, απλως αντι για Λογοτεχνια ειχε επιπλεον ασκηση. Απο οσο καταλαβαμε μετα με το φροντιστηριο, τα εμπλεξα στη δομη των παραγραφων εγραψα πιο ελευθερα κλπ. Στις ασκησεις δεν ξερω αν ειχα καποιο μπαμ λαθος, αλλα δε νομιζω. Τελος παντων η δικη μου εμπειρια δεν ειναι κριτηριο ομως, οι αλλοι γραψανε πολυ καλα!
Το θέμα Δ στην έκθεση πλέον αξιολογείται ως εξής: Το περιεχόμενο πιάνει 12, η δομή 10 και η έκθεση 8. Πέρυσι νομίζω ήταν αλλιώς, νομίζω φετος δίνουν έμφαση περισσότερο στη δομή, αντί στο περιεχόμενο. Πάντως εάν μπει ένα κριτήριο τόσο ελεύθερο, όσο εκείνο με την ηλιθιότητα που είχε βγει πριν μήνες, τότε και ένας μαθητής που δεν μπήκε καν στο κόπο να διαβάσει πχ τα αίτια του ρατσισμού, μπορεί κάλλιστα να γράψει. Εγώ σκέφτομαι πάρα μα πάρα πολύ τι θα κάνω με το άγνωστο! Ελπίζω με συστηματικό διάβασμα και συχνές επαναλήψεις από εδώ και πέρα, κάτι να πάρω και στο άγνωστο..

... Φανταστείτε φέτος τι θα γίνει και με την λογοτεχνία που απλώς είναι η άποψη μας σε όλες τις απαντήσεις ????????
Στην λογοτεχνία είναι ανάλογα το κείμενο ή ποίημα που θα μπει. Συνήθως στα ποιήματα με πολλούς συμβολισμούς ο καθένας μπορεί να πει και να καταλάβει κάτι διαφορετικό. Είναι και θέμα να καταλάβεις τι θέλει να δει ο βαθμολογητης στο γραπτό σου. Σαφώς και πρέπει η άποψη να είναι ολοκληρωμένη ,και να μην είναι μακροσκελής σε σημείο που χάνεται το νόημα του λόγου. Και αυτή την ερώτηση δεν την θεωρώ εντελώς ελεύθερη(ειδικά αν ζητάει παράλληλα και κειμενικους δείκτες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το θέμα Δ στην έκθεση πλέον αξιολογείται ως εξής: Το περιεχόμενο πιάνει 12, η δομή 10 και η έκθεση 8. Πέρυσι νομίζω ήταν αλλιώς, νομίζω φετος δίνουν έμφαση περισσότερο στη δομή, αντί στο περιεχόμενο. Πάντως εάν μπει ένα κριτήριο τόσο ελεύθερο, όσο εκείνο με την ηλιθιότητα που είχε βγει πριν μήνες, τότε και ένας μαθητής που δεν μπήκε καν στο κόπο να διαβάσει πχ τα αίτια του ρατσισμού, μπορεί κάλλιστα να γράψει. Εγώ σκέφτομαι πάρα μα πάρα πολύ τι θα κάνω με το άγνωστο! Ελπίζω με συστηματικό διάβασμα και συχνές επαναλήψεις από εδώ και πέρα, κάτι να πάρω και στο άγνωστο..

Στην λογοτεχνία είναι ανάλογα το κείμενο ή ποίημα που θα μπει. Συνήθως στα ποιήματα με πολλούς συμβολισμούς ο καθένας μπορεί να πει και να καταλάβει κάτι διαφορετικό. Είναι και θέμα να καταλάβεις τι θέλει να δει ο βαθμολογητης στο γραπτό σου. Σαφώς και πρέπει η άποψη να είναι ολοκληρωμένη ,και να μην είναι μακροσκελής σε σημείο που χάνεται το νόημα του λόγου. Και αυτή την ερώτηση δεν την θεωρώ εντελώς ελεύθερη(ειδικά αν ζητάει παράλληλα και κειμενικους δείκτες).


