Παραγωγή ερευνητικού έργου στα ελληνικά ΑΕΙ

Ερευνητική παραγωγή στα ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Ναι, είναι αρκετή η ερευνητική παραγωγή

    Ψήφοι: 1 11.1%
  • Όχι δεν είναι αρκετή, και χρειάζεται σίγουρα αλλαγές

    Ψήφοι: 6 66.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 22.2%

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Χαρακτηριστική είναι η δική μου περίπτωση στο διδακτορικό, στην υποστήριξη: 6 άριστα, 1 κόβεται επειδή: α) δεν του άρεσαν οι ορισμοί που χρησιμοποίησα, β) δεν ήταν ιδιαίτερα θεωρητικό, γ) είχε θέμα με τον καθηγητή μου, δ) το ερευνητικό κέντρο στο οποίο βρίσκεται κάνει κάτι αντίστοιχο με καθόλου επιτυχία.

Επίσης, αν ο ένας αξιολογητής κόψει ένα paper, πάει σε νέο γύρο αξιολόγησης ΑΝ είναι τυχερός ο ερευνητής και δεν του το αποκλείσουν τελείως.

Η κοινότητα εννοώ η πανεπιστημιακή κοινότητα.

Εσείς σε ποιο συγκεκριμένο αντικείμενο του δικού σας επιστημονικού πεδίου κάνετε έρευνα; Γενικότερα εκτός από αυτό το περιστατικό πώς έχετε πάει; Ήσασταν οκ από χρηματοδότηση πχ σας βγήκε όπως θα θέλατε το έργο και τα αποτελέσματά του;
Νομίζω πως ένας παράγοντας που δεν θέσαμε για την ερευνητική παραγωγή είναι και η αξιολόγηση τελικά που από ότι φαίνεται ενώ μπορεί από θέμα χρηματοδότησης, πρωτοτυπίας και ενδιαφέροντος να ήμασταν οκ, μπορεί να τα χαλάσει ένας και δύο τύποι, όπως στην δική σας περίπτωση. :redface:

α) Λίγο τρελό, αλλά εάν κάλυπταν επαρκώς το θέμα τι ήθελε, τους δικούς του ορισμούς, λες και ήσασταν στο μυαλό του
β) Μα τι να κάνουμε, εάν μία έρευνα απαιτεί πιο πολύ πρακτικό μέρος ντε και καλά να την κάνουμε θεωρητική :P
γ) Άουτς, κατάλαβα προσωπικές διαφορές, για αυτό πρέπει να εφαρμοστεί και το double blind review, ήταν κάπως παιδιάστικη αυτή η αφορμή.
δ) απωθημένα
Λίγο πολύ νομίζω ότι όλα του έφταιγαν και όλα του χτύπησαν χορδές.

Όταν λέτε σε νέο γύρο, εξετάζεται από έναν ή από 2 πάλι; Σε εσάς ήταν 6 λόγω διδακτορικού ένα απλό paper είναι 2 ή είναι ανάλογα; Είμαι λίγο άπειρη για αυτό ρωτάω, συγγνώμη ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εσείς σε ποιο συγκεκριμένο αντικείμενο του δικού σας επιστημονικού πεδίου κάνετε έρευνα; Γενικότερα εκτός από αυτό το περιστατικό πώς έχετε πάει; Ήσασταν οκ από χρηματοδότηση πχ σας βγήκε όπως θα θέλατε το έργο και τα αποτελέσματά του;
Νομίζω πως ένας παράγοντας που δεν θέσαμε για την ερευνητική παραγωγή είναι και η αξιολόγηση τελικά που από ότι φαίνεται ενώ μπορεί από θέμα χρηματοδότησης, πρωτοτυπίας και ενδιαφέροντος να ήμασταν οκ, μπορεί να τα χαλάσει ένας και δύο τύποι, όπως στην δική σας περίπτωση. :redface:

α) Λίγο τρελό, αλλά εάν κάλυπταν επαρκώς το θέμα τι ήθελε, τους δικούς του ορισμούς, λες και ήσασταν στο μυαλό του
β) Μα τι να κάνουμε, εάν μία έρευνα απαιτεί πιο πολύ πρακτικό μέρος ντε και καλά να την κάνουμε θεωρητική :P
γ) Άουτς, κατάλαβα προσωπικές διαφορές, για αυτό πρέπει να εφαρμοστεί και το double blind review, ήταν κάπως παιδιάστικη αυτή η αφορμή.
δ) απωθημένα
Λίγο πολύ νομίζω ότι όλα του έφταιγαν και όλα του χτύπησαν χορδές.

