Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από το γυμνάσιο, ναι να καταργηθούν.

Λοιπόν επειδή βλέπω να αυξάνουν οι αρνητικές, να αντικρούσουμε και κάνα επιχείρημα:

Τα αρχαία Ελληνικά πρέπει να τα μαθαίνουμε γιατί είναι δική μας γλώσσα και τη μιλούσαν οι αρχαίοι.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Δεν έχουμε τόσα κοινά όσο θέλουμε να νομίζουμε με τους αρχαίους. Για την ακρίβεια, μόνο το ότι ζούσαν στα ίδια εδάφη και είχαν κάποια κοινά γλωσσικά στοιχεία.
Ο λόγος που θέλουμε τόσο να ταυτιστούμε με αυτούς είναι οι όποιες προόδους που είχαν στην επιστήμη, την τέχνη, και την πολιτική. Προσπαθούμε να αποδείξουμε την ανωτερώτητά μας ως Έλληνες, χρησιμοποιώντας τους προηγούμενους. Αν μιλάγαμε για κανένα πολεμοχαρή λαό που απλά έσφαζε κόσμο και κατακτούσε περιοχές θα κάναμε τα στραβά μάτια. Για αυτό και κοκορευόμαστε στο όνομα του Περικλή και του Αριστοτέλη αλλά μιλώντας για τους Βυζαντινούς σφυρίζουμε αδιάφορα γιατί πέρα από μερικά ψηφιδωτά και εκκλησίες, η συμβολή τους στην ιστορία ήταν... ελάχιστη.
Επίσης αν θέλουμε να δούμε κάποια στοιχεία εκείνης της εποχής, και αυτόν τον αρχαίο πολιτισμό όπως θέλετε πείτε το (αν και δεν διευκρινίζεται ποιο από τα 15 είδη αρχαίων κάνουμε) υπάρχουν πολλοί καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι (πχ αρχαία φιλοσοφία) από το να μαθαίνω να κλείνω ουσιαστικά και ρήματα.

Τα αρχαία βοηθούν στην καλύτερη εκμάθηση της νέας Ελληνικής γλώσσας

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του επιχειρήματος. Η κοινή λογική λέει ότι αν θες να διδάξεις καλύτερα τη νέα ελληνική γλώσσα, τότε θα κοιτάξεις να αναβαθμίσεις το μάθημα της ...νέας ελληνικής γλώσσας. Όχι να κάνεις κάτι που απλά θα έχει κάποια έμμεσα οφέλη. Τα αρχαία έχουν κάποια στοιχεία που χρησιμοποιούνται και στα νέα, και κάποια στοιχεία που δεν χρησιμοποιούνται. Γιατί δηλαδή να μην κάνουμε μόνο τα πρώτα μέσα στο μάθημα της νέας Ελληνικής;

Τα αρχαία πρέπει να τα κάνουμε γιατί τα κάνουν και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Μην κάθεστε να συγκρίνετε ότι θέλετε με άλλες χώρες. Έτσι όπως δε στέκει το "να μην κάνουμε αρχαία ελληνικά γιατί και στην Ιταλία δεν κάνουν Λατινικά" έτσι δεν στέκει και αυτό. Το εξωτερικό είναι εξωτερικό, λειτουργεί αλλιώς, έχει άλλες δομές και το γεγονός ότι μιλάμε για κατά τα άλλα ανεπτυγμένες χώρες αυτό δεν σημαίνει πως και οτιδήποτε ισχύει σε αυτές είναι σωστό και παράδειγμα προς ακολούθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
η νεοελληνικη γλωσσα ειναι η φυσικη εξελιξη της αρχαιας ελληνικης ηοποια στην πραγματικοτητα δεν επαψε να μιλιεταιαπο την εποχη του ομηρου!συνεπως δεν εχουμε το δικαιωμα να στερησουμε απο τουσ Ελληνες μαθητες (οπιασδηποτε ταξης-ειδικα στο γυμνασιο)την αμεση επαφη με την αρχαια ελληνικη γλωσσα και τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο)το χρεος μας στον συγχρονο κοσμο,ως ελληνες,ειναι να μεταδωσουμε το αθανατο ελληνικο πωευμα στις κορυφαιες του στιγμες(μαλλον ομως το αντιθετο γινεται:().ειναι επιτελους δυνατο να σταματησουμε να απαρνιομαστε τον ιδιο μας τον εαυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Πραγματικά ΕΛΕΟΣ. Βρείτε κανένα καλύτερο επιχείρημα από αυτά: είναι κομμάτι του πολιτισμού και της ιστορίας μας, τα διδάσκονται οι ξένοι και δεν θα τα διδασκόμαστε εμείς ? Νόμιζα πως τα παιδιά της ηλικίας μου ήταν πιο ανοιχτόμυαλα...και δεν έμεναν σε τέτοια "χαζά" στερεότυπα. Λυπάμαι πραγματικά... ο άλλος κάθισε και μας έγραψε στα αρχαία. Τι να πει κανείς ????

Ρε παιδιά μην το παλεύεται άλλο αφου βλεπεται ότι όσα και ατομα να πούμε το ίδιο πράγμα εκείνη έχει κολίσει στην ίδια άποψη και δεν δέχεται να της εξιγήσουμε.

Φίλε μου, έχω δικαίωμα να έχω δική μου άποψη και την υποστηρίζω. Και εγώ μπορώ να πω για εσένα πως έχεις κολλήσει πως τα αρχαία δεν είναι σωστό να καταργηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πραγματικά ΕΛΕΟΣ. Βρείτε κανένα καλύτερο επιχείρημα από αυτά: είναι κομμάτι του πολιτισμού και της ιστορίας μας, τα διδάσκονται οι ξένοι και δεν θα τα διδασκόμαστε εμείς ? Νόμιζα πως τα παιδιά της ηλικίας μου ήταν πιο ανοιχτόμυαλα...και δεν έμεναν σε τέτοια "χαζά" στερεότυπα. Λυπάμαι πραγματικά... ο άλλος κάθισε και μας έγραψε στα αρχαία. Τι να πει κανείς ????
κοπελα μου εισαι 15 χρονων...αν και δεν ειμαι σιγουρος γιατι η κατασταση μυριζει τρολλαρισμα αγριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πραγματικά ΕΛΕΟΣ. Βρείτε κανένα καλύτερο επιχείρημα από αυτά: είναι κομμάτι του πολιτισμού και της ιστορίας μας, τα διδάσκονται οι ξένοι και δεν θα τα διδασκόμαστε εμείς ? Νόμιζα πως τα παιδιά της ηλικίας μου ήταν πιο ανοιχτόμυαλα...και δεν έμεναν σε τέτοια "χαζά" στερεότυπα. Λυπάμαι πραγματικά... ο άλλος κάθισε και μας έγραψε στα αρχαία. Τι να πει κανείς ????
Από τη στιγμή που είναι κομμάτι του πολιτισμού μας δεν την αγγίζεις!!!
Κατάλαβε το επιτέλους.. Και αν θεωρείς την διδασκαλία της Αρχαίας Ελληνικής ως "χαζό στερεότυπα", κάτσε και διάβασε κάτι άλλο..
Και όσο προλαβαίνεις, κάτσε κάτω και διάβασε, γιατί αν είχες καλούς βαθμούς, σιγά μην έκανες αυτό το θέμα.. ;)
Και όταν γίνεις νοήμον άνθρωπος και μάθεις να δέχεται την γνώμη των άλλων χωρίς να ρίχνεις αρνητικές ψήφους στα μηνύματα που είναι κατά της κατάργησης των αρχαίων, τα ξαναλέμε..

Και όλοι εμείς που βλέπουμε ότι θεωρείς τα Αρχαία Ελληνικά "χαζό στερεότυπο", σε λυπόμαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Mε την ίδια λογική δεν καταργούμε και την Ιστορία; Ή μήπως και τα μαθηματικά; Τη φυσική;
Μήπως να γράφαμε και με greeklish; :hmm:

Πάμε καλά;

(Εύκολη η απάντηση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Mε την ίδια λογική δεν καταργούμε και την Ιστορία; Ή μήπως και τα μαθηματικά; Τη φυσική;
Μήπως να γράφαμε και με greeklish; :hmm:

Πάμε καλά;

(Εύκολη η απάντηση.)