Αυτοι οι κειμενικοι δεικτες ποιοι ειναι? Τους βρισκουμε σε βιβλιο? Εγω εχω παρει μονο ενα βοηθημα για Εκθεση μαζι με Λογοτεχνια και δεν εχω δει καποια αναφορα σε δεικτες μεχρι στιγμη. Τους εχει καποιο σχολικο βιβλιο?

Το θέμα Δ στην έκθεση πλέον αξιολογείται ως εξής: Το περιεχόμενο πιάνει 12, η δομή 10 και η έκθεση 8. Πέρυσι νομίζω ήταν αλλιώς, νομίζω φετος δίνουν έμφαση περισσότερο στη δομή, αντί στο περιεχόμενο. Πάντως εάν μπει ένα κριτήριο τόσο ελεύθερο, όσο εκείνο με την ηλιθιότητα που είχε βγει πριν μήνες, τότε και ένας μαθητής που δεν μπήκε καν στο κόπο να διαβάσει πχ τα αίτια του ρατσισμού, μπορεί κάλλιστα να γράψει. Εγώ σκέφτομαι πάρα μα πάρα πολύ τι θα κάνω με το άγνωστο! Ελπίζω με συστηματικό διάβασμα και συχνές επαναλήψεις από εδώ και πέρα, κάτι να πάρω και στο άγνωστο..


Στην λογοτεχνία είναι ανάλογα το κείμενο ή ποίημα που θα μπει. Συνήθως στα ποιήματα με πολλούς συμβολισμούς ο καθένας μπορεί να πει και να καταλάβει κάτι διαφορετικό. Είναι και θέμα να καταλάβεις τι θέλει να δει ο βαθμολογητης στο γραπτό σου. Σαφώς και πρέπει η άποψη να είναι ολοκληρωμένη ,και να μην είναι μακροσκελής σε σημείο που χάνεται το νόημα του λόγου. Και αυτή την ερώτηση δεν την θεωρώ εντελώς ελεύθερη(ειδικά αν ζητάει παράλληλα και κειμενικους δείκτες).


Νομιζω στην εκθεση ποτε δεν ξερεις τι μπορει να μπει! Ο,τι πιο ακυρο μπορει βασικα. Εγω εχω παρει ενα βοηθημα στο αγνωστο το οποιο εχει ολα τα προηγουμενα θεματα απο το 2004 μαζι με αυτα των επαναληπτικων, των εσπερινων, των εξετασεων των ομογενων κλπ. Μεχρι στιγμης το βρισκω πολυ καλο και δινει εμφαση στα σωστα σημεια, αν θες σου στελνω ποιο ειναι! Μη φοβασαι το αγνωστο, νομιζω μας καλλιεργειται αυτος ο φοβος παρα πολυ αλλα στις εξετασεις δεν πεφτουν εξεζητημενα πραγματα και αμα πεσουν θα μειωθουν αντιστοιχα οι βασεις οποτε ειναι το ιδιο. Τη γραμματικη φροντισε να την καλυψεις ομως γιατι ειναι ενα σιγουρακι βαθμολογικο αμα την ξερεις καλα! Ερμηνευτικη θα γραψεις εφοσον κατανοησεις το κειμενο και σκεψου οτι η καθε ερωτηση πιανει απο 2 οποτε σε καθε μια ολο και κατι θα παρεις. Σιγουρα στη γραμματικη να στοχευσεις να την παρεις ολη την απαντηση. Για τους υπολοιπους 6 βαθμους, οσα παραπανω μπορεις διαβασε. Επισης σημαντικο μαθε καλο λεξιλογιο αρχαιων, και αρχικους χρονους. Στο ιντερνετ εχει πληθωρα υλικου με σημαντικες λεξεις που πεφτουν τακτικα στο αγνωστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτοι οι κειμενικοι δεικτες ποιοι ειναι? Τους βρισκουμε σε βιβλιο? Εγω εχω παρει μονο ενα βοηθημα για Εκθεση μαζι με Λογοτεχνια και δεν εχω δει καποια αναφορα σε δεικτες μεχρι στιγμη. Τους εχει καποιο σχολικο βιβλιο?




