Γενική συζήτηση για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαταρχας ειναι η νοοτροπια του Ελληνα να στειλει το παιδι του φροντιστηριο.Και δεν νομιζω να μπορει να το αμφισβητησει κανεις αυτό.
Η "μοδα" υποδεικνυει πως ο γονιος πρεπει να στειλει το παιδι του φροντιστηριο για τα μαθηματα του σχολειου ακόμα και απο το Δημοτικο.
Και απο την αλλη γιατι να μην το στειλει;Οταν ο μεσος εκπαιδευτικος τρεχει και δεν προλαβαινει με την ύλη και απο την άλλη εχει απαιτησεις απο το κρατος για καλυτερη μισθολογικη διαχειριση.

Και τοτε γιατι ο μεσος εκπαιδευτικος να μην κανει το μαθημα στο σχολειο,μόνο για να το κανει και στη συνεχεια να κανει το ιδιο μαθημα στο σπιτι του παιδιου σε ιδιαιτερο προς 25 ευρω την ωρα;Δυστυχως ή ευτυχως ζω σε μια κλειστη κοινωνία και μάτια εχω και βλέπω.Όπως βλέπουν και εθελοτυφλούν όλοι.Γιατι αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.Τα φροντιστηρια εχουν ηδη τελειωσει την ύλη και ακομα στο σχολειο παλευουν να τη βγάλουν,και τρεχουν και δεν φτάνουν.Ποιος φταιει για ολα αυτά;Ποιος φταιει για την ψυχολογικη φθορα του μαθητη μεσα στο σχολειο που σου υποδεικνυει πως πρεπει να φτυσεις αιμα και γραψεις 19500 μορια και να γινεις γιατρος.Και αν γινεις γιατρος εχεις ολοκληρωθει σαν ανθρωπος.
Υou have achieved the desired effect.

Δις ευρω για την παραπαιδεια,και αντι να προσπαθηοσυν να την καταπολεμησουν αποφασιζουν να κοψουν μισθους,επιδοματα κλπ και εχουν αναγκασει τωρα τους εκπαιδευτικους να δουλευουν παραπανω και να ψαλιδευουν θεσεις εργασίας.Και εχουν την ψευδαισθηση πως θα καταπολεμηθει η παραπαιδεια ετσι.Μα δεν ζουμε σε μια ουτοπικη κοινωνια οπου όταν καποιος πολιτικος υποσχεθηκε λαγους με πετραχηλια αμεσως πραγματοποιηθηκε η ευχη μας απο το καλο τζινι.

Λυπαμαι που το λεω αυτο και ειμαι pessimistic αλλα καμια διαφορα δεν βλεπω να γινεται.

Που ειναι τωρα ο Μπαμπινιωτης με το νέο "Ανεξαρτητο" Λυκειο οεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πρεπει να παραδεχτεις, το να εισαι καθηγητης ειναι ΣΚΑΤΑ δουλεια (κατα τη γνωμη μου) αμα δεν υπειρχαν τα φροντιστηρια, κανενας δεν θα ηθελε να σπουδασει εκπαιδευτικος και να προσπαθει να τελιωσει την υλη που πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZaVag

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ενώ το να είσαι γιατρός, δικηγόρος, τραγουδιστής, ποδοσφαιριστής; Μην τα μηδενίζεις όλα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι πως εγω δεν εχω ονειρα :) Παλια ειχα αλλα καταλαβα πως ειμαι μλκς και κανω ονειρα π ειναι απιστευτα
Πάνω σε αυτό ηθελα να μου πεις συγκεκριμένα...Τι το τοσο ''εξωπραγματικό'' ονειρευόσουν...????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ZaVag, ειναι αληθεια οτι με 640 κμπ τρεχει 1 προγραμμα?
Ειμαι 90% σιγουρος οτι το μοζιλλα η τα ιτουνς χριαζονται πιο πολυ.

Ονειρευομουν να δουλευα για την intel αλλα λιγο αδυνατον, γιατι ειναι αμερικανικη εταιρια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ονειρευομουν να δουλευα για την intel αλλα λιγο αδυνατον, γιατι ειναι αμερικανικη εταιρια :(

Και πες οτι αυτο δεν γινεται (απο την μια μερα στην αλλη τουλαχιστον) , υπάρχουν ΤΟΣΑ αλλα επαγγέλματα στις μέρες μας που έχουν να κανουν με υπολογιστες και ηλεκτρονικά συστηματα....Κανενα δεν σου αρέσει?????? Και που ξερεις, μπορει με το μετεπειτα επαγγελμα σου να σου δωθει η ευκαιρία να ταξιδέψεις και στο εξωτερικο......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φιλε μου, εγω θελω να φτιαχνω κομματια Η/Υ , πρωτημοτερα επεξεργαστων γιατι με ενδιαφερουν πιο πολυ. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει τπτ τετοιο, αμα θελω να ασχοληθω με υπολογιστες η επιστευαστης η καθυγητης πληροφορικης (δεν ειναι και κακο ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
φίλε μού σημερα επέστρεψα από Βαρκελόνη με την πενθήμερη του σχολείου μου και θα ήθελα πρωτα να σου πω κάποια πράγματα σχετικά με τους μετανάστες.

1) Λόγω της γρύπης των χοίρων στη πενθήμερη ήρθε μαζί μας και μία γιατρός από τη κομόπολη στην οποία μένω. Αυτή είναι γιουγκοσλάβα στην καταγωγή και ήρθε να μίνει εδώ πολύ πριν τον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας λόγω του τότε άντρα της . Παρά το γεγονός του ότι με τον άντρα της έχουν χωρίσει αυτή μένει ακόμα στην πόλη μού ξέρει πολλές ξένες γλώσσες και έχει μάθει την περιοχή καλήτερα και από τους ντόπιους.
έκανε μία μκρή έρευνα στο λεωφωρείο που ήμουν και συνειδητοποίησε ότι τα κορίτσια ξέρουν ελάχιστα πράγματα για τον κύκλο τους ξαι την αντισύληψη και η αντίδρασή της ήταν να προτείνει στους καθηγητές να μας κάνει ενημέρωση στο σχολείο...

2)στο σχολείο μου έχουμε πολλά παιδιά από τη γεωργία και σε πληροφορώ ότι και τα τέσσερα που ήρθαν σρην εκδρομή ξέρουν Γεωργιανά,Ελληνικά,Αγγλικά και τουλάχιστον άλλη μία ξένη γλώσσα και μάλιστα ένα απο αυτά υποστήριξε σε μια συζήτηση που είχαμε ότι την Ελληική υθαγένεια θα πρέπει να την πάρουν μόνο όσοι έχουν πάει σε κάποιο ελληνικό σχολείο

3)στη Βαρκελώνη υπάρχουν επίσης πακιστανοίκαι μάλιστα από ότι συνειδητοποιήσαμε στην εκδρομή όλοι ξέρουν ελληνικά τουλάχιστον τα βασικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πακιστανους φιλε μου εχει ολοι η Ευρωπη, μονο βοριοανατολικα δεν εχει ;)
Ελληνικη ιθαγενεια θα επρεπε να εχουν οι Ελληνες, δεν συμφωνεις οτι αφου ειμαστε στην χωρα μας, δεν θα επρεπε να εχουμε πιο ευνοηκες συνθηκες απτους αλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Πακιστανους φιλε μου εχει ολοι η Ευρωπη, μονο βοριοανατολικα δεν εχει ;)
Ελληνικη ιθαγενεια θα επρεπε να εχουν οι Ελληνες, δεν συμφωνεις οτι αφου ειμαστε στην χωρα μας, δεν θα επρεπε να εχουμε πιο ευνοηκες συνθηκες απτους αλλους;
σου είπα ότι ξερουν ελληνικά

