Είναι εφικτή η επιτυχία στις σπουδές χωρίς παρακολούθηση διαλέξεων;

someonelonely

Νεοφερμένος

Η someonelonely αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι πρωτοετής φοιτητής δασολογίας και ΦΠ στο ΑΠΘ. Την σχολή την επέλεξα γιατί αγαπώ το φυσικό περιβάλλον και όντως το αντικείμενο καταλαβαίνω όσο περνάει ο καιρός ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Ωστόσο, σκέφτομαι να ξεκινήσω να δουλεύω παράλληλα για να στηρίξω την οικογένεια μου (σπουδάζω στον τόπο κατοικίας μου) και να έχω την άνεση να στηρίζω οικονομικά και τα χόμπι μου, τα οποία λόγω οικονομικής δυσχέρειας και έλλειψης χρόνου μέχρι τώρα είχα παραμελλήσει. Φαντάζομαι λοιπόν οτι δεν θα μπορώ να παρακαλουθώ πολλές από τις διαλέξεις που μέχρι τώρα μου ήταν ευχάριστες. Έχω δει ότι τα μαθήματα δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία ως τώρα και αναρωτιόμουν αν θα μπορέσω μόνο με προσωπικό διάβασμα τα ΣΚ και παρακολούθηση εργαστηρίων να τα καταφέρω. Ποια είναι η άποψη σας; Το κάνει κάποιος; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Eίναι πολύ ευχάριστο που σπουδάζεις κάτι που σου αρέσει. Εντούτοις από δικία μου εμπειρία καθαρά έχω να σου πω ότι θα δυσκολευτείς. 'Οσο και να το θες κάπου θα το χάνεις και επίσης οι διαλέξεις είναι πολύ σημαντικές, με το να μην τις παρακολουθείς θα πρέπει να καταβάλλεις επιπλέον προσπάθεια. Από την άλλη μια δουλεία ακόμα και σαν σερβιτόρος θα σε βοηθήσει να βάλεις κάτι στο βιογραφικό σου και να βγάλεις ένα χαρτζιλίκι. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις μήπως και βρείς τίποτα λίγες ώρες την εβδομάδα και ειδικά σαββατοκύριακα ή κάτι κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω το αντικείμενο των σπουδών σου, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο δύσκολα είναι τα μαθήματα της σχολής σου.
Εγώ πιστεύω ότι αν υπάρχει αρκετό διδακτικό υλικό online (π.χ. διαφάνειες, ασκήσεις, παλιά θέματα, κτλ), πιστεύω ότι θα μπορούσες να περνάς μαθήματα χωρίς παρακολούθηση.
Βεβαία θα μου πεις οτι δεν είναι όλα τα μαθήματα το ίδιο και εξαρτάται αρκετά από το καθηγητή, δηλαδή, αν μοιράζει διδακτικό υλικό στους φοιτητές.
Αυτό είναι κάτι που εσύ θα πρέπει να δεις.
Προσωπικά εγώ δεν έδινα ιδιαίτερη προσοχή στις διαλέξεις, και ήταν και αρκετά τα μαθήματα τα οποία τα πέρασα "νύχτα" (χωρίς να παρακολουθήσω ούτε μία διάλεξη).
Παρόλ' αυτά, τελειώσα την σχολή μου με ένα πολύ καλό μέσο όρο.
Εν ολίγοις πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ακατόρθωτο πάντως (κρατώντας πάντα μια επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω την δυσκολία και την φύση των μαθημάτων της σχολής σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Επειδή περίπου στο ίδιο καζάνι βραζουμε, someoneonly, (με το καλό που θα περασω, θα βρω δουλειά για να μπορέσω να αντεπεξέλθω) θα σου πρότεινα να βρεις μια δουλειά μερικής απασχόλησης και ακόμα καλυτερα σαββατοκύριακα. Θα ενισχύσει το εισόδημα σου και το βιογραφικό σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,227 μηνύματα.
Εαν δεν μπορεις η δεν εχεις αρκετο χρονο να διαβαζεις μονη ναι ειναι σημαντικο.Πραγματα που θα ειπωθουν σε 2 ωρες ισως χρειαστεις 4 ωρες να διαβασεις. Ενω εαν εχεις μια πρωτη επαφη απο την διαλεξη μπορεις να πας πολυ παρακατω μονος πιο ευκολα και μαλιστα πιο ξεκουραστα.Αλλο να παρακολουθεις αλλο να διαβαζεις ο ιδιος. Επισης κατι που αρκετοι ξεχνανε ειναι οτι οι διαλεξεις εχουν ενα φοβερο πλεονεκτημα : Μπορεις να κανεις ο ιδιος αποριες αλλα να ακουσεις και των συναδελφων σου. Σε ενα αλλο θεμα ειχα αναλυσει γιατι αυτο ειναι σημαντικο. Αυτη η μικρη λεπτομερεια εχει τεραστια αξια καθως αυτες οι εμπειριες ειναι που θα σου δωσουν πληρη κατανοηση του αντικειμενου σου. Επιπλεον εχεις την ευκαιρια να γνωρισεις τους καθηγητες,να καταλαβεις πως σκεφτονται και εαν εχεις επαφη να επικοινωνεις μαζι τους για οποιο προβλημα υπαρξει(π.χ. καθυστερηση μιας εργασιας).