Νομιζω στην εκθεση ποτε δεν ξερεις τι μπορει να μπει! Ο,τι πιο ακυρο μπορει βασικα. Εγω εχω παρει ενα βοηθημα στο αγνωστο το οποιο εχει ολα τα προηγουμενα θεματα απο το 2004 μαζι με αυτα των επαναληπτικων, των εσπερινων, των εξετασεων των ομογενων κλπ. Μεχρι στιγμης το βρισκω πολυ καλο και δινει εμφαση στα σωστα σημεια, αν θες σου στελνω ποιο ειναι! Μη φοβασαι το αγνωστο, νομιζω μας καλλιεργειται αυτος ο φοβος παρα πολυ αλλα στις εξετασεις δεν πεφτουν εξεζητημενα πραγματα και αμα πεσουν θα μειωθουν αντιστοιχα οι βασεις οποτε ειναι το ιδιο. Τη γραμματικη φροντισε να την καλυψεις ομως γιατι ειναι ενα σιγουρακι βαθμολογικο αμα την ξερεις καλα! Ερμηνευτικη θα γραψεις εφοσον κατανοησεις το κειμενο και σκεψου οτι η καθε ερωτηση πιανει απο 2 οποτε σε καθε μια ολο και κατι θα παρεις. Σιγουρα στη γραμματικη να στοχευσεις να την παρεις ολη την απαντηση. Για τους υπολοιπους 6 βαθμους, οσα παραπανω μπορεις διαβασε. Επισης σημαντικο μαθε καλο λεξιλογιο αρχαιων, και αρχικους χρονους. Στο ιντερνετ εχει πληθωρα υλικου με σημαντικες λεξεις που πεφτουν τακτικα στο αγνωστο.
Οι κειμενικοι δείκτες είναι διάφοροι, συνοψίζονται με αυτή τη λέξη. Αφορούν τους αφηγηματικός τρόπους, αφηγηματικές τεχνικές, κειμενικά είδη, σύμβολα, ρηματικά πρόσωπα, σχήματα λόγου. Στα καινούργια βιβλία της έκθεσης και της λογοτεχνιας αναφέρονται ξεκάθαρα έτσι. Θα ήταν χαζό να μας ζητήσουν στις εξετάσεις να αξιοποιηθούν οι κειμενικοι δείκτες, χωρίς μια διευκρίνιση για το πόσους θα πρέπει να αναφέρουμε. Τα βοηθήματα τα καινούργια της έκθεσης τους έχουν, αλλά δεν τους αναφέρουν ξεκάθαρα έτσι. Για το άγνωστο, γνωρίζω ότι δεν ζητάνε εξεζητημένα πράγματα, αλλά και να βάλουν θα είναι για αυτόν που μπορεί να "ξεχωρίσει", ξέρω τους αρχικούς χρόνους, κάθε χρόνο μας έδιναν ένα φυλλάδιο με αυτούς αλλά αδυνατω να το κλείνω μετά. Για αυτό έχω το λεξιγκραμ, που βλέπω όλα πως κλείνονται, και διαβάζω ακόμα και πως κλείνονται οι μετοχές. Έχω ψάξει να δω ποιες λέξεις συνηθίζουν να πέφτουν, ήδη ξέρω κάποιες λέξεις. Με αγχωνει το μάθημα γιατί φέτος το πήρα πιο σοβαρά, τα προηγούμενα χρόνια ήμουν 50-50 αν τελικά πάω θεωρητική. Και κάποιες φορές προβληματίζομαι, μήπως ενώ ρίξω ΤΟ διάβασμα, μήπως τελικά να μην καταφέρω να πιάσω έστω 25 μονάδες στο άγνωστο; Τα άλλα δεν τα σκέφτομαι (προφανώς και δεν σημαίνει ότι είμαι χαλαρή στα άλλα), γιατί έχω κάποιο υπόβαθρο, και να μην καταλάβω κάτι θα το διαβάσω 50 φορές και θα το καταλάβω, και θα το μάθω καρμπον. Ουσιαστικά με προβληματίζει ότι κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα ήξερα από το γυμνάσιο. Από το γυμνάσιο θυμάμαι το νόημα των κειμένων που κάναμε, αλλά όχι το πώς μας έδειχνε τη γραμματική και το συντακτικό. Ποιο είναι το βοήθημα;
Και κάτι τελευταίο για την έκθεση, τα καινούργια βιβλία έχουν κομμάτια θεωρίας που καλό θα ήταν να τα ρίξεις μια μάτια όπως τη δεοντικη, επιστημικη τροπικοτητα. Ίσως και να υπάρχουν στο βοήθημα που έχεις, τέλος πάντων στο λέω γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να μπουν ασκήσεις με τη συγκεκριμένη θεωρία.
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πώς τα βλέπετε τα πράγματα στα οικονομικά;
Έχω τελειώσει αστυφύλακων (μπορούσα ήδη με 5% να μπω πληροφορική στο ΠΑΠΕΙ πρώτος κιόλας αλλά τόσο με έκοψε και δε πήγα) και θα δώσω φέτος αλλά δεν έχω ανοίξει βιβλίο
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πώς τα βλέπετε τα πράγματα στα οικονομικά;
Έχω τελειώσει αστυφύλακων (μπορούσα ήδη με 5% να μπω πληροφορική στο ΠΑΠΕΙ πρώτος κιόλας αλλά τόσο με έκοψε και δε πήγα) και θα δώσω φέτος αλλά δεν έχω ανοίξει βιβλίο
Μπορούσες φέτος ή πέρυσι να μπεις; Έχει αυξηθεί πάρα πολύ η ύλη, ωστόσο μπορείς να επιλέξεις να δώσεις με το παλιό σύστημα το οποία είναι η ύλη που είχες δώσει. Δεν μπορώ να σε διαφωτισω πολύ γιατί είμαι θεωρητική, αλλά από το να πρέπει να μάθεις καινούργια πράγματα σε αυτούς τους μήνες, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Αν και το καλύτερο θεωρώ είναι να δώσεις με το παλιό σύστημα, γιατί ξέρεις πως θα είναι η μορφή των θεμάτων. Εδώ στην έκθεση φέτος υπάρχουν κάποιες ασάφειες!

