Σπουδές στο εξωτερικό και πανελλήνιες

copelet

Νεοφερμένος

Ο copelet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι κάπως χαμένη με τον λαβύρινθο που ειναι η σπουδές και θέλω κάπως βοήθεια. Έχω διαβάσει το φόρουμ και διάφορα άρθρα αλλά είναι ακόμα λίγο δύσκολο να βγάλω άκρη με κάποια πράγματα.
Δεν κατάφερα να δώσω πανελλαδικές χρόνια πριν δυστυχώς και τώρα σκέφτομαι να προσπάθησω σπουδές εξωτερικόυ μιας και έχω γνωστούς εκεί.
Ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει 100% τι ακριβώς θέλω να ακολουθήσω (η συμβουλές σας θα ήταν πολύ βοήθεια συγκεκριμένα περί επαγγελματικής αποκατάστασης ) με ενδιαφέρουν νοσηλευτικά,ψυχολογία, γλώσσες,παιδαγωγικα,τουρισμός.

1. Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα πανεπιστήμια εξωτερικου θέλουν τουλάχιστον 10.000 μορια παννελαδικες;
2.απο ότι καταλαβαίνω γίνεται να αλλάξω κατευθηνση ;
3.γινεται να καταφέρω τουλάχιστον 10.000 μορια στις Ανθρωπιστικές με ενα χρονο διαβασμα χωρις φροντιστηρια και διαβαζοντας γερμανικα;
(ξερω ακούγεται πολύ αυτή η ερώτηση )
μάλλον θα πάω σε μια γερμανόφωνη χώρα μιας και κάνω εδώ και ένα χρόνο γερμανικά
4.ποσο αυστηρα ειναι τα πανεπιστιμια εξωτερικού στα μορια παννελαδικων;
το απολυτήριο μου δεν ειναι το καλύτερο αλλά αμμα υπάρχει κάτι που θα με βοηθήσει να μπω θελω να το προσπαθήσω.


Καταλαβαίνω ακούγομαι κάπως σαλάτα αλλά τέτοιες αποφάσεις είναι περίπλοκες ασε που δεν ξέρω αν θα καταφέρω τα διάβασματα. Ειλικρινά όλο αυτό ειναι πολύ δύσκολο για εμένα αλλά πρέπει να κάνω κατι
 
Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλό είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό σχετικά με συμβουλευτική καριερας, επαγγελματικού προσανατολισμού, δεν ξέρω πόσο χρονών εισαι και με τι έχεις ασχοληθεί εάν δεν μπορείς να βγάλεις ακρη μονη σου, προτείνω να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό για να μην χασεις χρονο και ταλαιπωρηθεις αφου όπως λες και εσυ οτι σου είναι δύσκολο. καλή τύχη και ότι καλύτερο εύχομαι.
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έτσι νιώθω κι εγώ. Λοιπόν το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά είναι το τι εσυ θέλεις να ακολουθήσεις σαν επάγγελμα , δηλαδή να φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε λίγα χρόνια και να λες αυτό θέλω να κάνω στη ζωή μου. Κατά δεύτερον και αρκετά σημαντικό να καταλήξεις σε μια συγκεκριμένη χώρα που επιθυμείς σπουδάσεις και να αρχίσεις το ψάξιμο των πανεπιστημίων. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως :)
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα οτι θα έρθω Σεπτέμβρη Ολλανδία για σπουδές στο leewarden...θα σπουδάσω BUSINESS ADMINISTRATION..θα μπορέσω να βρω δουλειά μετά με αυτή τη σχολή;αξίζει; η να έρθω ανειδίκευτος για δουλειά;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα οτι θα έρθω Σεπτέμβρη Ολλανδία για σπουδές στο leewarden...θα σπουδάσω BUSINESS ADMINISTRATION..θα μπορέσω να βρω δουλειά μετά με αυτή τη σχολή;αξίζει; η να έρθω ανειδίκευτος για δουλειά;

Σκέψου ότι θα βγεις σε μια διεθνή αγορά. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι για μετά από 4-5 χρόνια. Το συγκεκριμένο πτυχίο το θεωρώ "γενικόλογο" ειδικά αν δεν συνδυαστεί με κάποια προϋπηρεσία ετών. Τι θα διοικήσεις; Πρόσεξε μην καταλήξεις "ο βρωμοέλληνας που μας ήρθε για δουλειά από μια πτωχευμένη χώρα". Το λένε και αυτό οι φίλοι μας οι Ολλανδοί πίσω από τα ωραία χαμόγελα της πολιτικής ορθότητας. Η μέση Ολλανδέζα με ένα δίπλωμα από μια βαθμίδα HABO μπορεί να δουλεύει ως γραμματεία διοίκησης.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Σκέψου ότι θα βγεις σε μια διεθνή αγορά. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι για μετά από 4-5 χρόνια. Το συγκεκριμένο πτυχίο το θεωρώ "γενικόλογο" ειδικά αν δεν συνδυαστεί με κάποια προϋπηρεσία ετών. Τι θα διοικήσεις; Πρόσεξε μην καταλήξεις "ο βρωμοέλληνας που μας ήρθε για δουλειά από μια πτωχευμένη χώρα". Το λένε και αυτό οι φίλοι μας οι Ολλανδοί πίσω από τα ωραία χαμόγελα της πολιτικής ορθότητας. Η μέση Ολλανδέζα με ένα δίπλωμα από μια βαθμίδα HABO μπορεί να δουλεύει ως γραμματεία διοίκησης.
με αλλα λογια να βρω κατι καλυτερο?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
με αλλα λογια να βρω κατι καλυτερο?

Nαι. Θα σου έλεγα να ψάξεις τι επιστήμη "σηκώνει" η Ολλανδία για να μπορείς να ζήσεις εκεί. Σαν μια σοβαρή χώρα που είναι, έχει φοβερές ειδικότητες σε τομείς των Θετικών Επιστημών αρκεί να μην βάζεις ως εμπόδιο την Ελληνική νοοτροπία.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Geia,
επειδη κοιταω για έξωτερικο και βλέπω οτι έχω χασεί τις περισσοτερες προθεσμίες για φέτος ξερρετε καποια χωρα που να δεχεται αιτησεις ακομη?
Θα με ενδιέφερε αγγλόφωνο προγραμμα και κατα προτιμηση ευρώπη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top