Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το εντελώς εκνευριστικό με την όλη υπόθεση είναι ότι τους 4 πρώτους μήνες οδηγούσα μια χαρά,επιφυλακτικά μεν αλλά χωρίς να ενοχλώ τους άλλους οδηγούς δε!
Και γίνεται ένα τρακάρισμα στην Κατεχάκη μπροστά μου, ένα πρωί που πήγαινα για δουλειά, στο οποίο παραλίγο να συμμετέχω κι εγώ και από τότε το άφησα.Δηλαδή, με κόβει κρύος ιδρώτας κάθε φορά που πάω να οδηγήσω,γίνομαι νευρική και από το να γίνω δημόσιος κίνδυνος λόγω άγχους λέω "άσ'το"!
Και τείνει να με αφήσει κι αυτό τελικά...:(

Λέτε να με βοηθήσει αν πάω πάλι στο δάσκαλο να κάνω κανα δυό μαθήματα?:hmm:
Κανε οπως σου ειπε η moonlight. Μη το αφηνεις ομως. Παρα πολυς κοσμος εχει εμπλακει σε ατυχηματα ή εχει παραλιγο εμπλακει. Αναγκαστικά συνεχιζει ομως και απλα προσεχει. Μαθημα πρεπει να μας γινει, πχ να κραταμε αποστασεις. Ξεκινα απο την περιοχη σου που ξερεις τους δρομους, και μη το αφηνεις, θα το μετανιωσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το εντελώς εκνευριστικό με την όλη υπόθεση είναι ότι τους 4 πρώτους μήνες οδηγούσα μια χαρά,επιφυλακτικά μεν αλλά χωρίς να ενοχλώ τους άλλους οδηγούς δε!
Και γίνεται ένα τρακάρισμα στην Κατεχάκη μπροστά μου, ένα πρωί που πήγαινα για δουλειά, στο οποίο παραλίγο να συμμετέχω κι εγώ και από τότε το άφησα.Δηλαδή, με κόβει κρύος ιδρώτας κάθε φορά που πάω να οδηγήσω,γίνομαι νευρική και από το να γίνω δημόσιος κίνδυνος λόγω άγχους λέω "άσ'το"!
Και τείνει να με αφήσει κι αυτό τελικά...:(

Λέτε να με βοηθήσει αν πάω πάλι στο δάσκαλο να κάνω κανα δυό μαθήματα?:hmm:

Έπαθα ακριβώς το ίδιο με εσένα, μόνο που εγώ τράκαρα κιόλας :)
Έχω το δίπλωμα από τον Δεκέμβρη του '07 και κάνω μόνο πολύ συγκεκριμένες διαδρομές, οπότε υποτίθεται ότι θα έπρεπε να ήξερα τους δρόμους αυτούς και να προσέχω. Έλα όμως που έκατσαν έτσι οι συνθήκες και τράκαρα στο δρόμο γυρίζοντας μια μέρα από τη σχολή...
Έκτοτε φοβόμουν πολύ να πάρω το αυτοκίνητο- την πρώτη φορά μάλιστα που επιχείρησα να οδηγήσω έτρεμε το πόδι μου στο αμπραγιαζ. Δεν το είχα ξαναπάθει αυτό ποτέ! :S

Τελικά τώρα, μετά από δύο μήνες παίρνω το αυτοκίνητο κανονικά. Στην αρχή δεν έβαζα άλλους μέσα, ένιωθα καλύτερα μόνη μου γιατί είχα το άγχος μην ξανατρακάρω και έχω την ευθύνη κι άλλων ανθρώπων περα από τον εαυτό μ. Μετά πέρασε και αυτό και τώρα πια οδηγώ μια χαρά και με άλλους μέσα :)
Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που έκανα εγώ- δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο, και μετά απλά πάρε μια βαθιά ανάσα και πες θα το κάνω! Το αυτοκίνητο δεν είναι τπτ παραπάνω από τον χειρισμό ενός "μηχανήματος" που σου επιτρέπει να πας γρήγορα και άνετα εκεί που θες. Μην ταλαιπωρείσαι με τα λεωφορεία 10 ώρες, αφού έχεις τη δυνατότητα να πάρεις του τουτουδι (ξέρω ότι το κάνεις, το έκανα κι εγώ ;p). Πάρε το για κοντινές βόλτες, με ή χωρίς άλλους μέσα- όπως νιώθεις εσύ καλύτερα :)
Θα το ξεπεράσεις γρήγορα, θα δεις! Απλά προσοχή και όταν οδηγείς να μην αφαιρείσαι ή προσπαθείς να κάνεις 15 άλλα πράγματα ταυτόχρονα (πχ να μιλάς στο κινητό, να φτιάχνεις καθρέφτες την ώρα που οδηγείς κλπ) και όλα θα πάνε καλά!! Αι πρόμις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα σας πω κι εγω μια δικη μου ιστορια... που εχω απο καιρο κλεισει στο χρονοντουλαπο... για να δωσω δυναμη σε οσους εχουν φοβηθει, την οποια οφειλουν στον εαυτο τους να εχουν!

