[10/06/2019] Μαθηματικά Ο. Π. Θετικών Σπουδών & Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Σας συμβουλεύω όλους να αφήσετε τι απαντήσεις - λύσεις κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και να κάνετε υπομονή μέχρι να βγουν οι βαθμολογίες. Οι βαθμολογητές θα δουν και θα κρίνουν, με βάση τις λύσεις και τις οδηγίες που έχουν, με βάση το τι ακριβώς θα δουν ότι γράψατε και πώς το γράψατε. Τότε θα δείτε τι πιάσατε σε βαθμολογία, δυστυχώς όμως δεν θα ξέρετε ακριβώς πού χάσατε βαθμούς και γιατί.

Η τελική βαθμολόγηση θα δείξει την πραγματικότητα. Μην κουράζετε το μυαλό σας και μην φορτώνεστε με περιττό και άκρως επικίνδυνο άγχος θέτοντας ερωτήματα του στυλ «Έγραψα αυτό, δεν έγραψα εκείνο, πόσο λέτε να μου δώσουν, πόσο λέτε να μου κόψουν;». Οποιοσδήποτε, καθηγητής ή μαθητής, μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία εκτίμησης βαθμολογίας χωρίς να έχει το ακριβές κείμενο ( =γραπτό του εξεταζόμενου ) μπροστά του, έχει μεγάλη πιθανότητα εσφαλμένης εκτίμησης.

Ξέρετε πόσο πίστευα ότι είχα γράψει στα Μαθηματικά, όταν ήμουν στην θέση σας;

Τουλάχιστον 18. Έλεγα, «Αν πάρω κάτω από 18, θα κάνω πόλεμο!».

Ξέρετε πόσο έγραψα; Πώς βαθμολόγησαν το πραγματικό γραπτό του εν δυνάμει «επαναστάτη» (τρομάρα μου!) εξεταζόμενου Δημήτρη Μοσχόπουλου; Τι είχαν στα χέρια τους οι βαθμολογητές και όχι τι νόμιζα εγώ ότι έγραψα;

14!!!

Προφανώς άλλα νόμιζα ότι έγραψα και άλλα νόμιζα ότι ήταν σωστά, άλλα είδαν οι βαθμολογητές και έκριναν ότι είχα κάνει σημαντικά λάθη. Νόμιζα ότι είχα δώσει σούπερ ντούπερ γραπτό, ότι είχα σκίσει την γάτα, αλλά τελικά έγινα γατάκι!

Έκτοτε έπαψα να κάνω οποιαδήποτε εκτίμηση για το τι έγραψα.

Λοιπόν, ηρεμήστε με το θέμα και συγκεντρωθείτε στα επόμενα. Σας εύχομαι τα καλύτερα :)


Οι απαντήσεις σας με ανεβάζουν ψυχολογικά, σας ευχαριστώ πολύ! Είστε κι από Νέα Μουδανιά όπου έζησα τα πρώτα μου χρόνια εκεί. :thumbup:
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μακάρι κύριε Μοσχοπουλε να είχαμε πολλά τέτοια άτομα στο φόρουμ σαν εσάς!Πραμγματικα χαίρομαι να σας βλέπω που γράφεται τόσο ωραίες απαντήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ευγενικό σας σχόλιο. Το forum έχει πάρα πολλά μέλη και σίγουρα πολλά εξ αυτών δεν έχουν τον χρόνο μάλλον να συμμετέχουν πιο ενεργά. Δεν έχω εικόνα κατά πόσο τα μέλη του forum μόνο προσβάλλουν, αλλά θα έλεγα ότι είναι κάπως υπερβολική η εκτίμησή σας. Επειδή έχω συμμετάσχει σε αρκετά fora όλα αυτά τα χρόνια, να ξέρετε ότι είναι εγγενής «ασθένεια» όλων οι παρεκτροπές κάποιων μελών τους. Η ανωνυμία του πληκτρολογίου παρέχει αυτήν την δυνατότητα και -δυστυχώς- πολλοί την εκμεταλλεύονται με κακό τρόπο. Ως νέο μέλος του συγκεκριμένου forum όμως, δεν έχω δει μέχρι τώρα μεμπτές συμπεριφορές. Οι συζητήσεις γίνονται με κόσμιο τρόπο και αυτό είναι προς τιμήν και των διαχειριστών, διότι αποδεικνύει ότι συνεισφέρουν σημαντικά στην εύρρυθμη λειτουργία του forum.