Όταν λέτε σε νέο γύρο, εξετάζεται από έναν ή από 2 πάλι; Σε εσάς ήταν 6 λόγω διδακτορικού ένα απλό paper είναι 2 ή είναι ανάλογα; Είμαι λίγο άπειρη για αυτό ρωτάω, συγγνώμη ... :/:

Εγώ για το διδακτορικό δεν είχα χρηματοδότηση και εξακολουθεί να είναι κάτι που δεν έχει μελετηθεί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, τόσο συγκεκριμένο και πρακτικό. Είμαι πολύ περήφανη για το διδακτορικό μου και για τα αποτελέσματα που έβγαλα και αυτό αποδεικνύεται και ότι θα βγει και βιβλίο.

Εκεί όμως που θέλω να καταλήξω, στο πολύ ευρύτερο πλαίσιο, είναι ότι οι κριτές είναι υποκειμενικοί σε μεγάλο βαθμό. Ακόμα και όταν υπάρχουν ξεκάθαρα κριτήρια και μόρια, πάλι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορούν να επέμβουν.

Νέος γύρος είναι πάλι από 2 αξιολογητές. Εμένα στο διδακτορικό ήταν 7, στα papers είναι 2 ή 3 ανάλογα την αυστηρότητα και τις διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ για το διδακτορικό δεν είχα χρηματοδότηση και εξακολουθεί να είναι κάτι που δεν έχει μελετηθεί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, τόσο συγκεκριμένο και πρακτικό. Είμαι πολύ περήφανη για το διδακτορικό μου και για τα αποτελέσματα που έβγαλα και αυτό αποδεικνύεται και ότι θα βγει και βιβλίο.

Εκεί όμως που θέλω να καταλήξω, στο πολύ ευρύτερο πλαίσιο, είναι ότι οι κριτές είναι υποκειμενικοί σε μεγάλο βαθμό. Ακόμα και όταν υπάρχουν ξεκάθαρα κριτήρια και μόρια, πάλι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορούν να επέμβουν.

Νέος γύρος είναι πάλι από 2 αξιολογητές. Εμένα στο διδακτορικό ήταν 7, στα papers είναι 2 ή 3 ανάλογα την αυστηρότητα και τις διαδικασίες.

Τέλεια, καλή επιτυχία στην έκδοσή του :flowers: ελπίζω να πάνε όλα καλά. Ωραίο είναι να κάνεις πρωτότυπες έρευνες και έχει τεράστια πρόκληση και ανοίγεις και άλλους ερευνητικούς δρόμους στην επιστήμη.

Ναι κατάλαβα τι λέτε και είναι το χειρότερο αντικειμενικά να αξίζει αλλά για υποκειμενικούς λόγους να μην περνάει. Δεν μπορεί να εξασφαλιστεί αυτό με έναν τρόπο ότι δεν θα μπορούν να επέμβουν πλην του double blind review ? Κάτι δηλαδή σαν εγχειρίδιο που να υπαγορεύει πότε και πως πρέπει να παρέμβει ο καθένας και να υπάρχουν επιπτώσεις εάν το καταστρατηγεί; Είναι παράλογο να συμβαίνει αυτό πόσο μάλλον όταν αξιολογούνται Paper αφού εάν γίνεται εγχώρια και οι 2 εκτός από την αναγνώριση πχ που θέλει ο ερευνητής, την προώθηση της επιστήμης του αλλά και της έρευνάς του, αποσκοπεί θέλω να πιστεύω και ευρύτερα στην αύξηση της ερευνητικής παραγωγής των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων της χώρας του.