Εαν διαβαζεις μονος σιγουρα μπορεις να εισαι επιτυχημενος στις σπουδες σου,απλα αυτος που παταγε και στις διαλεξεις ας πουμε θα ειναι πιο well-rounded.Τουλαχιστον εαν παταγε και παρακολουθησε και δεν ηταν απλα το σωμα του εκει :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aν εντέλει αποφασίσεις να βρεις δουλειά, βρες μία που θα σε απασχολεί κυρίως απογεύματα και ΣΚ. Έτσι μπορείς να το συνδυάζεις με τις διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Αμφιβάλλω φουλ! Μόνο αν έχεις περάσει κάπου που δεν σου αρέσει το λες αυτό.
Ούτε καν. Στο λέω αυτό εγώ που μπήκα στην πρώτη μου επιλογή και σε μια σχολή που μου άρεσε πολύ. Απλά κουράζεσαι. Είναι πολλά αυτά που θα σου ζητηθούν και αν θες να είσαι σωστός φοιτητής πρέπει να πηγαίνεις στα μαθήματα κάθε μέρα (τα οποία μπορεί αν είναι σε ότι ώρες να ναι και να γυρνάς στους δρόμους όλη μέρα). Θα το δεις και μόνος σου. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την φοιτητική ζωή που κάνει ο καθένας.


Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Τελειώσαν οι διακοπές"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ούτε καν. Στο λέω αυτό εγώ που μπήκα στην πρώτη μου επιλογή και σε μια σχολή που μου άρεσε πολύ. Απλά κουράζεσαι. Είναι πολλά αυτά που θα σου ζητηθούν και αν θες να είσαι σωστός φοιτητής πρέπει να πηγαίνεις στα μαθήματα κάθε μέρα (τα οποία μπορεί αν είναι σε ότι ώρες να ναι και να γυρνάς στους δρόμους όλη μέρα). Θα το δεις και μόνος σου. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την φοιτητική ζωή που κάνει ο καθένας.

Εντάξει, το δέχομαι.
Κάτι περισσότερο θα ξέρεις.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Αυτό είναι μεγάλος μύθος, μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.
Και για πες εσύ πως είναι; Καφεδάκι και μάθημα 1 φόρα την εβδομάδα και αν; Και τα μαθήματα γιατί παραδίδονται; Οι καθηγητές γιατί πληρώνονται; Τέτοιας νοοτροπίας είστε πολλοί και έχει βγει η φήμη ότι οι φοιτητές κάθονται όλη μέρα. Μην πηγαίνεις κάθε μέρα αν δεν θες, μόνο μην κυνηγάς μετά τους φοιτητές που κοπιάζουν και παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά για να πάρεις σημειώσεις και αναρωτιέσαι γιατί κόπηκες για 3η φορά στο ίδιο μάθημα. Αν δεν πηγαίνεις στο μάθημα, να κατανοήσεις σωστά αυτά που παραδίδονται, να μπορείς να κάνεις ερωτήσεις και να κρατήσεις σημειώσεις έτσι όπως βολεύουν το δικό σου προσωπικό διάβασμα μην περιμένεις να βγεις ένας σωστός επιστήμονας με γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου όταν και αν πάρεις το πτυχίο σου.

Πρέπει να εξαρτάται κυρίως από τη δυσκολία της εκάστοτε σχολής λογικά.
Όλες οι σχολές έχουν την δυσκολία τους. Άλλωστε το θέμα δεν είναι μόνο το αν μπορείς να περάσεις τα μαθήματα δίνοντας τα στην εξεταστική. Το θέμα είναι να πάρεις τις απαραίτητες γνώσεις. Μην ακούτε τους αιώνιους φοιτητές. Η καθημερινή παρακολούθηση των μαθημάτων είναι απαραίτητη (και σε μερικά μαθήματα και υποχρεωτική λόγω απουσιών). Σίγουρα θα υπάρξουν φορές που δεν θα πας για τον ένα ή τον άλλο λόγο (ακόμα και από βαρεμάρα πιθανόν), αλλά αυτές οι φόρες θα είναι μετρημένες στα δάκτυλα μέσα στο κάθε εξάμηνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Και για πες εσύ πως είναι; Καφεδάκι και μάθημα 1 φόρα την εβδομάδα και αν; Και τα μαθήματα γιατί παραδίδονται; Οι καθηγητές γιατί πληρώνονται; Τέτοιας νοοτροπίας είστε πολλοί και έχει βγει η φήμη ότι οι φοιτητές κάθονται όλη μέρα. Μην πηγαίνεις κάθε μέρα αν δεν θες, μόνο μην κυνηγάς μετά τους φοιτητές που κοπιάζουν και παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά για να πάρεις σημειώσεις και αναρωτιέσαι γιατί κόπηκες για 3η φορά στο ίδιο μάθημα. Αν δεν πηγαίνεις στο μάθημα, να κατανοήσεις σωστά αυτά που παραδίδονται, να μπορείς να κάνεις ερωτήσεις και να κρατήσεις σημειώσεις έτσι όπως βολεύουν το δικό σου προσωπικό διάβασμα μην περιμένεις να βγεις ένας σωστός επιστήμονας με γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου όταν και αν πάρεις το πτυχίο σου.