Απο το Λυκειο περιμενα να αποκτησω αμαξι. 18 ειχα το διπλωμα στα χερια μου. Περιμενα την ωρα που θα πιασω τιμονι και θα πατησω το γκαζι. Για να ξεφευγω, να κανω τις δουλειες μου εξω απο τα ιδια, τα κοντινα, τα οικεια, ειναι δευτερο σπιτι μου.


Τετοια λοιπον ηταν η τρελα μου που επαιρνα ολο τον κοσμο και τον πηγαινα βολτες μακρινες.
Καφε δεν επινα σε καφετεριες, τον επαιρνα στο χερι που επειτα βραδυ κατεληγε σε μπυρα και παλι βολτες και μουσικη στη διαπασων!

Μεχρι που ενα σαββατοβραδο πριν καποια χρονια ειχα ενα δυστυχημα, οπου ημουν συνοδηγος. Το αυτοκινητο δυαλυθηκε ολοσχερως, βγηκε ολικη σε μια αποτομη στροφη με παρα πολυ μεγαλο βαθος.

Ολα σταματησαν, καναλια εφτασαν, οδικες και ασθενοφωρο, αστυνομια.

Μια μαυριλα.. τιποτα αλλο δε θυμαμαι... εναν ακρατητο ηχο, ενα πνιξιμο απο τα καψουλια των αεροσακων, μπουκωμα.
Φοβηθηκα. Ποιος εγω και φοβηθηκα! Ενιωσα πως κατι αποτραβηχτηκε απο τα αμαξι

( ηταν τα σιδερενια διαζωματα στην ακρη του δρομου που εφυγαν.. μαζι μας...)

Με το πρωτο χτυπημα, πιστευα πως ολα τελειωσαν.. ειχε ομως συνεχεια.. το αμαξι συνεχισε να γερνει και να βγαζει κροτους(δεν καταλαβαινα τι συνεβαινε… που πηγαινε...ειχε κι άλλο?..)
Μεσα σε αυτο το φοβο μου θυμαμαι οτι ..μιλουσα πολυ, παρακαλουσα. Δεν ξερω τι παρακαλουσα. Φωναζα τον φιλο μου..
Φωναζα το ονομα του οταν σταματησε το παραλυρημα και δε μου μιλουσε. Νομιζα πως τρελαινομουν. Πως ειχε φυγει απο την ζωη...Μεχρι που ενιωσα το χερι του να μου αγκαλιαζει τον ωμο.. Με εβγαλε εξω. Δεν ειχαμε παθει τιποτα, τιποτα! περα απο γραντζουνιες και καποιες κακωσεις, θλασεις που με τον καιρο περασαν.

Ολοι κατέβηκαν στο κενο.. ολοι πιστευαν πως τα παιδια.. δεν ειναι ζωντανα.

Σε τρεις ανθρωπους ειχα τοτε εμπιστοσυνη, σε εμενα..στον πατερα μου και στο φιλο μου. Δεν ξαναμπηκα σε αμαξι για καιρο. Δε μπορουσα να συνεχισω τα μαθηματα οδηγησης, εβλεπα εφιαλτες για νυχτες κι ακομα αναρωτιεμαι γιατι εζησα..πως ζησαμε....οταν πηγαμε να δουμε το αμαξι, δε φανταζομουν οτι θα βγαιναν ολοζωντανοι δυο ανθρωποι απο κει μεσα. Συντριμμια και μια κολαση. Το αμαξι.. ηταν γυρισμενο αναποδα με τους τροχους προς τα επανω.

Αν δε φορουσα ζωνη, η ηλιοφοροφη θα μου ειχε κοψει τον λαιμο.

Πιστεψα σε μενα ξανα και πηρα την αποφαση μου να συνεχισω και να συνεχισω να πιστευω, πως ο φοβος για ακομα μια φορα ηταν ο χειροτερος συμβουλος, πως επρεπε να στηριξω εμενα και τον φιλο μου.

Τα καταφερα ομως και σημερα, χωρις να θελω να παινευτω- αλλα επιτρεψτε μου να το κανω- με εμπιστευονται πολυ στο τιμονι, πιωμενη η νηφαλια, σταθερη η αστατη, σε οποια φαση της ζωης μου οταν κρατω το τιμονι ειμαι... σταθερη, σιγουρη κι ελευθερη!

Το αμαξι ειναι εργαλειο και το επεξεργαζομαστε εμεις. Δε μας κανει ο,τι θελει. Εμεις το κανουμε ο,τι θελουμε.
Πίστη και δυναμη, ο φοβος ειναι ο χειροτερος συμβουλος, Mην του επιτρεπετε να εισβαλλει στη ζωη σας, Βάλτε του απαγορευτικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

Τα καταφερα ομως και σημερα, χωρις να θελω να παινευτω- αλλα επιτρεψτε μου να το κανω- με εμπιστευονται πολυ στο τιμονι, πιωμενη η νηφαλια, σταθερη η αστατη, σε οποια φαση της ζωης μου οταν κρατω το τιμονι ειμαι... σταθερη, σιγουρη κι ελευθερη!
Πλακα κανεις τωρα. :worry:
Θες να μου πεις ότι παινεύεσαι που οι φίλοι σου σε εμπιστεύονται ακόμα κι όταν οδηγείς πιωμένη!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θα σας πω κι εγω μια δικη μου ιστορια... που εχω απο καιρο κλεισει στο χρονοντουλαπο... για να δωσω δυναμη σε οσους εχουν φοβηθει, την οποια οφειλουν στον εαυτο τους να εχουν!

Απο το Λυκειο περιμενα να αποκτησω αμαξι. 18 ειχα το διπλωμα στα χερια μου. Περιμενα την ωρα που θα πιασω τιμονι και θα πατησω το γκαζι. Για να ξεφευγω, να κανω τις δουλειες μου εξω απο τα ιδια, τα κοντινα, τα οικεια, ειναι δευτερο σπιτι μου.


Τετοια λοιπον ηταν η τρελα μου που επαιρνα ολο τον κοσμο και τον πηγαινα βολτες μακρινες.
Καφε δεν επινα σε καφετεριες, τον επαιρνα στο χερι που επειτα βραδυ κατεληγε σε μπυρα και παλι βολτες και μουσικη στη διαπασων!

Μεχρι που ενα σαββατοβραδο πριν καποια χρονια ειχα ενα δυστυχημα, οπου ημουν συνοδηγος. Το αυτοκινητο δυαλυθηκε ολοσχερως, βγηκε ολικη σε μια αποτομη στροφη με παρα πολυ μεγαλο βαθος.

Ολα σταματησαν, καναλια εφτασαν, οδικες και ασθενοφωρο, αστυνομια.

Μια μαυριλα.. τιποτα αλλο δε θυμαμαι... εναν ακρατητο ηχο, ενα πνιξιμο απο τα καψουλια των αεροσακων, μπουκωμα.
Φοβηθηκα. Ποιος εγω και φοβηθηκα! Ενιωσα πως κατι αποτραβηχτηκε απο τα αμαξι

( ηταν τα σιδερενια διαζωματα στην ακρη του δρομου που εφυγαν.. μαζι μας...)