Σταματώ εδώ, αφού περνάμε στα όρια του off topic (σύμφωνα με την γενική φρασεολογία που χρησιμοποιείται στα fora).
:)

Οι απαντήσεις σας με ανεβάζουν ψυχολογικά, σας ευχαριστώ πολύ! Είστε κι από Νέα Μουδανιά όπου έζησα τα πρώτα μου χρόνια εκεί. :thumbup:


Να είστε καλά :)

Απλώς προσπαθώ να βοηθήσω στην εκτόνωση της λογικής έντασης που υπάρχει αυτές τις μέρες. Σαν τελειώσουν οι εξετάσεις και αρχίσετε να χτυπιέστε στα μπιτσόμπαρα και τις παραλίες, θα έρθετε στα ίσα σας. ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εμένα το ολοκληρωμα μου βγήκε σε μισή σελίδα , βρήκα το πρόσημο της fx -y και έθεσα το εσωτερικό του ln γιατί το αριστερό ήταν η παραγωγός του "θεσιματος"/2 όποτε έβγαινε αρκετά εύκολα !(υποκειμενικά Πάντα),το δ3 και Δ4 είχα κολλήσει με άλλη μεθοδολογία ,όπως και το Γ3:2 που έκανα ρολλ σε ατοπο αλλά με λάθος εξήγηση ..θα δειξει υπολογίζω γύρω στο 14-16 Εσυ;


Εγώ δεν έθεσα και έκανα ολοκλήρωση κατά παράγοντες και μετά διαίρεση αριθμητή με παρονομαστή!!! Θέλω να πιστεύω ότι έχω γράψει πάνω από 18 γιατί έλυσα τα πάντα μέχρι Δ3 και το μισό του Δ4!!!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω πως το Δ3 δεν ήταν δύσκολο και κάποιος που είχε λύσει το Δ2 και είχε βρει κυρτότητα το Δ3 έβγαινε σε μισή σελίδα...Πιστεύω πάντως ότι ίσως να το παραξήλωσαν με το ολοκλήρωμα στο Δ2...Ήταν τεράστιο!!!!

Για καποιον αλλο τα θεματα μπορει να ηταν σαν να εβρισκε κυριολεκτικα ποσο κανει 1+1 . Παιδια δεν μπορουμε να βγαζουμε συμπερασματα αναλογα με το τι θεωρουμε εμεις ευκολο η δυσκολο. Σημασια εχει η γνωμη της πλειοψηφιας των εξεταζομενων.

Εντυπωση ομως μου κανει οτι οταν μπαινουν δυσκολα ολοι παραπονιουνται για τις υπερβολικες απαιτησεις. Οταν μπαινουν ευκολα παραπονιουνται διοτι ηταν απλα.Νομιζω πλεον καταλαβαινω γιατι στο συγκεκριμενο μαθημα υπηρχε αδιαφορια ως προς τις φωνες περι δυσκολιας των θεματων . Κλεινω λεγοντας οτι δεν πρεπει να ξεχνατε ποτε οτι τα μαθηματικα μπορουν να γινουν οσο περιπλοκα θελει κανεις,χωρις να γινονται ουτε στο ελαχιστο ανουσια . Να ειστε χαρουμενοι οσοι σας φανηκαν ευκολα η δυσκολα αλλα γραψατε και μην λετε κουβεντες παραπανω . Εαν τα θεματα ηταν υπερβολικα δυσκολα το παιχνιδι θα ειχε γυρισει αναποδα.

Για τον αριστα διαβασμενο παντως το ευκολο και το δυσκολο ειναι λεξεις που δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δυστυχώς οι θεματοδότες μας στέρησαν την ευχαρίστηση ενός ενεργού thread με ποικιλία απόψεων (και παραπόνων). Τα θέματα πιστεύω ήταν βατά και περίμενα μεγαλύτερη διακύμανση στην δυσκολία ορισμένων ερωτήσεων ώστε να υπάρξει διαβάθμιση στη βαθμίδα 18-20.

Θεωρώ πως στη Φυσική θα μπουν δύσκολα. Δεν γίνεται να μπει κόσμος στο Πολυτεχνείο εξαιτίας της έκθεσης, μετά δεν έχουν άδικο να μουρλοποιούνται οι ακαδημαϊκοί.
Θα δείξει...

Γενικά το Γ μου φάνηκε φυσιολογικό (σε σχέση με πέρσι πάντα).
Συμφωνώ απολυτως :) Το φετινό Γ' θεμα (και όχι μόνο αυτό) εξέταζε πράγματα, τα οποία οι υποψήφιοι όφειλαν να είχαν δουλέψει μέσα στη χρονιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ψιλοασχετο Αλλά μόνο εμένα με εκνευρίζουν αφάνταστα ολοι αυτοι οι basic σχολιασμοι που ακούγονται κάθε χρόνο τύπου: τα θέματα ήταν βατά, ήταν διαβαθμισμενης δυσκολίας, ήταν για τους Καλά προετοιμασμένος μαθητές etc.
 

tselias

Νεοφερμένος

Ο tselias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολο το φορουμ ,επειδη βλεπω οτι αρκετοι λετε οτι τα θεματα των μαθηματικων ήταν αρκετα ευκολα(με απιστευτη ελαφροτητα) πως εξηγειτε την ανακοινωση της Ελληνικης Μαθηματικης εταιρείας καθως επίσης και του ΟΕΦΕ σχετικά με την δυσκολια των θεματων σε σχεση με τα θεματα του 2018.Συνιστώ ψυχραιμία σε όλους και ας μη κανουμε ανέξοδες κριτικές που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικα την ψυχολογια των παιδιών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολο το φορουμ ,επειδη βλεπω οτι αρκετοι λετε οτι τα θεματα των μαθηματικων ήταν αρκετα ευκολα(με απιστευτη ελαφροτητα) πως εξηγειτε την ανακοινωση της Ελληνικης Μαθηματικης εταιρείας καθως επίσης και του ΟΕΦΕ σχετικά με την δυσκολια των θεματων σε σχεση με τα θεματα του 2018.Συνιστώ ψυχραιμία σε όλους και ας μη κανουμε ανέξοδες κριτικές που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικα την ψυχολογια των παιδιών.


Αυτό ήθελα να πω και εγώ.
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγω θα σας πω κατι που θυμαμαι χαρακτηριστικα , το 2016 που εδινα μπηκα να δω τι λενε οι "ειδικοι" για τα θεματα σχετικα νωρις κατα τις 14 προτου προλαβει να διαμορφωθει καποια κοινη γραμμη σε λυσεις και σχολιασμο και ειχα δει ολοκληρους φροντιστηριακους ομιλους να γραφουν για βατα θεματα , σχετικα ευκολα που δεν ειναι ικανα να διακρινουν τους μετριους,τους καλους και τους αριστους και στις λυσεις που εδιναν ειχαν λαθος το ερωτημα Γ2

ειχαν βρει 2 συναρτησεις αντι για 4 που ηταν το σωστο
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολο το φορουμ ,επειδη βλεπω οτι αρκετοι λετε οτι τα θεματα των μαθηματικων ήταν αρκετα ευκολα(με απιστευτη ελαφροτητα) πως εξηγειτε την ανακοινωση της Ελληνικης Μαθηματικης εταιρείας καθως επίσης και του ΟΕΦΕ σχετικά με την δυσκολια των θεματων σε σχεση με τα θεματα του 2018.Συνιστώ ψυχραιμία σε όλους και ας μη κανουμε ανέξοδες κριτικές που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικα την ψυχολογια των παιδιών.


Δεν νομίζω ότι είπε κάποιος ότι ήταν αρκετά εύκολα,απλά ήταν βατά αυτό

Εγω θα σας πω κατι που θυμαμαι χαρακτηριστικα , το 2016 που εδινα μπηκα να δω τι λενε οι "ειδικοι" για τα θεματα σχετικα νωρις κατα τις 14 προτου προλαβει να διαμορφωθει καποια κοινη γραμμη σε λυσεις και σχολιασμο και ειχα δει ολοκληρους φροντιστηριακους ομιλους να γραφουν για βατα θεματα , σχετικα ευκολα που δεν ειναι ικανα να διακρινουν τους μετριους,τους καλους και τους αριστους και στις λυσεις που εδιναν ειχαν λαθος το ερωτημα Γ2

ειχαν βρει 2 συναρτησεις αντι για 4 που ηταν το σωστο


Στην χρονιά σου επίσης υπήρχε και εκείνη που ήθελε κόλπο (η εξίσωση με τα απόλυτα)
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όσον αφορά το Γ2 του 2016 Όχι δεν ήταν εύκολο ερώτημα προφανώς Αλλά υπάρχει σε βοηθήματα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ένα ποσοστό τύπου 50+% το ειχε ξαναδεί
 

Teopara1

Νεοφερμένος

Ο Teopara1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχουμε επίσημη μοριοδοτηση; οποίος έχει έγγραφο, κάτι, ας το ανεβάσει να δούμε πως θα γίνεται.
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Όσον αφορά το Γ2 του 2016 Όχι δεν ήταν εύκολο ερώτημα προφανώς Αλλά υπάρχει σε βοηθήματα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ένα ποσοστό τύπου 50+% το ειχε ξαναδεί

οχι ρε τι 50% + λες , εδω το 65% εγραψε κατω απο τη βαση.
Υπαρχει και στο σχολικο βιβλιο στις επαναληπτικες του Κεφαλαιου σπασμενο σε ερωτηματα μαλιστα για να σε κατευθυνει προς τη λυση.
Εδω το 50% δεν ειχε ξανακανει γραφικη παρασταση συναρτησης που ειχε πεσει στο Β ΘΕΜΑ για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια εσυ λες οτι θα ειχε δει αυτο το θεμα ?
max 10% να ειχε αντιμετωπισει παρομοιο θεμα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Η τηλεόραση και γενικά τα μέσα,έχουν πάθει κάτι φέτος;; Παρουσιάζουν το θέμα της έκθεσης ως «εύκολο και βατό», ενώ απ’οσο ξέρω ήταν απαιτητικό και τα περισσότερα παιδιά δεν έχουν γράψει καλά, τα αρχαία ως εύκολα ενώ ούτε εκεί έχουν γράψει καλά,και τα μαθηματικά που ήταν όντως βατά, λένε ότι ήταν δύσκολα. Τι φάση; :P
Κριμα παντως γιατί τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα οπου, όταν είναι εύκολα τα θέματα, οι καλοι αδικούνται και δεν μπορούν να δείξουν τις ικανότητες τους και την «φαντασια» τους.
Κανείς δεν αδικείται,ίσα ίσα αποκαθίσταται δικαιοσύνη με τέτοια θέματα καθώς τα παιδιά με την φαντασία σαρώνουν στις ολυμπιάδες και παίρνουν μόρια ούτως η άλλως,η θέση τους στα πανεπιστήμια είναι εξασφαλισμένη. Δεν κάθονται να ασχοληθούν με τα θέματα των πανελληνίων που πιθανώς είναι το λιγότερο γελοία για εκείνα .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε θέματα πανελληνίων, που υπάρχουν στάνταρ σύγκρισης, συγκεκριμένη βαθμολογία και παλιότερα θέματα, το τι είναι εύκολο και τι είναι δύσκολο δεν είναι υποκειμενικά.
Σε γενικές γραμμές τα φετινά θέματα ήταν βατά προς εύκολα(όχι πανεύκολα, ούτε καν εύκολα), ή τέλος πάντων η δυσκολία τους ήταν σε πράγματα που δεν θα έπρεπε (πράξεις).
Το ότι έγραψαν σάιτς ότι ήταν δύσκολα είναι αδιάφορο, και πέρσι είχε χαλάσει ο κόσμος που τόλμησαν να μη δώσουν το...εμβαδόν του κύκλου. :P

Ένιγουέι, όχι ότι έχει την οποιαδήποτε σημασία τώρα, απλά για να έχουμε μια γενική εικόνα.
 

tselias

Νεοφερμένος

Ο tselias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Site η ελληνικη μαθηματικη εταιρεια?
Site ο ΟΕΦΕ ?
Γι αυτο περσι εγραψαν κατω απο τη βαση το 54% της θετικης και πανω απο 80% της τεχνολογικης?

Ενδεχομενως να ηταν ελαφρως πιο βατα φετος ομως ο ογκος και ο τροπος επιλυσης τους απαιτουσαν πολυ περισσοτερο χρονο .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα σοβαρά θέλεις να κάνουμε αυτή τη συζήτηση; :P
Πέρσι έδωσα, δεν είμαι απ' τους "τη δικιά μου χρονιά έπεσαν τα πιο δύσκολα".
Για να έγραψαν κάτω από τη βάση πάει να πει ότι δεν έγραψαν ούτε την θεωρία, οπότε αποκλείουμε το ενδεχόμενο να μην ήταν τόοοσο δύσκολα και απλά πολλοί να μην ήξεραν την τύφλα τους;

Ξαναλέω (3η φορά) δεν ήταν πανεύκολα θέματα, κανείς δεν το είπε αυτό, αλλά το ότι ήταν "αυξημένης δυσκολίας για απαιτητικούς λύτες" καταλαβαίνεις κι εσύ φαντάζομαι ότι είναι αστείο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά θέλεις να κάνουμε αυτή τη συζήτηση; :P
Πέρσι έδωσα, δεν είμαι απ' τους "τη δικιά μου χρονιά έπεσαν τα πιο δύσκολα".
Για να έγραψαν κάτω από τη βάση πάει να πει ότι δεν έγραψαν ούτε την θεωρία, οπότε αποκλείουμε το ενδεχόμενο να μην ήταν τόοοσο δύσκολα και απλά πολλοί να μην ήξεραν την τύφλα τους;

Ξαναλέω (3η φορά) δεν ήταν πανεύκολα θέματα, κανείς δεν το είπε αυτό, αλλά το ότι ήταν "αυξημένης δυσκολίας για απαιτητικούς λύτες" καταλαβαίνεις κι εσύ φαντάζομαι ότι είναι αστείο.

Σοβαρά έγραψαν τέτοιο πράγμα ;
Ο απαιτητικός λύτης τι είναι καινούριο είδος μαζοχισμού ; :hehe:
Τέλος πάντων οι συγκρίσεις γίνονται πάντα ως προς κάποια αναφορά,οπότε οταν κάποιος λέει αόριστα δύσκολα ή εύκολα,η ερώτηση αυτομάτως που πρέπει να γίνεται είναι "ως προς τί ;" αλλά και για ποιό είδος μαθητών . Προφανώς όσο εύκολα και να πέσουν εαν πράγματι ο άλλος δεν έχει διαβάσει την τύφλα του δεν καταλαβαίνει πρακτική διαφορά . Εαν τα θέματα δυσκόλεψαν και όσους υποτίθεται οτι θα έγραφαν τέλεια γιατί δούλευαν πολύ όλη την χρονιά και έγραφαν καλά,τοτε τα θέματα χαρακτηρίζονται δύσκολα . Σε απλή μετάφραση δεν υπάρχουν προσδοκίες απο τους μέτριους να ανταποκριθούν .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΜΕ
ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
• Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης.
• Υπάρχει κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία από το πρώτο θέμα.
• Οι υποψήφιοι έπρεπε να έχουν καλή γνώση της ύλης των Μαθηματικών των προηγούμενων τάξεων.
Τα θέματα παρουσιάζουν μεγαλύτερη δυσκολία από τα αντίστοιχα περσινά
• Εκτιμούμε ότι πολλοί υποψήφιοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το χρόνο

ΕΜΕ για 2015
Γενικά Σχόλια
-Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης.
-Ο διατιθέμενος χρόνος δεν επαρκούσε για την πλήρη και επιτυχή διαπραγμάτευση των θεμάτων.
-Υπάρχει κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία. Το ποσοστό των ερωτημάτων αυξημένης δυσκολίας είναι μεταξύ των υψηλότερων συγκρινόμενο με τα θέματα των προηγουμένων ετών.
-Τα θέματα χαρακτηρίζονται ως τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών.

ΕΜΕ για 2016
Γενικά Σχόλια
-Καλύπτεται το σύνολο σχεδόν της ύλης.
-Ο διατιθέμενος χρόνος για την πλήρη και επιτυχή διαπραγμάτευση των θεμάτων ήταν οριακός.
-Τα ερωτήματα παρουσίαζαν κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία.
-Ένας μεγάλος αριθμός ερωτημάτων έχει σαφή αναφορά στο σχολικό βιβλίο
-Παρότι οι φετινές εξετάσεις δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες με τις περσινές, τα θέματα είναι παρόμοιας δυσκολίας με τα αντίστοιχα περσινά.

ΕΜΕ για 2017
Γενικά Σχόλια
-Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης όχι όμως στο απαραίτητο εύρος της.
-Αρκετά ερωτήματα ήταν επικεντρωμένα σε συγκεκριμένο κεφάλαιο που αναφέρεται σε προηγούμενες τάξεις.
-Ο διατιθέμενος χρόνος δεν επαρκούσε για την πλήρη και επιτυχή διαπραγμάτευση των θεμάτων, παρότι σε κάποια ερωτήματα είχαν δοθεί τα ενδιάμεσα αποτελέσματα
-Η διάρθρωση των ερωτημάτων δεν είχε την απαιτούμενη κλιμάκωση στο θέμα Γ.
-Οι υποψήφιοι έπρεπε να έχουν πολύ καλή γνώση της ύλης των Μαθηματικών των προηγούμενων τάξεων.
-Τα θέματα ήταν σαφώς δυσκολότερα από τα αντίστοιχα περσινά.

ΕΜΕ για 2018
ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
-Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης όχι άμως στο απαραίτητο εύρος.
-Υπάρχει κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία.
-Οι υποψήφιοι έπρεπε να έχουν καλή γνώση της ύλης των Μαθηματικών των προηγούμενων τάξεων.
-Τα Θέματα χαρακτηρίζονται παρόμοιας δυσκολίας μετά αντίστοιχα περσινά.


ΕΜΕ για 2019
ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
• Καλύπτεται μεγάλο μέρος της ύλης.
• Υπάρχει κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία από το πρώτο θέμα.
• Οι υποψήφιοι έπρεπε να έχουν καλή γνώση της ύλης των Μαθηματικών των προηγούμενων τάξεων.
Τα θέματα παρουσιάζουν μεγαλύτερη δυσκολία από τα αντίστοιχα περσινά
• Εκτιμούμε ότι πολλοί υποψήφιοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το χρόνο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.
Σοβαρά έγραψαν τέτοιο πράγμα ;
Ο απαιτητικός λύτης τι είναι καινούριο είδος μαζοχισμού ; :hehe:
Είναι όπως τα σταυρόλεξα, αυτά που σού δίνουν μόνο 3 μαυρισμένα τετράγωνα και για να το λύσεις πρέπει να μασήσεις φύλλα.:loltooth:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top