Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το Γραψα ειναι τοσο απελπισμενο για πελατες που κατανταει αστειο. Αυτο το φυλλαδιο με τον Τσιμιτσελη το μοιραζουν 2 χρονια τωρα καθε μερα εξω απο το σπιτι μου (εχω μαζεψει τουλαχιστον 100 τετοια χωρις υπερβολη). Ειναι η επιτομη του corny μαρκετινγκ, καθε φορα που θελω να γελασω το διαβαζω και μου φτιαχνει τη διαθεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποια πτυχία δίνεις και πώς προετοιμάζεσαι γι' αυτά. Το ECPE ας πούμε που το δουλεύω πάρα πολύ είναι εξαιρετικά επικοινωνιακό και πολύ χρήσιμο για κάποιον που θέλει να πάει στο εξωτερικό για εργασία ή σπουδές. Δυστυχώς πολλοί καθηγητές και κάποιοι εκδοτικοί οίκοι, έχουν μείνει κολλημένοι στο 1990 και προετοιμάζουν τους μαθητές τους λες και θα κάνουν ταξίδι στο χρόνο την ημέρα των εξετάσεων (φουλ γραμματική και πολλές δύσκολες λέξεις - τις οποίες δεν θα συναντήσουν ποτέ στη ζωή τους).



Είμαι καθηγήτρια αγγλικών, έχω κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία, έχω δουλέψει 15 χρόνια στην Αγγλία, είμαι παντρεμένη με Άγγλο και μιλάω αγγλικά κάθε μέρα στο σπίτι και στη δουλειά. Την λέξη propound δεν την ξέρω (έπρεπε να την ψάξω στο λεξικό) και ούτε υπάρχει έστω και μία πιθανότητα στο εκατομμύριο η λέξη αυτή να πέσει στις εξετάσεις του ECPE. Αν ένας μαθητής προετοιμάζεται για τις εξετάσεις μαθαίνοντας σπάνιες ή περίεργες λέξεις, τότε ο καθηγητής του κάνει κάτι ΠΟΛΥ λάθος. Το ίδιο λάθος κάνει και αυτός που δέχεται να περάσει ο μαθητής τις τάξεις δύο-δύο για να πάρει ένα χαρτί πιο γρήγορα, λες και στη ζωή θα πορευτεί μόνο με το χαρτί που λέει Lower.

Δυστυχώς η οικονομική κρίση και τα παρελκόμενά της έχουν δημιουργήσει μαθητές δύο ταχυτήτων. Υπάρχουν παιδιά που μαθαίνουν τα αγγλικά σε επίπεδο διγλωσσίας (κάτι που ήταν ανήκουστο πριν 30 χρόνια) και παιδιά που μαθαίνουν αγγλικά της ξεπέτας, λες και δεν θα τα χρειαστούν ποτέ. Η αναζήτηση εργασίας σε 10 χρόνια από τώρα θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το να περιμένεις να πας στην Αγγλία για να μάθεις αγγλικά είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λάθος (μπορώ να αναλύσω αν θέλετε). Αυτό που χρειάζεται είναι να αναζητήσεις στην Ελλάδα αυτόν που θα σου μάθει αγγλικά και όχι αυτόν που θα σε ξεπετάξει ώστε να πάρεις δύο χρόνια νωρίτερα ένα Lower της πλάκας (σας θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στα 25 Lower και τουλάχιστον 17 Proficiency, το ένα πιο ευκολάκι από το άλλο).
Εγω ακομη μαθητης Γ λυκειου ειμαι και εδωσα πριν 2 χρονια το ECPE. Απ'την ενοτητα του GCVR το Vocabulary δεν το ειχα προετοιμασει καθολου και ημουν αγχωμενος.Ισχυει πως ειναι πολυ σπανιες λεξεις ομως παρ'ολα αυτα το περασα καθως στα αλλα 3 ημουν πολυ καλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
το πήρα το 2013.

Έκανα πρόσφατα αίτηση σε πανεπιστήμιο Βρετανικό και δε το δέχονται, καθώς έχουν περάσει περισσότερα των 5 χρόνια.
Επομένως, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, δεδομένου του ότι είναι σίγουρα πιο δύσκολο από το ecpe *μιλώντας ως μαθήτρια, κι όχι ως καθηγήτρια* , εκτός κι αν το δώσει κάποιος στο τέλος των φοιτητικών του χρόνων, ώστε να το έχει ''πρόχειρο''.

Φυσικά και αξίζει τον κόπο, για τα αγγλικά που έμαθες και μόνο. Συν του ότι αν ποτέ το χρειαστείς στην Ελλάδα ως τυπικό προσόν, είναι πιο εντυπωσιακό από το ECPE και από οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό επιπέδου C2 και μπορεί να σου ανοίξει και πόρτες που οι άλλες πιστοποιήσεις δεν σου ανοίγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Έχει κάποιος άποψη για το φροντιστήριο real english;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Το να περιμένεις να πας στην Αγγλία για να μάθεις αγγλικά είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λάθος (μπορώ να αναλύσω αν θέλετε). Αυτό που χρειάζεται είναι να αναζητήσεις στην Ελλάδα αυτόν που θα σου μάθει αγγλικά και όχι αυτόν που θα σε ξεπετάξει ώστε να πάρεις δύο χρόνια νωρίτερα ένα Lower της πλάκας (σας θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν γύρω στα 25 Lower και τουλάχιστον 17 Proficiency, το ένα πιο ευκολάκι από το άλλο).


Δεν θεωρείς, ότι κάποιος πηγαίνοντας στο ΗΒ θα μάθει καλύτερα Αγγλικά; Δεν εννοώ να πάει εκεί μόνο προκειμένου να μάθει τη γλώσσα. Εννοώ, ότι αν κάτσει έτσι και πάει εκεί, δεν θα μάθει καλύτερα Αγγλικά απ' ότι αν μάθαινε στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν θεωρείς, ότι κάποιος πηγαίνοντας στο ΗΒ θα μάθει καλύτερα Αγγλικά; Δεν εννοώ να πάει εκεί μόνο προκειμένου να μάθει τη γλώσσα. Εννοώ, ότι αν κάτσει έτσι και πάει εκεί, δεν θα μάθει καλύτερα Αγγλικά απ' ότι αν μάθαινε στην Ελλάδα;

Εξαρτάται τί θα κάνει στην Αγγλία..Γιατί μπορεί να τα φέρει έτσι η τύχη που δεν θα συναναστραφεί με κανέναν Άγγλο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εξαρτάται τί θα κάνει στην Αγγλία..Γιατί μπορεί να τα φέρει έτσι η τύχη που δεν θα συναναστραφεί με κανέναν Άγγλο...

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε τέτοια περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θεωρείς, ότι κάποιος πηγαίνοντας στο ΗΒ θα μάθει καλύτερα Αγγλικά; Δεν εννοώ να πάει εκεί μόνο προκειμένου να μάθει τη γλώσσα. Εννοώ, ότι αν κάτσει έτσι και πάει εκεί, δεν θα μάθει καλύτερα Αγγλικά απ' ότι αν μάθαινε στην Ελλάδα;

Η γλώσσα μαθαίνεται στην τάξη, όχι στον δρόμο. Επίσης το ότι ζει στην Αγγλία, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα συναναστραφεί 1) Άγγλους, 2) Άγγλους που μιλάνε σωστά αγγλικά, 3) Άγγλους που μιλάνε σωστά αγγλικά και θα κάνουν τον κόπο να τον διορθώνουν όταν κάνει λάθη ώστε να μπορέσει να τα συνειδητοποιήσει και να τα διορθώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ποιο πτυχίο πιστεύετε είναι καλό και πιο εύκολο για C2;
Ποια η γνώμη σας για το language cert;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ποιο πτυχίο πιστεύετε είναι καλό και πιο εύκολο για C2;
Ποια η γνώμη σας για το language cert;


Language cert δεν ξέρω , το Michigan Proficiency είναι ότι πρέπει και από πλευρά δυσκολίας και από αναγνώριση.
 

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα πω την εμπειρία μου. Χροοονια το παλευα με τα αγγλικά.. Δεν το χα καθολου αλλά και δεν έδωσα και την κατάλληλη βάση που έπρεπε. Όλα αυτά στο γυμνάσιο τώρα.
Στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου κατάλαβα ότι δε γίνεται να μην μπορώ να επικοινωνήσω, να γράψω κτλ.. Αν και στο σχολείο, έστω και σε αυτά τα απλά που κάναμε είχα ένα επίπεδο.. Τα πήγαινα καλά.. Καταλαβαινα πχ αν κάποιος μιλούσε κτλ..
Άρχισα μόνη μου να διαβάζω άρθρα, περιοδικά, βιβλία, να βλέπω ταινίες.. Διάβαζα λεξιλόγιο..
Προς τα τέλη της σχολής κατάλαβα ότι χρειάζομαι μια πιστοποίηση κάτι τέλος πάντων για μεταπτυχιακό.
Πήγα σε 3μηνο πρόγραμμα για bulats.
Μου έβαλαν αρχικά κάτι τεστ για να δουν το επίπεδο μου με listening, reading Τα πάντα.. Τα πήγα καλά και μου λέει μην επιδιώκεις μόνο lower προσπάθησε και για proficiency.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα. Τελικά πήρα το proficiency έστω και έτσι..
Συνεχίζω να το εξασκω μόνη μ και τώρα που θα τα βρω μπροστά μ στο μεταπτυχιακό ακόμα καλύτερα..
Δεν ξέρω ποιο χαρτί είναι καλό αυτό που ξέρω είναι να μην το αφήσεις. Προσπάθησε και κάθε μέρα άμα μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με κάτι π σχετίζεται με αγγλικά.. Μια εφημερίδα πχ..
 

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Θα πω την εμπειρία μου. Χροοονια το παλευα με τα αγγλικά.. Δεν το χα καθολου αλλά και δεν έδωσα και την κατάλληλη βάση που έπρεπε. Όλα αυτά στο γυμνάσιο τώρα.
Στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου κατάλαβα ότι δε γίνεται να μην μπορώ να επικοινωνήσω, να γράψω κτλ.. Αν και στο σχολείο, έστω και σε αυτά τα απλά που κάναμε είχα ένα επίπεδο.. Τα πήγαινα καλά.. Καταλαβαινα πχ αν κάποιος μιλούσε κτλ..
Άρχισα μόνη μου να διαβάζω άρθρα, περιοδικά, βιβλία, να βλέπω ταινίες.. Διάβαζα λεξιλόγιο..
Προς τα τέλη της σχολής κατάλαβα ότι χρειάζομαι μια πιστοποίηση κάτι τέλος πάντων για μεταπτυχιακό.
Πήγα σε 3μηνο πρόγραμμα για bulats.
Μου έβαλαν αρχικά κάτι τεστ για να δουν το επίπεδο μου με listening, reading Τα πάντα.. Τα πήγα καλά και μου λέει μην επιδιώκεις μόνο lower προσπάθησε και για proficiency.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα. Τελικά πήρα το proficiency έστω και έτσι..
Συνεχίζω να το εξασκω μόνη μ και τώρα που θα τα βρω μπροστά μ στο μεταπτυχιακό ακόμα καλύτερα..
Δεν ξέρω ποιο χαρτί είναι καλό αυτό που ξέρω είναι να μην το αφήσεις. Προσπάθησε και κάθε μέρα άμα μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με κάτι π σχετίζεται με αγγλικά.. Μια εφημερίδα πχ..

Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό. Απλώς επαγγελματικά λέω μήπως γενικά οι επιχειρήσεις έχουν μια προτίμηση σε κάποιο πτυχίο proficiency.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό. Απλώς επαγγελματικά λέω μήπως γενικά οι επιχειρήσεις έχουν μια προτίμηση σε κάποιο πτυχίο proficiency.


όχι δεν έχουν κάποια προτίμηση σε κάποιο αρκεί να έχεις ένα C2.
 

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
όχι δεν έχουν κάποια προτίμηση σε κάποιο αρκεί να έχεις ένα C2.

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Με τόσα δευτεροκλασάτα C2 στην αγορά, οι επιχειρήσεις έχουν αρχίσει να ζητάνε ακόμα και Cambridge. Μου έχουν τύχει δύο μαθητές στο φροντιστήριο τον περασμένο χρόνο που ήθελαν CPE για αυτό το λόγο.

Πάντως πιο πιθανό από το να σου ζητήσουν συγκεκριμένο Proficiency είναι να τσεκάρουν τα αγγλικά σου πριν καν σε προσλάβουν, ακόμα και σε τηλεφωνική συνέντευξη. Σε ρωτάνε αν ξέρεις αγγλικά, και εφόσον πεις ναι, σου λένε: ΟΚ then, let's continue this conversation in English.

Γενικά όσοι είσαστε κάτω των 25, να έχετε υπόψιν πως οι προσδοκίες τόσο όσον αφορά την ικανότητα χρήσης των αγγλικών όσο και το είδος της πιστοποίησης σύντομα θα γίνουν υψηλότερες. Τα πολλά και φιλικά πιστοποιητικά που αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ δεν θα αντέξουν την αναγνώριση στην αγορά εργασίας. Ήδη φαίνονται οι πρώτες αλλαγές. Πανεπιστημιακά τμήματα που έδιναν απαλλαγή από τα αγγλικά στους φοιτητές τους αν είχαν Proficiency, δεν το κάνουν πια, δημόσιες υπηρεσίες που δέχονταν όλα τα Lower και Proficiency του ΑΣΕΠ, τώρα ζητάνε συγκεκριμένα πιστοποιητικά (Cambridge ή Michigan), το ίδιο και πολλά κέντρα ελευθέρων σπουδών / κολλέγια κλπ (Cambridge, Michigan, IELTS, PTE Academic).
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψή σας για το C2 του ESB;


Από πλευράς αναγνώρισης, δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό χαρτί. Σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα. Σίγουρα υπάρχουν χειρότερα πιστοποιητικά στην αγορά. Αλλά αν ήσουν το παιδί μου θα σου έλεγα να κάνεις 6 μήνες μαθήματα ακόμα και να δώσεις για ECPE.
 

ioannabn

Νεοφερμένος

Η ioannabn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια καλησπέρα,
Τώρα τον Οκτώβριο ξεκίνησα μαθήματα αγγλικών για επίπεδο C2. Τι γνώμες έχετε για LRN?? Σκεφτόμουν να το δώσω τώρα τον γενάρη. Τι αναγνώριση έχει?
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αν το θες για το Δημόσιο, είναι μια χαρά, γιατί τυπικά αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ. Από εκεί και πέρα, δεδομένου ότι είναι ένα πιστοποιητικό σαφώς πιο βατό σε σύγκριση με τα "παραδοσιακά" πιστοποιητικά του Michigan και του Cambridge, θεωρώ πως δεν χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης στον ιδιωτικό τομέα. Βέβαια, μιλάμε για ελεύθερη αγορά, επομένως δεν μπορούμε να προκαταβάλουμε το τι πιστεύει ο εκάστοτε εργοδότης για κάθε πιστοποιητικό, αλλά σε γενικές γραμμές καλύτερη αναγνώριση έχουν τα "δύσκολα" πιστοποιητικά. Σε δουλειές του εξωτερικού δεν γνωρίζω τι γίνεται, αν και δεν νομίζω ότι εκεί έχει τόση σημασία το τι χαρτί έχεις όσο το να δείξεις στην πράξη ότι γνωρίζεις πράγματι τη γλώσσα (εξάλλου αυτό θα φανεί πολύ εύκολα, δεδομένου ότι συνέντευξη θα δώσεις στα Αγγλικά).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top