Σχολές Ψυχολογίας vs Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ vs Θεάτρου vs Κινηματογράφου

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι, γνωρίζουμε τα σχετικά υπουργικά έγγραφα, και το γεγονός ότι στόχος των παν. τμημάτων Θεάτρου είναι τροφοδοτήσουν με επαρκές θεωρητικό υπόβαθρο τους εγγεγραμμένους φοιτητές, προκειμένου αυτοί να μπορέσουν να σταδιοδρομήσουν σε οποιαδήποτε θέση απαιτεί υψηλού επιπέδου γνώσεις δραματολογίας, διδακτικής του θεάτρου κλπ (είτε αυτό ονομάζεται "εκπαίδευση", είτε "στελέχωση φορέων πολιτισμού", "άσκηση κριτικής θεάτρου", "έρευνα"...).
Αυτό που πρέπει να επισημνθεί είναι ότι το (θ) που αναφέρεται στην εν λόγω περίσταση ουσιαστικά δεν έχει κανένα αντίκρυσμα όσο και να το αναλύσουμε, απο τη στιγμή που δεν υπάρχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος....ήτοι ως "ηθοποιός" δύναται να εργαστεί (νόμιμα) ο καθένας (ακόμα και αν οι μεταλυκ./τριτοβαθμ. σπουδές του είναι παντελώς άσχετες). Αν η κοπέλα επιθυμεί να αποκτήσει μία όσον το δυνατόν καλύτερη αντίληψη για τους κλάδους των θεατρικών σπουδών, καλό θα ήταν να φοιτήσει σε ένα παν. τμήμα Θεάτρου, και να ολοκληρώσει (μάλλον έπειτα) έναν κύκλο δραματικών σπουδλων δημ. ή ιδιωτ. σχολής, αναγνωρισμένης απο το αρμόδιο υπουργείο...αυτό προτείνεται και για άλλους λόγους (ένταξη σε ενεργούς θιάσους, γνωριμίες, κλπ).


Νομίζω ότι η απάντηση του art1 με κάλυψε απόλυτα! :)

Εφόσον σε ενδιαφέρει η εγκληματολογία ως μεταπτυχιακό να ξέρεις ότι προσφέρεται: 1) Από το τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου (https://sociology.panteion.gr/images/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CE%9C%CE%A3_%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%9B%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%91.pdf) και 2) Από τη Νομική Σχολή ΕΚΠΑ ως ειδίκευση με τίτλο "Εγκληματολογία και Αντεγκληματική Πολιτική" του μεταπτυχιακού "Ποινικές Επιστήμες" (στο πρόγραμμα αυτό εκτός από τους πτυχιούχους Νομικής Σχολής, με απόφαση της Σ.Ε., μπορούν να γίνουν δεκτοί και πτυχιούχοι Ανωτάτων Σχολών σε συναφή προς
το αντικείμενο της ειδίκευσης γνωστικά αντικείμενα πράγμα που δεν συμβαίνει σε ανάλογα μεταπτυχιακά των Νομικών Σχολών ΑΠΘ ΚΑΙ ΔΠΘ που δέχονται αποκλειστικά και μόνο πτυχιούχους Νομικής) (https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law.uoa.gr/uploads/grammateia/metaptyxiako/FEK_5552_T.B_2018_-_Poinikes_Epistimes.pdf).
Στα μεταπτυχιακά αυτά λοιπόν γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Ανωτάτων Σχολών με συναφή προς το αντικείμενο της ειδίκευσης, γνωστικά
αντικείμενα. Οπότε θα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά προς ποιο προπτυχιακό πρόγραμμα θα στραφείς τώρα έτσι ώστε να έχεις αργότερα τη δυνατότητα επιλογής κάποιου από αυτά τα μεταπτυχιακά.


Ναι εννοείται, δε θα μπορούσα να κάνω αυτό το μεταπτυχιακό από οποιαδήποτε σχολή :) Πολύ χρήσιμα τα λινκ, σ'ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που όλοι λέτε για την επαγγελματική αποκατάσταση πχ της δημοσιογραφίας ή του κινηματογράφου και δεν λέτε γι' αυτήν της εγκληματολογίας...
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που όλοι λέτε για την επαγγελματική αποκατάσταση πχ της δημοσιογραφίας ή του κινηματογράφου και δεν λέτε γι' αυτήν της εγκληματολογίας...


Απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα δε μπορείς να κάνεις πολλά πάνω στην εγκληματολογία.. Αλλά πράγματι δεν έχει αναφερθεί ως τώρα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ξέρω! :)
Επειδή η κολλητή μου έχει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία, και μάλιστα από το UCL το ξέρω από πρώτο χέρι: Στην Αγγλία θα έβρισκε αμέσως δουλειά, εδώ δεν είχε απλά καμία πιθανότητα αν δεν ήταν από Αστυνομία (έτσι της είπαν χαρακτηριστικά).
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Το ξέρω! :)
Επειδή η κολλητή μου έχει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία, και μάλιστα από το UCL το ξέρω από πρώτο χέρι: Στην Αγγλία θα έβρισκε αμέσως δουλειά, εδώ δεν είχε απλά καμία πιθανότητα αν δεν ήταν από Αστυνομία (έτσι της είπαν χαρακτηριστικά).


Που ακριβώς θα έβρισκε δουλειά στην Αγγλία? Η εγκληματολογία είναι ένα θεωρητικό μεταπτυχιακό. Ουσιαστικά σχετίζεται με τη μελέτη του εγκλήματος ως έννοια (που δεν εξισώνεται πάντα με την ποινική του υπόσταση), με τα αίτιά του και με μακροπολιτικές για την αντιμετώπισή του. Για να εξασκήσεις πρακτικά αυτά που μαθαίνεις στην εγκληματολογία πρέπει να είσαι ανώτατος κρατικός αξιωματούχος το λιγότερο.

Αισθάνομαι πως το όλο νήμα εδώ πέρα είναι σαν να διαβάζω ΣΕΠ ή ιστοσελίδες τμημάτων για την υποτιθέμενη επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν.... Δε νομίζω πως τέτοιες συμβουλές είναι ιδιαίτερα χρήσιμες.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Που ακριβώς θα έβρισκε δουλειά στην Αγγλία? Η εγκληματολογία είναι ένα θεωρητικό μεταπτυχιακό. Ουσιαστικά σχετίζεται με τη μελέτη του εγκλήματος ως έννοια (που δεν εξισώνεται πάντα με την ποινική του υπόσταση), με τα αίτιά του και με μακροπολιτικές για την αντιμετώπισή του. Για να εξασκήσεις πρακτικά αυτά που μαθαίνεις στην εγκληματολογία πρέπει να είσαι ανώτατος κρατικός αξιωματούχος το λιγότερο.

Αισθάνομαι πως το όλο νήμα εδώ πέρα είναι σαν να διαβάζω ΣΕΠ ή ιστοσελίδες τμημάτων για την υποτιθέμενη επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν.... Δε νομίζω πως τέτοιες συμβουλές είναι ιδιαίτερα χρήσιμες.


Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία προσέφερε πρακτική σε εγκληματολογικά εργαστήρια, ξέρω πολύ καλά ότι έκαναν και πρακτικά μαθήματα. Παραπάνω μη με ρωτάς, δεν ξέρω, και θα πω κανέναν όρο λάθος και θα φάω (δικαίως) κράξιμο. Στην Ελλάδα πάντως ισχύει αυτό που λες, 100%.