Όλες οι σχολές έχουν την δυσκολία τους. Άλλωστε το θέμα δεν είναι μόνο το αν μπορείς να περάσεις τα μαθήματα δίνοντας τα στην εξεταστική. Το θέμα είναι να πάρεις τις απαραίτητες γνώσεις. Μην ακούτε τους αιώνιους φοιτητές. Η καθημερινή παρακολούθηση των μαθημάτων είναι απαραίτητη (και σε μερικά μαθήματα και υποχρεωτική λόγω απουσιών). Σίγουρα θα υπάρξουν φορές που δεν θα πας για τον ένα ή τον άλλο λόγο (ακόμα και από βαρεμάρα πιθανόν), αλλά αυτές οι φόρες θα είναι μετρημένες στα δάκτυλα μέσα στο κάθε εξάμηνο.


Μάλλον εσύ τα αναφέρεις όλα αυτά ως προαπαιτούμενα για πτυχίο στα 4 χρόνια με βαθμό άνω του 8.5.

Πτυχίο μπορείς και στα 5 χρόνια να πάρεις όμως, δίχως να αγχωθείς τρελά. Ε, και να το πάρεις με 7+ δεν έγινε και κάτι.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Μάλλον εσύ τα αναφέρεις όλα αυτά ως προαπαιτούμενα για πτυχίο στα 4 χρόνια με βαθμό άνω του 8.5.

Πτυχίο μπορείς και στα 5 χρόνια να πάρεις όμως, δίχως να αγχωθείς τρελά. Ε, και να το πάρεις με 7+ δεν έγινε και κάτι.
Δεν είναι προαπαιτούμενα για κάτι τέτοιο. Είναι προαπαιτούμενα για να βγεις ένας σωστός επιστήμονας που θα έχει ουσιαστικές γνώσεις. Κάλο είναι πάντως να πάρεις το πτυχίο σου στα 4 χρόνια (ειδικά αν είσαι και από άλλη πόλη). Δεν υπάρχει κανένας λόγο να το πας στα 5+ επειδή βαριόσουν να πατήσεις το πόδι σου στην σχολή. Και πίστεψε με, δεν χρειάζεται να αγχωθείς τρελά για να την τελειώσεις στην ώρα σου. Απλά όπως είπα να πάρεις σοβαρά την σχολή σου και να μην χάνεις τις παραδώσεις. Όσο για το 7, με το να πηγαίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα σε όλο το εξάμηνο, ξέχνα το. Ένα 6 και αυτό με το ζόρι. Δεν χαρίζονται έτσι εύκολα οι βαθμοί. Θα το δεις.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Και για πες εσύ πως είναι; Καφεδάκι και μάθημα 1 φόρα την εβδομάδα και αν; Και τα μαθήματα γιατί παραδίδονται; Οι καθηγητές γιατί πληρώνονται; Τέτοιας νοοτροπίας είστε πολλοί και έχει βγει η φήμη ότι οι φοιτητές κάθονται όλη μέρα. Μην πηγαίνεις κάθε μέρα αν δεν θες, μόνο μην κυνηγάς μετά τους φοιτητές που κοπιάζουν και παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά για να πάρεις σημειώσεις και αναρωτιέσαι γιατί κόπηκες για 3η φορά στο ίδιο μάθημα. Αν δεν πηγαίνεις στο μάθημα, να κατανοήσεις σωστά αυτά που παραδίδονται, να μπορείς να κάνεις ερωτήσεις και να κρατήσεις σημειώσεις έτσι όπως βολεύουν το δικό σου προσωπικό διάβασμα μην περιμένεις να βγεις ένας σωστός επιστήμονας με γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου όταν και αν πάρεις το πτυχίο σου.

Έχεις μια πολύ εσφαλμένη εικόνα της πραγματικότητας, η οποία συνοψίζεται στο ότι έχεις κατηγοριοποιήσει τους φοιτητές σε δυο και μόνο κλάσεις
1) όσους πηγαίνουν παρακολουθήσεις και πάνε καλά στη σχολή
2) όσους δεν πηγαίνουν και είναι όλα στα αρχίδια τους και πάνε στην καλύτερη για καμιά αρπακτή στην εξεταστική

Φοιτητές, ας πούμε, που παρακολουθούν επιλεκτικά ορισμένες φορές τη βδομάδα, συγκεκριμένα μαθήματα και με συγκεκριμένο σκεπτικό αλλά δουλεύουν συστηματικά μόνοι τους με βιβλιογραφία, υλικό που ανεβάζουν οι καθηγητές κλπ. δεν έχεις συναντήσει ποτέ ε?

Εγώ δεν είπα ποτέ να μην ασχολείται κάποιος καθόλου με τη σχολή, είπα πως η παρακολούθηση σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί προϋπόθεση για να είσαι σωστός φοιτητής. Το ότι μαθαίνεις οτιδήποτε από τις διαλέξεις επίσης δεν ευσταθεί, στις διαλέξεις κατά κανόνα μαθαίνεις τι πρέπει να διαβάσεις μετά μόνος σου. Αν απλώς παρακολουθείς και δεν διαβάσεις ποτέ είναι αυτονόητο πως και θα κοπείς και δεν θα αποκτήσεις γνώσεις. Ως εκ τούτου οι παραδόσεις είναι συχνά ανούσιες, και αν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος, οι αντίστοιχες ώρες διαβάσματος είναι σαφώς ανώτερες. Τώρα αν εσύ μου λες πως έχοντας ένα textbook μπροστά σου δεν μπορείς να καταλάβεις και χρειάζεσαι καθηγητή να κάνει spoon-feed τη γνώση, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Ειλικρινά, οι περισσότεροι φοιτητές που ξέρω να πηγαίνουν στις παραδόσεις όσο περιγράφεις, όχι απλώς δεν έχουν καλύτερες επιδόσεις ή αποκτούν περισσότερες γνώσεις, αλλά συχνά έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (διότι παρακολουθούσαν αντί να διαβάζουν).
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Έχεις μια πολύ εσφαλμένη εικόνα της πραγματικότητας, η οποία συνοψίζεται στο ότι έχεις κατηγοριοποιήσει τους φοιτητές σε δυο και μόνο κλάσεις
1) όσους πηγαίνουν παρακολουθήσεις και πάνε καλά στη σχολή
2) όσους δεν πηγαίνουν και είναι όλα στα αρχίδια τους και πάνε στην καλύτερη για καμιά αρπακτή στην εξεταστική

Φοιτητές, ας πούμε, που παρακολουθούν επιλεκτικά ορισμένες φορές τη βδομάδα, συγκεκριμένα μαθήματα και με συγκεκριμένο σκεπτικό αλλά δουλεύουν συστηματικά μόνοι τους με βιβλιογραφία, υλικό που ανεβάζουν οι καθηγητές κλπ. δεν έχεις συναντήσει ποτέ ε?

Εγώ δεν είπα ποτέ να μην ασχολείται κάποιος καθόλου με τη σχολή, είπα πως η παρακολούθηση σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί προϋπόθεση για να είσαι σωστός φοιτητής. Το ότι μαθαίνεις οτιδήποτε από τις διαλέξεις επίσης δεν ευσταθεί, στις διαλέξεις κατά κανόνα μαθαίνεις τι πρέπει να διαβάσεις μετά μόνος σου. Αν απλώς παρακολουθείς και δεν διαβάσεις ποτέ είναι αυτονόητο πως και θα κοπείς και δεν θα αποκτήσεις γνώσεις. Ως εκ τούτου οι παραδόσεις είναι συχνά ανούσιες, και αν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος, οι αντίστοιχες ώρες διαβάσματος είναι σαφώς ανώτερες. Τώρα αν εσύ μου λες πως έχοντας ένα textbook μπροστά σου δεν μπορείς να καταλάβεις και χρειάζεσαι καθηγητή να κάνει spoon-feed τη γνώση, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Ειλικρινά, οι περισσότεροι φοιτητές που ξέρω να πηγαίνουν στις παραδόσεις όσο περιγράφεις, όχι απλώς δεν έχουν καλύτερες επιδόσεις ή αποκτούν περισσότερες γνώσεις, αλλά συχνά έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (διότι παρακολουθούσαν αντί να διαβάζουν).
Τώρα θες να μας πεις ότι την ώρα που γίνονται οι παραδόσεις των μαθημάτων εσύ κάθεσαι και μελετάς στο σπίτι σου; Καλό το παραμυθάκι σου αλλά λείπει ο δράκος. Τι να πω, μάλλον στην σχολή σου όλα είναι τόσο εύκολα που μπορούν να γίνουν κατανοητά από textbook που λες και εσύ. Άμα είναι έτσι τι τους θέλουμε τους καθηγητές; Ας κάτσουμε όλοι να διαβάσουμε από τα σπίτια μας. Η βιβλιογραφία και το υλικό που ανεβάζουν οι καθηγητές είναι πολλές φορές είτε ΕΞΤΡΑ α[font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]πό αυτό που παραδίδεται εντός της αίθουσας [/font]είτε είναι ουσιαστικά ένα "résumé" της ύλης που δίνεται για να έχεις την δυνατότητα να το διαβάσεις και στο σπίτι σου, όμως σπάνια είναι το ίδιο σε ποιότητα και ποσότητα με την διδασκαλία όπου έχεις έναν άνθρωπο να σου λύσει απορίες και να σου δώσει λεπτομέρειες και τροφή για σκέψη. Η βιβλιογραφία που λες είναι υλικό για να πας την ερευνά σου ένα βήμα παρακάτω και να μην μείνεις σε ότι έχει ειπωθεί από την καθηγητή (όπως γίνεται δηλαδή στο λύκειο), δεν είναι αντικαταστάτης των καθηγητών. Έχεις μπερδέψει το μεταπτυχιακό με το προπτυχιακό. Στο προπτυχιακό παίρνεις τις βασικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου, δεν κάνεις ατομική έρευνα. Σαφώς και μερικές φορές αυτές οι παραδόσεις/διαλέξεις δεν λένε και πολλά αλλά δεν είναι ο κανόνας που θες να μας πουλήσεις. Μάλλον στην σχολή σου οι καθηγητές σαν δεν σας διδάσκουν τίποτα, για αυτό και αυτή η απαξίωση προς την συνεισφορά τους στην ακαδημαϊκή σου πορεία. Καλό θα ήταν οι νέοι φοιτητές να έχουν στο μυαλό τους το πόσο σημαντική είναι η επαφή με τα μαθήματα και να μην έχουν στο μυαλό τους το τυπικό "πάω όποτε θέλω". Αν πέσουν σε μια περίπτωση σαν αυτή που μας περιγράφεις, αλλάζουν την μέθοδό τους.
 