Μπορούσες φέτος ή πέρυσι να μπεις; Έχει αυξηθεί πάρα πολύ η ύλη, ωστόσο μπορείς να επιλέξεις να δώσεις με το παλιό σύστημα το οποία είναι η ύλη που είχες δώσει. Δεν μπορώ να σε διαφωτισω πολύ γιατί είμαι θεωρητική, αλλά από το να πρέπει να μάθεις καινούργια πράγματα σε αυτούς τους μήνες, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Αν και το καλύτερο θεωρώ είναι να δώσεις με το παλιό σύστημα, γιατί ξέρεις πως θα είναι η μορφή των θεμάτων. Εδώ στην έκθεση φέτος υπάρχουν κάποιες ασάφειες!
Επίσης, αυτοί που θα δώσουν φέτος με το καινούργιο σύστημα θα μπουν με μεγαλύτερο ποσοστό, από ότι αυτούς που θα δώσουν με το παλιό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορούσες φέτος ή πέρυσι να μπεις; Έχει αυξηθεί πάρα πολύ η ύλη, ωστόσο μπορείς να επιλέξεις να δώσεις με το παλιό σύστημα το οποία είναι η ύλη που είχες δώσει. Δεν μπορώ να σε διαφωτισω πολύ γιατί είμαι θεωρητική, αλλά από το να πρέπει να μάθεις καινούργια πράγματα σε αυτούς τους μήνες, είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Αν και το καλύτερο θεωρώ είναι να δώσεις με το παλιό σύστημα, γιατί ξέρεις πως θα είναι η μορφή των θεμάτων. Εδώ στην έκθεση φέτος υπάρχουν κάποιες ασάφειες!


Επίσης, αυτοί που θα δώσουν φέτος με το καινούργιο σύστημα θα μπουν με μεγαλύτερο ποσοστό, από ότι αυτούς που θα δώσουν με το παλιό.