Για το θέμα που λες του ΣΕΠ, συμφωνώ απολύτως. Αλλά όταν προσφέρουμε συμβουλές από την αγορά εργασίας ή την ακαδημαϊκή "αγορά" δεν γίνονται δεκτές (όχι εδώ συγκεκριμένα, γενικά). Τί είδους συμβουλές όμως θα ήταν χρήσιμες; Γιατί κάτι παραπάνω που διάβασα περι δημοσιογραφίας από χόμπι (το αντικείμενο που γνωρίζω, γι' αυτό και το αναφέρω), είναι μόνο για να μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι! :)
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία προσέφερε πρακτική σε εγκληματολογικά εργαστήρια, ξέρω πολύ καλά ότι έκαναν και πρακτικά μαθήματα. Παραπάνω μη με ρωτάς, δεν ξέρω, και θα πω κανέναν όρο λάθος και θα φάω (δικαίως) κράξιμο. Στην Ελλάδα πάντως ισχύει αυτό που λες, 100%.

Για το θέμα που λες του ΣΕΠ, συμφωνώ απολύτως. Αλλά όταν προσφέρουμε συμβουλές από την αγορά εργασίας ή την ακαδημαϊκή "αγορά" δεν γίνονται δεκτές (όχι εδώ συγκεκριμένα, γενικά). Τί είδους συμβουλές όμως θα ήταν χρήσιμες; Γιατί κάτι παραπάνω που διάβασα περι δημοσιογραφίας από χόμπι (το αντικείμενο που γνωρίζω, γι' αυτό και το αναφέρω), είναι μόνο για να μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι! :)

Πρακτική σε εγκληματολογικά εργαστήρια σημαίνει βοήθεια σε έρευνα άλλων. Τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν πρακτική, αυτό δεν σημαίνει πως σχετίζονται με εφαρμογές της επιστήμης. Στο πρώτο μου πτυχίο στην κοινωνιολογία κάναμε πρακτική στο υπουργείο εξωτερικών, δεν σημαίνει πως κάναμε πρακτικές εφαρμογές της επιστήμης. Κλάδοι που είναι άμεσα συνδεδεμένοι με την κρατική διοίκηση, όπως και η εγκληματολογία, είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να εξασκηθούν πρακτικά από μη θέση ισχύος. Ούτε όσοι κάνουν έρευνα σε αυτές τις εξασκούν πρακτικά, απλά μέσω κάποιων δεδομένων και συμπερασμών αναπτύσσουν συγκεκριμένες θεωρίες.

Να κάνω εδώ μια επισήμανση γιατί υπάρχει μεγάλη σύγχυση ως προς τι είναι η εγκληματολογία: δεν έχει καμία σχέση με CSI Miami, άνακριση εγκληματιών και τέτοια. Είναι ένα πεδίο συνάντησης διάφορων επιστημών σχετικά με το έγκλημα ως έννοια και ως κοινωνικό ζήτημα. Το να την εξασκείς πρακτικά σημαίνει πως αναπτύσσεις συγκεκριμένη κρατική πολιτική που ανταποκρίνεται στα εύρηματα και τις πεποιθήσεις κάποιου από τα θεωρητικά ρεύματά της. Για αυτό και δεν γίνεται να εξασκηθεί πρακτικά από άτομα που δεν είναι βαθιά χωμένοι στην εκάστοτε πολιτική εξουσία.

Η κατεύθυνση του σωφρονιστικού συστήματος της Νορβηγίας και Σουηδίας έχει τις καταβολές του στο ρεύμα της ακαδημαικής κριτικής εγκληματολογίας που αναπτύχθηκε κατά τα τέλη της δεκαετίας του '80. Όμως δεν ήταν οι ίδιοι οι ακαδημαικοί που το εφάρμοσαν πρακτικά, αλλά οι τότε πολιτικοί των χωρών αυτών.

