Τι επεξεργαστή προτιμάτε;

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εχω intel pentium 4 sta 3,4Ghz 64bit και είμαι απολυτα ευχαριστημενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ τους AMD, εγώ έχω έναν AMD 3700+ 64 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Εγώ προτιμώ τους AMD, εγώ έχω έναν AMD 3700+ 64 :)
Ισχύει αυτό που λένε για την ονομαστική τιμη του επεξεργαστή AMD; Οτι δηλαδή το 3700 για παράδειγμα έχει στην πραγματικότητα μικρότερη τιμή απο αυτήν που λεει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Ισχύει αυτό που λένε για την ονομαστική τιμη του επεξεργαστή AMD; Οτι δηλαδή το 3700 για παράδειγμα έχει στην πραγματικότητα μικρότερη τιμή απο αυτήν που λεει?
Ναι αλλά είναι γρηγορότερος από τον αντίστοιχο Pentium.
Συγκεκριμένα και σύμφωνα με την AMD, o AMD 3700 αν και πραγματικά τρέχει σε μικρότερη ταχύτητα (δε θυμάμαι πόσο, αν ξέρει κάποιος ας πει) έχει την ίδια απόδοση με έναν Pentium στα 3.7 GHz.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους υπόλοιπους επεξεργαστές AMD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ναι αλλά είναι γρηγορότερος από τον αντίστοιχο Pentium.
Συγκεκριμένα και σύμφωνα με την AMD, o AMD 3700 αν και πραγματικά τρέχει σε μικρότερη ταχύτητα (δε θυμάμαι πόσο, αν ξέρει κάποιος ας πει) έχει την ίδια απόδοση με έναν Pentium στα 3.7 GHz.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους υπόλοιπους επεξεργαστές AMD.
Πώς γίνεται αυτο που λές αφου οι επεξεργαστές πεντιουμ έχουν την ίδια επεξεργαστική δύναμη με την ονομαστική τους τιμη? Δηλάδη και μικρότερη τιμη που έχουν οι άθλον συγκρίνονται με τους αντίστοιχους της πέντιουμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Πώς γίνεται αυτο που λές αφου οι επεξεργαστές πεντιουμ έχουν την ίδια επεξεργαστική δύναμη με την ονομαστική τους τιμη? Δηλάδη και μικρότερη τιμη που έχουν οι άθλον συγκρίνονται με τους αντίστοιχους της πέντιουμ?

Έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία.
Κανονικά η ταχύτητα του επεξεργαστή δεν μετριέται σε Mhz. (εξάλλου το Hz είναι μονάδα μέτρησης της συχνότητας και όχι της ταχύτητας).
Η ταχύτητα μετριέται σε FLOPS (float point operations per second), δηλαδή πόσες πράξεις μπορεί να κάνει ο επεξεργατής σε ένα δευτερόλεπτο. Αυτό, μέχρι ενός σημείου φυσικά, είναι ανεξάρτητο από τη συχνότητα του ρολογιού του.
Έτσι η AMD έχει ουσιαστικά καταφέρει να "στριμώξει" περισσότερες πράξεις (λειτουργίες) σε λιγότερους χτύπους του ρολογιού.

O Αthlon XP 1800 που έχω εγώ χρονίζεται στα 1500Mhz περίπου.
Ο 3700 πρέπει να χρονίζεται γύρω στα 3GHz...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία.
Κανονικά η ταχύτητα του επεξεργαστή δεν μετριέται σε Mhz. (εξάλλου το Hz είναι μονάδα μέτρησης της συχνότητας και όχι της ταχύτητας).
Η ταχύτητα μετριέται σε FLOPS (float point operations per second), δηλαδή πόσες πράξεις μπορεί να κάνει ο επεξεργατής σε ένα δευτερόλεπτο. Αυτό, μέχρι ενός σημείου φυσικά, είναι ανεξάρτητο από τη συχνότητα του ρολογιού του.
Έτσι η AMD έχει ουσιαστικά καταφέρει να "στριμώξει" περισσότερες πράξεις (λειτουργίες) σε λιγότερους χτύπους του ρολογιού.

O Αthlon XP 1800 που έχω εγώ χρονίζεται στα 1500Mhz περίπου.
Ο 3700 πρέπει να χρονίζεται γύρω στα 3GHz...
Θες να καταλήξεις και εσύ στο οτι οι Άθλον είναι καλύτεροι απο τους Ιντέλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Θες να καταλήξεις και εσύ στο οτι οι Άθλον είναι καλύτεροι απο τους Ιντέλ?

Από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς σε περιοδικά και στο δίκτυο, σε κάποια προγράμματα υπερτερούν οι Intel ενώ σε κάποια άλλα οι AMD.
Μιλάμε για επεξεργαστές διαφορετικής αρχτεκτονικής, οπότε δύσκολα μπορούμε να πούμε ότι ο ένας ή ο άλλος είναι καλύτερος.

Οι AMD έχουν το πλεονέκτιμα της χαμηλότερης τιμής. Οι Intel έχουν καλύτερη απόδοση σε επιστημονικές εφαρμογές (κάπου το είχα διαβάσει αυτό).

Οπότε είναι σχετικό το ποιος είναι καλύτερος.
Καλύτερος είναι αυτός που κάνει τη δουλειά του καθενός καλύτερα! Άρα μπορεί για εμένα να είναι καλύτερος ο P4 αλλά για σένα που έχεις άλλες απαιτήσεις να είναι ο ATHLON...

Μεταξύ μας όμως, για οικιακή χρήση (internet, παιχνίδια , multimedia και τέτοια) ελάχιστη διαφορά έχουν σε απόδοση!

Εγώ αν αγόραζα τώρα επεξεργαστή, θα έπαιρνα AMD καθαρά για λόγους κόστους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Θες να καταλήξεις και εσύ στο οτι οι Άθλον είναι καλύτεροι απο τους Ιντέλ?

Θελει να καταλήξει οτι η συχνότητα του επεξεργαστή δεν αποτελεί μετρική της απόδωσης όταν συγκρίνουμε επεξεργαστές διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Η intel εχει κάνει πολύ καλη χρήση της άγνοιας αυτού του γεγονότος στο παρελθόν. Συγκεκριμένα οι πρώτοι pentium 4 ηταν αργότεροι απο τους τοτε υπάρχοντες pentium 3 αλλά πουλήσανε γιατι είχαν πράγματι μεγαλύτερη συχνότητα. (Μαλιστα κάποια στιγμή έφαγε και μύνηση η intel γι αυτό το θέμα, οτι δηλαδη επίτηδες αφησε να εννοηθεί οτι ηταν γρηγορότερος ο P4 ενω δεν ήταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Θελει να καταλήξει οτι η συχνότητα του επεξεργαστή δεν αποτελεί μετρική της απόδωσης όταν συγκρίνουμε επεξεργαστές διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Η intel εχει κάνει πολύ καλη χρήση της άγνοιας αυτού του γεγονότος στο παρελθόν. Συγκεκριμένα οι πρώτοι pentium 4 ηταν αργότεροι απο τους τοτε υπάρχοντες pentium 3 αλλά πουλήσανε γιατι είχαν πράγματι μεγαλύτερη συχνότητα. (Μαλιστα κάποια στιγμή έφαγε και μύνηση η intel γι αυτό το θέμα, οτι δηλαδη επίτηδες αφησε να εννοηθεί οτι ηταν γρηγορότερος ο P4 ενω δεν ήταν).
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αληθεύει ότι οι intel είναι πιο σταθεροί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αληθεύει ότι οι intel είναι πιο σταθεροί;

Πριν από μερικά χρόνια (2-3) ίσχυε ακριβώς το αντιθετο!
Τώρα δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πριν από μερικά χρόνια (2-3) ίσχυε ακριβώς το αντιθετο!
Τώρα δεν ξέρω...
Βασικά το αυτό που ακούω συνέχεια είναι ότι η amd ναι μεν έχουν καλλίτερες επιδόσεις αλλά δεν είναι σταθεροί σε σχέση με τους intel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βασικά το αυτό που ακούω συνέχεια είναι ότι η amd ναι μεν έχουν καλλίτερες επιδόσεις αλλά δεν είναι σταθεροί σε σχέση με τους intel

Απλά μέχρι καποια εποχή οι AMD δεν είχαν κύκλωμα που να κόβει τη συχνότητα αν ανέβαινε η θερμοκρασία. Αυτό σε συνδιασμό με την ελλειπή πολλές φορές ψήξη (γιατι τραβάγαν και λίγο ρέυμα παραπανω κάποιοι) οδηγούσε σε αστάθεια. Θυμάμαι κατι videακια που είχε το tom's hardware που εβγαζε την ψύκτρα απο ενα CPU την ώρα που επαιζε quake ο αλλος. Στον intel επυταν τα frames στα 1 f/sec και στους AMD απλά έβγαζε καπνούς :) . Δεν ξέρω αν πέραν τούτου υπάρχει άλλη αστάθεια, αλλά αυτό το έχουν φτιάξει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν πρωτοαγόρασα τον πρώτο athlon μου (Athlon XP 1800+), στην αρχή είχε 60-75βαθμούς και αρκετές φορές μου κολλούσε, πολύ συχνά μπλε οθόνες στα XP κτλ κτλ ίσως βέβαια εφταίγε ο τεχνικός που δεν μου έβαλε καλή ψύκτρα... Όμως αγόρασα μια ψύκτρα και η θερμοκρασία έπεσε στους 50, έκει ήταν όλα οκευ, ακόμη και στα παιχνίδια δεν ξεπερνούσε πότε τα 60....
Πιστεύω ότι τώρα που η amd έβαλλε και cooler μάζι με τον επεξεργαστή τα πράγματα είναι πολύ καλλίτερα....

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι οι Athlon ακόμη και Athlon XP-mobile είναι χάλια για laptop , τρώνε πολύ ρεύμα , ζεσταίνονται και πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τελικά φαίνεται ο άθλον να είναι προτιμότερος λόγω τιμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Βασικά διαφορά ανάμεσα σε Intel και AMD πιστεύω είναι ότι η πρώτη δίνει βάρος στην ταχύτητα ενώ η δεύτερη στην αρχιτεκτονική. Δεν είναι τυχαίο που οι AMD με τα 3/4 της συχνότητας των Intel έχουν καλύτερες επιδόσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Τελικά φαίνεται ο άθλον να είναι προτιμότερος λόγω τιμής.
Όχι ακριβώς, υπάρχουν θανατικοί και για τις δύο πλεύρες ... :/: Για εμένα καμία δεν είναι καλλίτερη από την άλλη, το θέμα είναι ποια βρίσκεται ποιο μπροστά σε μια χρονική στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ λέω οτι τελικά οι ιντέλ είναι καλύτεροι γιατί είναι και πιο επώνυμα σε σχέση με τα AMD. Σαν να λέμε κάπως τι παπούτσια προτιμάς NIKE ή ΑΜΠΙΜΠΑΣ;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όχι ρε συ, αν έλεγες Cyrix=abibas να πω οκ.. Αλλά οι AMD είναι adidas! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top