Το 17 έδωσα μπήκα κατευθείαν και φέτος 19 τελείωσα
Επειδή είναι διετής η φοίτηση μπορούσα με το 5% να κάνω τα χαρτιά και να περάσω καθώς η ορκωμοσία προηγούνταν της εγγραφής
Αν είναι όπως τα λες θα το ψάξω μιας και έλεγα να μη διαβάσω τόσο αλλά δε με κόβω να περνάω αλλιώς
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Το 17 έδωσα μπήκα κατευθείαν και φέτος 19 τελείωσα
Επειδή είναι διετής η φοίτηση μπορούσα με το 5% να κάνω τα χαρτιά και να περάσω καθώς η ορκωμοσία προηγούνταν της εγγραφής
Αν είναι όπως τα λες θα το ψάξω μιας και έλεγα να μη διαβάσω τόσο αλλά δε με κόβω να περνάω αλλιώς
Το ξέρω ότι η αστυφυλάκων είναι διετής, πάντως όντως ήταν ευκαιρία να περάσεις χωρίς πανελλήνιες, δεν πειράζει όμως, αν είσαι διατεθειμένος να στρωθεις να διαβάσεις έστω το λίγο που λες, όλο και υπάρχει πιθανότητα να περάσεις. Και η αστυφυλάκων δεν αναγνωρίζεται ως κάτι σαν αεί όπως την αξιωματικών; Θα ήθελα πάρα πολύ να περάσω εκεί, αλλά για 1 πόντο κοβομαι, μακάρι να ψηλώσω τέλος πάντων. Πάντως δεν έχει βγει ακόμη η σχετική εγκύκλιος για το ποσοστό που θα πάρουν με το παλιό ή το νέο σύστημα.
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το ξέρω ότι η αστυφυλάκων είναι διετής, πάντως όντως ήταν ευκαιρία να περάσεις χωρίς πανελλήνιες, δεν πειράζει όμως, αν είσαι διατεθειμένος να στρωθεις να διαβάσεις έστω το λίγο που λες, όλο και υπάρχει πιθανότητα να περάσεις. Και η αστυφυλάκων δεν αναγνωρίζεται ως κάτι σαν αεί όπως την αξιωματικών; Θα ήθελα πάρα πολύ να περάσω εκεί, αλλά για 1 πόντο κοβομαι, μακάρι να ψηλώσω τέλος πάντων. Πάντως δεν έχει βγει ακόμη η σχετική εγκύκλιος για το ποσοστό που θα πάρουν με το παλιό ή το νέο σύστημα.


Ναι υπάρχουν κατατακτήριες κτλ για κάποιες σχολές αν θες
Στο εύχομαι
Κάνε μονόζυγο (όχι ότι θα ψηλώσεις αλλά θα τεντώσει το σώμα) , κράτα καλή στάση σώματος και πήγαινε πρωί να σε μετρήσουν όταν θα κάνεις τα χαρτιά σου!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν κατατακτήριες κτλ για κάποιες σχολές αν θες
Στο εύχομαι
Κάνε μονόζυγο (όχι ότι θα ψηλώσεις αλλά θα τεντώσει το σώμα) , κράτα καλή στάση σώματος και πήγαινε πρωί να σε μετρήσουν όταν θα κάνεις τα χαρτιά σου!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! Ξέρω ότι το πρωί δεν μειώνεται το ύψος, αλλά το πρωί είμαι τόσο. Άκουσα βέβαια την άποψη ότι αν πάω σε ορθοπαιδικό, κοντά στο μήνα που θα δώσω, ότι υπάρχουν ασκήσεις οι οποίες θα με κάνουν να φαίνομαι ψηλότερη. Αυτό όντως το είχε κάνει μία και όντως την πέρασαν! Από την άλλη προσδοκώ να ψηφιστεί να αλλάξει. Έχω δει άνδρα αστυνομικό στο ύψος μου όχι σχετικά μεγάλο (φορούσα εντελώς ίσιο παπούτσι), θα δω τι θα κάνω και μακάρι να πληρω και αυτό το όριο. Θεωρείς ότι αξίζει όταν βγει η εγκύκλιος να κάνω τα χαρτιά μου; Τις κατατακτήριες τις είπα πιο πολύ για εσένα, για να μην μπλέκεις με πανελλήνιες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top