Όσο για το τι συμβουλές θα ήταν χρήσιμες, η γνώμη μου είναι πως θα ήταν καλύτερα αν κάποιος δεν έχει εμπειρία με ένα συγκεκριμένο κλάδο να μην κάνει γενικεύσεις και να μην μιλά με σιγουριά. Ειδικά όταν η σιγουριά αυτή προέρχεται από τις ιστοσελίδες των τμημάτων (νομίζω είναι κατανοητό πως ποτέ καμιά σχολή δεν πρόκειται να μην γράψει για καμιά 10αριά διαφορετικές ειδικότητες υποτιθέμενης απασχόλησης) και από γενικολογίες περί εξωτερικού. Συγκυριακές περιπτώσεις είναι καλό να αναφέρονται (π.χ. ο φίλος μου τελείωσε το Χ και έχει δουλειά στο τάδε τομέα) αλλά να μένουν ως τέτοιες, δηλαδή ως συγκυριακές περιπτώσεις. Δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στην Αγγλία προσέφερε πρακτική σε εγκληματολογικά εργαστήρια, ξέρω πολύ καλά ότι έκαναν και πρακτικά μαθήματα. Παραπάνω μη με ρωτάς, δεν ξέρω, και θα πω κανέναν όρο λάθος και θα φάω (δικαίως) κράξιμο. Στην Ελλάδα πάντως ισχύει αυτό που λες, 100%.

Για το θέμα που λες του ΣΕΠ, συμφωνώ απολύτως. Αλλά όταν προσφέρουμε συμβουλές από την αγορά εργασίας ή την ακαδημαϊκή "αγορά" δεν γίνονται δεκτές (όχι εδώ συγκεκριμένα, γενικά). Τί είδους συμβουλές όμως θα ήταν χρήσιμες; Γιατί κάτι παραπάνω που διάβασα περι δημοσιογραφίας από χόμπι (το αντικείμενο που γνωρίζω, γι' αυτό και το αναφέρω), είναι μόνο για να μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι! :)

Όλες οι συμβουλές και οι απόψεις είναι χρήσιμες για εμένα, αρκεί να μην προσβάλλουν και προπαντός να ισχύουν. Δηλαδή θα ήθελα ο,τι γράφει κάποιος να είναι σίγουρο και όχι κίτρινος τύπος :) Εξάλλου έχω δικιά μου κρίση και δεν επηρεάζομαι εάν διαφωνώ με κάποιον.
Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω αυτά που λέει η Ρεβέκκα, και εξ'αρχής συμφώνησα π.χ στο γεγονός ότι η εγκληματολογία εδώ δεν έχει μέλλον.

Όσο για το τι συμβουλές θα ήταν χρήσιμες, η γνώμη μου είναι πως θα ήταν καλύτερα αν κάποιος δεν έχει εμπειρία με ένα συγκεκριμένο κλάδο να μην κάνει γενικεύσεις και να μην μιλά με σιγουριά. Ειδικά όταν η σιγουριά αυτή προέρχεται από τις ιστοσελίδες των τμημάτων (νομίζω είναι κατανοητό πως ποτέ καμιά σχολή δεν πρόκειται να μην γράψει για καμιά 10αριά διαφορετικές ειδικότητες υποτιθέμενης απασχόλησης) και από γενικολογίες περί εξωτερικού. Συγκυριακές περιπτώσεις είναι καλό να αναφέρονται (π.χ. ο φίλος μου τελείωσε το Χ και έχει δουλειά στο τάδε τομέα) αλλά να μένουν ως τέτοιες, δηλαδή ως συγκυριακές περιπτώσεις. Δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω.

Αυτό αναφέρθηκε και νωρίτερα. Αν και πιστεύω ότι οι σελίδες των τμημάτων δε μπορούν να γράψουν κάτι που δεν ισχύει, επομένως οι εν λόγω παραπομπές δεν με πειράζουν. Αν και με ενδιαφέρουν οι απόψεις όλων, δυστυχώς δεν έχω ακούσει ακόμα την εμπειρία κάποιου φοιτητή στα τμήματα που ήθελα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αυτό αναφέρθηκε και νωρίτερα. Αν και πιστεύω ότι οι σελίδες των τμημάτων δε μπορούν να γράψουν κάτι που δεν ισχύει, επομένως οι εν λόγω παραπομπές δεν με πειράζουν.


Όταν κάτι είναι αόριστο, κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν ισχύει. Πάρε για παράδειγμα ότι παρατέθηκε πιο πάνω από το site τμήματος θεατρικών σπουδών:

α) Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ως θεατρολόγοι στα ολοήμερα δημοτικα σχολεία (ωρομίσθιοι). β) Σε θεατρικούς οργανισμούς ως δραματολόγοι, υπεύθυνοι καλλιτεχνικού προγραμματισμού, μεταφραστές, επιμελητές προγραμμάτων.
γ) Στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο ως επιστημονικοί σύμβουλοι και υπεύθυνοι για θεατρικές εκπομπές.
δ) Στον ημερήσιο και περιοδικό τύπο και σε εκδοτικούς οίκους ως κριτικοί, ειδικευμένοι στο θέατρο συντάκτες, υπεύθυνοι εκδόσεων και δραστηριοτήτων σχετικών με το θέατρο.
ε) Σε υπουργεία, νομαρχίες και στην Tοπική Aυτοδιοίκηση ως υπεύθυνοι θεατρικών και πολιτιστικών εκδηλώσεων.
στ Σε δραματικές σχολές ως καθηγητές.
ζ) Εφόσον συνεχίσουν μεταπτυχιακές σπουδές και αποκτήσουν διδακτορικό δίπλωμα, στα Πανεπιστημιακά Τμήματα Θεατρικών Σπουδών και στα Τμήματα των Φιλοσοφικών Σχολών ως ακαδημαϊκοί διδάσκοντες.
η) Σε ερευνητικά κέντρα ως μελετητές της ιστορίας και της θεωρίας του θεάτρου.
θ) Εφόσον σπουδάσουν σε δραματική σχολή, μπορούν να σταδιοδρομήσουν στο θέατρο ως σκηνοθέτες ή ηθοποιοί.

Αν εξαιρέσεις το σημείο που λέει για ακαδημαική σταδιοδρομία που υπάρχει σε όλες τις σχολές, όλα τα άλλα είναι γενικόλογα, αόριστα και απαιτούν διαφορετικά πράγματα από ένα πτυχίο Θεατρικών Σπουδών. Είτε αυτά είναι δημόσιες σχέσεις, είτε επιτυχία σε κρατικές προκυρήξεις, είτε φοίτηση σε ιδιωτική δραματική σχολή.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Ziekr Έχουμε στην Ελλάδα μεταπτυχιακά που έχουν πρακτική; Αυτό δεν το γνωρίζω.

Πάντως, να σημειώσω εδώ, ότι ακόμα και εμπειρίες να έχεις σε έναν τομέα, πάλι δεν μπορείς να γενικεύεις. Προσπαθώ και εγώ να μην το κάνω, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.

@Serotonin Ποιο τμήμα Δημοσιογραφίας θέλεις; Του ΑΠΘ; Εγώ είμαι (έχω τελειώσει προπτυχιακό-διδακτορικό, διδάσκω) στα ΜΜΕ ΕΚΠΑ.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όταν κάτι είναι αόριστο, κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι δεν ισχύει. Πάρε για παράδειγμα ότι παρατέθηκε πιο πάνω από το site τμήματος θεατρικών σπουδών:



Αν εξαιρέσεις το σημείο που λέει για ακαδημαική σταδιοδρομία που υπάρχει σε όλες τις σχολές, όλα τα άλλα είναι γενικόλογα, αόριστα και απαιτούν διαφορετικά πράγματα από ένα πτυχίο Θεατρικών Σπουδών. Είτε αυτά είναι δημόσιες σχέσεις, είτε επιτυχία σε κρατικές προκυρήξεις, είτε φοίτηση σε ιδιωτική δραματική σχολή.


