Απομνημόνευση ιστορίας - βελτίωση στο άγνωστο

Nefeli00

Νεοφερμένος

Η Nefeli00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, είχα κάποιες ανησυχίες και σκέφτηκα να τις μοιραστώ μαζί σας.
Φέτος δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες και συναντώ κάποια προβλήματα.
Αρχικα, με την ιστορία. Και πέρσυ και φέτος όταν μάθαινα τα μαθήματα τα έλεγα είτε σε κάποιο μέλος της οικογένειας είτε στη καθηγήτρια μου. Τώρα βρίσκομαι σε σημείο που την έχω βγάλει ήδη μια φορά και θέλω να κάνω τις επαναλήψεις, αλλά δε νιώθω ότι θα μπορέσω να θυμάμαι όλα τα μαθήματα απέξω όπως πρέπει. Γι αυτό μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συμβουλή ώστε να κάνω σωστή επανάληψη την ιστορία και να την απομνημόνευσω όπως πρέπει;
Επίσης, αν δε σας κούρασα μέχρι τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνεται να βελτιωθώ στο κομμάτι της μετάφρασης του άγνωστου; Γιατί με δυσκολεύει αρκετά μπορώ να πω..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thanku:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γεια σας, είχα κάποιες ανησυχίες και σκέφτηκα να τις μοιραστώ μαζί σας.
Φέτος δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες και συναντώ κάποια προβλήματα.
Αρχικα, με την ιστορία. Και πέρσυ και φέτος όταν μάθαινα τα μαθήματα τα έλεγα είτε σε κάποιο μέλος της οικογένειας είτε στη καθηγήτρια μου. Τώρα βρίσκομαι σε σημείο που την έχω βγάλει ήδη μια φορά και θέλω να κάνω τις επαναλήψεις, αλλά δε νιώθω ότι θα μπορέσω να θυμάμαι όλα τα μαθήματα απέξω όπως πρέπει. Γι αυτό μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια συμβουλή ώστε να κάνω σωστή επανάληψη την ιστορία και να την απομνημόνευσω όπως πρέπει;
Επίσης, αν δε σας κούρασα μέχρι τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνεται να βελτιωθώ στο κομμάτι της μετάφρασης του άγνωστου; Γιατί με δυσκολεύει αρκετά μπορώ να πω..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων :thanku:
Εγώ δίνω φέτος πρώτη φορά πανελλαδικές, φαντάζομαι θα εξεταστεις με το παλιό σύστημα. Η ιστορία είναι το μάθημα που ενώ το έχεις διαβάσει πολύ καλά και πολλές φορές, πάντα θα έχεις την αίσθηση ότι δεν ξέρεις τίποτα, και ότι δεν προετοιμαστηκες κατάλληλα! Πρέπει όταν βλέπεις τα θέματα να σου έρχεται κατευθείαν το συγκεκριμένο κομμάτι στο μυαλό. Η απομνημόνευση εξαρτάται και από εσένα, δηλαδή σε βολεύει καλύτερα να τα γράφεις, να τα λες φωναχτά κτλ. Η συμβουλή που μας δίνουν οι καθηγητές είναι να τη διαβάζεις (όχι να τη λες απέξω) κάθε μέρα, να μην υπάρχει μέρα που δεν ασχολήθηκες μαζί της. Για τη μετάφραση στο άγνωστο, εξαρτάται τι κείμενο θα πέσει και κατά πόσο μπορείς να το κάνεις καλή σύνταξη. Είμαι καλή στη μετάφραση και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το λεξιλόγιο! Δυστυχώς στο σχολείο δεν το δίνουν έμφαση, δεν είναι σαν τις ξένες γλώσσες που σου λένε μάθε αυτές τις λέξεις. Εάν κράτησες το λεξικό του γυμνασίου (ένα μεγάλο βιβλίο), πιστεύω θα σε βοηθήσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top