Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,098 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,677 μηνύματα σε 79,142 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 395 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια στην Στατιστική

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,824 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 19:17, 08-11-19:

Παιδιά όπως είπα και χθες έχω εργασία στην Στατιστική.Μου δίνει μια λίστα με ξενοδοχεία 2,3,4 αστέρων σε 52 πόλεις.Μου ζητάει να βρω τον μέσο όρο,την Διαμμεσο καθώς και τα 4 τεταρτημόρια.Θελω να ρωτήσω αυτά τα υπολογίζω σε κάθε κατηγορία (πχ άλλο μέσο όρο για τα ξενοδοχεία 2 αστέρων,άλλο για τα ξενοδοχεία 3 αστέρων κτλ)ξεχωριστά η στο σύνολο του πληθυσμού.

Εδώ είναι η λίστα.

Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

the purge

Φοιτητής

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O the purge civil engineering 4 life έγραψε: στις 19:38, 08-11-19:

Εγώ προσωπικά ξεχωριστά θα το έκανα δηλαδη συνολικά 3 μέσες τιμές θα έβγαζα κλπ..
1
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,824 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 20:22, 08-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από the purge
Εγώ προσωπικά ξεχωριστά θα το έκανα δηλαδη συνολικά 3 μέσες τιμές θα έβγαζα κλπ..

Και εγώ αυτό λέω να κάνω καθώς μου φαίνεται περισσότερο λογικό.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,784 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε: στις 22:46, 09-11-19:

Η μια μεταβλητή σου είναι τα ξενοδοχεία 2 αστέρων, η άλλη των 3, η άλλη των 4. Πάνω σε αυτές τις μεταβλητές θα βρεις ποιος είναι ο μέσος όρος των ξενοδοχείων με 2 αστέρια, με 3, με 4 και το ίδιο θα κάνεις με την διάμεσο και τέλος, με τα τεταρτημόρια (δλδ. τις τιμές που κόβουν το 25% των παρατηρήσεων κάτω από αυτές), τα οποία θες να είναι το 25ο, 50ο, 75ο.

Οι τύποι είναι εδώ:

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/s...93/3203,13012/

Δεν σου δίνει τα δεδομένα για καταχώρηση στο SPSS;
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 23:13, 09-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Η μια μεταβλητή σου είναι τα ξενοδοχεία 2 αστέρων, η άλλη των 3, η άλλη των 4. Πάνω σε αυτές τις μεταβλητές θα βρεις ποιος είναι ο μέσος όρος των ξενοδοχείων με 2 αστέρια, με 3, με 4 και το ίδιο θα κάνεις με την διάμεσο και τέλος, με τα τεταρτημόρια (δλδ. τις τιμές που κόβουν το 25% των παρατηρήσεων κάτω από αυτές), τα οποία θες να είναι το 25ο, 50ο, 75ο.

Οι τύποι είναι εδώ:

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C100/493/3203,13012/

Δεν σου δίνει τα δεδομένα για καταχώρηση στο SPSS;

Ευχαριστώ παρά πολύ!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Επαγωγική στατιστική σος! - Από Marjoriee26
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-19 στις 11:55.
    • Στατιστική - Από DumeNuke
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ασκήσεις ακαδημαϊκού επιπέδου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-04-19 στις 19:09.
    • Απορίες στη Στατιστική - Από dimidimi
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 2ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-17 στις 20:28.
    • Πιθανότητες-Στατιστική - Από xara1992
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ασκήσεις ακαδημαϊκού επιπέδου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-12 στις 14:58.
    • ΟΕΦΕ Στατιστική - Από kypselioths
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαθητικοί Διαγωνισμοί.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-09 στις 15:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα