Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,524 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,751 μηνύματα σε 78,045 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Διορισμός στο εξωτερικό

nikos81

Καθηγητής

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O nikos81 έγραψε: στις 02:52, 10-08-09:

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διοριστεί κανείς σε εκπαιδευτικό σύστημα του εξωτερικού;μπορώ να απευθυνθώ κάπου για πληροφορίες;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,580 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 09:27, 10-08-09:

Καλημέρα.
Για πληροφορίες σχετικά με αυτό που ζητάς, μπορείς να απευθυθείς στην αντίστοιχη πρεσβεία της ξένης χώρας (που σε ενδιαφέρει να διοριστείς εκπαιδευτικός).
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

Ο nikos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O nikos81 έγραψε: στις 12:55, 10-08-09:

ευχαριστώ που μου απάντησες! δεν υπάρχει τρόπος να πάρω από κάπου γενικές πληροφορίες ώστε να ξέρω πού με συμφέρει να πάω και πού υπάρχουν θέσεις; και επιπλέον, η προυπηρεσία μετράει σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε κι αν πάω;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,580 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 13:00, 10-08-09:

Η πρεσβεία της χώρας που σε ενδιαφέρει, πιστεύω ότι μπορεί να σου απαντήσει. Τι τους έχει τους εκπαιδευτικούς ακόλουθους;
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 13:11, 10-08-09:

απλά δε με ενδιαφέρει συγκεκριμένη χώρα, γενικώς με ενδιαφέρει το εξωτερικό. Να απευθυνθώ σε όλες τις πρεσβείες;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

O nPb έγραψε: στις 13:20, 10-08-09:

κάπως έτσι

πάνω κάτω όλες οι χώρες της Ε.Ε. (εκτός Ελλάδας) πρέπει να λειτουργούν παρόμοια...
Παράθεση

fotini22589

Πτυχιούχος

H fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H fotini22589 έγραψε: στις 17:55, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos81
γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διοριστεί κανείς σε εκπαιδευτικό σύστημα του εξωτερικού;μπορώ να απευθυνθώ κάπου για πληροφορίες;
εννοείς σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού?
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 18:27, 10-08-09:

όχι, σε ελληνικό σχολείο ξέρω πως για να μπει κανείς πρέπει να διοριστεί πρώτα στην Ελλάδα μέσω ΑΣΕΠ. Εννοώ εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών
Παράθεση

stefanosK

Φοιτητής

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O stefanosK έγραψε: στις 21:58, 10-08-09:

όχι, σε ελληνικό σχολείο ξέρω πως για να μπει κανείς πρέπει να διοριστεί πρώτα στην Ελλάδα μέσω ΑΣΕΠ. Εννοώ εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών
Θα δώσεις εξετάσεις με εκείνο το σύστημα της χώρας που θέλεις.
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 22:32, 10-08-09:

νομίζω πως δεν έχουν όλες οι χώρες εξετάσεις.αυτό πώς μπορώ να το μάθω;
Παράθεση

stefanosK

Φοιτητής

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O stefanosK έγραψε: στις 22:40, 10-08-09:

νομίζω πως δεν έχουν όλες οι χώρες εξετάσεις.αυτό πώς μπορώ να το μάθω;
Μπορείς να επισκεφθεις το Υπουργείο Παιδείας της εκάστοτε χώρας.
Τι μάθημα διδάσκεις;
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 23:18, 10-08-09:

φιλόλογος!
Παράθεση

stefanosK

Φοιτητής

O stefanosK έγραψε: στις 23:22, 10-08-09:

Και εγώ Φιλολογία Θεσ/νικης πέρασα φέτος.
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 23:34, 10-08-09:

εγώ έχω τελειώσει εδώ και 6 χρόνια και είμαι τόσο απελπισμένος που ψάχνω διάφορες λύσεις, όπως το εξωτερικό.
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Πτυχιούχος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε: στις 02:40, 31-08-09:

