Γενικό -  Πληροφορίες για πανελλαδικές

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά....Θα ήθελα όσοι ξέρουν να μου δώσουν πληροφορίες για το επάγγελμα του εισαγγελέα και του στρατιωτικού δικαστή.Δηλαδή πόσα χρόνια ειναι η σχολή,αν έχει μεταθέσεις,τι μαθήματα διδάσκονται στην σχολή κτλ....Thanks προκαταβολικά!:thanks::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μουχαχαχαχαχαχα η κέλλυ δικαστίνα..:lol::jumpy::lol:... θα θελα να το δω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν θέλω εγώ ρεεεε.....Μακριά από μας η θεωρητική.......:sick:Μία φίλη μου θέλει:xixi:Και δεν κατάλαβα..προς τι το γέλιο????:P:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Άλλο εισαγγελεας αλλο στρατιωτικος. Στο ενα εισαι εισαγγελεας στο αλλο στρατιωτικος ( απλως βγαζεις εξισου τη νομικη και εργαζεσαι στο στρατοδικείο) Ως στρατιωτικος εχεις τις μεταθεσουλες σου καθε 3 χρονια και ζεις τη ζωη στρατιωτικου. Ειναι δυο ομοια ως προς τις σπουδες , αλλα ανομοια στο λειτουργημα επαγγελματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apollonas

Νεοφερμένος

Ο Apollonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που αφορούν την θεωρητική κατεύθυνση.πηγαίνω 3η λυκείου και δεν ξέρω ακόμα τι σχόλες θέλω να δηλώσω(ή τι θέλω να κάνω γενικώς).Γενικά ποτέ δεν ψάχτηκα και όταν όλοι οι άλλοι ήξεραν τι θα επέλεγαν εγώ έλεγα ότι υπάρχει χρόνος για αυτά......αλλά τώρα ήρθε ο καιρός και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.καταρχήν θέλω να πω πως επέλεξα θεωρητική γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου τα μαθηματικά ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ είναι ο μόνος βασικός λόγος.είμαι μαθητής του 14 ας πούμε και θέλω να μου πέιτε μερικές σχόλες οι οποίες να κυμαίνοντε στον βαθμο μου περίπου και να ειναι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ(ζητάω πολλά ε??).μπορώ μέσω θεωρητικής να πάω σε σχολες αστυφυλάκων,αστυνομίας,στρατιωτικές με μάθημα επιλογής ΒΙΟΛΟΓΙΑ????επειδή αυτό έχω πάρει

Συγνώμη αν σας κούρασα.Εύχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Oι σχολές του 5ου πεδίου θέλουν ΑΟΘ & μαθηματικά γενικής.
Δε μας λες λίγο και τα ενδιαφέροντά σου; Αλλιώς αν σε ενδιαφέρει μόνο να σπουδάσεις κάπου, άνοιξε τις φετινές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THERISTIS

Νεοφερμένος

Ο THERISTIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ακουστε .... εχω ακουσει πολλες φορες για την σχολη του στρατιωτικου δικηγορου αλλα δν την εχω βρει ποτε σε μηχανογραφικο ..... μηπως μπορει καποιος να μ πει ...πως καποιος μπορει να περασει σ αυτην την σχολη .?? :worry::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Όπως λέει και η Θεοδώρα οι σχολές 5ου πεδίου έχουν μαθηματικά, οπότε τις ξεχνάμε..Οι αστυνομικές σχολές, που λες, και το συνάφι τους δεν χρειάζονται μάθημα επιλογής..Στο τέλος της χρονιάς (κάποιους μήνες πριν τις εξετάσεις) θα συμπληρώσετε κάτι έντυπα που θα λένε το μάθημα επιλογής..(στην περίπτωσή σου: βιολογία). Στο ίδιο εκείνο έντυπο δηλώνει (όποιος επιθυμεί) ότι θέλει να είναι υποψήφιος για αστυνομικές, στρατιωτικές σχολές και γυμναστική ακαδημία..Το μάθημα επιλογής δεν παίζει ρόλο σ'αυτό..Δηλαδή και μαθηματικά να έπαιρνες(ή οτιδήποτε άλλο) δεν θα είχε σημασία..Τώρα...Όσον αφορά τη βιολογία ως μάθημα επιλογής σου ανοίγει το 3ο πεδίο που είναι επιστήμες υγείας..Παραθέτω μερικά λινκ που νομίζω πως έχουν ενδιαφέρον..Οι βάσεις είναι του 2011.Ελπίζω να βοήθησα..:)

1ο πεδίο:
https://www.kesyp-thessaly.gr/docs/panelladikes/201106/20110617_1o_ep_plirofories.pdf


3ο πεδίο:
https://www.kesyp-thessaly.gr/docs/panelladikes/201106/20110617_3o_ep_plirofories.pdf


Σπουδές στο εξωτερικό:
https://www.kesyp-thessaly.gr/index.php/mathites/metatolykeio/218-spoudeseksoteriko


Σπουδές στην Κύπρο:
https://www.kesyp-thessaly.gr/index.php/mathites/metatolykeio/346-cyprus2011-12


Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Οδηγός Προπτυχιακών Σπουδών:
https://www.kesyp-thessaly.gr/docs/tritobathmia/cyprus/2011-12_texnologiko_pan_kyprou_odigos.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iris81

Νεοφερμένος

Η iris81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα!
θέλω να δώσω πανελλαδικές για το τμήμα ψυχολογιας στην πάντειο αλλά δεν έχω ιδέα για το σύστημα!
τι μαθήματα πρέπει να δώσω? σε ποια παίζει παπαγαλία και σε ποια ειναι αστάθμητοι παράγοντες? ποια θα μπορούσα να διαβάσω από μόνη μου? πως εξετάζεται το κάθε μάθημα? έχει κανείς σημειώσεις ή βοηθήματα που να μην χρειάζεται? ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
γειά σου!
καταρχάς για να μπεις στο τμήμα θα πρέπει να διαλέξεις την θεωρητική κατεύθυνση.
εκεί τα μαθήματα είναι τα εξής : αρχαία(γνωστό-άγνωστο), λατινικά,λογοτεχνία,ιστορία και έκθεση που είναι μάθημα γενικής παιδείας και το δίνουν όλοι.Επιπλέον πρέπει να επιλέξεις ένα ακόμα μάθημα γενικής παιδείας το οποίο θα σου ανοίξει το αντίστοιχο πεδίο όπως βιολογία,φυσική,μαθηματικά,ιστορία. Συνήθως οι θεωρητικοί επιλέγουν βιολογία(αν θες να ανοίξεις 5ο πεδίο-οικονομικα- πρέπει να επιλέξεις μαθηματικά και ένα 7ο μάθημα το ΑΟΘ)
Μόνη σου ενδεχομένως θα μπορούσες να διαβάσεις ιστορία και έκθεση. Θεωρώ πως όλα θέλουν κάποια βοήθεια και ιδιαίτερα όλα τα υπόλοιπα.
Στην θεωρητική δυστυχώς η παπαγαλία είναι εν μέρει αναπόφευκτη. "παπαγαλία" παίζει αρκετά στην ιστορία,βιολογία.Όμως για να γράψεις θα πρέπει να καταλάβεις το μάθημα. Όλα τα άλλα είναι αστάθμητοι παράγοντες κατά την άποψη μου.
Στα αρχαία διδάσκεσαι φιλοσοφία στο γνωστό μέρος. Εκεί υπάρχει η μετάφραση,ερωτήσεις κατανόησης και λεξιλογικές ασκήσεις. Στο άγνωστο μέρος σου δίνεται ένα άγνωστο κείμενο στα αρχαία όπου πρέπει να το μεταφράσεις να το συντάξεις και στην συνέχεια εξετάζεσαι στην γραμματική,στην σύνταξη,σε μετατροπές.
Στα λατινικά συνήθως πέφτουν 2-3 κείμενα(αποσπάσματα) τα οποία πρέπει να μεταφράσεις. Και εκεί εξετάζεσαι σε γραμματική,σύνταξη και μετατροπές.Στην λογοτεχνία θα σου δοθεί ένα κείμενο και θα πρέπει να απαντήσεις σε ερωτήσεις κατανόησης και ανάπτυξης,ενώ στο τέλος θα δίνεται ένα παράλληλο κείμενο και θα πρέπει να δουλέψεις και με αυτό.
Στην ιστορία δίνονται ερωτήσεις ανάπτυξης και ερωτήσεις σωστού λάθους που πιάνουν 50 μονάδες.Τις υπόλοιπες μονάδες τις παίρνεις από ιστορικές πηγές.
Η έκθεση σου δίνει 60 μονάδες από ασκήσεις περίληψη κτλ και 40 μονάδες από την παραγωγή λόγου.
καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. :)
Είναι δυνατόν να περάσει κάποιος σε σχολή αστυνομίας (π.χ. αξιωματικών) όντας μαθητής θεωρητικής κατεύθυνσης;
Έγινε αναφορά στο θέμα αυτό ανωτέρω, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται. Έψαξα και στο διαδίκτυο, αλλά δε βρήκα κάτι βοηθητικό.
Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. :)
Είναι δυνατόν να περάσει κάποιος σε σχολή αστυνομίας (π.χ. αξιωματικών) όντας μαθητής θεωρητικής κατεύθυνσης;
Έγινε αναφορά στο θέμα αυτό ανωτέρω, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται. Έψαξα και στο διαδίκτυο, αλλά δε βρήκα κάτι βοηθητικό.
Ευχαριστώ πολύ. :)
Ναι γινεται. Ο ι αστυνομικες σχολες βρισκονται στο 5ο πεδιο. Για να εχεις προσβαση σε αυτο ανε3αρτητως κατευθυνσης πρεπει να εξεταστεις πανελλαδικα στα Μαθηματικα γενικης παιδειας (στατιστικη) και να επιλεξεις το μαθημα Αρχες Οικονομικης Θεωριας υποχρεωτικα. Αλλιως δεν γινεται.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. :)
Είναι δυνατόν να περάσει κάποιος σε σχολή αστυνομίας (π.χ. αξιωματικών) όντας μαθητής θεωρητικής κατεύθυνσης;
Έγινε αναφορά στο θέμα αυτό ανωτέρω, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται. Έψαξα και στο διαδίκτυο, αλλά δε βρήκα κάτι βοηθητικό.
Ευχαριστώ πολύ. :)
για να πας αστυνομικες σχολες πρεπει να παρεις μαθηματικα γενικης και αρχες οικονομικης θεωριας για να δηλωσεις το 5ο πεδιο οπου βρισκονται.Το 5ο πεδιο μπορει να το επιλεξει μαθητης και θεωρητικης κ θετικης κ τεχνολογικης χωρις απωλεια μοριων.Φυσικα για να πας αστυνομια πρεπει να δωσεις αγωνισματα.
Ελπιζω να βοηθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο για την άμεση απάντηση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κ όσον αφορά το θέμα του εισαγγελέα...!! ;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Στρατολογικο ΣΣΑΣ λεγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leia T

Νεοφερμένος

Η Leia T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αφου τελειώσω το φιλολογικο μπορω να δώσω καταταρτηριες για μια σχολη θετικών επιστημών όπως η βιολογια ή το Γεωπονικό. Γίνεται κατι τετοιο ή πρέπει να είναι αποκλειστικά σχολή απο το πεδίο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αφου τελειώσω το φιλολογικο μπορω να δώσω καταταρτηριες για μια σχολη θετικών επιστημών όπως η βιολογια ή το Γεωπονικό. Γίνεται κατι τετοιο ή πρέπει να είναι αποκλειστικά σχολή απο το πεδίο μου?

Γινεται νομιζω,απλα αλλαζει η υλη και εξεταζεσαι ισως σε διαφορετικα πραγματα απο καποιον που θα ειχε τελειωσει σχετικη σχολη με το τμημα που θες να μπεις η γενικα καποια θετικη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αφου τελειώσω το φιλολογικο μπορω να δώσω καταταρτηριες για μια σχολη θετικών επιστημών όπως η βιολογια ή το Γεωπονικό. Γίνεται κατι τετοιο ή πρέπει να είναι αποκλειστικά σχολή απο το πεδίο μου?

Μπορείς! Δες εδώ για τις σχολές που ανέφερες:
1)https://www.biol.uoa.gr/fileadmin/biol.uoa.gr/uploads/PDF_Files/KATATAKTIRIES_2018_2019.pdf
Η κατάταξη των πτυχιούχων Τμημάτων Α.Ε.Ι. θετικής κατεύθυνσης γίνεται στο Γ΄εξάμηνο σπουδών.
Η κατάταξη των λοιπών πτυχιούχων Τμημάτων Α.Ε.Ι. θεωρητικής κατεύθυνσης, Τ.Ε.Ι. ή ισοτίμων προς αυτά,
Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., της Ελλάδας ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένα από Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) καθώς και των κατόχων πτυχίων
ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών, αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και
Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, γίνεται στο Α΄ εξάμηνο σπουδών.
2) Τμήματος αγροτικής οικονομίας και ανάπτυξης του Γεωπονικού Παν/μίου Αθηνών
Εξάμηνο κατάταξης:
α) Οι επιτυχόντες πτυχιούχοι ΑΕΙ άλλων Τμημάτων Γεωπονικών Σπουδών θα καταταγούν στο 5ο εξάμηνο σπουδών του Τμήματος, με χρέωση όλων των μαθημάτων των προηγούμενων εξαμήνων,
β) οι επιτυχόντες πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. Γεωπονικών Σπουδών θα καταταγούν στο 3ο εξάμηνο σπουδών του Τμήματος, με χρέωση όλων των μαθημάτων των προηγούμενων εξαμήνων και
γ) οι υπόλοιποι επιτυχόντες πτυχιούχοι θα καταταγούν στο 1ο εξάμηνο σπουδών του Τμήματος.

Γινεται νομιζω,απλα αλλαζει η υλη και εξεταζεσαι ισως σε διαφορετικα πραγματα απο καποιον που θα ειχε τελειωσει σχετικη σχολη με το τμημα που θες να μπεις η γενικα καποια θετικη σχολη.

΄Οχι, δεν ισχύει αυτό αγαπητέ!΄Ολοι στην ίδια ύλη εξετάζονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top