Α, εντάξει τότε. Σ’ευχαριστώ!

@Ziekr Έχουμε στην Ελλάδα μεταπτυχιακά που έχουν πρακτική; Αυτό δεν το γνωρίζω.

Πάντως, να σημειώσω εδώ, ότι ακόμα και εμπειρίες να έχεις σε έναν τομέα, πάλι δεν μπορείς να γενικεύεις. Προσπαθώ και εγώ να μην το κάνω, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.

@Serotonin Ποιο τμήμα Δημοσιογραφίας θέλεις; Του ΑΠΘ; Εγώ είμαι (έχω τελειώσει προπτυχιακό-διδακτορικό, διδάσκω) στα ΜΜΕ ΕΚΠΑ.


Κατά βάση ναι, του ΑΠΘ :)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω πρακτικά, αλλά ξέρω ότι είναι πολύ καλό τμήμα.
Έχω συνεργαστεί με καθηγητές (είχα και στην 7μελή μου για το διδακτορικό) και είναι πολύ αξιόλογοι, με πολλές δραστηριότητες.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδιά έχετε δίκιο για το να δίνονται έγκυρες πληροφορίες. Κι εγώ απάντησα χωρίς να τα ξέρω από πρώτο χέρι. Αναφέρθηκα σε θεατρικών και δραματικές γιατί έχω γνωστούς/ες τόσο σε θεατρικών όσο και σε κάποιες δραματικές. Όπως επίσης έχω και γνωστούς το προσπαθούν και έχουν πιάσει κάποιες δουλειές σε κομπαρσιλίκια κτλ σε διαφημίσεις/σειρές/ταινίες χωρίς να έχουν σπουδάσει σε δραματική (αν και δεν είναι τελείως άσχετοι με το θέατρο). Ίσως να μην έθεσα και καλά αυτό που ήθελα να πω. Πάντως δεν ήταν η πρόθεσή μου να παραπληροφορήσω (και δεν πιστεύω πως το έκανα).
Νομίζω πως έχει να κάνει όντως με το οτι το θέατρο(και η τηλεόραση) είναι ένα πολύ ανοιχτό πεδίο που μπορεί να μπει και κάποιος χωρίς αντίστοιχες σπουδές. Είναι όμως επίσης πολύ δύσκολο να σταδιοδρομήσεις σε αυτό και σίγουρα οι αντίστοιχες σπουδές βοηθάνε σε αυτήν την κατεύθυνση. Απο εκεί και πέρα φυσικά η απόφαση είναι δική της τόσο ως προς το αν θέλει να βγάλει και θεατρικών σπουδών και δραματική σχολή μετά όσο και για το αν εν τέλει θα ασχοληθεί με το θέατρο ή κάποια από τις άλλες σχολές που αναφέρθηκαν (ή γιατί όχι, και τα δύο).
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παιδιά έχετε δίκιο για το να δίνονται έγκυρες πληροφορίες. Κι εγώ απάντησα χωρίς να τα ξέρω από πρώτο χέρι. Αναφέρθηκα σε θεατρικών και δραματικές γιατί έχω γνωστούς/ες τόσο σε θεατρικών όσο και σε κάποιες δραματικές. Όπως επίσης έχω και γνωστούς το προσπαθούν και έχουν πιάσει κάποιες δουλειές σε κομπαρσιλίκια κτλ σε διαφημίσεις/σειρές/ταινίες χωρίς να έχουν σπουδάσει σε δραματική (αν και δεν είναι τελείως άσχετοι με το θέατρο). Ίσως να μην έθεσα και καλά αυτό που ήθελα να πω. Πάντως δεν ήταν η πρόθεσή μου να παραπληροφορήσω (και δεν πιστεύω πως το έκανα).
Νομίζω πως έχει να κάνει όντως με το οτι το θέατρο(και η τηλεόραση) είναι ένα πολύ ανοιχτό πεδίο που μπορεί να μπει και κάποιος χωρίς αντίστοιχες σπουδές. Είναι όμως επίσης πολύ δύσκολο να σταδιοδρομήσεις σε αυτό και σίγουρα οι αντίστοιχες σπουδές βοηθάνε σε αυτήν την κατεύθυνση. Απο εκεί και πέρα φυσικά η απόφαση είναι δική της τόσο ως προς το αν θέλει να βγάλει και θεατρικών σπουδών και δραματική σχολή μετά όσο και για το αν εν τέλει θα ασχοληθεί με το θέατρο ή κάποια από τις άλλες σχολές που αναφέρθηκαν (ή γιατί όχι, και τα δύο).


Ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες, συμφωνώ με αυτά που λες :)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Επίσης αν μένεις στην πόλη που θες να σπουδάσεις ( η και σε πόλη που έχει τα αντίστοιχα τμήματα ) μπορείς να πας να παρακολουθήσεις κάποιες παραδόσεις. Πιστεύω πως θα βοηθούσε. Νομίζω πολλοί ντρέπονται να πάνε, αλλά καταλαβαίνεις πολλά, εγώ συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει όντως η σχολή μου με την πρώτη βδομάδα παραδόσεων.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Επίσης αν μένεις στην πόλη που θες να σπουδάσεις ( η και σε πόλη που έχει τα αντίστοιχα τμήματα ) μπορείς να πας να παρακολουθήσεις κάποιες παραδόσεις. Πιστεύω πως θα βοηθούσε. Νομίζω πολλοί ντρέπονται να πάνε, αλλά καταλαβαίνεις πολλά, εγώ συνειδητοποίησα πως με ενδιαφέρει όντως η σχολή μου με την πρώτη βδομάδα παραδόσεων.


Εννοείς τώρα που ακόμα είμαι μαθήτρια; Γιατί κάθε χρόνο πχ στο ΑΠΘ δέχονται σχολεία. Έχω ήδη πάει για την καλών τεχνών!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εννοούσα ναι, ως μαθήτρια. Οι παρδόσεις στις σχολές είναι ανοιχτές δεν θα υπάρχει πρόβλημα να πας, αν βρεις κάποια στιγμή χρόνο (που είναι δύσκολο γενικά με σχολείο φροντιστήριο αλλά λἐμε τώρα...). Το πρόγραμμα που δέχονται δεν το ξέρω, δεν νομίζω πως έχουμε αντίστοιχο στο εκπα, για κάποιον λόγο βλέπω μόνο παιδιά του νηπιαγωγείου/δημοτικού να μας επισκέπτονται με τα σχολεία τους, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί:laugh:
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εννοούσα ναι, ως μαθήτρια. Οι παρδόσεις στις σχολές είναι ανοιχτές δεν θα υπάρχει πρόβλημα να πας, αν βρεις κάποια στιγμή χρόνο (που είναι δύσκολο γενικά με σχολείο φροντιστήριο αλλά λἐμε τώρα...). Το πρόγραμμα που δέχονται δεν το ξέρω, δεν νομίζω πως έχουμε αντίστοιχο στο εκπα, για κάποιον λόγο βλέπω μόνο παιδιά του νηπιαγωγείου/δημοτικού να μας επισκέπτονται με τα σχολεία τους, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί:laugh:


Γιατί καλέ;;
Εμένα στο δικό μου εργαστήριο μόνο Γ' Λυκείου έρχονται! Αυτοί όμως είναι με ραντεβού, στο πλαίσιο των επισκέψεων. Αλλά οι θεωρητικές διαλέξεις είναι όλες ανοιχτές στον οποιονδήποτε, και να ξέρετε ότι αν πάτε να ρωτήσετε και κάτι μετά οι καθηγητές θα ξετρελαθούν!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top