Με το πρωτο χτυπημα, πιστευα πως ολα τελειωσαν.. ειχε ομως συνεχεια.. το αμαξι συνεχισε να γερνει και να βγαζει κροτους(δεν καταλαβαινα τι συνεβαινε… που πηγαινε...ειχε κι άλλο?..)
Μεσα σε αυτο το φοβο μου θυμαμαι οτι ..μιλουσα πολυ, παρακαλουσα. Δεν ξερω τι παρακαλουσα. Φωναζα τον φιλο μου..
Φωναζα το ονομα του οταν σταματησε το παραλυρημα και δε μου μιλουσε. Νομιζα πως τρελαινομουν. Πως ειχε φυγει απο την ζωη...Μεχρι που ενιωσα το χερι του να μου αγκαλιαζει τον ωμο.. Με εβγαλε εξω. Δεν ειχαμε παθει τιποτα, τιποτα! περα απο γραντζουνιες και καποιες κακωσεις, θλασεις που με τον καιρο περασαν.

Ολοι κατέβηκαν στο κενο.. ολοι πιστευαν πως τα παιδια.. δεν ειναι ζωντανα.

Σε τρεις ανθρωπους ειχα τοτε εμπιστοσυνη, σε εμενα..στον πατερα μου και στο φιλο μου. Δεν ξαναμπηκα σε αμαξι για καιρο. Δε μπορουσα να συνεχισω τα μαθηματα οδηγησης, εβλεπα εφιαλτες για νυχτες κι ακομα αναρωτιεμαι γιατι εζησα..πως ζησαμε....οταν πηγαμε να δουμε το αμαξι, δε φανταζομουν οτι θα βγαιναν ολοζωντανοι δυο ανθρωποι απο κει μεσα. Συντριμμια και μια κολαση. Το αμαξι.. ηταν γυρισμενο αναποδα με τους τροχους προς τα επανω.

Αν δε φορουσα ζωνη, η ηλιοφοροφη θα μου ειχε κοψει τον λαιμο.

Πιστεψα σε μενα ξανα και πηρα την αποφαση μου να συνεχισω και να συνεχισω να πιστευω, πως ο φοβος για ακομα μια φορα ηταν ο χειροτερος συμβουλος, πως επρεπε να στηριξω εμενα και τον φιλο μου.

Τα καταφερα ομως και σημερα, χωρις να θελω να παινευτω- αλλα επιτρεψτε μου να το κανω- με εμπιστευονται πολυ στο τιμονι, πιωμενη η νηφαλια, σταθερη η αστατη, σε οποια φαση της ζωης μου οταν κρατω το τιμονι ειμαι... σταθερη, σιγουρη κι ελευθερη!

Το αμαξι ειναι εργαλειο και το επεξεργαζομαστε εμεις. Δε μας κανει ο,τι θελει. Εμεις το κανουμε ο,τι θελουμε.
Πίστη και δυναμη, ο φοβος ειναι ο χειροτερος συμβουλος, Mην του επιτρεπετε να εισβαλλει στη ζωη σας, Βάλτε του απαγορευτικό.:)


ελεος!!
μαλλον θα ησασταν πολυ τυχεροι και οι δυο!!
ετσι οπως τα περιγραφεις πρεπει να ηταν πολυ ασχημα τα πραγματα, αλλα δεν καταλαβα καλα,με το δικο σου αυτοκινητο η με του φιλου σου?
εσυ οδηγουσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πλακα κανεις τωρα. :worry:
Θες να μου πεις ότι παινεύεσαι που οι φίλοι σου σε εμπιστεύονται ακόμα κι όταν οδηγείς πιωμένη!!!!!

Πλακα κανεις τωρα.:worry: Αντι να δωσεις σημασια στο μηνυμα που περναται απαυτη την ιστορια εσυ κολλας σαυτο!!!!!


Γραψε λαθος, δε παινευομαι , καμαρωνουν οι αλλοι και δε φοβουνται τον Χαρο!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απλά όταν έχεις πιει...νομίζεις ότι είσαι σταθερή :P

Ποτέ...μα ποτέ δεν θα πιω όταν παίρνω εγώ αυτοκίνητο...
Όταν θέλω να πιω θα πάρει κάποιος άλλος που δεν πίνει ή δεν σκοπεύει να πιει...

