Πότε είναι ικανός ένας φοιτητής να παρέχει υπηρεσίες ιδιαιτέρων μαθημάτων;

Είναι ικανός ένας προπτυχιακός φοιτητής να διδάσκει σε μαθητές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • Ναι

    Ψήφοι: 57 71.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 19 23.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 5.0%

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν ειναι η ελλειψη γνωσεων που θα τον εμποδισουν Λεωνιδα να διδαξει ΑΟΘ, ειναι η ολη εικονα που θα περναει. Αν μπορει ενας φοιτητης να δειχνει 25 αντι για 18, γιατι οχι :)

H αλήθεια είναι ότι μικροδείχνω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimtrelos

Νεοφερμένος

Ο dimtrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ε εδω που τα λεμε φιλε είναι λίγο τραβηγμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
δεν ξερω αν θα αρχισω απο τωρα αλλα το αλλο καλοκαιρι σιγουρα θα αναλαβω καποια πιτσιρικια της γειτονιας μου,και μαλιστα δωρεαν.
απλα γτ και εγω βγαινω κερδισμενος και ο μαθητης,πειτε το κατι σαν αλληλοβοηθεια,τον βοηθω να μαθει πχ αρχαια και με βοηθα να μαθω να διδασκω.αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπερα.Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει κάποιος ιδιαίτερα(κυρίως θεωρητικά μαθήματα).Νομίζετε οτι ειναι καλυτερα μετά η κατα τη διάρκεια της φοίτησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Καλησπερα.Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει κάποιος ιδιαίτερα(κυρίως θεωρητικά μαθήματα).Νομίζετε οτι ειναι καλυτερα μετά η κατα τη διάρκεια της φοίτησης?

Απο το 3ο έτος πιστεύω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
γιατι αν καποιος σπουδαζει κανει και ιδιατερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
γιατι αν καποιος σπουδαζει κανει και ιδιατερα?

Πολλοί κάνουν με χαμηλές τιμές για να βγάζουν κάποια χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Πολλοί κάνουν με χαμηλές τιμές για να βγάζουν κάποια χρήματα.
ακριβώς.Απλά ρωτάω γιατί πολλοί διστάζουν λόγω έλλειψης γνώσεων παιδαγωγικής και ψυχολογιας αλλά και επειδη ακριβώς δε θα μπορούν να επιλύουν κάθε απορία του παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
ακριβώς.Απλά ρωτάω γιατί πολλοί διστάζουν λόγω έλλειψης γνώσεων παιδαγωγικής και ψυχολογιας αλλά και επειδη ακριβώς δε θα μπορούν να επιλύουν κάθε απορία του παιδιού.

Πέρα από τα παιδαγωγικά, εσύ πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να αναλύσεις κάθε άγνωστο στα αρχαία, ξέρεις όλη τη γραμματική τέλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Πέρα από τα παιδαγωγικά, εσύ πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να αναλύσεις κάθε άγνωστο στα αρχαία, ξέρεις όλη τη γραμματική τέλεια?
εγώ μιλάω γενικά...για τον οποιονδήποτε.αν ρωτας εμενα νομιζω πώς όχι δεν κατέχω τέλεια το συντακτικο.Στη γραμματικη νομίζω πώς σχεδον ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Μιλώντας για άγνωστο στα αρχαία..Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κατευθείαν παιδί Γ λυκ. Άσε που πολλοί γονείς σιγά μην εμπιστευτούν το σπλάχνο του,που δίνει εκείνη την χρονιά πανελλήνιες,σε έναν φοιτητή.
Και από το πρώτο εξάμηνο μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα. Πχ. γλώσσα σε παιδάκια δημοτικού ή και γυμνασίου,σιγά τα σπουδαία που κάναμε στο γυμνάσιο,ή και ιστορία. Σε μικρές τάξεις δεν νομίζω να χρειάζεσαι πτυχίο για να εξηγείς τις τυχόν απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
εγώ μιλάω γενικά...για τον οποιονδήποτε.αν ρωτας εμενα νομιζω πώς όχι δεν κατέχω τέλεια το συντακτικο.Στη γραμματικη νομίζω πώς σχεδον ναι.

Κοίτα, στη σχολή σου κάνετε 2 εξάμηνα αρχαία και 1 λατινικών. Οπότε λίγο δύσκολο να τα μάθεις τέλεια. Ωστόσο αυτοί που τελειώνουν ιστορικό/ΦΠΨ, κάθονται 2-3 χρόνια, τα μαθαίνουν απο μόνοι τους τέλεια και μετά πάνε να διδάξουν.
Στο φροντ. μια καθηγήτρια μας κάνει λογοτεχνία και έχει τελειώσει ιστορικό. Μας είπε οτι κάθισε κάποια χρόνια να ψαχτεί με τη λογοτεχνία, και μετά άρχισε να διδάσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εξαρταται το μαθημα και το επιπεδο σου.Δεν ειναι τοσο απλο,εχει ευθυνες και θελει επιπλεον προσωπικο ψαξιμο.

Πχ εγω με το καλο απο την Πανεπιστημιακη χρονια που ερχεται,θα αρχισω να κανω Εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εξαρταται το μαθημα και το επιπεδο σου.Δεν ειναι τοσο απλο,εχει ευθυνες και θελει επιπλεον προσωπικο ψαξιμο.

Πχ εγω με το καλο απο την Πανεπιστημιακη χρονια που ερχεται,θα αρχισω να κανω Εκθεση.

Ως τι; Αντε ο άλλος ως φοιτητής φιλοσοφικής μπορεί να κάνει. Εσυ ψυχολογία δε θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ως τι; Αντε ο άλλος ως φοιτητής φιλοσοφικής μπορεί να κάνει. Εσυ ψυχολογία δε θες;

Θα δειξει ως τι το καλοκαιρι :P
Ή θα ειναι θετικη σχολη ή θεωρητικη.:D

Αλλα αυτο δεν εχει σημασια,διοτι μαρεσει το μαθημα της Εκθεσης,εχω ασχοληθει επαρκως,και προφανως δεν θα προκυψει καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Θα δειξει ως τι το καλοκαιρι :P
Ή θα ειναι θετικη σχολη ή θεωρητικη.:D

Αλλα αυτο δεν εχει σημασια,διοτι μαρεσει το μαθημα της Εκθεσης,εχω ασχοληθει επαρκως,και προφανως δεν θα προκυψει καποιο προβλημα.
Λίγο δύσκολο να σε πάρει κάποιος μόνο για έκθεση. Συνήθως παίρνουν ένα φιλόλογο που κάνει και τα αλλά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο να σε πάρει κάποιος μόνο για έκθεση. Συνήθως παίρνουν ένα φιλόλογο που κάνει και τα αλλά μαθήματα.

Κατσε ρε συ,ποιος θα εμπιστευτει πρωτοετο φοιτητακο( :P ) για ΟΛΑ τα μαθηματα?Βεβαια,εξαρταται και την ταξη που θα κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Κατσε ρε συ,ποιος θα εμπιστευτει πρωτοετο φοιτητακο( :P ) για ΟΛΑ τα μαθηματα?Βεβαια,εξαρταται και την ταξη που θα κανεις.

Χάουζ,μαλάκα,όχι.
Λυπήσου τα καημένα τα παιδιά,μην αρχίσεις να τους προπαγανδίζεις τις αριστερές ιδέες σου περί τρωτσικισμού και δεν ξέρω και εγώ τι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Δίκιο έχετε...φοβαμαι τις αποριες που μπορεί κάποιος να θεσει...και αν δεν μπορεις να του απαντησεις...δημιουργουνται ανασφαλειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δίκιο έχετε...φοβαμαι τις αποριες που μπορεί κάποιος να θεσει...και αν δεν μπορεις να του απαντησεις...δημιουργουνται ανασφαλειες...

Σε κάθε επάγγελμα, από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις και σίγουρα στους πρώτους σου πελάτες δεν θα είσαι απόλυτα σωστός. Υπάρχει και παροιμία: "Μαθαίνει να κουρεύει στου κασίδη το κεφάλι"...
Πάντως, για τα ιδιαίτερα πριν κάποιος αρχίσει "επαγγελματικά", θα μπορούσε να έχει εξάσκηση και ...προϋπηρεσία με τους παρακάτω τρόπους:
1) Να έχει από μαθητής ξεκινήσει δωρεάν ιδιαίτερα στα μικρά ξαδερφάκια του.
2) Να είναι η κοπέλα του μαθήτρια σε μικρότερη τάξη και να τη βοηθάει (και) στα μαθήματά της.
3) Να συμμετέχει ενεργά στο ischool και να απαντά στις απορίες που διατυπώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top