Φυσικό Ιωαννίνων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παντως η εντυπωση που εχω αποκομισει εγω ειναι πως η συνεπια και η παρουσια στο μαθημα επιβραβευονται απο τους καθηγητες και καμμια φορα ειναι αυτο το "boost" που θες για να περασεις ενα μαθημα ακομα και αν ειναι πολυ δυσκολο και στην πραξη δεν μπορεις να γραψεις πανω απο 4..... Εγω ειμαι τριτο ετος στο φυσικο ιωαννινων, αν υπαρχει καποια ποιο συγκεκριμενη απορια που μπορω να σου λυσω μπορεις να ρωτησεις.

Επιτέλους και ένας στο φόρουμ, που πατάει γήινα διότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ονειρεύονται ή λένε ότι γράφουν κάτι 9άρια για πλάκα στα Τμήματά τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R@n@k!

Νεοφερμένος

Η R@n@k! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα σε συμβουλευα να ερθεις αν εχεις σκοπο να εισαι συνεπης στα μαθηματα, να τα παρακολουθεις χωρις να χανεις ωρες κλπ. Να εισαι προετοιμασμενη να κανεις ΠΟΛΛΑ μαθηματικα αλλα οχι τοσο αυστηρα οσο του λυκειου. Επισης βασικο ειναι να νιωθεις και καποιο ενδιαφερον στο αντικειμενο της φυσικης. Αν δεν σε ενδιαφερει καθολου σαν κλαδος και απλα θες το πτυχιο τοτε νομιζω πως απο ενα σημειο και μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να παραμεινεις συνεπης στα μαθηματα γιατι οντως καποια ειναι αρκετα δυσκολα. Παντως η εντυπωση που εχω αποκομισει εγω ειναι πως η συνεπια και η παρουσια στο μαθημα επιβραβευονται απο τους καθηγητες και καμμια φορα ειναι αυτο το "boost" που θες για να περασεις ενα μαθημα ακομα και αν ειναι πολυ δυσκολο και στην πραξη δεν μπορεις να γραψεις πανω απο 4..... Εγω ειμαι τριτο ετος στο φυσικο ιωαννινων, αν υπαρχει καποια ποιο συγκεκριμενη απορια που μπορω να σου λυσω μπορεις να ρωτησεις.

Εχω σκοπο να ειμαι συνεπης στα μαθηματα! αν αποφασισω να ερθω στο φυσικο....γενικα μ αρεσει σαν κλαδος,μου φαινεται πολυ ενδιαφερον πιο συγκεκριμενα μ αρεσει ο τομεας της φυσικης του περιβαλλοντος...(μετεωρολογια)...Απλως αυτο που ακουω απο μεγαλυτερους ειναι πως επειδη η σχολη ειναι πολυ δυσκολη...και μετα δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση γιατι να παω και να ταλαιπωρηθω σε μια τετοια σχολη, που στην ουσια μετα δεν θα βρισκω δουλεια...δλδ θα αξιζει το κοπο??? αυτα μου λενε....και μπορω να πω πως με επηρεαζουν σε μεγαλο βαθμο για αυτο και εγω μετα σκεφτομαι αν ερθω ή οχι στο φυσικο :/: Θα ηθελα να σε ρωτησω κτ δεν ξερω βεβαια ποσο γενικη ειναι η ερωτηση μ...ολα τα μαθηματα (της σχολης) γενικα ειναι θεωρια και πραξη???οπως ηταν ενα πραγμα μαθηματικα και φυσικη γ΄λυκειου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Υπάρχουν τα θεωρητικά μαθήματα και τα εργαστήρια. Στα θεωρητικά μαθήματα, μην νομίζεις ότι είναι μπλα μπλα μπλα. Είναι όπως τα μαθηματικά και η φυσική(όπως λες εσύ) του λυκείου δηλ έχουν θεωρία που πρέπει να κατανοήσεις σε πολύ βάθος και φυσικά ασκήσεις-ΠΟΛΛΕΣ-για να λύσεις. Τα εργαστήρια είναι ό,τι έχεις μάθει στα περισσότερα θεωρητικά μαθήματα(εκτός των μαθηματικών) που προηγήθηκαν των εργαστηρίων το προηγούμενο εξάμηνο, γι αυτό και στο πρώτο εξάμηνο δεν υπάρχουν εργαστήρια, στην πράξη. Δηλαδή μπαίνεις σε αίθουσες και διεξάγεις πειράματα αποδεικνύοντας τους αντίστοιχους νόμους. Τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι κατάλαβα πως λειτουργεί η σχολή. Πάντως αν θες τη γνώμη μου-πάντα αντικειμενικά μιλώντας:P- είναι η πιο ενδιαφέρουσα σχολή! Και στην εποχή που ζούμε, για ποια επαγγελματική αποκατάσταση μπορούμε να μιλάμε άραγε;;; σπουδές σπουδές και πάλι σπουδές....γι αυτό κάνε ό,τι εσύ αγαπάς.
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
.... αν αποφασισω να ερθω στο φυσικο....γενικα μ αρεσει σαν κλαδος,μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ...Απλως αυτο που ακουω απο μεγαλυτερους ειναι πως επειδη η σχολη ειναι πολυ δυσκολη.....δλδ θα αξιζει το κοπο??? αυτα μου λενε....και μπορω να πω πως με επηρεαζουν σε μεγαλο βαθμο για αυτο και εγω μετα σκεφτομαι αν ερθω ή οχι στο φυσικο...ολα τα μαθηματα (της σχολης) γενικα ειναι θεωρια και πραξη???
Αυτά που γράφει η OoOkoβοldOoO ισχύουν (πάνω - κάτω) και για τα Γιάννενα και για την Αθήνα και φαντάζομαι και για όλες τις πόλεις που έχουν Φυσικό τμήμα. Υπάρχουν φοιτητές δύο ταχυτήτων. Αν σε κάποιον αρέσει πραγματικά η Φυσική και είναι Ο στόχος του και το όνειρό του, η σχολή είναι τέλεια και καθόλου δύσκολη. Αν όμως είναι απλά ένα plan b, c, d, e ... ή μια τυχαία ή αναγκαστική επιλογή δεν θα καλοπεράσει, θα γκρινιάζει διαρκώς πόσο δύσκολη σχολή είναι και θα κάνει πολλά χρόνια να την τελειώσει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το Φυσικό του ΣΕΜΦΕ που είναι δυσκολότερο όλων των υπολοίπων. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αν σε κάποιον αρέσει πραγματικά η Φυσική και είναι Ο στόχος του και το όνειρό του, η σχολή είναι τέλεια και καθόλου δύσκολη.


Σωστά τα λέει και ο Δίας πιο πάνω αλλά πρέπει να πάρεις υπόψιν σου μία σημαντική παράμετρο. Απομυθοποίησε λίγο το τέλεια και το καθόλου δύσκολη. Μάλλον τέλεια μπορεί να είναι αλλά καθόλου δύσκολη φαντάζει μόνο στον Δία και σε κάτι άλλες κινούμενες ιδιοφυΐες όπως λέει και η Θάλεια, που άμα έρθεις στα μέρη μας θα τις γνωρίσεις προσεχώς από κοντά. Εμείς οι υπόλοιποι που δεν ανήκουμε στους έξυπνους αλλά μας αρέσει πολύ η σχολή, μετά από αρκετό διάβασμα και κόπο θα σου πούμε πως αυτά που λεν περί ακατόρθωτου δεν ισχύουν. Αλλά δεν θα έλεγα, όπως ο Δίας, πως δεν είναι καθόλου δύσκολη:/:....Δία ελπίζω να μην θυμώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πείτε του πως θα πρέπει να μετράει το ίδιο πράγμα 50-100 φορές στα εργαστήρια για να βγάλει σφάλμα μέσης τιμής να ξενερώσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όταν το σφάλμα όμως θα βγει μικρό και θα δει ένα ωραίο 9ράκι θα σου πω πως θα κάνει...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ρε OoOkoβοldOoO (με τα τόσα Οο) :P πες το πιο απλά. Κάτι που είναι δύσκολο δεν σημαίνει ότι είναι και ακατόρθωτο για έναν άνθρωπο. Σημαίνει ότι θέλει πολλή δουλειά, υπευθυνότητα και σοβαρότητα. Εξάλλου η μαγεία των φυσικών επιστημών, είναι η διανοητική κούραση. Σκέφτεσαι, διαβάζεις, ξανασκέφτεσαι, εξασκείς την σκέψη, λύνεις, ξαναπροσπαθείς,... Για μένα δεν υπάρχει πιο συναρπαστική δραστηριότητα από αυτό: από την προσπάθεια κατανόησης και επίλυσης μιας άσκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το Φυσικό του ΣΕΜΦΕ που είναι δυσκολότερο όλων των υπολοίπων. :tongue:
Το Φυσικό και το μαθηματικό της ΣΕΜΦΕ δεν είναι για τους κοινούς θνητούς, αλλά μόνο για τις μεγαλοφυΐες. Ήδη από το Μ.Ι.Τ. και το Cambridge έχουν υποβληθεί πολλές αιτήσεις μεταγραφής στη ΣΕΜΦΕ.



Απομυθοποίησε λίγο το τέλεια και το καθόλου δύσκολη. Μάλλον τέλεια μπορεί να είναι αλλά καθόλου δύσκολη φαντάζει μόνο στον Δία και σε κάτι άλλες κινούμενες ιδιοφυΐες .....αλλά μας αρέσει πολύ η σχολή, μετά από αρκετό διάβασμα και κόπο θα σου πούμε πως αυτά που λεν περί ακατόρθωτου δεν ισχύουν. Αλλά δεν θα έλεγα, όπως ο Δίας, πως δεν είναι καθόλου δύσκολη:/:....Δία ελπίζω να μην θυμώσεις...
Δεν θύμωσα. Όμως σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι είμαι ιδιοφυΐα. Μετά από αρκετό διάβασμα και κόπο δεν τη βρίσκω δύσκολη σχολή. Απλά αυτό που κάνω μου αρέσει. ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex zwsa

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στο πρωτο ετος τα μαθηματα φυσικης του φυσικου ειναι παρομοια με τη φυσικη της 2ας και 3ης λυκειου, η διαφορα ειναι οτι χρησιμοποιεις περισσοτερα μαθηματικα οπως ολοκληρωματα και παραγωγους. Το πρωτο ετος εχει επισης πολλα μαθηματα καθαρων μαθηματικων, αλλα δεν ειναι στο στυλ λυκειου. Υπαρχει πολυ λιγοτερη αυστηροτητα και περιοριζονται σε εφαρμογες στη φυσικη. Δεν προκειτε δλδ να συναντησεις ασκησεις οπως στη τριτη λυκειου που επρεπε να χρησιμοποιησεις θεωρηματα υπαρξης (bolzano rolle κλπ). Απο οσο ξερω τα τελευταια χρονια ποτε δεν εχει ζητηθει αποδειξη η ορισμος στα μαθηματικα οποτε στα μαθηματικα ειναι πιο πολυ πραξη θα ελεγα! Στο δευτερο ετος τα μαθηματικα αντικαθιστανται απο μαθηματα φυσικης που κανουν χρηση των μαθηματικων που θα διδαχθεις στο πρωτο ετος και εχουν θεωρια (αποδειξεις) και ασκησεις αλλα διαφερουν απο αυτα του λυκειου στο οτι χρησιμοποιουν πολυ λιγοτερο μπλα μπλα και πολυ περισσοτερα μαθηματικα :P. Στο τριτο ετος του φυσικου παιρνεις μαθηματα επιλογης απο τον τομεα που θα επιλεξεις εκτος απο 5 μαθηματα στο τριτο ετος που ειναι υπορχεωτικα και 2 στο τεταρτο. Φυσικα οπως ειπε και η συμφοιτητρια μου πιο πριν ^^ υπαρχουν εργαστηρια στο φυσικο που ακολουθουν το εξης pattern στο πρωτο εξαμηνο εχεις το μαθημα "μηχανικη" στο δευτερο εχεις τα εργαστηρια της μηχανικης.... Στο δευτερο εξαμηνο εχεις το μαθημα "ηλεκτρισμος και μαγνητισμος" στο τριτο εχεις τα εργαστηρια του ηλεκτρομαγνητισμου... Στο τριτο εξαμηνο εχεις "κυμανσεις" στο τεταρτο εχεις εργαστηρια οπτικης κυμανσεων... Και υπαρχει και ενα μοναχο του στο 5ο εξαμηνο που εχει να κανει με ηλεκτρονικα. (Φυσικα υπαρχουν και αλλα πολλα εργαστηρια στα επομενα ετη αλλα ειναι επιλογης) ο στοχος στα εργαστηρια ειναι να εξασκηθεις πρακτικα πανω σε αυτα που εμαθες στα αντιστοιχα θεωρητικα να αποδειξεις καποιους βασικους τυπους μεσα απο πειραματα κλπ. ( Γενικα τα εργαστηρια ειναι ευκολα ;) ) για το θεμα του επαγγελματικου προσανατολισμου φοβαμαι πως δεν εχω πολλα να πω, ολοι αντιμετωπιζουμε την ιδια αβεβαιοτητα, η μονη διεξοδος που βλεπω εγω ειναι το εξωτερικο! Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όταν το σφάλμα όμως θα βγει μικρό και θα δει ένα ωραίο 9ράκι θα σου πω πως θα κάνει...:D:P

Ο καλός φοιτητής είναι... και καλός μάγειρας! ;)

if you know what I mean :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Φυσικα οπως ειπε και η συμφοιτητρια μου πιο πριν ^^
Ω συμφοιτητή μου, έχω συγκινηθεί!:P

Ο καλός φοιτητής είναι... και καλός μάγειρας! ;)

if you know what I mean :P

Τστστστστσ,μάγειρας θες να πεις που σε δηλητηριάζει; :worry::worry: ΠΟΤΕ!!

Ρε OoOkoβοldOoO (με τα τόσα Οο) :P πες το πιο απλά. Κάτι που είναι δύσκολο δεν σημαίνει ότι είναι και ακατόρθωτο για έναν άνθρωπο..
Μα δεν είπα κάτι τέτοιο. Τα ίδια λέμε αν το προσέξεις....

Δεν θύμωσα. Όμως σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι είμαι ιδιοφυΐα. Μετά από αρκετό διάβασμα και κόπο δεν τη βρίσκω δύσκολη σχολή. Απλά αυτό που κάνω μου αρέσει. ;)
Εσύ μπορεί να μην θεωρείς το εαυτό σου ιδιοφυϊα όπως όλες άλλωστε οι ιδιοφυϊες δεν θεωρούν πως είναι ιδιοφυϊες, λογικό:P
Για το αρκετό διάβασμα και κόπο συμφωνώ απόλυτα Δια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex zwsa

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ω συμφοιτητή μου, έχω συγκινηθεί!:P

Συναδελφικη αλληλεγγυη χεχε

Ο καλός φοιτητής είναι... και καλός μάγειρας! ;)

if you know what I mean :P


Οταν το ψηφιακο βολτομετρο δεν μας τα λεει καλα ολοι γινομαστε master cheffs ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ο καλός φοιτητής είναι... και καλός μάγειρας! ;)

if you know what I mean :P

lol παίζει να μην υπάρχει εργαστήριο που να μην μαγείρεψα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Ιούλιος 2010):
https://www.adip.gr/eks/Evaluation_2010_Ioannina_Physics.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τασοςνικ

Νεοφερμένος

Ο τασοςνικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια φετος ειμαι πρωτοετης στο τμημα φυσικης του πανεπιστημιου ιωαννινων θα ηθελα μερικες εντυπωσεις απο παλαιοτερους φοιτητες αλλα και αλλες πληροφοριες π θ μ κανουν ν αγαπησω περισσοτερο το τμημα αυτο.ευχαριστω πολυ προκαταβολικα :)

επισης να συμπληρωσω οτι θ ηθελα ν ασχοληθω με το τομεα της ιατρικης η της ερευνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top