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Τώρα θες να μας πεις ότι την ώρα που γίνονται οι παραδόσεις των μαθημάτων εσύ κάθεσαι και μελετάς στο σπίτι σου; Καλό το παραμυθάκι σου αλλά λείπει ο δράκος. Τι να πω, μάλλον στην σχολή σου όλα είναι τόσο εύκολα που μπορούν να γίνουν κατανοητά από textbook που λες και εσύ. Άμα είναι έτσι τι τους θέλουμε τους καθηγητές; Ας κάτσουμε όλοι να διαβάσουμε από τα σπίτια μας. Η βιβλιογραφία και το υλικό που ανεβάζουν οι καθηγητές είναι πολλές φορές είτε ΕΞΤΡΑ α[font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]πό αυτό που παραδίδεται εντός της αίθουσας [/font]είτε είναι ουσιαστικά ένα "résumé" της ύλης που δίνεται για να έχεις την δυνατότητα να το διαβάσεις και στο σπίτι σου, όμως σπάνια είναι το ίδιο σε ποιότητα και ποσότητα με την διδασκαλία όπου έχεις έναν άνθρωπο να σου λύσει απορίες και να σου δώσει λεπτομέρειες και τροφή για σκέψη. Η βιβλιογραφία που λες είναι υλικό για να πας την ερευνά σου ένα βήμα παρακάτω και να μην μείνεις σε ότι έχει ειπωθεί από την καθηγητή (όπως γίνεται δηλαδή στο λύκειο), δεν είναι αντικαταστάτης των καθηγητών. Έχεις μπερδέψει το μεταπτυχιακό με το προπτυχιακό. Στο προπτυχιακό παίρνεις τις βασικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό σου, δεν κάνεις ατομική έρευνα. Σαφώς και μερικές φορές αυτές οι παραδόσεις/διαλέξεις δεν λένε και πολλά αλλά δεν είναι ο κανόνας που θες να μας πουλήσεις. Μάλλον στην σχολή σου οι καθηγητές σαν δεν σας διδάσκουν τίποτα, για αυτό και αυτή η απαξίωση προς την συνεισφορά τους στην ακαδημαϊκή σου πορεία. Καλό θα ήταν οι νέοι φοιτητές να έχουν στο μυαλό τους το πόσο σημαντική είναι η επαφή με τα μαθήματα και να μην έχουν στο μυαλό τους το τυπικό "πάω όποτε θέλω". Αν πέσουν σε μια περίπτωση σαν αυτή που μας περιγράφεις, αλλάζουν την μέθοδό τους.


Συμφωνώ!! :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πάντα από την παράδοση κάτι έπαιρνα. Όπως είπε δεν ξέρω ποιος, ότι ένας κακός διδάσκοντας είναι καλύτερος από το καλύτερο βιβλίο. ;) Φιλικά στην πολυεθνική του Mountain. :P
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Τι να πω, μάλλον στην σχολή σου όλα είναι τόσο εύκολα που μπορούν να γίνουν κατανοητά από textbook που λες και εσύ.


Δίχως να έχω οποιαδήποτε όρεξη να μπω στη διαδικασία "ποιος την έχει μεγαλύτερη", παραθέτω τα εξής link με στοιχεία όπως μ.ο. αποφοίτησης, withdrawal rates ,μέσο χρόνος αποφοίτησης κ.α. απλώς για να σου δείξω πως πάλι κάνεις αβάσιμες υποθέσεις.

https://old.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2011-04-27_129055_ntua-study.pdf
https://sep4u.gr/wp-content/uploads/EMP_APOTELESMATA_ANA_SXOLH_2002_2010_ppt.pdf (σελ. 18, τα άλλα δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το θέμα)

Για δες τα νούμερα. Μήπως δεν είναι καθόλου όσο εύκολη νομίζεις? Μήπως πάλι λες βλακείες, επειδή βασίζεσαι σε μια λανθασμένη αντίληψη της πραγματικότητας?

Τώρα θες να μας πεις ότι την ώρα που γίνονται οι παραδόσεις των μαθημάτων εσύ κάθεσαι και μελετάς στο σπίτι σου; Καλό το παραμυθάκι σου αλλά λείπει ο δράκος.

Αν όντως κατάλαβες πως αυτό που πρότεινα είναι κάθε πρωί στις 9.45 που διδάσκεται κάποιο μάθημα, να συντονίζεται κάποιος στο σπίτι, και να διαβάζει ταυτόχρονα, πρέπει να έχεις κάψει φλάντζα τελείως. Παραδόξως, βέβαια, υπάρχουν εκατοντάδες φοιτητές που βρίσκονται στο χώρο της σχολής τους αλλά προτιμούν να είναι στο pc lab ή στη βιβλιοθήκη αντί να παρακολουθήσουν.

Τέλος πάντων, αναδιατυπώνω ότι είπα ήδη, μπας και συνεννοηθούμε: με οργανωμένο διάβασμα και επιλεκτική παρακολούθηση - με κριτήριο το κατά πόσο η διάλεξη είναι ουσιαστική για το διάβασμα του καθενός-, επιτυγχάνονται πολύ καλά αποτελέσματα. Ο λόγος είναι πως το προσωπικό διάβασμα είναι ποιοτικά ανώτερο κάθε διάλεξης.

Κανένας γιατρός δεν έμαθε τη λειτουργία κάθε οργάνου του σώματος επειδή απλώς του τις ανέφεραν σε μια αίθουσα.
Κανένας μηχανικός δεν μπορεί να πραγματοποιήσει σωστό π.χ. έλεγχο αντοχής σε στοιχεία μηχανών αν δεν έχει επαναλάβει τη διαδικασία πολλές φορές.
Κανένας μαθηματικός δεν θα εμπεδώσει οτιδήποτε αν δεν δουλέψει μόνος του αποδείξεις και ασκήσεις.
Κανένας πληροφορικάριος δεν θα μάθει μια γλώσσα προγραμματισμού αν δεν κάτσει επί ώρες μπροστά στο pc μέχρι να του τρέξει ο κώδικας.

Η λίστα προφανώς συνεχίζεται. Αυτά τα πράγματα δεν μαθαίνονται σε διαλέξεις πρώτα από όλα διότι αντικειμενικά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν έχεις κάποιο μαγικό ελιξίριο που θα μας επιτρέψει να κάνουμε skip αυτές τις δεκάδες εργατοώρες καλό είναι να μην χαραμίζεσαι άλλο στη γαλλική φιλολογία και να πας να το κατοχυρώσεις με κάποια πατέντα.

Στα σοβαρά τώρα, σχηματικά η διάλεξη σε πάει στην καλύτερη από το 0 στο 1. Για να πας από το 1 στο 100 ρόλο παίζει σχεδόν αποκλειστικά η προσωπική ενασχόληση.

Σαφώς και μερικές φορές αυτές οι παραδόσεις/διαλέξεις δεν λένε και πολλά αλλά δεν είναι ο κανόνας που θες να μας πουλήσεις.

Το ζήτημα δεν είναι αν λένε κάτι σε κάποιο αφηρημένο πλαίσιο. Το κριτήριο είναι κατά πόσο είναι ουσιαστικό να επενδύσω το χρόνο μου εκεί σε σχέση με το να διαβάσω το αντίστοιχο μάθημα/κεφάλαιο/οτιδήποτε μόνος μου. Για να στο κάνω λιανά, σε περιπτώσεις που π.χ. η διδασκαλία βασίζεται σε συγκεκριμένο σύγγραμμα, το υλικό που ανεβαίνει είναι επαρκές* ή υπάρχει αναλυτική περιγραφή της ύλης, δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα να πάει κάποιος σε διάλεξη. Κάνει εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη, δουλειά από το σπίτι του ή τη βιβλιοθήκη.

Δεν είμαι εν γένει κατά των διαλέξεων, είμαι κατά της λογικής "παρακολουθώ για να παρακολουθήσω" δίχως να κρίνει κάποιος πρώτα αν οι συγκεκριμένες διαλέξεις είναι ουσιαστικές ή όχι.

Παρεμπιπτόντως, εδώ(https://www.pnas.org/content/111/23/8410) υπάρχει έρευνα, η οποία, από την πρόχειρη ματιά που της έριξα, δείχνει πως η παραδοσιακή παρακολούθηση σε σύγκριση με άλλες μεθόδους διδασκαλίας δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτική. Αυτό δεν είναι απαραίτητα συναφές με ότι συζητάμε τώρα, αλλά το γεγονός και μόνο πως τίθενται τέτοια ερωτήματα σε επιστημονικό πλαίσιο υποδεικνύει πως (ίσως σε ορισμένους κλάδους) ο θεσμός των παρακολουθήσεων είναι προβληματικός.

*Τώρα σοβαρά ποιον προσπαθείς να κοροϊδέψεις πως το υλικό είναι πάντα είτε συμπληρωματικό είτε περιληπτικό? Υπάρχουν καθηγητές που βιντεοσκοπούν παραδόσεις ή/και ανεβάζουν τις παρουσιάσεις όπως υπάρχουν και αρκετοί που δεν ανεβάζουν τίποτα. Πάλι γενικεύεις την προσωπική σου εμπειρία, την ανάγεις σε απόλυτη αλήθεια και καταλήγεις σε κουφά συμπεράσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Δίχως να έχω οποιαδήποτε όρεξη να μπω στη διαδικασία "ποιος την έχει μεγαλύτερη", παραθέτω τα εξής link με στοιχεία όπως μ.ο. αποφοίτησης, withdrawal rates ,μέσο χρόνος αποφοίτησης κ.α. απλώς για να σου δείξω πως πάλι κάνεις αβάσιμες υποθέσεις.

https://old.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2011-04-27_129055_ntua-study.pdf
https://sep4u.gr/wp-content/uploads/EMP_APOTELESMATA_ANA_SXOLH_2002_2010_ppt.pdf (σελ. 18, τα άλλα δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το θέμα)

Για δες τα νούμερα. Μήπως δεν είναι καθόλου όσο εύκολη νομίζεις? Μήπως πάλι λες βλακείες, επειδή βασίζεσαι σε μια λανθασμένη αντίληψη της πραγματικότητας?



Αν όντως κατάλαβες πως αυτό που πρότεινα είναι κάθε πρωί στις 9.45 που διδάσκεται κάποιο μάθημα, να συντονίζεται κάποιος στο σπίτι, και να διαβάζει ταυτόχρονα, πρέπει να έχεις κάψει φλάντζα τελείως. Παραδόξως, βέβαια, υπάρχουν εκατοντάδες φοιτητές που βρίσκονται στο χώρο της σχολής τους αλλά προτιμούν να είναι στο pc lab ή στη βιβλιοθήκη αντί να παρακολουθήσουν.

Τέλος πάντων, αναδιατυπώνω ότι είπα ήδη, μπας και συνεννοηθούμε: με οργανωμένο διάβασμα και επιλεκτική παρακολούθηση - με κριτήριο το κατά πόσο η διάλεξη είναι ουσιαστική για το διάβασμα του καθενός-, επιτυγχάνονται πολύ καλά αποτελέσματα. Ο λόγος είναι πως το προσωπικό διάβασμα είναι ποιοτικά ανώτερο κάθε διάλεξης.

Κανένας γιατρός δεν έμαθε τη λειτουργία κάθε οργάνου του σώματος επειδή απλώς του τις ανέφεραν σε μια αίθουσα.
Κανένας μηχανικός δεν μπορεί να πραγματοποιήσει σωστό π.χ. έλεγχο αντοχής σε στοιχεία μηχανών αν δεν έχει επαναλάβει τη διαδικασία πολλές φορές.
Κανένας μαθηματικός δεν θα εμπεδώσει οτιδήποτε αν δεν δουλέψει μόνος του αποδείξεις και ασκήσεις.
Κανένας πληροφορικάριος δεν θα μάθει μια γλώσσα προγραμματισμού αν δεν κάτσει επί ώρες μπροστά στο pc μέχρι να του τρέξει ο κώδικας.

Η λίστα προφανώς συνεχίζεται. Αυτά τα πράγματα δεν μαθαίνονται σε διαλέξεις πρώτα από όλα διότι αντικειμενικά ο χρόνος είναι περιορισμένος. Αν έχεις κάποιο μαγικό ελιξίριο που θα μας επιτρέψει να κάνουμε skip αυτές τις δεκάδες εργατοώρες καλό είναι να μην χαραμίζεσαι άλλο στη γαλλική φιλολογία και να πας να το κατοχυρώσεις με κάποια πατέντα.

Στα σοβαρά τώρα, σχηματικά η διάλεξη σε πάει στην καλύτερη από το 0 στο 1. Για να πας από το 1 στο 100 ρόλο παίζει σχεδόν αποκλειστικά η προσωπική ενασχόληση.



Το ζήτημα δεν είναι αν λένε κάτι σε κάποιο αφηρημένο πλαίσιο. Το κριτήριο είναι κατά πόσο είναι ουσιαστικό να επενδύσω το χρόνο μου εκεί σε σχέση με το να διαβάσω το αντίστοιχο μάθημα/κεφάλαιο/οτιδήποτε μόνος μου. Για να στο κάνω λιανά, σε περιπτώσεις που π.χ. η διδασκαλία βασίζεται σε συγκεκριμένο σύγγραμμα, το υλικό που ανεβαίνει είναι επαρκές* ή υπάρχει αναλυτική περιγραφή της ύλης, δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα να πάει κάποιος σε διάλεξη. Κάνει εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη, δουλειά από το σπίτι του ή τη βιβλιοθήκη.

Δεν είμαι εν γένει κατά των διαλέξεων, είμαι κατά της λογικής "παρακολουθώ για να παρακολουθήσω" δίχως να κρίνει κάποιος πρώτα αν οι συγκεκριμένες διαλέξεις είναι ουσιαστικές ή όχι.

Παρεμπιπτόντως, εδώ(https://www.pnas.org/content/111/23/8410) υπάρχει έρευνα, η οποία, από την πρόχειρη ματιά που της έριξα, δείχνει πως η παραδοσιακή παρακολούθηση σε σύγκριση με άλλες μεθόδους διδασκαλίας δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτική. Αυτό δεν είναι απαραίτητα συναφές με ότι συζητάμε τώρα, αλλά το γεγονός και μόνο πως τίθενται τέτοια ερωτήματα σε επιστημονικό πλαίσιο υποδεικνύει πως (ίσως σε ορισμένους κλάδους) ο θεσμός των παρακολουθήσεων είναι προβληματικός.