Σε Πανεπιστήμιο ή σχολείο? Θα πάρεις ένα τηλέφωνο την πρεσβεία της χώρας που σ'ενδιαφέρει και θα ρωτήσεις για την θέση που επιθυμείς. Θα σου πρότεινα να πας σε μια χώρα πoυ να γνωρίζεις την ομιλούμενη εκεί γλώσσα της, γιατί τα περισσότερα μαθήματα γίνονται με αυτήν. Καλή τύχη!
Παράθεση

zipos

Φοιτητής

Ο zipos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O zipos έγραψε: στις 06:42, 06-09-09:

Πάντως αν ψάξεις και βρεις οτιδήποτε πληροφορίες για τον διορισμό στο εξωτερικό σε κάποια/ες χώρα/ες πιστεύω πως όλοι θα θέλαμε να μας πεις τι έμαθες.
Παράθεση

nikos81

Καθηγητής

O nikos81 έγραψε: στις 16:20, 07-09-09:

θα το φροντίσω
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε: στις 02:27, 17-09-09:

εγω ξερω να σου πω για την Αγγλια, γιατι εκει με βλεπω να καταληγω και το εχω ψαξει το θεμα. Πρεπει εκει να κανεις πρωτα ενα χρονο σαν παιδαγωγικα, ουσιαστικα διδακτικη του αντικειμενου σου ( υποψιν, δυσκολα θα βρεις Νεα ελληνικα, πιο πολυ για αρχαια κ λατινικα εχεις ελπιδες ). Αυτο για να το κανεις, σε καποιες ειδικοτητες που υπαρχει κορεσμος ειναι δυσκολο να μπεις, αλλα για καθηγητες αρχαιων κ λατινικων ειναι πιο ευκολο γιατι δεν υπαρχουν τοσο πολλοι. Μου εχουν πει οτι τα μονα πανεπιστημια που το προσφερουν αυτο ειναι το Cambridge και το KCL ( King's College London ). Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. Αν λοιπον σε παρουν κανεις αυτον τον χρονο εκει. Αλλα μετα πρεπει να διοριστεις απο το εκαστοτε σχολειο, δεν εχουν εξετασεις οπως εμεις. Πας εκει, σε βλεπει ο διευθυντης, και αν του αρεσεις σε παιρνει. Ειναι μεγαλο ρισκο αν δεν εχεις αποφασισει σιγουρα οτι θες να πας στο εξωτερικο. Εγω πιστευω η καλυτερη λυση σου θα ηταν να δωσεις στον ΑΣΕΠ και να πας σε ελληνικο σχολειο. Εχω γνωστους που πηγαν ετσι στη Γερμανια και ξεκινησαν απο γυμνασιο για να φτασουν τωρα να ειναι στο πανεπιστημιο κ να διδασκουν νεοελληνικη φιλολογια ! Αυτα ειναι !!
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε: στις 17:39, 16-11-09:

Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.
Παράθεση

Traveller

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H Traveller http://www.atheataperasmata.com/ έγραψε: στις 17:47, 16-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lita Athens
Τί μπορείς να διδάξεις ως φιλόλογος της ελληνικής γλώσσας σε σχολείο το εξωτερικού? Αν ήσουν φιλόλογος ξένης γλώσσας, ή αν ήσουν άλλης ειδικότητας (π.χ μαθηματικός, φυσικός κλπ) θα μπορούσες να προσληφθείς ευκολότερα. Αλλά δε νομίζω οτι τα ελληνικά διδάσκονται σε ξένα σχολεία. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος, γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα επαγγελματική προοπτική (διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας), αν είναι εφικτή.
Φυσικα και ειναι εφικτο!Ποσοι και ποσοι Ελληνες δεν εχουν προσληφθει ως καθηγητες της ελληνικης ως ξενης γλωσσας.Και ναι,τα ελληνικα διδασκονται στο εξωτερικο,ακομη και στην Αιγυπτο!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπουδές στο εξωτερικό - Από angelita8l8
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-18 στις 08:22.
    • Ιατρική στο εξωτερικό - Από GFrag17
      Το θέμα έχει λάβει 870 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-18 στις 16:55.
    • Deree ή Εξωτερικό; - Από Nikos23
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-14 στις 00:22.
    • Διορισμός σε δημοτικό - Από christinelle
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-12 στις 17:42.
    • Πτυχίο στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή κατευθείαν εξωτερικό; - Από klaire1994
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-11 στις 21:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα