SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ο καθηγητής στο σχολείο είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερος από του φροντιστηρίου. Σε αυτόν βασίζομαι..


Αν έχουν κι οι υπόλοιποι συμμαθητές πρόβλημα με τον καθηγητή στο φροντιστήριο, μπορείτε να πάτε να ειδοποιήσετε τη διεύθυνση. Πιστεύω θα σας τον αλλάξει, είχε γίνει το ίδιο πέρσι στο φροντιστήριο που πηγαίνω τώρα. (Πέρσι δεν πήγαινα, μου το είχαν πει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τζο, εάν δεν σε ικανοποιεί ο καθηγητής του φροντιστηρίου αλλά είσαι οκ με αυτόν του σχολείου, προτείνω να σταματήσεις το συγκεκριμένο μάθημα με αυτόν γιατί και τον χρόνο σου χάνεις αλλά και τσάμπα λεφτά είναι. Να μου πεις από την άλλη έστω και 2η φορά που τα ακούς και ασκήσεις που κάνεις έξτρα ναι είναι υπέρ σου έστω και έτσι. Αλλά εάν καλύπτεσαι από του σχολείου μπορείς εάν δεν έχεις βοηθήματα να πάρεις και να λύνεις από εκεί , ώστε για να προετοιμαστείς για αυτό το μάθημα. Σε διαφορετική περίπτωση όπως είπε και ο Son πάνω, εάν γενικά σαν τμήμα δεν είστε ευχαριστημένοι, πείτε το στην διεύθυνση μήπως και αλλάξει κάτι. Εάν δεν αλλάξει και πάραυτα θα ήθελα πχ κάποια έξτρα βοήθεια, έχεις σκεφτεί εάν υπάρχουν φυσικά οι δυνατότητες και σε βολεύει και εσένα, κάποιο ιδιαίτερο; Όπως και να έχει, περίμενε να ανοίξει το σχολείο να δεις πως θα πάει η κατάσταση, και αποφασίσεις αυτό εσύ που το θεωρείς καλύτερο για εσένα ....Καλή τύχη :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στο εύχομαι!
Παιδιά της θεωρητικής! Πού βρίσκεστε στην ύλη κάθε μαθήματος;


Εμείς στο γνωστό έχουμε τελειώσει Πρωταγόρα, έκθεση το τελευταίο θέμα που κάναμε ήταν ευρωπαϊκή παιδεία, ιστορία έχουμε τελειώσει το πρώτο κεφάλαιο και λατινικά γράψαμε διαγώνισμα 3-20 αλλά έχουμε κάνει μέχρι και το 36.
Άγνωστο κλασικά, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, απλά τον τελευταίο καιρό επιμένουμε πολύ σε συντακτικές μετατροπές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αλλάξω καθηγητή στο φροντιστήριο γιατί 1. δεν έχουν άλλον 2. το άλλο παιδί τον θέλει γιατί κάνουν χρόνια μαζί και έχει μάθει .
Επίσης, δεν θέλω να στηριχτώ μόνο στο σχολείο για τα μαθηματικά, φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αλλάξω καθηγητή στο φροντιστήριο γιατί 1. δεν έχουν άλλον 2. το άλλο παιδί τον θέλει γιατί κάνουν χρόνια μαζί και έχει μάθει .
Επίσης, δεν θέλω να στηριχτώ μόνο στο σχολείο για τα μαθηματικά, φοβάμαι.
Τουλάχιστον πες τους το πρόβλημά σου. Μπορεί να είχαν άλλον παλαιότερα αλλά λόγω αυτού του μαθητή να μη τον προσέλαβαν φέτος εφόσον του ήταν οικείος ο άλλος. Συζήτησέ το μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αλλάξω καθηγητή στο φροντιστήριο γιατί 1. δεν έχουν άλλον 2. το άλλο παιδί τον θέλει γιατί κάνουν χρόνια μαζί και έχει μάθει .
Επίσης, δεν θέλω να στηριχτώ μόνο στο σχολείο για τα μαθηματικά, φοβάμαι.

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη, να τους το πεις και ας μην αλλάξουν, να το ξέρουν μήπως και το λάβουν υπόψη τους.
Το άλλο παιδί δηλαδή έχει ξανακάνει μάθημα μαζί του; Ναι λογικό, είναι να μην θέλεις να στηριχτείς μόνο στο σχολείο, για αυτό σκέφτηκα και τα ιδιαίτερα μόνο για αυτό το μάθημα εάν μπορείς :redface:. Δεν σου αρέσει ο τρόπος που κάνει μάθημα ; Δεν τα εξηγεί καλά ή τα εξηγεί και απλά τα προσπερνάει; Στο σχολείο έχετε μόνο τον συγκεκριμένο μαθηματικό που λες ότι είσαι περισσότερο ευχαριστημένη;

Τουλάχιστον πες τους το πρόβλημά σου. Μπορεί να είχαν άλλον παλαιότερα αλλά λόγω αυτού του μαθητή να μη τον προσέλαβαν φέτος εφόσον του ήταν οικείος ο άλλος. Συζήτησέ το μαζί τους.

:yes: :yes: :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αν αυτο σε παρηγορει, Ιωαννα, ουτε εγω εχω καταληξει σε φροντιστηριο ακομα. Το ενα μου φαινεται χειροτερο απο το αλλο, ο χρονος πιεζει και εχω αρχισει να κουραζομαι.
Σας θετω λοιπον το ερωτημα: Πιστευετε οτι γινεται ενα φροντιστηριο να προχωρα σε δυο διαφορετικα κεφαλαια του ιδιου μαθηματος ταυτοχρονα; Νιωθω οτι ειναι τελειως ανοργανωτη κινηση (δε θα δημιουργηθουν κενα; ),αλλα μπορει εκεινοι να το βλεπουν αλλιως. Πραγματικα δε ξερω τι να πρωτοδιαβασω ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
ougka pougka οχι παντα. Εγω αυτο το εκανα και στην χημεια και στην φυσικη. Επειδη το κεφαλαιο του στερεου και το κεφαλαιο του pH ειναι πολυ μεγαλα μοιρασαμε τις ωρες ωστε παραλληλα με αυτα τα κεφαλαια να κανουμε και αλλα γιατι και απο την αλλη αν το καλοσκεφτεις αν κανεις παρα πολυ καιρο μονο στερεο πχ δεν ειναι καλο επειδη πρεπει να αρχισεις να βλεπεις την υλη σφαιρικα. Τι να σου πω μπορει οντως να σε μπερδευει και να μην βλεπεις με καλο ματι αυτη την κινηση παντως εγω και αλλα φροντιστηρια που ηξερα το εκαναν αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν τα λέει λεπτομερώς, οι ασκήσεις όπως όπως και λέει απλά : " εδώ πρέπει να το λέτε αναλυτικά" ενώ δεν δείχνει ποτέ ασκήσεις αναλυτικά.
Τέλος πάντων! Πιστεύω πως διαβάζοντας ασκήσεις από τα διαφορετικά βοηθήματα σε συνδυασμό με φροντιστήριο και σχολείο, όλα θα πάνε καλά.

Ougka, κάποια στιγμή θα πρέπει να συμβιβαστείς με κάποιο, μην το αργείς..
Πάντως πραγματικά , και εγώ με 2 κεφάλαια να τρέχουν ταυτόχρονα ίσως τα έχανα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο εύχομαι!
Παιδιά της θεωρητικής! Πού βρίσκεστε στην ύλη κάθε μαθήματος;


εμεις με το τέλος τον θερινών φτάσαμε:
Αρχαια: μεχρι και ενοτητα 3 του Πρωταγορα
Ιστορια: Τραπεζικό σύστημα
Λατινικά: κειμενο 11, Α και Β κλιση ουσιαστικων και επιθετων, Α-Β-Γ-Δ συζυγια οριστικης (Ε.Φ) και καποιες αντωνυμιες

Τωρα γραφουμε διαγωνισματα μεχρι και
την Τετάρτη...

Παιδια μεγαλη προσοχη με τα φροντιστηρια! Εγω αν δεν ειχα την δυνατοτητα να παω σε ενα του δημου θα εκανα μονη μου την προσπαθεια μου. Αλλωστε για αυτο ετοιμαζομουν και την τελευταια στιγμη ενημερωθηκα για αυτην την εθελοντικη δραση! Ακουω συχνα απο συμμαθητες οτι τα φροντιστηρια τους δεν κανουν καλη δουλεια και γενικως παραπονα για τη λειτουργεια τους...Βεβαια οσον αφορα την διδασκαλια πρεπει να λαμβανονται υποψην δυο σημαντικοι παραγοντες! Η ικανοτητα του δασκαλου να μεταδωσει τις γνωσεις αλλα και η ιδια η δεκτικοτητα του μαθητη (οι θεωρητικοι εδω γελανε :P). Οποτε αν ειστε σε καποιο φροντιστηριο και παρατηρισετε κατι τετοιο καλο θα ηταν να ενημερωσετε καποιον, καθως οι ανθρωποι αυτοι πληρωνονται απο τους γονεις σας! Αν παραλληλα προσπαθουν να τελειωσουν την υλη γρηγορα εκει ειναι που πρεπει να μιλησετε!

Αλλες φορες παλι οι μαθητες στα φροντιστηρια δεν βρισκονται στο ιδιο επιπεδο. Αυτο δημιουργει προβληματα και το μαθημα ισως να μενει πολλες φορες πισω για να λυθουν αποριες που αλλοι μαθητες μπορει να μην ειχαν. Γι αυτο καλο ειναι να δημιουργουνται τμηματα αναλογα του επιπεδου των μαθητων! Ωστε να δοθει η απαραιτητη προσοχη εκει που χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εμεις με το τέλος τον θερινών φτάσαμε:
Αρχαια: μεχρι και ενοτητα 3 του Πρωταγορα
Ιστορια: Τραπεζικό σύστημα
Λατινικά: κειμενο 11, Α και Β κλιση ουσιαστικων και επιθετων, Α-Β-Γ-Δ συζυγια οριστικης (Ε.Φ) και καποιες αντωνυμιες

Τωρα γραφουμε διαγωνισματα μεχρι και
την Τετάρτη...

Παιδια μεγαλη προσοχη με τα φροντιστηρια! Εγω αν δεν ειχα την δυνατοτητα να παω σε ενα του δημου θα εκανα μονη μου την προσπαθεια μου. Αλλωστε για αυτο ετοιμαζομουν και την τελευταια στιγμη ενημερωθηκα για αυτην την εθελοντικη δραση! Ακουω συχνα απο συμμαθητες οτι τα φροντιστηρια τους δεν κανουν καλη δουλεια και γενικως παραπονα για τη λειτουργεια τους...Βεβαια οσον αφορα την διδασκαλια πρεπει να λαμβανονται υποψην δυο σημαντικοι παραγοντες! Η ικανοτητα του δασκαλου να μεταδωσει τις γνωσεις αλλα και η ιδια η δεκτικοτητα του μαθητη (οι θεωρητικοι εδω γελανε :P). Οποτε αν ειστε σε καποιο φροντιστηριο και παρατηρισετε κατι τετοιο καλο θα ηταν να ενημερωσετε καποιον, καθως οι ανθρωποι αυτοι πληρωνονται απο τους γονεις σας! Αν παραλληλα προσπαθουν να τελειωσουν την υλη γρηγορα εκει ειναι που πρεπει να μιλησετε!

Αλλες φορες παλι οι μαθητες στα φροντιστηρια δεν βρισκονται στο ιδιο επιπεδο. Αυτο δημιουργει προβληματα και το μαθημα ισως να μενει πολλες φορες πισω για να λυθουν αποριες που αλλοι μαθητες μπορει να μην ειχαν. Γι αυτο καλο ειναι να δημιουργουνται τμηματα αναλογα του επιπεδου των μαθητων! Ωστε να δοθει η απαραιτητη προσοχη εκει που χρειαζεται.
Και γω το ιδιο έπαθα, εμενα πισω οταν καναμε μαθηματα γ λυκειου στη β ταξη και οταν ξεκινηςαν τα θερινά επέλεξα να κανω ιδιαίτερα με τους ίδιους καθηγητες. Βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα στο ποσο προχωραω σε σχεση με τους υπόλοιπους, αλλα για μενα ειναι περισσοτερο θεμα χρόνου. Καποιες φορες θυμαμαι έχανα 2 ωρο φυσικη ή βιολογία για να λύσουμε αςκηςεις τις οποίες ήξερα και ειχα λύσει χίλιες φορες. 2 ωρες στη γ λυκειου ειναι θυσαυρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω το ιδιο έπαθα, εμενα πισω οταν καναμε μαθηματα γ λυκειου στη β ταξη και οταν ξεκινηςαν τα θερινά επέλεξα να κανω ιδιαίτερα με τους ίδιους καθηγητες. Βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα στο ποσο προχωραω σε σχεση με τους υπόλοιπους, αλλα για μενα ειναι περισσοτερο θεμα χρόνου. Καποιες φορες θυμαμαι έχανα 2 ωρο φυσικη ή βιολογία για να λύσουμε αςκηςεις τις οποίες ήξερα και ειχα λύσει χίλιες φορες. 2 ωρες στη γ λυκειου ειναι θυσαυρος.

Ακριβώς αυτο! Αν ειναι να επιλεξει καποιος φροντιστηριο να το κανει με προσοχη γιατι ισως χανει αδικα ωρες αν το επιπεδο των μαθητων στην ταξη δεν ειναι το ιδιο... Η καλυτερη λυση για να αποφυγει κανεις κατι τετοιο ειναι τα ιδιαιτερα καθως εκει ο καθηγητης ασχολειται μονο μαζι σου και με τις δυσκολιες σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ακριβώς αυτο! Αν ειναι να επιλεξει καποιος φροντιστηριο να το κανει με προσοχη γιατι ισως χανει αδικα ωρες αν το επιπεδο των μαθητων στην ταξη δεν ειναι το ιδιο... Η καλυτερη λυση για να αποφυγει κανεις κατι τετοιο ειναι τα ιδιαιτερα καθως εκει ο καθηγητης ασχολειται μονο μαζι σου και με τις δυσκολιες σου :)


Στα περισσότερα φροντιστήρια γίνεται διαχωρισμός σε τμήματα ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών! Πάντως, να προειδοποιήσω ότι κάτι τέτοιο ακούγεται παραπλανητικό! Στο τμήμα μου (που απαρτίζεται από καλούς μαθητές) υπάρχουν δύο ή τρεις με χαμηλό επίπεδο στα Αρχαία Ελληνικά για παράδειγμα, ενώ σε άλλα τμήματα (''χαμηλότερου'' επιπέδου) υπάρχουν άριστοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα περισσότερα φροντιστήρια γίνεται διαχωρισμός σε τμήματα ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών! Πάντως, να προειδοποιήσω ότι κάτι τέτοιο ακούγεται παραπλανητικό! Στο τμήμα μου (που απαρτίζεται από καλούς μαθητές) υπάρχουν δύο ή τρεις με χαμηλό επίπεδο στα Αρχαία Ελληνικά για παράδειγμα, ενώ σε άλλα τμήματα (''χαμηλότερου'' επιπέδου) υπάρχουν άριστοι!
Δεν υποτιθεται οτι πρεπει να γραφουν οι μαθητες καποιο διαγωνισμα ωστε να διαχωριστουν καταλληλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν υποτιθεται οτι πρεπει να γραφουν οι μαθητες καποιο διαγωνισμα ωστε να διαχωριστουν καταλληλα;
Μα έτσι συμβαίνει! Τελικά, όμως, αυτά τα διαγωνίσματα δεν αποδεικνύονται και πολύ αξιόπιστα! Πάντως μάς (στο τμήμα μου) είπαν ότι αν δεν τα πάμε καλά και δεν επιβεβαιώσουμε ότι αξίζει να βρισκόμαστε σε αυτό το τμήμα, θα γίνουν αλλαγές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εχω πεσει σε παρανοϊκο διευθυντη φροντιστηριου, ο οποιος μου ξεκαθαρισε οτι για τον ιδιο οι βαθμοι των διαγωνισματων δεν αποτελουν κριτηριο για τη διαμορφωση των τμηματων. Ποτε δε ξερετε τι σκεφτεται ο καθενας, οποτε μην ελπιζετε σε μελλοντικες αλλαγες. Αν δεν σας αρεσει κατι, αλλαξτε το τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δημοκριτος φροντιστηρια ειναι απο τα χειροτερα που υπαρχουν στην αγορα στο κερατσινι, μην Πατε ποτε εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα, από ότι κατάλαβα συζητάτε τον διαχωρισμό των παιδιών στα φροντιστήρια σε τμήματα, ανάλογα με τις επιδόσεις τους. Αυτό γινόνταν και στο φροντιστήριό μου. Εγώ σε αυτό βρίσκω ένα θετικό και ένα αρνητικό. Αρχικά ένα τμήμα που έχει παιδιά με ομοειδής σχολικές επιδόσεις, είναι καλό από την άποψη, επειδή πάνω κάτω οι μαθητές βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο οι καθηγητές δίνουν βάση σε απορίες, προβληματισμούς πιο συγκεκριμένα και σε όλα τα παιδιά, σε αντίθεση με ένα τμήμα που έχει μαθητές με διαφορετικές επιδόσεις και ενδεχομένως παιδιά με κάποια κενά και απορίες περισσότερες σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. Στην περίπτωση που συμβεί το τελευταίο ενδέχεται να συμβούν τα εξής: 1) Οι καθηγητές να προσπαθούν πρώτα να καλύψουν τα κενά, τις απορίες των μαθητών που οι επιδόσεις τους, δεν είναι τόσο καλές με αποτέλεσμα το υπόλοιπο τμήμα που μπορεί να απαρτίζεται από μαθητές με μεγαλύτερες επιδόσεις χωρίς κενά που είναι περισσότερο έτοιμοι να προχωρήσουν στην ύλη να μένουν πίσω. 2) Οι καθηγητές ίσως να μην δίνουν τόσο προτεραιότητα στα παιδιά που έχουν κενά για επίλυση αποριών τουλάχιστον μέσα στο μάθημα, ώστε να μπορεί να προχωρήσει το υπόλοιπο το τμήμα. Γενικότερα, εάν ένα τμήμα έχει παιδιά με διαφορετικές σχολικές επιδόσεις κατά την γνώμη μου, είναι καλό από την άποψη ότι πχ ένας μαθητής του 15 θα παρακινηθεί περισσότερο από έναν μαθητή του 18 να προσπαθήσει περισσότερο, παρά από έναν μαθητή του 16 πχ, λόγω συναγωνισμού. Ελπίζω να καταλαβαίνετε που θέλω να το πάω. Εγώ πάντως σαν Σοφία, πιστεύω πως δεν είναι και το πιο σωστό, ο διαχωρισμός των παιδιών σε τμήματα ανάλογα με τις επιδόσεις τους, αλλά θεωρώ δόκιμο να είναι όλα τα παιδιά μαζί, διότι πολλές φορές ένα διαγώνισμα πχ δεν μπορεί να κρίνει 100% έναν άριστο ή μέτριο μαθητή. Και από την άλλη πιστεύω πως κάτι τέτοιο ίσως επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία και στην αυτοπεποίθηση των μαθητών γιατί κάποιοι από αυτούς μπορεί να σκέφτονται "γιατί μας διαχωρίζουν από τους καλύτερους, εμείς είμαστε πχ κατώτεροι " ή μαθητές πχ οι άριστοι να παίρνουν τα πάνω τους και είτε να ψωνίζονται ότι είναι στο προχωρημένο τμήμα και ουάου και κάτι έγινε. :flowers: .

Αλλά όπως και να έχει, εάν για οποιοδήποτε λόγο, δεν είστε ικανοποιημένοι από το φροντιστήριο είτε από έναν καθηγητή συζητήστε τώρα που είναι νωρίς, ώστε να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην συνέχεια. Κατά τα άλλα,πιστεύω πως με υπομονή, με επιμονή, με προσήλωση στο στόχο και αισιοδοξία, όλα θα πάνε καλά <3
Καλή σχολική χρονιά με γερά νεύρα, :P μιας και θα αρχίσει σε 2 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τελικά, όμως, αυτά τα διαγωνίσματα δεν αποδεικνύονται και πολύ αξιόπιστα!
Αν θυμάμαι καλά, όταν ήμουν Β' Λυκείου, μας χώρισαν σύμφωνα με την σχολική επίδοση για αρχή και μας είχαν πει πως αν υπήρχε ανομοιογένεια, θα διορθωνόταν άμεσα το τμήμα. Πράγματι, αυτή η μέθοδος δούλεψε και σε όλη τη χρονιά δεν υπήρξε πρόβλημα ανομοιογένειας. Βέβαια, αυτή η μέθοδος μπορεί να μη λειτουργήσει γιατί πολλές φορές οι βαθμοί ''φουσκώνονται'' από τους καθηγητές. Ωστόσο, πόσο πια να τους ''φουσκώσουν'';:P


θα αρχίσει σε 2 μέρες.
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top