Κατάλαβα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Post doc είναι ένας καλός τρόπος να "φας" τα δύο χρόνια μέχρι να μπορείς να κάνεις αίτηση για ΔΕΠ, που χρειάζεται να αποκτήσεις διδακτική εμπειρία αυτόνομη, δημοσιεύσεις και ερευνητικό έργο.

Ακαδημαϊκή θέση δεν έχω συναντήσει ποτέ που να ζητάει post doc. Σου ζητάνε να έχεις λάβει το διδακτορικό μέχρι την ημερομηνία λήξης της "αναγγελίας", να έχεις ερευνητικό έργο και να έχεις και εμπειρία στη διδασκαλία, στο αντικείμενο του τομέα που θα διδάξεις. Το post doc είναι εύρημα των τελευταίων 10 ετών για να απορροφηθούν κάπως οι τόσοι διδακτορικοί..

Η ανακρίβεια σε όλο της το μεγαλείο... Η μάνα μου έκανε post-doc στην Ελλάδα κοντά στο 2000, το 2003 στο Ηνωμένο Βασίλειο το 25% των PhD αποφοίτων έκαναν post-doc, κατά τ'άλλα είναι εύρημα της τελευταίας δεκαετίας... Μην πω για καθηγητές μου που έκαναν post-doc το 85...

Επίσης στο post-doc ΔΕΝ εξειδικεύεσαι περαιτέρω, σε αντίθεση με ότι αναφέρθηκε πιο πριν (νομίζω όχι από σένα), ίσα ίσα "χάνεις τη μπάλα" γιατί βοηθάς τους διδακτορικούς σου σαν να είσαι καθηγητής, γι' αυτό και κάνεις ένα post-doc πριν γίνεις καθηγητής, για να έχεις ένα μπούσουλα για το πώς στήνεις ένα group... Δεν είναι αναγκαίο ερευνητικά, με την έννοια ότι μπορεί ήδη να έχεις πολλές δημοσιεύσεις και να είσαι εντάξει για μια θέση ΔΕΠ, αλλά μαθαίνεις άλλα skills που τα αγνοείς ως απλά διδακτορικός... Δηλαδή ό,τι είπες σωστό είναι σίγουρα, αλλά πώς χωρίς post-doc θα τα κάνεις αυτά που ανέφερες;

Τέλος, έχω δει αγγελίες για ΔΕΠ που θέλουν post-doc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η ανακρίβεια σε όλο της το μεγαλείο... Η μάνα μου έκανε post-doc στην Ελλάδα κοντά στο 2000, το 2003 στο Ηνωμένο Βασίλειο το 25% των PhD αποφοίτων έκαναν post-doc, κατά τ'άλλα είναι εύρημα της τελευταίας δεκαετίας...

Επίσης στο post-doc ΔΕΝ εξειδικεύεσαι περαιτέρω, ίσα ίσα "χάνεις τη μπάλα" γιατί βοηθάς τους διδακτορικούς σου σαν να είσαι καθηγητής, γι' αυτό και κάνεις ένα post-doc πριν γίνεις καθηγητής, για να έχεις ένα μπούσουλα για το πώς στήνεις ένα group... Δεν είναι αναγκαίο ερευνητικά, με την έννοια ότι μπορεί ήδη να έχεις πολλές δημοσιεύσεις και να είσαι εντάξει για μια θέση ΔΕΠ, αλλά μαθαίνεις άλλα skills που τα αγνοείς ως απλά διδακτορικός... Δηλαδή ό,τι είπες σωστό είναι σίγουρα, αλλά πώς χωρίς post-doc θα τα κάνεις αυτά που ανέφερες;

Τέλος, έχω δει αγγελίες για ΔΕΠ που θέλουν post-doc.

Μάλλον κινούμαστε σε διαφορετικούς χώρους! :) Οι εμπειρίες μου είναι εντελώς άλλες. Στον τομέα μου όχι απλά post doc δεν θέλουν, οριακά doc θέλουν!

