Γνώμη για ΙΕΚ

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 19 ετων αποφοιτος λυκειου εδωσα πανελλαδικες δεν περασα 1 χρονο τωρα δουλευα φουλ και μαζεψα χρηματα για να παω σε μια σχολη και σκεφτηκα να παω σε ενα δημοσιο ιεκ για αρχη που ειναι 2 χρονια κιολας επειτα μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω στον τουρισμο που θελω. Θελω να μου πειτε αν ειναι σωστη η σκεψη μου η αν οχι να ακουσω αλλες ιδεες


Θα σου πρότεινα να κάνεις την έρευνα αγοράς σου, να δεις εγκαταστάσεις γενικότερα να ψαχτείς. Είναι πιο αποτελεσματικό από το να ρωτάς εδώ γιατί άλλοι λένε οτι σημασία έχει η εμπειρία και το τι κάνεις εκεί που σπουδάζεις (σωστό) και άλλοι νομίζουν οτι με ένα χαρτί θα τους ανοίξουν οι πόρτες ακόμα και αν το μάθημα ήταν άθλιο. Από ΙΕΚ δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό. Οι βαθμίδες πάνε ως εξής ΕΠΑΛ, μετά ΙΕΚ, μετά προπτυχιακό ΑΕΙ/ΤΕΙ/BACHELOR και μετά μεταπτυχιακό. Το δημόσιο ΙΕΚ είναι μια οικονομική λύση δες όμως αν γίνονται μαθήματα, αν έχουν καθηγητές, αν υπάρχουν ελλείψεις. Μπες στο facebook και ρώτα στα Groups των σχετικών ΙΕΚ. Καλό το τζάμπα αλλά αν δεν κάνεις και μάθημα και πάρεις ένα πτυχίο δεν έχει και τρελό νόημα. Επίσης τα ΙΕΚ ιδιωτικά και δημόσια έχουν πρακτική το καλοκαίρι στις τουριστικές ειδικότητες. Τώρα να πας καλοκαίρι κάπου και όλο το χρόνο να μην έχεις κάνει μάθημα είναι λίγο σκότωμα. Προφανώς και το καλύτερο μάθημα είναι η πρακτική αλλά αποκτάς κάποιες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις πρώτα μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 
Top