Δικαιολόγηση απουσιών

ArisOtiNane

Νεοφερμένος

Ο ArisOtiNane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα,
Πάω τρίτη λυκειου και την τελευταία εβδομάδα είχα υψηλό πυρετό και αναγκάστηκε να μην παω σχολειο για 3 μέρες. Έψαξα αν γίνετε να δικαιολογηθούν οι απουσίες και βρήκα πως αν έχεις πάνω απο 15 Μ.Ο. μπορούν να δικαιολογηθούν 50 απουσίες με χαρτί ιατριού. Ρώτησα τον διευθυντή του σχολείου (που είναι πολύ κομπλεξικός) να ρωτήσω αν μπορώ να τις δικαιολογήσω με χαρτί που μου έγραψε ένας ιατρός και είπε πως θέλει χαρτί απο νοσοκομείο. Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τον νόμο?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα,
Πάω τρίτη λυκειου και την τελευταία εβδομάδα είχα υψηλό πυρετό και αναγκάστηκε να μην παω σχολειο για 3 μέρες. Έψαξα αν γίνετε να δικαιολογηθούν οι απουσίες και βρήκα πως αν έχεις πάνω απο 15 Μ.Ο. μπορούν να δικαιολογηθούν 50 απουσίες με χαρτί ιατριού. Ρώτησα τον διευθυντή του σχολείου (που είναι πολύ κομπλεξικός) να ρωτήσω αν μπορώ να τις δικαιολογήσω με χαρτί που μου έγραψε ένας ιατρός και είπε πως θέλει χαρτί απο νοσοκομείο. Ισχύει αυτό? Ξέρει κανείς τον νόμο?


Σύμφωνα με το άρθρο 28 της Υπουργικής Απόφασης 79942/ΓΔ4/21-5-2019 η οποία δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 2005 τ.Β΄/ 31-5-2019 (https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MtWQAdLjTdEIYzyH-_3N_baLPUTZdFN5X_xKy88k9fQKv) οι απουσίες δεν διακρίνονται πλέον σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση των μαθητών εφόσον το σύνολο των απουσιών τους δεν υπερβαίνει τις 114. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που έχει δηλώσει στο σχολείο κατά την εγγραφή του μαθητή σε αυτό.΄Οπως καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται πια ούτε καν ιατρική βεβαίωση εκτός αν η απουσία ανήκει σε κάποιον από τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο 24 οπότε δεν υπολογίζονται καθόλου. Εκτύπωσε το ΦΕΚ να το πας στον Διευθυντή σου ώστε να ενημερωθεί κι αυτός!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Επειδή έχω ανιψιό μου φοιτά Β' Λυκείου, η μάνα του (ξαδέλφη μου), μου είχε πει κι εμένα αυτό για το νοσοκομείο. Όμως ο νόμος που ανανεώθηκε πρόσφατα, είναι πιο πρόσφατη πληροφορία και για μένα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω ανιψιό μου φοιτά Β' Λυκείου, η μάνα του (ξαδέλφη μου), μου είχε πει κι εμένα αυτό για το νοσοκομείο. Όμως ο νόμος που ανανεώθηκε πρόσφατα, είναι πιο πρόσφατη πληροφορία και για μένα.


Ιατρικά δικαιολογητικά απαιτούνται μόνο για τις περιπτώσεις του άρθρου 24 του παραπάνω Νόμου έτσι ώστε οι ημέρες αυτές να μην υπολογιστούν στις 114. Εκτύπωση του Νόμου και από την ξαδέλφη σου και ενημέρωση του Διευθυντή του ανιψιού σου!:lol:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top