Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,538 εγγεγραμμένα μέλη και 2,460,383 μηνύματα σε 78,071 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλάζουν ονομασία τα ΤΕΙ;

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 4 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε: στις 21:35, 03-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από AL7
Η Σύνοδος προέδρων ΤΕΙ αποφάσισε τη μετονομασία των Ιδρυμάτων σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών

Τη μετονομασία όλων των ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών, αποφάσισε ομόφωνα η Σύνοδος των προέδρων των ΤΕΙ , στη σημερινή πρώτη συνεδρίαση για το νέο ακαδημαικό έτος.
Οσον αφορά τη διαδικασία της μετονομασίας οι πρόεδροι# αποφάσισαν:
- Αρχικά να εκδοθούν σχετικές αποφάσεις από τις Συνελεύσεις και τα Συμβούλια των Ιδρυμάτων.
- Στη συνέχεια θ σταλούν, προς υπογραφή και δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας.
ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΤΕΙ: Οι πρόεδροι αποφάσισαν επίσης να προσωρήσουν σε προειδοποιητική αναστολή λειτουργίας των ΤΕΙ για μια ημέρα εάν μέχρι τις 13 Οκτωβρίου δεν εκδοθεί η ΠΥΣ για την πρόσληψη εκτάκτου εκπαιδευτικού προσωπικού.
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ: Η Θέση των προέδρων των ΤΕΙ συγκλίνει με αυτή των Πρυτάνεων, δηλαδή ζητούν να επανεξεταστεί το Σχέδιο Νόμου που βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση.
Στη Σύνοδο από την πλευρά της πολιτικής ηγεσίας συμμετείχε ένας Σύμβουλος της Σ. Αναγνωστοπούλου.
Σε λίγο θα δημοσιεύσουμε ολόκληρο το κείμενο της απόφασης της Συνόδου των προέδρων των ΤΕΙ

http://www.esos.gr/arthra/46583/i-synodos-proedron-tei-apofasise-ti-metonomasia-ton-idrymaton-se-panepistimia
Μου φαίνεται πως κάπως γρήγορα εξελίσσονται ολα , αν συνεχίσουν ετσι τοτε μέχρι το 17 δε θα υπάρχουν πια τα ΤΕΙ οπως τα γνωρίζουμε σμρ , γιατι βλέπω οτι πλέον περνάνε και σε απειλές
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

AL7

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O AL7 έγραψε: στις 11:31, 17-10-16:

Οι 13 αποφάσεις της Συνόδου Πρυτάνεων

[...]
4. Μετονομασία των ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών
Η Σύνοδος Πρυτάνεων κρίνει αδιαπραγμάτευτη και απαραίτητη για την ανάπτυξη της χώρας τη θεσμοθετημένη διακριτή ονομασία, φυσιογνωμία, σκοπό και αποστολή των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ, καθώς και των αντίστοιχων επαγγελματικών δικαιωμάτων, προκειμένου να αναδειχθεί ο ουσιώδης και βάσει νόμου ρόλος των ΤΕΙ ως πυλώνα της τεχνολογικής εκπαίδευσης.
Η Σύνοδος επισημαίνει ότι δεν είναι σύννομη τόσο η επιχειρούμενη μετονομασία μέσω αποφάσεων των Συνελεύσεων των ΤΕΙ όσο και η χρήση του όρου Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά και ζητάει από την Πολιτεία να μεριμνήσει για την απαρέγκλιτη τήρηση του νόμου.
[...]
http://www.esos.gr/arthra/46880/oi-1...odoy-prytaneon

Πάει το όνειρο...
2
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιούχος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,461 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε: στις 18:06, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Θα χρειαστούν 5-10 χρόνια για να αναγνωριστεί το ΤΕΙ Αθηνών ως Πανεπιστήμιο από τα ξένα πανεπιστήμια.
Κι εσύ καμιά 20ρια για να μάθεις τα "βασικά"...
1
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 18:49, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Κι εσύ καμιά 20ρια για να μάθεις τα "βασικά"...
Τα οποία είναι;
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε: στις 19:30, 17-10-16:

Η διαμάχη για την αναγνώριση των ΤΕΙ απο το ελληνικό κράτος κρατάει πολλά χρόνια όπως και για τις ΑΕΝ όλοι θα θυμούνται τις καταλήψεις της περιόδου 2003-2005 που φοιτητές των ΑΕΝ ζητήσαν αναγνώριση πτυχίων και ο ίδιος ο πρόεδρος της Ένωσης Εφοπλιστών τους απείλησε οτι δεν θα βρίσκουν πλοίο να μπαρκάρουν αν συνεχίσουν μπροστά στα μάτια του γενικού γραμματέα του υπουργείου εμπορικής ναυτιλίας
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 4 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε: στις 19:05, 28-11-16:

Τελικά τι έγινε , απορρίφθηκε η προταση ή την εξετάζουν ακομα , γιατι δε βριςκω κω κανενα νεο σχετικά με αυτο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    xraxra