[10/06/2019] Μαθηματικά Ο. Π. Θετικών Σπουδών & Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.


o Mαθηματικός και youtuber και βαθμολογητής κύριος Σιώμος διόρθωσε 75 γραπτά και μας λέει πως πήγαν τα παιδιά. Με λίγα λόγια λέει ότι οι υποψήφιοι γράψανε ελάχιστα καλύτερα από πέρσι ενώ θεωρεί τα θέματα απαιτητικά.
Είναι από τους καλύτερους μαθηματικούς της δημόσιας εκπαίδευσης, πραγματικά ενδιαφέρεται να βοηθήσει τα παιδιά και αγαπάει αυτό που κάνει. Και η βοήθειά του είναι σημαντική, προσφέροντας έξυπνες και σημαντικές ασκήσεις αλλά και διάφορες πληροφορίες για τη βαθμολόγηση των γραπτών στις πανελλαδικές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Σας παρακαλώ θέλω μια βοήθεια στο θέμα Δ1 που έλεγε να βρούμε τα α,β έκανα το εξής.
Ειπα f(1)=1 και έτσι έβγαλα την σχέση α+β=1.
Στην συνέχεια ειπα α=-β+1.
Μετά παραγωγικά την ευθεία y που έλεγε ότι τέμνει την cf (y=-x+2) και έτσι έβγαλα ότι κάνει -1.Μετα εξισώσω την σχέση
-β+1=-1 και έβγαλα το Β=2 και το Α=-1.

Είναι σωστό;Αν όχι πόσες μονάδες θα πάρω περίπου από τις 4 που έδινε η άσκηση;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Σας παρακαλώ θέλω μια βοήθεια στο θέμα Δ1 που έλεγε να βρούμε τα α,β έκανα το εξής.
Ειπα f(1)=1 και έτσι έβγαλα την σχέση α+β=1.
Στην συνέχεια ειπα α=-β+1.
Μετά παραγωγικά την ευθεία y που έλεγε ότι τέμνει την cf (y=-x+2) και έτσι έβγαλα ότι κάνει -1.Μετα εξισώσω την σχέση
-β+1=-1 και έβγαλα το Β=2 και το Α=-1.

Είναι σωστό;Αν όχι πόσες μονάδες θα πάρω περίπου από τις 4 που έδινε η άσκηση;


Γιατί παραγώγισες την ευθεία ;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Η εξήγησή μου δεν ήταν αρκετά καλή στο πμ που μου έστειλες; :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top