*Τώρα σοβαρά ποιον προσπαθείς να κοροϊδέψεις πως το υλικό είναι πάντα είτε συμπληρωματικό είτε περιληπτικό? Υπάρχουν καθηγητές που βιντεοσκοπούν παραδόσεις ή/και ανεβάζουν τις παρουσιάσεις όπως υπάρχουν και αρκετοί που δεν ανεβάζουν τίποτα. Πάλι γενικεύεις την προσωπική σου εμπειρία, την ανάγεις σε απόλυτη αλήθεια και καταλήγεις σε κουφά συμπεράσματα.
Ενώ εσύ δεν έχεις γενικεύσει την προσωπική σου εμπειρία για να μας το περάσεις σαν την απόλυτη αλήθεια; Μόνος σου βγήκες να πεις ότι είναι μύθος ότι η συστηματική παρακολούθηση για έναν φοιτητή που θέλει να τα πάει καλά είναι μύθος και συνέχισες με ένα σωρό μεθόδους που από ότι φαίνεται μόνο στην δικιά σου περίπτωση είναι αποτελεσματικοί. Εγώ μιλούσα με ένα μελλοντικό φοιτητή και φυσικά όφειλα να τον συμβουλέψω ότι χρειάζεται να έχει επαφή με το πανεπιστήμιο και τις παραδόσεις για να μπορέσει να πάρει όλες τις απαραίτητες γνώσεις, γιατί πολύ απλά έτσι γίνεται στις περισσότερες (σήμερα μάθαμε ότι η δικιά σου είναι η εξαίρεση) σχολές. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να καταλάβει μόνος του πότε μια παράδοση έχει να του δώσει κάτι και πως το διάβασμά του θα είναι πιο αποδοτικό. Αυτά είναι όμως πράγματα που θέλουν τον χρόνο τους, δεν γίνονται από το πρώτο εξάμηνο που δεν ξες τίποτα από το αντικείμενό σου. Έλα μια βόλτα από την Γαλλική (όπως και πολλές άλλες σχολές) και μετά πες μας αν μπορείς να καταλάβεις τίποτα μόνο σου χωρίς την ανάλυση και καθοδήγηση του διδάσκοντα.
Καλό θα ήταν να σκέφτεσαι τι γράφεις γιατί μόνος σου φάσκεις και αντιφάσκεις. Από την μια μας λες ότι αρκεί το προσωπικό διάβασμα και από την άλλη ότι οι γιατροί κτλ χρειάζονται ώρες πρακτικής. Και εδώ είναι που καταλαβαίνουμε όλοι ότι στο μυαλό σου οι παραδόσεις στο πανεπιστήμιο = μπαίνω μέσα και ακούω τον καθηγητή να μιλάει, ξεχνώντας ότι πηγαίνω στο μάθημα σημαίνει, πηγαίνω και σε εργαστήρια και σε παραδόσεις όπου θα σου ανοίξουν το μυαλό και θα σου δείξουν ένα νέο τρόπο προσέγγισης της επιστήμης σου. Πράγματα που τα ωραία σου βιβλία και συγγράμματα δεν μπορούν να κάνουν σε καμία περίπτωση. ΠΡΩΤΑ πας στην παράδοση, ακούς, σημειώνεις και παρατηρείς όλα αυτά που ο καθηγητής διδάσκει και ΜΕΤΑ έρχεται η προσωπική ενασχόληση που λες. Μετά έρχεται η βιβλιογραφία που θα διαβάσεις. Μετά έρχεται το υλικό που ανεβάζει ο καθηγητής(παρεμπιπτόντως, τα βίντεο από τις διαλέξεις που λες ότι ανεβάζουν οι καθηγητές δεν είναι για να βρεις δικαιολογία για να μην πατάς το πόδι σου στην αίθουσα, υπάρχουν για ένα εκατομμύριο (συνήθως προσωπικούς) λόγους εκτός από αυτό). Θες να δεχθούμε ότι η παράδοση σε πάει από το 0-1 και το προσωπικό διάβασμα σε πάει από το 1-100? Να το δεχθούμε. Αλλά και πάλι ξεχνάς ότι αυτή η διαδρομή από το 0 (Το απόλυτο τίποτα) στο 1 είναι τεράστια για έναν που τώρα μαθαίνει και αν δεν την πραγματοποιήσει τότε όχι μέχρι το 100 άλλα ούτε μέχρι το 10 δεν θα φτάσει μόνος του.
Μην προσπαθείς να μας πουλήσεις ότι οι φοιτητές πηγαίνουν το πρωί στις βιβλιοθήκες να διαβάσουν. Μάτια έχω και βλέπω ότι ούτε το 5% των φοιτητών του κάθε τμήματος δεν πατάει συστηματικά το πόδι του εκεί μέσα εκτός της περιόδου της εξεταστικής. Ωραία η ουτοπία σου αλλά όπως είδες και άλλοι από πάνω συμφώνησαν ότι ακόμα και αυτό το μικρό που θα αποκοιμήσεις από τον καθηγητή σου είναι πολύ πιο ουσιαστικό από τα ατελείωτα κεφάλια που μπορεί να διαβάσεις και όμως να μην καταφέρεις να τα κατανοήσεις πραγματικά. Διάβασε όποιο βιβλίο σχολικής ψυχολογίας θέλεις (μιας που σου αρέσει τόσο να διαβάζεις) και πες μου αν δεν βρεις κεφάλαια ολόκληρα για το πόσο σημαντική είναι η παράδοση που γίνεται μέσα στην τάξη/αίθουσα για να γίνει πλήρως κατανοητό ένα νέο, άγνωστο για τον εγκέφαλο, σχήμα.
Τέλος δεν είπα εγώ ότι η σχολή σου είναι εύκολη, ίσα ίσα που σε απάντησή μου παραπάνω τόνισα ότι καμιά σχολή δεν είναι εύκολη. Εσύ ήσουν αυτός που μας είπες ότι όλα είναι τόσο κατανοητά μόνο μέσα από βιβλία. Τα συμπεράσματα δικά σου.
Θα ήθελα πολύ να μάθω τι εξάμηνο είσαι, να μάθουμε αν έχεις την κατάλληλη πείρα ή μιλάς με βάση των όσα είδες μέσα σε ένα-δύο χρόνια μόνο μέσα από την οπτική της δικιάς σου σχολής.



Μετά από αυτή την διαφήμιση φταίω εγώ που ανεβάζω τέτοιο θέμα;
Μην πάρετε από το συγκεκριμένο μαγαζί ούτε μολύβι....
Απορώ αν υπάρχει έστω και ένας που είδε την διαφήμιση και είπε "αα τι ωραία! Τέλειωσε το καλοκαίρι, πάμε να αγοράσουμε σχολικά! " Ποιος ξέρει τι διαφήμιση θα βγάλει το τζάμπο για την νέα σχολική χρονιά (αν δεν έχει ήδη βγάλει και εγώ απλά δεν την είδα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top