ανεξάρτητα από αυτό, όχι δεν συμφωνώ ότι πρέπει να έχουμε πιο ευνοϊκές συνθηκες από τους τπόλοιπους μόνιους κατοίκους αυτού του κράατους και δει αυτούς που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν άσχετα από την ιθαγέννεια-καταγωγή των γονιών τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το παρόν thead δημιουργήθηκε από split αυτού: Η δωρεάν διανομή βιβλίων προωθεί την μιζέρια
______________________________________
στο 1ο μου τετραμηνο εδωσα $600 για βιβλια και σε καθε τετραμηνο μεχρι και το 3ο ετος εδινα $500-700 για βιβλια. Επισης πληρωνα και $6000 διδακτρα τον χρονο. Πως τα καταφερα να τα αγορασω; Πως μπορεσαν να τα αγορασουν οι συμμαθητες μου; Καποιοι δουλευαν ακομα και μεχρι τα μεσανυχτα για να εχουν χρηματα να πληρωνουν τα διδακτρα και τα βιβλια. Πως τα καταφεραν αυτοι;
Ειλικρινα δεν γνωριζω φοιτητη που να μη δουλευει. Μη πειτε οτι στο εξωτερικο ειναι πιο μεγαλοι οι μισθοι και συνεπως οι γονεις τους μπορουν να τους πληρωνουν το πανεπιστημιο γιατι δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα παιδια αυτα βρισκονται στον δρομο απο τα 18 τους και τα βγαζουν περα μονα τους πληρωνοντας και την σχολη τους και τα υπολοιπα εξοδα (νοικι, διατροφη, κτλ) και εσεις διαμαρτυρεστε στην αποψη οτι πρεπει να πληρωνετε τα βιβλια; Σιγα το ποσο ρε παιδια. Δουλεψτε ενα καλοκαιρι και θα μπορεσετε να αγορασετε τα βιβλια μεχρι να τελειωσετε την σχολη. Αλλα οχι, προτιματε να επενδυετε τα χρηματα σας στα κεντρα διασκεδασης, σε ταξιδακια και σε διακοπες σε ομορφα νησακια. Να πληρωνατε και μεγαλους φορους να ελεγα οτι καλα κανουν και τα δινουν τα βιβλια δωρεαν, αλλα σε αυτη τη χωρα που ακομα και ο μητσος φοροδιαφευγει ουτε η παιδεια δεν θα επρεπε να ειναι δωρεαν.

PS: Το βιβλιο του McMurry το πληρωσα γυρω στα $200 μαζι με τις λυσεις. Πρεπει να ειμαι παρα πολυ πλουσια που καταφερα να το αγορασω...
Μια απλή απορία για την οποία φυσικα και δεν περιμένω απάντηση:Τι εισόδημα δηλώνει η οικογένεια σου,πόσα αδέρφια έχεις που κάνουν φροντιστήρια και θα σπουδάσουν και πόσοι παράγοντες τυπου δανείων υπάρχουν ωστε να πιέζεται η οικογένεια σου?Το να πληρώνεις εσύ τα δίδακτρα και τη σχολή σου είναι επιλογή σου.Αυτό δε σημαίνει ομως πως είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε όλοι,ούτε το οτι όσοι δεν το κάνουμε είμαστε αιώνιοι φοιτητές που ψάχνουμε τρόπο για να τσεπώσουμε επιχορηγησεις απο σχολές 7.000 μορίων.Ελεος δηλαδή.Και στο φινάλε,ποιός σου είπε οτι εγώ πολυβγάινω η πάω σε όμορφα νησάκια?Α οκ δίκιο έχεις,το σπιτι μου είναι η Ρόδος,συγγνωμη που παω οταν η σχολή είναι κλειστή.

PS:δεν ξέρω τι σου είπε ο Μητσος αν μιλήσατε,αλλά υπαρχουν και οικογένειες που ακόμη κι αν σκότώνονται για να στείλουν τα παιδια τους να σπουδασουν κάτι,έχουν το κούτελό τους καθαρό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γενικά το Πανεπιστήμιο Κρήτης απέχει από την ...μιζέρια της υπόλοιπης Ελλάδας...:D
Μακάρι το Πανεπιστήμιο Κρήτης να ήταν και στην Πάτρα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
απευθύνομαι κυρίως προς την σακουρα και τους συν αυτό όχι από εμπάθεια αλλά για να προχωρήσει κάπως η συζήτηση.

λοιπόν αναφέρεις ότι ποτέ δεν σου έδωσαν λεφτά οι γονείς σου για τις σπουδές σου.

εμένα δυστυχώς για εσένα και ντροπή μου κιόλας,μου έδωσαν λεφτά για να τελειώσω αγγλικά (αρκετά χρόνια φροντηστήριο + εξέταστρα) και στον αδερφό μου
να τελειώσω γαλλικά(σαφώς λιγότερα χρόνια αλλά ιδιαίτερο + εξέταστρα) και στον αδερφό μου
ωδείο για τον αδερφό μου μόνο
κολυμβητήριο και για τους δύο μιας και δεν υπήρχε άλλη διέξοδος και δεν γηινόταν να έχουμε πίεση-χοληστερίνη και τριγλυκερίδια από τα 25 μας μόνο και μόνο επειδή κάποιος δεν προνόησε για να φτιάξει πλατείες και γήπεδα για να αθλούντε τα παιδιά
και φυσικά φροντηστήριο για τις τελικές εξετάσεις 2 χρόνια στον καθένα γιατί οι καθηγητές στο σχολείο ήταν καθαρά δημόσιοι υπάλληλοι.
βάλε και τα πανάκριβα ενοίκια στις επαρχιακές πόλεις και τις πολύ ακριβές τιμές χωρίς καμιά πρόνοια για τους φοιτητές από το κράτος μιας και πρέπει να ζήσουν και αυτές οι πόλεις.

αν τα προσθέσεις όλα αυτά είναι πολύ παραπάνω από τα 30.000 δολάρια (που καλά έκανες σαφώς και τα δούλεψες) που έχεις δώσει εσύ και που φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα αν άρχιζα στα 18 μου χρόνια να δουλεύω για να τα κάνω όλα αυτά.
οπότε οδηγούμαστε σε μία ολοένα αυξανόμενη διαβάθμιση εκπαιδευτική όχι λόγω δυνατοτήτων αλλά λόγω τσέπης για αυτό λέμε να μην σταματήσουν τα δωρεάν βιβλία.
σαφώς μπορείς να πάρεις από μόνος 5 βιβλία για κάθε μάθημα,δεν στο απαγορεύει κανείς αλλά πως θα πεις σε κάποιον θα πρέπει να πληρώνεις όλα σου τα βιβλία για 100 ψωροευρώ που είσαι πάνω από το όριο όπως μου είπαν πχ εμένα για να βγάλω κάρτα σίτισης στην εστία,ε?

το θέμα της φορολόγησης από ότι φαίνεται δεν το έχεις μελετήσει για αυτό και δεν απαντάω πιο ειδικά απλά ψάξε να βρεις για ποιους λόγους χρωστάνε τα ταμεία και δεν έχουν να δώσουν συντάξεις και κατά πόσο φορολογούνται τα μεγάλα εισοδήματα και οι εταιρείες με τις τράπεζες.




επίσης ακόμα δεν έχω καταλάβει τον όρο μιζέρια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά το Πανεπιστήμιο Κρήτης απέχει από την ...μιζέρια της υπόλοιπης Ελλάδας...:D
Μακάρι το Πανεπιστήμιο Κρήτης να ήταν και στην Πάτρα...:redface:
Κοίτα αυτό είναι σχετικό.Το οτι πχ. εγώ έχω το ΙΤΕ στα πόδια μου δεν ειναι κάτι που ως φοιτητής το κέρδισα ο ίδιος.Για καποιους λόγους το πανεπιστήμιο κρητης ειναι καινουριο και ανεπτυγμενοσε μερικα πραγματα κι εκανα αυτη την επιλογη και καπου μου βγηκε.ΚΙ ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.Απο εκει και πέρα ομως?Βλέπεις και διαφορά ανάμεσα στις παρατάξεις,τις οποίες φοιτητες στηριζουν!Σε θέματα παρατάξεων ακόμη και στην Κρητη υπαρχουν διαφορες ανα τμημα.Για εκεινη του τμηματος μου μπορω να πώ οτι είμαι περήφανος,γιατι καθενας διαλέγει αν θα ασχοληθεί με βαση μονο το τμήμα του και το ποιοι πιστευει πως αξιζουν.Ενδεικτικά σου αναφέρω πως στο τμήμα μας στη ΔΑΠ απο τα ενεργοτερα της μελη,εκτος Πανεπιστημιου ειναι βαμμενοι ΠΑΣΟΚ.Εκτος αυτου,δεν υπαρχει τόσο η κομματικότητα πλην φυσικά ορισμενων κυρίως υδριτων παρατάξεων.Πολλοι φοιτητες σε εμας εχουν δεσμους με το αγόρι να ειναι προεδρος παραταξης και το κοριτσι μέλος άλλης.Συνεχώς συητάμε για το τι μπορουμε να κανουμε για να οργανωθουμε καλύτερα.Φυσικα και δεν ειναι παραδεισος,μην τρελαθουμε.Αλλα δουλεια γινεται.Εγω για την πολιτικη της χωρας μου αδιαφορω κυριολεκτικα.Στο τμημα μου ομως συμμετεχω απο τωρα ενεργα γιατι οι υπολοιποι μου δωσαν το ερεθισμα να το επιθυμω.Κι αυτο δεν ειναι κατι που σου το παρεχει το Πανεπιστημιο.Ειναι νοοτροπια που αναπτυσσεται μεταξυ των φοιτητων.Φυσικα κι ενα καλο και μικρο πανεπιστημιο κανει τους φοιτητες πιο φιλοτιμους.το φιλοτιμο ομως δεν εξαρταται μονο απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσκυνώ !!
Συμφωνείς δηλαδή?Μη μου πεις οτι έκατσες κι εμεινες στις Πανελληνιες για να καταργηθει ο θεσμος της Παραπαιδειας στη χώρα.Αν το έκανες,σου βγάζω το καπέλο,αν και το θεωρώ αυτοκαταστροφικό.Εγώ πάντως σκεφτηκα τον εαυτό μου και δεν το έκανα.Αν δεν το έκανες(το πιθανότερο) αλλα συμφωνείς απλά για να συμφωνείς,απλά αναφερω πως υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων οι οποίοι λέγονται επαναστάτες της τυρόπιτας.Χωρις να θέλω να σε κρίνω προσωπικά,απο τη σττιγμη που δε σε γνωριζω,δεν είναι και τόσο έξυπνο το να προσκυνούμε τα σχόλια κάποιου,εάν δεν τα συμμεριζόμαστε ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ,πόσο μάλλον όταν ο καποιος μιλα για την ελληνική καθημερινότητα χωρις να τη ζει ο ίδιος,κι απλά ανακυκλώνει ό,τι βλεπει απο τα κανάλια της χώρας στην οποία ζει.Και στην τελική,αν κάποιος λεει πιστευω για δικους μου λόγους πως τα βιβλια πρεπει να πωλουνται και μεχρι εκει θεμιτο.Αν το πιστευει φανατικά,ας παρει ενα περιστοφο κι ας παει στο ΙΤΕ ή στο καθε ΙΤΕ κι ας πει : Παρτε αυτά τα 300 ευρώ αλλιως κρατάω οπλο και δε θα διστασω να το χρησιμοποιησω!"Αλλα κανεις δεν μπορει να επιβαλλει τις μειωνοτικες αποψεις του στους αλλους,μιλώντας μάλιστα υποτιμητικά,λογου χάρη "η χωρα εφτασε σε αυτό το χαλι γιατι τα θέλετε όλα δωρεαν και δεν πληρώνετε φόρο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μια χαρα μπορει να τα βγαλει περα ενας φοιτητης ακομα και αν εχει να πληρωνει βιβλια και διδακτρα.