Απλό και κατανοητό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ισχυει Βικυ. Οχι αλκοολ με οδηγηση. Κι εγω το αποφευγω, ειδικοτερα αν ξερω πως αυτο το βραδυ θα''πιω'', δεν το παιρνω και παω με καποιου αλλου. Ομως ανεξαρτητως αυτου, τα ατυχηματα γινονται κι απο τους πιο προσεχτικους οδηγους. Ειναι να μην τυχει.
Παρολαυτα, οφειλουμε ναμαστε προσεχτικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια να προσεχετε πολυ και να προσεχουμε ολοι δηλ. εννοειται οτι δεν οδηγουμε οταν πιουμε. επισης να προσεχετε πολυ οταν ειστε πολυ κουρασμενοι και οδηγειτε μπορει να χασετε τον ελεγχο, να κοιμηθειτε χωρις να το καταλαβετε πραγμα που μου συνεβηκε εμενα. ενα βραδυ επεμενα να παρω το αυτοκινητο ενω ηταν η αδερφη μου διπλα και ημουν τοσο κουρασμενη που σε μια φαση ενω τα ματια μου ηταν ανοιχτα ή τουλαχιστον ετσι νομιζα ακουω την φωνη της αδερφης μου να μου λεει ΠΡΟΣΕΧΕΕΕ. ειχα πιασει σχεδον την αντιθετη λωριδα χωρις να το καταλαβω καν.

απο τοτε ποτε κουρασμενη βραδυ δεν πιανω το αυτοκινητο , καλα για αλκοολ δεν εχω προβλημα αλλα ολοι μας πρεπει να θυμομαστε οτι απεναντι μας ειναι μια ζωη ή πολλες ζωες και πρεπει να ειμαστε υπευθυνοι οταν πιανουμε το τιμονι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πλακα κανεις τωρα.:worry: Αντι να δωσεις σημασια στο μηνυμα που περναται απαυτη την ιστορια εσυ κολλας σαυτο!!!!!


Γραψε λαθος, δε παινευομαι , καμαρωνουν οι αλλοι και δε φοβουνται τον Χαρο!:devil:
Εχμ...και ποιο είναι το μήνυμα?
Είχα ένα άσχημο ατυχημα, δεν έπαθα τίποτα, ξεπέρασα τις φοβίες που μου δημιούργησε και τώρα παίρνω το αμάξι ακόμα και πιωμένη και είμαι γ@μω τις οδηγάρες και όλοι με εμπιστεύονται?
Σορυ αν παρεξήγησα, αλλά εγώ αυτη την αίσθηση ειχα όταν διάβασα το μήνυμα σου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συγχωρεμενη:P

Οι φοβιες πρεπει να ξεπερνιουνται και συντομα μαλιστα. Αυτο ηταν και το μηνυμα μου.
Ο καθενας λαμβανει διαφορετικα τα μηνυματα :)

Εσενα, γιουκι ποια η σχεση σου με το αυτοκινητο? Οδηγεις? Σου αρεσει?
Το χρησιμοποιεις σαν εργαλειο για διευκολυνση? Το φοβασαι καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Youki συμφωνώ και γω μαζί σου, και μένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε!
Πριν πέντε μήνες μου δώθηκε κ μένα μένα ένα καλό μάθημα και ευτυχώς ''αναίμακτο''.
Μετά απο μία έξοδο και αρκετά ποτά, πήρα το αυτοκίνητο μου να γυρίσω σπίτι.
Λόγω της ''ευδιαθεσίας'' που αισθανόμουν απο το ποτό, είπα να κάνω καμιά βόλτα πριν πάω σπίτι.
Να σημειωθεί ότι και μένα μου αρέσει πάρα πολύ να οδηγάω και μέχρι τότε οδηγούσα και με πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση!
Ντρέπομαι γι αυτό που θα πώ αλλά την αυτοπεποίθηση αυτή την ένιωθα ακόμα ΄μεγαλύτερη οδηγώντας πιωμένη!:redface:
Με τα πολλά το βράδυ εκείνο πάνω σε μία στροφή προσπέρασα ένα περιπολικό το οποίο αμέσως άναψε φάρους και με ακολούθησε. Σταμάτησα δεξιά.Οι αστυνομικοί ήτανε έξαλλοι και με ρωτούσαν εάν κατάλαβα ότι πέρνοντας τη στροφή το αμάξι μου σηκώθηκε στις 2 ρόδες!!!Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν ήτανε τα αναμενόμενα! Αλκοτέστ,πρόστιμο και ΄φυσικά αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 6 μήνες!!!!Περιττό να πω για την αυτεπάγγελτη μήνυση απο το κράτος!!!!
Μολονότι υποφέρω πραγματικά 5 μήνες τώρα που δεν οδηγάω και μου χει δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα λέω ΕΥΤΥΧΩΣ έγινε αυτό και συνειδητοποίησα τι ακριβώς έκανα και πολύ περισσότερο τι δυστύχημα θα μπορούσε να χει ΄συμβεί!!!:(
Κ καλά εάν χτυπούσα εγώ εάν χτυπούσα κάποιον άλλο άνθρωπο?
Τώρα μετράω τις μέρες που απομένουν για να πάρω πίσω το δίπλωμα σαν κατάδικος που περιμένει να βγεί απο τη φυλακή αλλά σίγουρα δεν θα ξαναοδηγήσω αφού έχω πιεί! Είναι απόπειρα εγκλήματος εξ αμελείας!
Το αυτοκίνητο είναι για να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη....όχι να μας τη καταστρέφει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ντρέπομαι γι αυτό που θα πώ αλλά την αυτοπεποίθηση αυτή την ένιωθα ακόμα ΄μεγαλύτερη οδηγώντας πιωμένη!:redface:
Με τα πολλά το βράδυ εκείνο πάνω σε μία στροφή προσπέρασα ένα περιπολικό το οποίο αμέσως άναψε φάρους και με ακολούθησε. Σταμάτησα δεξιά.Οι αστυνομικοί ήτανε έξαλλοι και με ρωτούσαν εάν κατάλαβα ότι πέρνοντας τη στροφή το αμάξι μου σηκώθηκε στις 2 ρόδες!!!Τα υπόλοιπα που ακολούθησαν ήτανε τα αναμενόμενα! Αλκοτέστ,πρόστιμο και ΄φυσικά αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 6 μήνες!!!!Περιττό να πω για την αυτεπάγγελτη μήνυση απο το κράτος!!!!
Μολονότι υποφέρω πραγματικά 5 μήνες τώρα που δεν οδηγάω και μου χει δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα λέω ΕΥΤΥΧΩΣ έγινε αυτό και συνειδητοποίησα τι ακριβώς έκανα και πολύ περισσότερο τι δυστύχημα θα μπορούσε να χει ΄συμβεί!!!:(
Κ καλά εάν χτυπούσα εγώ εάν χτυπούσα κάποιον άλλο άνθρωπο?
Τώρα μετράω τις μέρες που απομένουν για να πάρω πίσω το δίπλωμα σαν κατάδικος που περιμένει να βγεί απο τη φυλακή αλλά σίγουρα δεν θα ξαναοδηγήσω αφού έχω πιεί! Είναι απόπειρα εγκλήματος εξ αμελείας!
Το αυτοκίνητο είναι για να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη....όχι να μας τη καταστρέφει......

πωπω αυτη κι αν ειναι ιστορια...
η αυτοπεποιθηση η υπερβολικη κανει ζημια.

Γνωριζω ενα παιδι, παλιος φιλος που σημερα τρεχει σε δικαστηρια.
Αφησε παραλυτο εναν ανθρωπο. Τον χτυπησε νυχτα πανω στη παραλιακη, πηγαινε με πολλα χιλιομετρα και δεν τον ειδε να περναει τον δρομο. Φυσικα εφταιγε ο κυριος αλλα ηδη οι μηνυσεις για το παιδι αυτο πανε κι ερχονται και δε θα τη γλιτωσει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
παιδιά, να ρωτήσω κάτι.......επειδή κάνω ακόμα μαθήματα, οταν είναι να σταματήσεις σε ένα στενό για να ελέγξεις αν έρχεται κανείς, για να μην ακινητοποιηθεί τελείως το αυτοκίνητο, αλλά να πάει πολύ σιγά, πατάς μόνο συμπλέκτη ή και φρένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ανάλογα με τη σχέση που έχεις στο κιβώτιο.


Άμα έχεις πρώτη ενδεχομένως να μη χρειάζεται να πατάς και καθόλου το φρένο και να παίζεις μόνο με το συμπλέκτη.
Αν έχεις τετάρτη όμως έχεις απλά κάνει βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
οταν είναι να σταματήσεις σε ένα στενό για να ελέγξεις αν έρχεται κανείς, για να μην ακινητοποιηθεί....
Το σωστό είναι να έχεις ακινητοποιήσει (σχεδόν) το αυτοκίνητο 1-2 μέτρα πριν τη διασταύρωση, να βάλεις την πρώτη σχέση στο κιβώτιο και να ξεκινήσεις αργά, καλύπτοντας όση απόσταση χρειάζεται ώστε να έχεις την απαραίτητη ορατότητα στό δρόμο που διασταυρώνεται με το στενό που κινείσαι, και εάν οι συνθήκες το επιτρέπουν να επιταχύνεις και να ....περάσεις απέναντι!

Η παραπάνω τακτική ενδείκνυται για νέους οδηγούς και την πλειοψηφία των οχημάτων, άρα την εφαρμόζεις κι εσύ προς το παρόν και όταν αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία, δεξιότητα, αντίληψη και τα απαραίτητα κιλά ...ροπής σε επτατάχυτο M DKG Drivelogic, μπορείς να προσεγγίζεις και με τρίτη, αλλά ευθύνη δε φέρω και πάλι!!!!!!!! :D

Αν έχεις τετάρτη όμως έχεις απλά κάνει βλακεία.
Όπως και να έχει, με 4η σχέση στο κιβώτιο (και ανάλογη ταχύτητα) δεν πλησιάζουμε διασταυρώσεις, εκτός κι αν κινούμαστε σε λεωφόρους και γενικά σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και προτεραιότητας, όπου και δεν χρειάζεται να ελέγξεις, πέρα από "μια ματιά" για παν ενδεχόμενο (σουρωμένοι, μαστουρωμένοι, αποβλακωμένοι, θανάσιμα αφηρημένοι) ;)

Kαι τέλος, βγάζοντας το κεφάλι από το ανοιχτό παράθυρο και φωνάζοντας, ΒΓΑΙΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ, δεν κόβεις καθόλου και περνάς αέρα-πατέρα!!!!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικα βλεποντας απο νωριτερα το στενο, παω με νεκρα μεχρι να ελεγξω και να βαλω πρωτη(η δευτερα αναλογα) και να φυγω, δηλαδη δε σταματω εντελως το αμαξι με αυτον τον τροπο.
Βεβαια εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να το κανεις αυτο στις εξετασεις αλλα να εισαι με συμπλεκτη και φρενο ταυτοχρονα.:hmm: Για ρωτα το δασκαλο σου.

Ο καθενας οδηγει (περα απο τα βασικα που πρεπει να ξερεις για να δωσεις) οπως νομιζει κι οπως τον βολευει.
Καλο διπλωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βεβαια εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να το κανεις αυτο στις εξετασεις αλλα να εισαι με συμπλεκτη και φρενο ταυτοχρονα.:hmm: Για ρωτα το δασκαλο σου.

σύμφωνα με τα αναμενόμενα στις εξετάσεις [και τον κοκ για να είμαστε ακριβείς] αν είσαι σε δρόμο που ΔΕΝ έχεις προτεραιότητα [και δη αν έχεις στοπ] σταματάς, κοιτάς δεξιά αριστερά και μόνο αν βεβαιωθείς ότι ο...πλανήτης είναι άδειος και μπορείς να περάσεις...περνάς :)

τώρα ποιός είναι ο βέλτιστος τρόπος στην πράξη...well είναι άλλη ιστορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
σας ευχαριστώ παιδιά!! απλά νευριάζω γιατί σταματάω στα στενά να ελέγξω και ο δάσκαλος μου λεει αστο το φρενο να τσουλαει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Άλλαξε δάσκαλο, ειδικά αν χρησιμοποιεί τη λέξη που ανέφερες ! Θέλω να πω, άστον να...τσουλήσει και βρες άλλον που παροτρύνει τους μαθητές του να χρησιμοποιούν το φρένο, διότι έτσι πλησιάζουν τις διασταυρώσεις τα πυροσβεστικά, ασθενοφόρα και περιπολικά!

Α! Και η συμπαθής τάξη των....ταξιτζήδων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top