Πανελλήνιες ξανά μετά από 6 χρόνια - Απορία σχετικά με τα μαθήματα

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Όπως εξηγώ και στον τίτλο, σκοπεύω την επόμενη χρονιά (ή την μεθεπόμενη) να δώσω ξανά πανελλήνιες έξι χρόνια μετά την αποφοίτηση μου από το λύκειο. Η απορία που έχω είναι σχετική με την αντικατάσταση των Λατινικών με την Κοινωνιολογία στις εξετάσεις. Δεν έχω έρθει σε επαφή με το παλιό μου λύκειο και είναι η πρώτη φορά που εκφράζω αυτήν την (πιθανώς) χαζή απορία μου αλλά διάβασα ότι οι απόφοιτοι του 2019 που θέλουν να επανεξεταστούν το 2020 θα γράψουν Λατινικά κι όχι Κοινωνιολογία. Να υποθέσω απ' αυτό ότι δεν υπάρχει η Κοινωνιολογία καν ως επιλογή για έναν απόφοιτο παλιότερης χρονιάς, έτσι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε διαφώτιση :thumbsup:
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Όπως εξηγώ και στον τίτλο, σκοπεύω την επόμενη χρονιά (ή την μεθεπόμενη) να δώσω ξανά πανελλήνιες έξι χρόνια μετά την αποφοίτηση μου από το λύκειο. Η απορία που έχω είναι σχετική με την αντικατάσταση των Λατινικών με την Κοινωνιολογία στις εξετάσεις. Δεν έχω έρθει σε επαφή με το παλιό μου λύκειο και είναι η πρώτη φορά που εκφράζω αυτήν την (πιθανώς) χαζή απορία μου αλλά διάβασα ότι οι απόφοιτοι του 2019 που θέλουν να επανεξεταστούν το 2020 θα γράψουν Λατινικά κι όχι Κοινωνιολογία. Να υποθέσω απ' αυτό ότι δεν υπάρχει η Κοινωνιολογία καν ως επιλογή για έναν απόφοιτο παλιότερης χρονιάς, έτσι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε διαφώτιση :thumbsup:


Νομίζω πως δίνεις με λατινικά αλλά δεν σου δίνω και όρκο.
Καλό θα είναι να ρωτήσεις στο σχολείο που φοίτησες ή σε φροντιστήριο που ξέρουν στα σίγουρα!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Νομίζω πως δίνεις με λατινικά αλλά δεν σου δίνω και όρκο.
Καλό θα είναι να ρωτήσεις στο σχολείο που φοίτησες ή σε φροντιστήριο που ξέρουν στα σίγουρα!


Διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις εδώ μέσα και είναι τραγικό (εκ μέρους του Υπουργείου βέβαια) το ότι κανένας δεν γνωρίζει 100% τι παίζεται μιας και μπήκε ήδη Οκτώβριος.

Τέσπα, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και όπως είπες μάλλον θα πάρω τηλ το παλιό μου λύκειο μήπως και μπορέσουν να με καθοδηγήσουν αυτοί :dizzy2:
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω αυτές τις ημέρες ανακοινώθηκε από το Υπ. Παιδείας, ότι με το νέο σύστημα δίνουν όλοι, εκτός από αυτούς που έδωσαν τον Ιούνιο πανελλήνιες να διαλέξουν παλιο-νεο σύστημα.

Αν με το νέο σύστημα είναι η κοινωνιολογία, τότε θα αυτό το μάθημα θα δώσεις. Η κοινωνιολογία ήταν και παλιότερα στις πανελλήνιες (εύκολο θα έλεγα εν συγκρίσει με άλλα μαθήματα) και αφαιρέθηκε το 1993-1994, για να μπει στη θέση της κάτι σαν το σημερινό ΑΟΘ.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Νομίζω αυτές τις ημέρες ανακοινώθηκε από το Υπ. Παιδείας, ότι με το νέο σύστημα δίνουν όλοι, εκτός από αυτούς που έδωσαν τον Ιούνιο πανελλήνιες να διαλέξουν παλιο-νεο σύστημα.

Αν με το νέο σύστημα είναι η κοινωνιολογία, τότε θα αυτό το μάθημα θα δώσεις. Η κοινωνιολογία ήταν και παλιότερα στις πανελλήνιες (εύκολο θα έλεγα εν συγκρίσει με άλλα μαθήματα) και αφαιρέθηκε το 1993-1994, για να μπει στη θέση της κάτι σαν το σημερινό ΑΟΘ.


Είδα κι εγώ κάποια σχετικά άρθρα στο ίντερνετ αλλά κανένα δεν είχε την επίσημη ανακοίνωση με λινκ για το σάιτ του Υπουργείου κι δεν ήξερα κατά πόσο μπορώ να τα εμπιστευτώ :/

Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top