Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το κάνει αυτό άμα έχεις βάλει τα στοιχεία σου πριν ένα οχτάωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell21

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
διαβάσατε ότι πρέπει να δηλώσουμε τα βιβλία και του εαρινού εξαμήνου? προσωπικά θα διαλέξω μαθήματα το εαρινό βάσει προγράμματος κάτι που τώρα δεν μπορώ να κάνω! θα πρέπει να διαλέγουμε βιβλία στα τυφλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Μονο για τους εκδοτες ισχυει αυτο για το εαρινο,εμεις κανονικα Φλεβαρη θα διαλεξουμε συγγραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή άκουσα μαζεμένες αρκετές απορίες.
Κάθε φοιτητές έχει ένα μοναδικό pin το οποίο θα του δώσει το σύστημα. Το pin αυτό του δίνει το δικαίωμα σε κάθε βιβλιοπωλείο να πάρει κάποια συγκεκριμένα βιβλία. Το pin αντιστοιχεί για τον βιβλιοπώλη σε ένα συγκεκριμένο φοιτητή, το όνομα του οποίου θα ταυτοποιηθεί από την ταυτότητα που κρατάει μαζί του. Οπότε είναι λιγάκι δύσκολο να έχει κάποιος άγνωστος, το pin και την ταυτότητά σας για να μπορέσει να πάρει τα βιβλία σας.
Όσο για το αν μπορεί να πάρει κανείς άλλος τα βιβλία σας. Δεν κατανοώ γιατί κάποιος άλλος να πάρει τα βιβλία σας, όταν δεν υπάρχουν λόγοι υγείας που το καθιστούν αδύνατο.
Κρίνω όμως ότι η ταυτοποίηση των στοιχείων σας από την ταυτότητα εμπεριέχει και την αναγνώριση φωτογραφίας (το αντιπαρέρχομαι αυτό, μια που δεν θα έχει το χρόνο ο βιβλιοπώλης να το κάνει :))
Κρίνω όμως επίσης παρακινδυνευμένο να παραχωρήσετε το pin σας σε οποιονδήποτε, όσο φίλος κι αν είναι, γιατί ελλοχεύει τον κίνδυνο να εξαπατηθείτε κατ οιονδήποτε τρόπο.
Δικαιούστε πλέον συγκεκριμένο αριθμό βιβλίων, μην τον ξοδεύετε άδικα αποκαλύπτοντας τον κωδικό σας, γιατί δεν ξέρετε που θα καταλήξει αυτός ο κωδικός. Μη βρεθείτε στη δυσάρεστη θέση να μην μπορείτε να πάρετε άλλα βιβλία γιατί κάποιος ξόδεψε το δικαίωμά σας σε αυτά, ή να πληρώσετε βιβλία τα οποία δεν είχατε δικαίωμα να πάρετε, ή πήρατε επιπλέον βιβλία του αριθμού που δικαιούστε.
Δεν ξέρω τι κατανοήσατε από όλα αυτά, πάντως φρόνιμο θα ήταν, να διαφυλάσσετε το pin του Εύδοξου για δική σας χρήση και μόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το pin δε θα αλλάζει ανά εξάμηνο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εμένα μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι για κάθε μάθημα, κι επομένως για κάθε σύγγραμμα, παίρνουμε διαφορετικό pin. :hmm:
Και εκτός των άλλων, το βιβλιάριο σπουδών είναι κι αυτό ΠΟΛΥ σημαντικό κι όμως το δίνουμε σε φίλους μας για να μας πάρουν βιβλία/γράψουν σε μαθήματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικά ok, δεν πιστεύω να σου κάνουν κάποια στραβή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
παιδια εγω μπαινω στον Ευδοξο για να ελεγξω τα στοιχεια μου και ολα οκ εκτος οτι εκει που λεει e-mail μου γραφει null, λογικα μολις ανοιξουν στις 4/10 θα μπορω να δηλωσω email και κινητο σωστα? Επισης τωρα που αρχιζουν τα μαθηματα απο 1 οκτωβρη, εμεις θα παμε κανονικα στα μαθηματα του εξαμηνου χωρις βιβλια σωστα? Και επισης, εγω θα κανω αιτηση για μετεγγραφη, θα παω τωρα 1/10 να παρακολουθησω τα μαθηματα της σχολης που περασα ή σε αυτην που θα κανω μεταγγραφη? Εχω μπερδευτει πολυ λιγο βοηθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια εγω μπαινω στον Ευδοξο για να ελεγξω τα στοιχεια μου και ολα οκ εκτος οτι εκει που λεει e-mail μου γραφει null, λογικα μολις ανοιξουν στις 4/10 θα μπορω να δηλωσω email και κινητο σωστα? Επισης τωρα που αρχιζουν τα μαθηματα απο 1 οκτωβρη, εμεις θα παμε κανονικα στα μαθηματα του εξαμηνου χωρις βιβλια σωστα? Και επισης, εγω θα κανω αιτηση για μετεγγραφη, θα παω τωρα 1/10 να παρακολουθησω τα μαθηματα της σχολης που περασα ή σε αυτην που θα κανω μεταγγραφη? Εχω μπερδευτει πολυ λιγο βοηθεια....
Κινητό απ'ότι κατάλαβα όταν δηλώσουμε μαθήματα θα δώσουμε.
Στη σχολή πας χωρίς βιβλία.
Αν είναι σίγουρη η μετεγγραφή πας σε αυτή που θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Η παρακολουθηση ειναι ελευθερη για τον καθενα,οποτε θα πας στη σχολη που θα παρεις μεταγραφη.Απλα μεχρι να εγκριθει,δεν θα μπορεις να γραφτεις στα εργαστηρια και να παρεις βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παντως εμενα αυτο το συστημα του Ευδοξου μου αρεσε πολυ!! Πλεον η επιλογη συγγραματος ειναι ουσιαστικη, καθως μπορεις να δεις τον πινακα περιεχομενων, οπως και ενα ενδεικτικο κεφαλαιο, και μετα να αποφασισεις... Στα πλεονεκτηματα ειναι πως πλεον δε θα χρειαζεται να παω στη σοχλη για να δηλωσω τα συγγραματα (ναι, ΔΕΝ εχουμε ηλεκτρονικη γραμματεια:P), αλλα θα το κανω απο το σπιτι μου!! Επιπλεον εριξα μια ματια στα βιβλια των επομενων εξαμηνων και εχω παθει την πλακα μου... Για αλλη μια φορα καταλαβαινω πως δε θα μπορουσα να βρισκομαι σε αλλη σχολη:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ο Εύδοξος είναι και για τις αυτοεκδόσεις συγγραμμάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosm1fent