καμία απολύτως σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τι topic ειναι αυτο ρε παιδια; Απιστευτο.Εδω σε αλλες χωρες οι μαθητες θαυμαζουν την αρχαια ελληνικη γλωσσα και εδω...wtf? Τι λες κοπελα μου sorry κι ολας αλλα εισαστε τεμπεληδες και απαραδεκτοι εσεις που θελετε να καταργηθουν.Δεν εκτιματε την αρχαια ελληνικη γλωσσα που για την εποχη της ηταν τοσο μπροστα.Τις φιλοσοφιες,τους ανθρωπους που αγωνιστηκαν για αυτην και αναζητατε το νεο.Ααα ρε Ελλαδαα γι αυτο εισαι ετσι,με τετοια Ελληνοπουλα.Που αρχιζει το σχολειο χωρις βιβλια και σκεφτονται να μπαινουν fb ενω διαβαζουν στο pc και να χανουν τις φωτοτυπιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είναι κομμάτι του πολιτισμού μας δεν τα αγγίζεις!!!
Κατάλαβε το επιτέλους.. Και αν θεωρείς την διδασκαλία της Αρχαίας Ελληνικής ως "χαζό στερεότυπα", κάτσε και διάβασε κάτι άλλο...

Πες μου
α) τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα αρχαία Ελληνικά αποτελούν κομμάτι του σημερινού πολιτισμού
β) γιατί ακριβώς θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η εκμάθηση του οτιδήποτε είναι κομμάτι του πολιτισμού ενός λαού

Και όσο προλαβαίνεις, κάτσε κάτω και διάβασε, γιατί αν είχες καλούς βαθμούς, σιγά μην έκανες αυτό το θέμα..

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πες μου
α) τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα αρχαία Ελληνικά αποτελούν κομμάτι του σημερινού πολιτισμου



:confused:

Δεν ειναι του σημερινου..αλλα ειναι κομματι του πολιστισμου μας εστω και αν ειναι παλιος.Χαρη στα αρχαια γραφτηαν πολλα και εμειναν πολλα απο αυτα που γραφτηκαν.Μεγαλος πνευματιος πλουτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Πες μου
α) τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα αρχαία Ελληνικά αποτελούν κομμάτι του σημερινού πολιτισμού
β) γιατί ακριβώς θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η εκμάθηση του οτιδήποτε είναι κομμάτι του πολιτισμού ενός λαού



:confused:
Α) Τα Αρχαία Ελληνικά ήταν, είναι θα είναι κομμάτι του πολιτισμού μας.. Είναι κάτι που μας συνδέει (και όχι μας κάνει να είμαστε σαν) με τους προγόνους μας.. Μας βοηθά να βλέπουμε τι έκαναν την αρχαία εποχή, πως ζούσαν την αρχαία εποχή και ένα σωρό αρχαία που έκαναν στην αρχαία εποχή..
Γι'αυτό τα αρχαία είναι για αυτούς που τους ενδιαφέρει τι γινόταν στην αρχαία εποχή.. Αυτοί που δεν θέλουν να ξέρουν, να πάνε να μάθουν μαθηματικά, φυσική και χημεία..

Β) Μόνος σου έδωσες την απάντηση.. Αν ήταν έτσι, δεν θα μαθαίναμε και ιστορία..

Αν είχε 18-19 ή και 20, σιγά μην έλεγε τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Α) Τα Αρχαία Ελληνικά ήταν, είναι θα είναι κομμάτι του πολιτισμού μας.. Είναι κάτι που μας συνδέει (και όχι μας κάνει να είμαστε σαν) με τους προγόνους μας.. Μας βοηθά να βλέπουμε τι έκαναν την αρχαία εποχή, πως ζούσαν την αρχαία εποχή και ένα σωρό αρχαία που έκαναν στην αρχαία εποχή..
Γι'αυτό τα αρχαία είναι για αυτούς που τους ενδιαφέρει τι γινόταν στην αρχαία εποχή.. Αυτοί που δεν θέλουν να ξέρουν, να πάνε να μάθουν μαθηματικά, φυσική και χημεία..