Επίσης, σαν post doc δεν μπορείς να έχεις διδακτορικούς. Διδακτορικούς έχει μόνο μέλος ΔΕΠ και μέχρι παλιότερα, ούτε καν οι Λέκτορες δεν είχαν, από Επίκουρος και πάνω.

Ότι κάνουμε μετά το διδακτορικό είναι post-doc, όπως όλα όσα κάνουμε μετά το πτυχίο είναι post grad. Και Research Fellows και research assistants και μέλη ερευνητικών ομάδων post docs είναι. Όσες προτάσεις post docs έχουμε κάνει είναι πολύ εξειδικευμένες γιατί είναι για μικρό χρονικό διάστημα και πρέπει να έχουν πολύ συγκεκριμένα παραδοτέα.

Δεν ξέρω σε τί τομέα είσαι, μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο, σε τομέα Government και media είναι σίγουρα έτσι πάντως, το ζω καθημερινά!Και τα έχω κάνει όλα αυτά χωρίς "post-doc"


EDIT: Sorry, τώρα είδα παραπάνω τον τομέα σου! :) Κινούμαστε σε διαφορετικούς χώρους, ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον κινούμαστε σε διαφορετικούς χώρους! :) Οι εμπειρίες μου είναι εντελώς άλλες. Στον τομέα μου όχι απλά post doc δεν θέλουν, οριακά doc θέλουν!

Επίσης, σαν post doc δεν μπορείς να έχεις διδακτορικούς. Διδακτορικούς έχει μόνο μέλος ΔΕΠ και μέχρι παλιότερα, ούτε καν οι Λέκτορες δεν είχαν, από Επίκουρος και πάνω.

Ότι κάνουμε μετά το διδακτορικό είναι post-doc, όπως όλα όσα κάνουμε μετά το πτυχίο είναι post grad. Και Research Fellows και research assistants και μέλη ερευνητικών ομάδων post docs είναι. Όσες προτάσεις post docs έχουμε κάνει είναι πολύ εξειδικευμένες γιατί είναι για μικρό χρονικό διάστημα και πρέπει να έχουν πολύ συγκεκριμένα παραδοτέα.

Δεν ξέρω σε τί τομέα είσαι, μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο, σε τομέα Government και media είναι σίγουρα έτσι πάντως, το ζω καθημερινά!Και τα έχω κάνει όλα αυτά χωρίς "post-doc"


EDIT: Sorry, τώρα είδα παραπάνω τον τομέα σου! :) Κινούμαστε σε διαφορετικούς χώρους, ναι!


Πράγματι τότε από τομέα σε τομέα πρέπει να έχει τεράστια διαφορά χαχα

Θα συμφωνήσω στο ότι υπάρχουν ένα κάρο post-doc πάντως και ότι μερικοί είναι σα "καθοδηγητές" και μερικοί καθαρά για να κάνουν έρευνα.

PS. Για να μη γίνει παρεξήγηση, δεν εννοούσα ότι οι post-doc έχουν φοιτητές, σίγουρα όχι, αλλά αναλαμβάνουν τον βοηθό "καθοδήγησης" των φοιτητών, αυτό εννοούσα. Δηλαδή με απλά λόγια αν έχεις μια απορία σε κάτι, δε πας απευθείας στον καθηγητή, πας στον post-doc :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πράγματι τότε από τομέα σε τομέα πρέπει να έχει τεράστια διαφορά χαχα

PS. Για να μη γίνει παρεξήγηση, δεν εννοούσα ότι οι post-doc έχουν φοιτητές, σίγουρα όχι, αλλά αναλαμβάνουν τον βοηθό "καθοδήγησης" των φοιτητών, αυτό εννοούσα. Δηλαδή με απλά λόγια αν έχεις μια απορία σε κάτι, δε πας απευθείας στον καθηγητή, πας στον post-doc :P


Πάντως, πέρα από την πλάκα αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα!
Γιατί σκέψου ότι είναι δύο άτομα που έχουν πάρει διδακτορικά και δεν έχουν τις ίδιες διαδικασίες/ευκαιρίες για να αλλάξουν level.
Δηλαδή αν ο κάθε τομέας είναι ένα "γκέτο", δεν πρόκειται ποτέ να ανανεωθεί το δυναμικό πλήρως, αν υπάρχουν κανόνες στα μέτρα και στα σταθμά καθενός!

