Βοήθημα στη Βιολογία προσανατολισμού

Katerinaaaaa

Νεοφερμένος

Η Katerinaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Εχω την εξης ερωτηση: θεωρειτε οτι θα ηταν χρησιμο να εχω βοηθημα στη βιολογια προσανατολισμου η δεν ειναι αναγκαιο; ποια βοηθηματα προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω την εξης ερωτηση: θεωρειτε οτι θα ηταν χρησιμο να εχω βοηθημα στη βιολογια προσανατολισμου η δεν ειναι αναγκαιο; ποια βοηθηματα προτεινετε;

του καψαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 299421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελευταία επεξεργασία:

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Το μάθημα της βιολογίας προσανατολισμού, απαιτεί πέρα από άριστη κατανόηση των εννοιών που περιγράφονται - δυστυχώς όχι με τον καλύτερο τρόπο- στο σχολικό εγχειρίδιο και την επίλυση μεγάλου όγκου ασκήσεων. Συνεπώς κρίνεται βοηθητική η ύπαρξη ενός αντίστοιχου εξωσχολικού βιβλίου.. Η φιλοσοφία μου για το συγκεκριμένο μάθημα είναι ότι ένας μαθητής που θέλει να είναι άριστα προετοιμασμένος θα πρέπει να επιλύσει ασκήσεις από διαφορετικούς συγγραφείς και να μελετήσει παρόμοια προβλήματα που όμως διαφέρουν ως προς τη δομή και την έκφραση. Έχω παρατηρήσει ότι μαθητές που έχουν δουλέψει με ασκήσεις από ένα μόνο συγγραφέα πολλές φορές μπερδεύονται όταν προσπαθήσουν να επιλύσουν μία άσκηση ίδια θεματολογίας με λίγο διαφορετική όμως εκφώνηση. Αντίθετα, όταν ο υποψήφιος έχει εξασκηθεί σε αυτό δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Οι περισσότεροι καθηγητές σήμερα εργάζονται με μία σειρά βοηθημάτων και όχι με ένα, οπότε κατατοπίζουν αρκετά καλά τους μαθητές. Εγώ προσωπικά έχω εργαστεί με τα ακόλουθα:
1) Βιολογία Γ' Λυκείου, Νίκος Ι. Τζαβάρας, από τις εκδόσεις Σαββάλας
2) Βιολογία 4η έκδοση, Νότα Λαζαράκη, από τις εκδόσεις Πουκαμισάς
3) Βιολογία Γ΄Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης, Οικονόμου Θωμάς - Ηλιάδης Βαγγέλης- Σπύρου Βασίλης, από τις εκδόσεις Ελληνοεκδοτική

Σαφώς δεν είναι επιβεβλημένη η αγορά περισσότερων του ενός βοηθημάτων, για παραπάνω ασκήσεις μπορείς να έρθεις σε συνεννόηση με το βιολόγο σου ή και να τον ρωτήσεις για να σου προτείνει εκείνος/η αυτό που θεωρεί κατάλληλο για προετοιμασία..

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 299421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Μεγαλε αυτο παρε θα σε βοηθησει πολυ σε ασκησεις πολλαπλης , Σ/Λ, συμπληρωση κενου, αντιστιχοιση .Για θεμα Δ νομιζω πρεπει να τα λυνεις με τον καθηγητη σου διοτι δεν εχει τις λυσεις σε αυτα τα θεματα.Το βιβλιο ειναι πολυ εξελιγμενο σε σχεση με ολα τα αλλα !!!!

Λαζαρος Μαλης Βιολογια ΟΠ Γ Λυκειου =https://www.bestprice.gr/item/2153633069/biologia-g-lykeioy-thetikhs-kateythynshs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 299421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγαλε αυτο παρε θα σε βοηθησει πολυ σε ασκησεις πολλαπλης , Σ/Λ, συμπληρωση κενου, αντιστιχοιση .Για θεμα Δ νομιζω πρεπει να τα λυνεις με τον καθηγητη σου διοτι δεν εχει τις λυσεις σε αυτα τα θεματα.Το βιβλιο ειναι πολυ εξελιγμενο σε σχεση με ολα τα αλλα !!!!

Λαζαρος Μαλης Βιολογια ΟΠ Γ Λυκειου =https://www.bestprice.gr/item/2153633069/biologia-g-lykeioy-thetikhs-kateythynshs.html

Καλο φαινεται αλλα εχει εκδοθει το 2002 και απο τοτε εχουν αλλαξει κατα πολυ τα θεματα των
Πανελληνιων .Συνεπως δεν θα ανταποκρινεται στα σημερινα δεδομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Έχει κάποιος το παρακάτω βοήθημα? :
https://www.metaixmio.gr/el/products/βιολογία-γ΄-λυκείου-ομάδα-προσανατολισμού-θετικών-σπουδών
Αν ναι, έχετε εντοπίσει λάθη στις απαντήσεις των Σ/Λ? :closed:


Εχεις εντοπισει κατι περιεργο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
https://www.e-vafeiadis.gr/viologia-lykiou-thetikon-spoudon-p-3234.html
Είχε κάποιος το παραπάνω?
Έχω ήδη αυτό: https://www.public.gr/product/biolo...ref=s&sn_cat=cat1831049pp&sn_id=prod9148500pp
Αλλά με βλέπω να το τελειώνω σχετικά νωρίς οπότε κάτι πρέπει να κάνω και άλλο :P

*όσο για το πάνω, έχει κάποια τυπογραφικουλια σε 1,2 σημεία αλλά είναι εντάξει γενικά*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
https://www.e-vafeiadis.gr/viologia-lykiou-thetikon-spoudon-p-3234.html
Είχε κάποιος το παραπάνω?
Έχω ήδη αυτό: https://www.public.gr/product/biologia-g΄-lykeioy-omada-prosanatolismoy-thetikon-spoydon/prod9148500pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat1831049pp&sn_id=prod9148500pp
Αλλά με βλέπω να το τελειώνω σχετικά νωρίς οπότε κάτι πρέπει να κάνω και άλλο :P

*όσο για το πάνω, έχει κάποια τυπογραφικουλια σε 1,2 σημεία αλλά είναι εντάξει γενικά*


συγνωμη συγνωμη, τελειωνεις σχετικα νωρις τον σαλαμαστρακη? :laugh: υποκλινομαιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
συγνωμη συγνωμη, τελειωνεις σχετικα νωρις τον σαλαμαστρακη? :laugh: υποκλινομαιιι

Σε ένα μήνα υπολογίζω να το έχω τελειώσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καλησπερα, ξερει κανιες κανενα καλο βοηθημα για βιολογια κατευθυνσης γ λυκειου?? εσεις πως διαβαζατε γισ τπ συγκεκριμενο μαθημα? απο το σχολικο? μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο πλανο? στοχευω υψηλοβαθμες σχολες οποτε η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
καλησπερα, ξερει κανιες κανενα καλο βοηθημα για βιολογια κατευθυνσης γ λυκειου?? εσεις πως διαβαζατε γισ τπ συγκεκριμενο μαθημα? απο το σχολικο? μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο πλανο? στοχευω υψηλοβαθμες σχολες οποτε η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη


Τη θεωρια καλο ειναι να την διαβαζεις απο το σχολικο, ωστε να μην χασεις μοναδες απο πουθενα.
Αν εχεις καλο καθηγητη δεν χρειαζεται απαραιτητα βοηθημα, αλλα αν θελεις καλες ασκησεις εχει αυτο του σαλαμαστρακη (που αναφερθηκε πιο πανω) και εμενα ο καθηγητης μου μυο εχει προτεινει και της λαζαρακη (εκδοσεις πουκαμισας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Το επανφέρω μετά από καιρό.

Τελικά σε ποια/-α καταλήγουμε; Υπάρχει κάποιο βοήθημα στο οποίο να συμφωνούν οι περισσότεροι, γιατί βλέπω ότι καθένας προτείνει και διαφορετικό.
 

mara__

Νεοφερμένος

Η mara__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας ! Ποιο πιστεύεται οτι είναι το καλύτερο ( δηλαδή περιλαμβάνει εύρος ασκήσεων και είναι ιδιαίτερα απαιτητικό ) βοήθημα βιολογίας γ λυκείου κατεύθυνσης . Δίνω 2η φορά πανελλήνιες και αυτο που ειχα όλο το προηγούμενο χρόνο ήταν του Σαββάλα και δεν με άφησε πλήρως ικανοποιημένη ...

 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Προσωπικά είχα της ελληνοεκδοτικης και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος
 

Jimmis18

Νεοφερμένος

Ο Jimmis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας ! Ποιο πιστεύεται οτι είναι το καλύτερο ( δηλαδή περιλαμβάνει εύρος ασκήσεων και είναι ιδιαίτερα απαιτητικό ) βοήθημα βιολογίας γ λυκείου κατεύθυνσης . Δίνω 2η φορά πανελλήνιες και αυτο που ειχα όλο το προηγούμενο χρόνο ήταν του Σαββάλα και δεν με άφησε πλήρως ικανοποιημένη
https://www.politeianet.gr/books/97...stergios-metaichmio-biologia-g-lukeiou-298842 Πολυ καλο βοηθημα ,εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
https://www.politeianet.gr/books/97...stergios-metaichmio-biologia-g-lukeiou-298842 Πολυ καλο βοηθημα ,εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
Του Σαλαμαστρακη ειναι οντως παρα πολυ καλο. Το μονο θεμα του ειναι οτι επειδη απευθυνεται και σε παιδια που πανε στους διαγωνισμους οι απαντησεις των ασκησεων περιλαμβανουν και πραγματα που δεν θα ζητηθουν ποτε στις πανελληνιες. Και γενικα απλωνεται πολυ στη θεωρια χωρις να ειναι απαραιτητο για εναν απλο μαθητή. Κατα τ αλλα ομως ειναι εξαιρετικο. Εχει γραμμενη τη μεθοδολογια και ποικιλια ασκησεων
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top