Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,546 εγγεγραμμένα μέλη και 2,460,881 μηνύματα σε 78,090 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 574 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κοινωνική Ανθρωπολογία

deina

Απόφοιτος

H deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H deina carpe diem έγραψε: στις 09:36, 15-05-12:

Στο συγκεκριμένο τμήμα έχουν διαχωρισθεί οι ειδικότητες, όποιος επιλέγει κατεύθυνση π.χ. Ανθρωπολογίας δεν μπορεί να συμμετέχει
στον Α.Σ.Ε.Π. σαν υποψήφιος Φιλόλογος, ενώ μπορεί να συμμετέχει αυτός που έχει επιλέξει κατεύθυνση Ιστορίας ή Αρχαιολογίας.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε: στις 13:50, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Πάντως η ανθρωπολογία ως επιστήμη είναι κάπως γενική.Μπορεί να περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα.Απο ιστορική,κοινωνική,πολιτισμική,γλωσσολογική προσέγγιση,φυσική ανθρωπολογία,πορίσματα προιστορικής αρχαιολογίας κ.α.Ενδιαφέρουσα επιστήμη αλλά όχι για τόσο για Ελλάδα μάλλον...
Αυτό είναι αλήθεια... τα ελληνικά τμήματα είναι "λίγο απ' όλα" χωρίς να δίνουν την δυνατότητα κάποιας εξειδίκευσης μέσα στο διάστημα των σπουδών. Το κακό είναι ότι ακόμα και το μεταπτυχιακό της Παντείου, αφορά κι αυτό την Κοινωνική Ανθρωπολογία. Από εκεί και μετά το χάος..
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 14:21, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tiramisuu
Αυτό είναι αλήθεια... τα ελληνικά τμήματα είναι "λίγο απ' όλα" χωρίς να δίνουν την δυνατότητα κάποιας εξειδίκευσης μέσα στο διάστημα των σπουδών. Το κακό είναι ότι ακόμα και το μεταπτυχιακό της Παντείου, αφορά κι αυτό την Κοινωνική Ανθρωπολογία. Από εκεί και μετά το χάος..
Αυτό απο μια άποψη όμως είναι και θετικό.Καλό είναι ένα τμήμα να σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς να ελιχθείς κατα την διάρκεια των σπουδών σου.Η πολύ εξειδίκευση σε προπτυχιακό επίπεδο δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποδοτική.Για αυτό υπάρχουν τα μεταπτυχιακά άλλωστε για να ειδικευτείς σε κάτι πιο συγκεκριμένο
1
Παράθεση

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε: στις 14:23, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Αυτό απο μια άποψη όμως είναι και θετικό.Καλό είναι ένα τμήμα να σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς να ελιχθείς κατα την διάρκεια των σπουδών σου.Η πολύ εξειδίκευση σε προπτυχιακό επίπεδο δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποδοτική.Για αυτό υπάρχουν τα μεταπτυχιακά άλλωστε για να ειδικευτείς σε κάτι πιο συγκεκριμένο
Μα ούτε μεταπτυχιακά έχουμε
Πονεμένη ιστορία...
Παράθεση

Aeneas

Φοιτητής

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 15:07, 15-05-12:

Υπάρχει και ξεχωριστό τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας στο Πάντειο.
2
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 15:41, 03-06-12:

Εχει περασει καποιος στο τμημα κοινωνικης ανθρωπολογιας και ιστοριας στην Μυτιληνη ωστε να μου δωσει ορισμενες πληροφοριες?Την κατασταση του πανεπιστημιου,το επιπεδο των μαθηματων,οι καθηγητες,ο τοπος κτλπ.
Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε: στις 18:14, 03-06-12:

Παιδιά αυτό το τμήμα προσφέρει γνώσεις σε φιλολογικά μαθήματα;; Αρχαία, λατινικά;
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε: στις 18:40, 08-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Παιδιά αυτό το τμήμα προσφέρει γνώσεις σε φιλολογικά μαθήματα;; Αρχαία, λατινικά;
Εκτός από αυτά, τα οποία αποτελούν αποκλειστικότητες του καθενός από τους τρεις τομείς σπουδών (ή κατευθύνσεις), υπάρχουν αραιά και πού θεματογραφίες αρχαίων ελληνικών. Δυστυχώς, τόσο η δομή του site, όσο ο περιορισμένος χρόνος μου, δε μου επέτρεψαν να βρω τον ολοκληρωμένο κατάλογο σπουδών. Παρόλα αυτά, από τον τίτλο και μόνο, μπορώ να μαντέψω - ανασφαλώς - πως δεν πρόκειται για σχολή που δίνει μεγάλη έμφαση στις κλασσικές σπουδές.
Παράθεση

penelope585

Νεοφερμένος

H penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H penelope585 έγραψε: στις 15:51, 10-07-13:

μπορει να πει καποιος που ειναι φοιτητης σε αυτη την σχολη αν ειναι καλη (πιο συγκεκριμενα στην μυτυλινη) και τι μαθηματα εχει?...
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,696 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 23:40, 10-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από penelope585
μπορει να πει καποιος που ειναι φοιτητης σε αυτη την σχολη αν ειναι καλη (πιο συγκεκριμενα στην μυτυλινη) και τι μαθηματα εχει?...
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η επιστήμη της κοινωνικής ανθρωπολογίας αρκεί να "καίγεσαι" για αυτήν. Μην την επιλέξεις απλά και μόνο επειδή έχεις τα απαιτούμενα μόρια γιατί θα σε κουράσει. Θέλει αρκετό διάβασμα και προσωπικό ενδιαφέρον για την απόκτηση περισσότερων γνώσεων από αυτές που προσφέρουν τα προτεινόμενα βιβλία. Ψάξε το αντικείμενο της επιστήμης αυτής να δεις αν σου ταιριάζει. Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε συναφές τμήμα. Μπορείς δηλ. να σπουδάσεις στη Μυτιλήνη και να κάνεις μεταπτυχιακό στο Πάντειο. Τα μαθήματα αναγράφονται στα σάιτ των αντίστοιχων σχολών.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 11:10, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από penelope585
Σου έστειλα με πμ τη γνώμη μου. Ελπίζω να το πήρες.
Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε: στις 12:50, 01-07-15:

Είμαι μεταξύ αυτού και της Δημόσιας Διοίκησης με στόχο να κάνω κάποτε μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία, ποια είναι η γνώμη σας;
Βασικά, είναι καλή σχολή η Κοινωνική ανθρωπολογία;
Παράθεση

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 15:17, 29-01-19:

Γεια σας! Είμαι καινούργιος και δεν ξέρω που και πώς ακριβώς να γράψω ερώτηση, αλλά: Η Κοινωνική Ανθρωπολογία έχει καμία σχέση με τη λαογραφία;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 15:43, 29-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris.Y
Γεια σας! Είμαι καινούργιος και δεν ξέρω που και πώς ακριβώς να γράψω ερώτηση, αλλά: Η Κοινωνική Ανθρωπολογία έχει καμία σχέση με τη λαογραφία;

Η Κοινωνική Ανθρωπολογία εξετάζει τις πολιτισμικές διαφορές και ομοιότητες ανάμεσα στις ανθρώπινες κοινωνίες.
Η Λαογραφία εξετάζει τον λαϊκό πολιτισμό ενός λαού σε όλες του τις εκφράσεις τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 29-01-19 στις 19:32.
Παράθεση

SofiaOk

Νεοφερμένος

H SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H SofiaOk έγραψε: στις 15:47, 29-01-19:

Μπορείς να δουλέψεις ως ιστορικος και αρχαιολόγος, οπως ειπαν παραπάνω, αλλα και ως κοινωνιολόγος είτε σε σχολείο είτε κάπου αλλού. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις γιατί τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν. Σήμερα πχ. δεν βρίσκουν δουλειά οι γυμναστές. Σε δέκα χρόνια απο τώρα μπορεί να πιάνουν δουλειά μονο αυτοί.
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Υποψήφιος διδάκτορας

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε: στις 19:34, 29-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από SofiaOk
Μπορείς να δουλέψεις ως ιστορικος και αρχαιολόγος, οπως ειπαν παραπάνω, αλλα και ως κοινωνιολόγος είτε σε σχολείο είτε κάπου αλλού. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις γιατί τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν. Σήμερα πχ. δεν βρίσκουν δουλειά οι γυμναστές. Σε δέκα χρόνια απο τώρα μπορεί να πιάνουν δουλειά μονο αυτοί.
Για τον κλάδο των Αρχαιολόγων (ΠΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΩΝ) τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά και δεν σχετίζονται (επίσημα, π.χ. δημόσιος τομέας, ΥΠΠΟ κλπ) με την απόκτηση ή μη του πτυχίου κοινωνικής ανθρωπολογίας. Ως αρχαιολόγοι εργάζονται μόνο οι απόφοιτοι τμημάτων Ιστορίας - Αρχαιολογίας (και όλα τα συναφή με αυτό τον τίτλο) ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ/ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ (-ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ), καθώς και του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου (ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ/ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ). Μόνο τμήματα του εξωτερικού δύναται να παρέχουν BA/Laurea/Licence κλπ στην Αρχαιολογία-Κοινωνική Ανθρωπολογία (με ή χωρίς αναγραφόμενη κατεύθυνση. σημ.: αν αναγράφεται κατεύθυνση τότε και πάλι χρειάζεται εκείνη της Αρχαιολογίας). Οι απόφοιτοι του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κ. Ανθρωπολογίας που έχουν επιλέξει την Κ. Ανθρωπολογία ως ειδίκευση δεν δύναται να εργαστούν ως ΠΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ.

Σαφώς βέβαια η κ. ανθρωπολογία χρειάζεται κατά την εις βάθος μελέτη των ειδικών θεμάτων της αρχαιολογίας και όλων των συναφών/συγγενών επιστημών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη art1 : 29-01-19 στις 22:31.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Turin Turambar, Ria99

Βρείτε παρόμοια