Β) Μόνος σου έδωσες την απάντηση.. Αν ήταν έτσι, δεν θα μαθαίναμε και ιστορία..

Αν είχε 18-19 ή και 20, σιγά μην έλεγε τίποτα..

Α) Δεν μου απάντησες όμως. Εγώ δε σε ρώτησα πού βοηθάνε, αλλά ποια η σχέση των αρχαίων με τον Έλληνα του σήμερα. Ξέρεις πολλούς Έλληνες να μιλάνε σήμερα αρχαία;
Όσο για την αρχαία εποχή έχω απαντήσει. Για το τότε, μπορείς εύκολα να μάθεις με μεταφρασμένα κείμενα που γράφτηκαν και περιγράφουν το τότε. Μαθαίνοντας συντακτικά και γραμματικές δεν θα μάθεις πώς ζούσαν οι αρχαίοι, όπως και με το να κάνω εγώ Αγγλική γραμματική δεν πρόκειται να μάθω επαρκώς τον τρόπο ζωής των Άγγλων (που σημειοτέον θα ήταν και πιο εύκολο).

Β) Ιστορία δεν μαθαίνουμε γιατί είναι κομμάτι του πολιτισμού μας. Μαθαίνουμε γιατί:
1) πληροφοριακοί λόγοι, κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα ξέρουμε όπως πρέπει να ξέρουμε και γεωγραφία.
2) κάνουμε και σε έναν μεγάλο βαθμό ελληνική ιστορία ( ελληνική = διαδραματιζόμενη στον Ελληνικό χώρο) για να τονωθεί το Ελληνικό πνεύμα, και να ταυτιστούμε με τους αρχαίους. (κοινώς, να πειστούμε πόσο μεγάλη την έχουμε (την υπερηφάνια) )

Πάλι όμως απάντηση δεν πήρα (μάλλον βαριόσουν να μου παραθέσεις τουλάχιστον το σημείο που θεωρείς πως απαντάω). Κομμάτι του πολιτισμού μας είναι και οι παραδοσιακοί χοροί και τα κλαρίνα. Δεν βλέπω όμως να υπάρχει κάποιο μάθημα που να μας μαθαίνει ούτε παραδοσιακά όργανα, ούτε μπάλο και χασαποσέρβικο.
Επίσης κομμάτι του πολιτισμού μας είναι και κάποια η Ελληνική μαγειρική. Να κάνουμε μήπως και από αυτό στα σχολεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Update: Το θέμα ξεκλειδώθηκε.

Σημείωση συντονιστή:

Το θέμα κλειδώνεται για καθαρισμό. Υπάρχουν κατάλληλα θέματα για να μιλήσετε για τα υπόλοιπα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι τραγικό να συγκρίνεις τον παλιό πολιτισμό με το παλιό τυρί..
Ο πολιτισμός όσο παλιός και 'ναι είναι άξιος σεβασμού..

το τυρί να δεις... ροκφόρ έχεις φάει;

Δεν διαφωνώ, ότι υπάρχουν και πολιτισμοί που σίγουρα ήταν αρκετά σημαντικοί και προσέφεραν πολλά στην ιστορία, εμένα η ένστασή μου είναι σε 3 πράγματα.
α) Λανθασμένα κατ εμένα βάζετε τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό πάνω από όλους.
β) Υπάρχουν καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι να μελετήσεις έναν πολιτισμό.
γ) Θεωρώ πως όσο σημαντικός κι αν είναι ένας πολιτισμός, εφόσον μιλάμε για απολίθωμα της ιστορίας δεν έχει νόημα να διδάσκεται υποχρεωτικά στα σχολεία, και ειδικά στο γυμνάσιο που για μένα η ηλικία δεν είναι κατάλληλη (που έτσι όπως το βλέπω ούτε στο λύκειο είναι οπότε τι να λέμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
το τυρί να δεις... ροκφόρ έχεις φάει;

Δεν διαφωνώ, ότι υπάρχουν και πολιτισμοί που σίγουρα ήταν αρκετά σημαντικοί και προσέφεραν πολλά στην ιστορία, εμένα η ένστασή μου είναι σε 3 πράγματα.
α) Λανθασμένα κατ εμένα βάζετε τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό πάνω από όλους.
β) Υπάρχουν καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι να μελετήσεις έναν πολιτισμό.
γ) Θεωρώ πως όσο σημαντικός κι αν είναι ένας πολιτισμός, εφόσον μιλάμε για απολίθωμα της ιστορίας δεν έχει νόημα να διδάσκεται υποχρεωτικά στα σχολεία, και ειδικά στο γυμνάσιο που για μένα η ηλικία δεν είναι κατάλληλη (που έτσι όπως το βλέπω ούτε στο λύκειο είναι οπότε τι να λέμε).

Εκτος απο το γ συμφωνω.Γιατι ο θετικος δεν ειναι υποχρεωμενος να μελετησει την παλια γλωσσα αλλα και ο θεωρητικως μπορει να μην θελει να ασχοληθει με ενα επαγγελμα του μελλοντος.Αλλα και το μελλον ενημερωνεται για το παρελθον και το παρελθον για το μελλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wfgl

Νεοφερμένος

Ο wfgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ξέρετε τι λέω εγώ ? Να αρχίσουμε να φοράμε όλοι μας αρχαίους ελληνικούς χιτώνες και χλαμύδες, να προσευχόμαστε στους θεούς του Ολύμπου , και να θυσιάζουμε πρόβατα για να έχουμε την εύνοιά τους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ξέρετε τι λέω εγώ ? Να αρχίσουμε να φοράμε όλοι μας αρχαίους ελληνικούς χιτώνες και χλαμύδες, να προσευχόμαστε στους θεούς του Ολύμπου , και να θυσιάζουμε πρόβατα για να έχουμε την εύνοιά τους ...

Ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Κομμάτι του πολιτισμού μας είναι και οι παραδοσιακοί χοροί και τα κλαρίνα. Δεν βλέπω όμως να υπάρχει κάποιο μάθημα που να μας μαθαίνει ούτε παραδοσιακά όργανα, ούτε μπάλο και χασαποσέρβικο.
Επίσης κομμάτι του πολιτισμού μας είναι και κάποια η Ελληνική μαγειρική. Να κάνουμε μήπως και από αυτό στα σχολεία;
Τουλάχιστον στο δημοτικό που πήγαινα ήταν υποχρεωτικοί οι παραδοσιακοί χοροί και φυσικά όσα παιδιά ήξεραν όργανα, τα έπαιζαν..

Για να τελειώσει το θέμα και να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Τα αρχαία για εμάς τους θεωρητικούς έχουν μια μαγεία (όπως θέλετε πείτε το) σαν αυτοί που έχουν τα μαθηματικά και η χημεία για τους θετικοτεχνολογικούς.
Τα αρχαία μας δίνουν και ένα εξτρά που αυτό είναι να ερχόμαστε σε επαφή με κείμενα αρχαίων συγγραφέων μέσω του σχολικού βιβλίου.. Δεν αντιλέγω ότι αυτά υπάρχουν και στα νέα ελληνικά, αλλά αλλιώς είναι στα ελληνικά και αλλιώς στα αρχαία..
Τέλος, κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι θεωρητικοί έχουν πάθος με τα αρχαία (γραμματική, συντακτικό, μεταφράσεις), τα κείμενα κ.α όπως και οι θετικοτεχνολογικοί έχουν πάθος με τα θετικά μαθήματα..
Εγώ είμαι κατά της κατάργησης των αρχαίων από το γυμνάσιο.. Αν η διδασκαλία γινόταν κανονικά και τα παιδιά δεν το έβλεπαν όπως το βλέπεται εσείς οι θετικοτεχνολογικοί, θα αγαπούσαν περισσότεροι τα αρχαία..

Και εγώ ομολογώ πως τα αρχαία τα αγάπησα όταν πήγα στο Λύκειο καθώς στο Γυμνάσιο οι καθηγητές ήταν ... να κάνουν σωστά το μάθημα.. Είναι αναλόγως τον καθηγητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τουλάχιστον στο δημοτικό που πήγαινα ήταν υποχρεωτικοί οι παραδοσιακοί χοροί και φυσικά όσα παιδιά ήξεραν όργανα, τα έπαιζαν..

Ναι δυστυχώς τα έζησα κι εγώ τα καραγκιοζιλίκια... είχαν την εντύπωση όμως ότι δε είναι κοινά αποδεκτά, και άλλο πρωτοβάθμια, άλλο δευτεροβάθμια.

Για να τελειώσει το θέμα και να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Τα αρχαία για εμάς τους θεωρητικούς έχουν μια μαγεία (όπως θέλετε πείτε το) σαν αυτοί που έχουν τα μαθηματικά και η χημεία για τους θετικοτεχνολογικούς.

Δεν έχει νόημα να πιάσουμε κατευθύνσεις μέσα γιατί συζητάμε για τον υποχρεωτικό χαρακτήρα του μαθήματος.

Τα αρχαία μας δίνουν και ένα εξτρά που αυτό είναι να ερχόμαστε σε επαφή με κείμενα αρχαίων συγγραφέων μέσω του σχολικού βιβλίου.. Δεν αντιλέγω ότι αυτά υπάρχουν και στα νέα ελληνικά, αλλά αλλιώς είναι στα ελληνικά και αλλιώς στα αρχαία..

Μα φυσικά, γιατί αν δε θες τουλάχιστον μισή ώρα να βρίσκεις συντακτικούς όρους και να κάνεις μετάφραση δε λέει...
τέλος πάντων περί ορέξεως...

Τέλος, κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί οι θεωρητικοί έχουν πάθος με τα αρχαία (γραμματική, συντακτικό, μεταφράσεις), τα κείμενα κ.α όπως και οι θετικοτεχνολογικοί έχουν πάθος με τα θετικά μαθήματα..
Εγώ είμαι κατά της κατάργησης των αρχαίων από το γυμνάσιο.. Αν η διδασκαλία γινόταν κανονικά και τα παιδιά δεν το έβλεπαν όπως το βλέπεται εσείς οι θετικοτεχνολογικοί, θα αγαπούσαν περισσότεροι τα αρχαία..

Και εγώ ομολογώ πως τα αρχαία τα αγάπησα όταν πήγα στο Λύκειο καθώς στο Γυμνάσιο οι καθηγητές ήταν ... να κάνουν σωστά το μάθημα.. Είναι αναλόγως τον καθηγητή..

Δεν είναι θέμα αρέσκειας είναι θέμα χρησιμότητας. Κι εγώ έσπαγα πλάκα στα θρησκευτικά με τα μαργαριτάρια του καθηγητή αλλά αυτό δεν αναιρεί τη γνώμη που έχω για τη χρησιμότητα του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα αρέσκειας είναι θέμα χρησιμότητας. Κι εγώ έσπαγα πλάκα στα θρησκευτικά με τα μαργαριτάρια του καθηγητή αλλά αυτό δεν αναιρεί τη γνώμη που έχω για τη χρησιμότητα του μαθήματος.
Τα μαθήματα που κάνεις στο σχολείο σε βοηθάνε στην επαγγελματική σου αποκατάσταση. Για παράδειγμα, αν εσύ γίνεις καθηγητής Φυσικός ή γίνεις τεχνικός ή κάτι άλλο που να έχει σχέση με τα μαθήματα που έκανες, οι φυσικοχημείες σου ήταν χρήσιμες. Έτσι και για μένα που θέλω να μπω στο Ιστορικό. Αν δεν μου είναι τα αρχαία χρήσιμα, τότε ποιο μάθημα θα μου είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top