Δεν παρεξηγούμαστε, μην φοβάσαι!
Πάντως, ένας με διδακτορικό, μπορεί να έχει διπλωματικές (μεταπτυχιακό) υπό την επίβλεψή του κανονικά, αν ανήκει σε διδακτικό προσωπικό, και ας μην είναι ΔΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως, πέρα από την πλάκα αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα!
Γιατί σκέψου ότι είναι δύο άτομα που έχουν πάρει διδακτορικά και δεν έχουν τις ίδιες διαδικασίες/ευκαιρίες για να αλλάξουν level.
Δηλαδή αν ο κάθε τομέας είναι ένα "γκέτο", δεν πρόκειται ποτέ να ανανεωθεί το δυναμικό πλήρως, αν υπάρχουν κανόνες στα μέτρα και στα σταθμά καθενός!


Δεν νομίζεις ότι είναι θέμα ανταγωνισμού; Θέλω να πω ότι γενικά οι θετικές επιστήμες έχουν τεράστιο ανταγωνισμό σε σχέση με άλλες και επίσης μισθολογικά δεν υπάρχει ταβάνι, άρα κάπως πρέπει να διαφοροποιηθεί και αυτός που έχει κάνει master απ'αυτόν που έχει κάνει phD και απ'αυτόν που έχει κάνει post-doc γιατί "κάτι σημαίνει" για να έφτασε ως εκεί.

Πάντως αυτό γιατί να δημιουργεί πρόβλημα; Θέλω να πω, τι νοιάζει κάποιον από ένα τομέα τι γίνεται στον άλλο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το μοντέλο του δημόσιου δωρεάν πανεπιστήμιου της λογικής (έρευνας για την έρευνα) δεν μπορεί να λειτουργήσει σε μια κλειστή οικονομία. Το ελληνικά πανεπιστήμια λειτουργούν επειδή χρηματοδοτούνται από την Ε.Ε. Συνεπώς και η παραγωγή ερευνητικού έργου είναι αυξημένη αλλά χαμηλής ποιότητας, γιατί ως σκοπό έχουν να απαρροφήσει τα κονδυλια και όχι να δημιουργήσει πατέντες για να πουληθούν σε εταιρείες.

Μπορεί φαινομενικά οι Ελλήνες να νομίζουν ότι η κυβέρνηση δεν χρηματοδοτούν αρκετά τα πανεπιστήμια τους και προσπαθεί να τα καταργήσει/συγωνεύσει αλλά αυτό είναι ένας μύθος. Τα πανεπιστήμια παίρνουν πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που τους αξίζουν. Άλλες χώρες (π.χ. Κύπρος που το 2,5% του ΑΕΠ της προέρχεται από τα πανεπιστήμια) προφανώς θα χρηματοδοτούν τα πανεπιστήμια τους. Τα ελληνικά πανεπιστήμια που τα λεφτά που τους δίνονται μεταφράζονται σε ζημιά είναι λογικό η κάθε κυβέρνηση να θέλει να τα ξεφορτωθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζεις ότι είναι θέμα ανταγωνισμού; Θέλω να πω ότι γενικά οι θετικές επιστήμες έχουν τεράστιο ανταγωνισμό σε σχέση με άλλες και επίσης μισθολογικά δεν υπάρχει ταβάνι, άρα κάπως πρέπει να διαφοροποιηθεί και αυτός που έχει κάνει master απ'αυτόν που έχει κάνει phD και απ'αυτόν που έχει κάνει post-doc γιατί "κάτι σημαίνει" για να έφτασε ως εκεί.