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στο Χημικό ΑΠΘ, εκτός από ένα e-mail που μας ήρθε, δεν ανέφερε τίποτα κανένας καθηγητής... μάλιστα όλοι είπαν ότι βιβλία θα πάρουμε με την προηγούμενη μέθοδο (υπογραφή σε κατάσταση, κλπ). Έχω την αίσθηση ότι θα δημιουργηθεί μπέρδεμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ρε παιδια αν καποιος βρισκεται στο 3 εξαμηνο και δν εχει παρει ολα τα βιβλια του 1 εξαμηνου γινεται να τα δηλωσει? η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν τα είχε δηλώσει και δεν πήγε να τα πάρει, δεν ξανά δικαιούται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν δεν του τα εδιναν ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν δεν του τα εδιναν ομως?
Τι εννοείς;
Από μετεγγραφή πχ;
Και για ποιον λόγο δεν του τα έδιναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maletianoi

Νεοφερμένος

Ο maletianoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια εμενα στη νομικη μου βγαζει στον ευδοξο περισσοτερα απο 1 βιβλια για καθε μαθημα..τα παιρνω ολα??ξερει κανεισ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παίρνεις ή την επιλογή 1 ή την επιλογή 2.
Όσα βιβλία έχει η επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για να υποβάλλουμε δήλωση συγγραμμάτων στον Εύδοξο χρειάζεται να καταχωρήσουμε μερικά στοιχεία, μεταξύ των οποίων και "Αριθμός Μαθημάτων για τα οποία έχετε ήδη παραλάβει συγγράμματα πριν τo σύστημα Εύδοξος". Εδώ βάζω ουσιαστικά τον αριθμό των υποχρεωτικών μαθημάτων που είχα μέχρι τώρα (έχω πάρει συγγράμματα για όλα) συν τον αριθμό των επιλεγόμενων που έχω περάσει; Αν για κάποια μαθήματα έχουμε πάρει σημειώσεις κι όχι συγγράμματα, αυτά δεν τα υπολογίζουμε; Ρωτάω επειδή για ένα επιλεγόμενο δεν είχαμε σύγγραμμα αλλά σημειώσεις, οπότε δεν ξέρω αν θα πρέπει να το βάλω κι αυτό.

Στο FAQ γράφει:"Πρόκειται για το συνολικό αριθμό μαθημάτων για τα οποία ο Φοιτητής έχει παραλάβει σύγγραμμα (το οποίο μπορεί να αποτελείται από ένα η περισσότερα βιβλία). Δε συμπεριλαμβάνονται δωρεάν πανεπιστημιακές σημειώσεις ή σημειώσεις εργαστηρίων.
Σε περίπτωση μετεγγραφών συμπεριλαμβάνεται και ο αριθμός συγγραμμάτων που παραλήφθησαν στο τμήμα προέλευσης."

Άρα τα μαθήματα που δίνουν σημειώσεις δεν υπολογίζονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top