Πάντως αυτό γιατί να δημιουργεί πρόβλημα; Θέλω να πω, τι νοιάζει κάποιον από ένα τομέα τι γίνεται στον άλλο; :P


Με "νοιάζει" γιατί αν κάποιος είναι τόσο πιο ανταγωνιστικός, τότε αυτό βγαίνει και όταν προσπαθεί στα ερευνητικά προγράμματα...Και όταν συναγωνίζονται άνθρωποι από διαφορετικά αντικείμενα, τότε υπάρχει θέμα γιατί παίζουν σε διαφορετικά επίπεδα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με "νοιάζει" γιατί αν κάποιος είναι τόσο πιο ανταγωνιστικός, τότε αυτό βγαίνει και όταν προσπαθεί στα ερευνητικά προγράμματα...Και όταν συναγωνίζονται άνθρωποι από διαφορετικά αντικείμενα, τότε υπάρχει θέμα γιατί παίζουν σε διαφορετικά επίπεδα! :)


Μα δεν υπάρχουν χρηματοδοτήσεις ξεχωριστά ανά πεδίο; Σίγουρα καταλαβαίνω τι εννοείς, με την έννοια ότι αν έχουν πιο ανταγωνιστικό βιογραφικό κάποιοι ενός συγκεκριμένου πεδίου θα παίρνουν τη μερίδα του λέοντος, αλλά από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται μόνο αυτό, γιατί είναι και οι ανάγκες της κοινωνίας που παίζουν ρόλο, οι οποίες οδηγούν στο να πρέπει να είναι πιο ανταγωνιστικοί εκείνοι για να επιβιώσουν και πάει λέγοντας :P Αν κατάλαβα καλά δηλαδή τι εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχουν χρηματοδοτήσεις ξεχωριστά ανά πεδίο; Σίγουρα καταλαβαίνω τι εννοείς, με την έννοια ότι αν έχουν πιο ανταγωνιστικό βιογραφικό κάποιοι ενός συγκεκριμένου πεδίου θα παίρνουν τη μερίδα του λέοντος, αλλά από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται μόνο αυτό, γιατί είναι και οι ανάγκες της κοινωνίας που παίζουν ρόλο, οι οποίες οδηγούν στο να πρέπει να είναι πιο ανταγωνιστικοί εκείνοι για να επιβιώσουν και πάει λέγοντας :P Αν κατάλαβα καλά δηλαδή τι εννοείς.

Υπάρχουν κάποιες που είναι ανά πεδίο αλλά υπάρχουν και αρκετές που δεν έχουν διαχωρισμό, δέχονται από παντού. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Είναι και οι ανάγκες της κοινωνίας, βεβαίως, γι'αυτό και το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων πάει σε θετικά/πολυτεχνικά. Αυτό είναι άλλο θέμα πάντως, δεν είναι λίγες άλλωστε οι φορές που βλέπεις ένα πολυτεχνείο να κάνει πρόταση έργου που δεν και "ακριβώς" στα δικά του αντικείμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν κάποιες που είναι ανά πεδίο αλλά υπάρχουν και αρκετές που δεν έχουν διαχωρισμό, δέχονται από παντού. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Είναι και οι ανάγκες της κοινωνίας, βεβαίως, γι'αυτό και το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων πάει σε θετικά/πολυτεχνικά. Αυτό είναι άλλο θέμα πάντως, δεν είναι λίγες άλλωστε οι φορές που βλέπεις ένα πολυτεχνείο να κάνει πρόταση έργου που δεν και "ακριβώς" στα δικά του αντικείμενα...


Σε αυτό 100% σε εμπιστεύομαι λόγω της θέσης σου και λόγω του ότι πραγματικά δεν έχω ιδέα χαχα

Είναι πράγματι κουραστικό πάντως όλο αυτό με το να τρέχεις συνεχώς για προγράμματα, proposal το ένα μετά το άλλο και να μη παίρνεις και τίποτε τελικά...Λες να το ρίξεις στην τεχνική του Schon; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχα!
Εγώ έχω σταματήσει να κάνω σε αυτήν την φάση!
Έτσι και αλλιώς, στα αντικείμενά μου, παίζουν μπάλα και τα Ιδρύματα τύπου Λάτσης και Νιάρχος, οπότε έχουμε και από εκεί προοπτικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top