Αλλά βλέπεις σ' αυτή τη χώρα η έννοια "φοιτητική ζωή" έχει γίνει συνώνυμο με το "μου βάζουν λεφτά οι γονείς μου, πηγαίνω όλο το χρόνο σε parties, Αράχωβα, Μύκονο και Χαλκιδική, διαβάζω μέσα στην εξεταστική κι ό,τι περάσω". Αναπαράγεται η φιλοσοφία που λένε φροντιστήρια και γονείς "διαβάστε τώρα {σ.σ. στη Γ' Λυκείου} και μετά θα κάαααααθεστε". Μην και μας ξεβολέψουν λίγο από τον καναπέ μας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αλλά βλέπεις σ' αυτή τη χώρα η έννοια "φοιτητική ζωή" έχει γίνει συνώνυμο με το "μου βάζουν λεφτά οι γονείς μου, πηγαίνω όλο το χρόνο σε parties, Αράχωβα, Μύκονο και Χαλκιδική, διαβάζω μέσα στην εξεταστική κι ό,τι περάσω". Αναπαράγεται η φιλοσοφία που λένε φροντιστήρια και γονείς "διαβάστε τώρα {σ.σ. στη Γ' Λυκείου} και μετά θα κάαααααθεστε". Μην και μας ξεβολέψουν λίγο από τον καναπέ μας ...
αυτό δεν ισχύει για όλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αλλά βλέπεις σ' αυτή τη χώρα η έννοια "φοιτητική ζωή" έχει γίνει συνώνυμο με το "μου βάζουν λεφτά οι γονείς μου, πηγαίνω όλο το χρόνο σε parties, Αράχωβα, Μύκονο και Χαλκιδική, διαβάζω μέσα στην εξεταστική κι ό,τι περάσω". Αναπαράγεται η φιλοσοφία που λένε φροντιστήρια και γονείς "διαβάστε τώρα {σ.σ. στη Γ' Λυκείου} και μετά θα κάαααααθεστε". Μην και μας ξεβολέψουν λίγο από τον καναπέ μας ...
Ξυπνήστε,κατεβείτε από το ροζ συννεφάκι,ανοίξτε τα μάτια σας κι επιτέλους συνειδητοποιήστε πως υπάρχουν και φοιτητές οι οποίοι παλεύουν ζώντας μόνοι τους,και παράλληλα διαβάζουν και για τη σχολή τους που είναι δυσκολη.Η καθημερινότητα μου:Πρωινο ξυπνημα και σχολή,φαγητό ή εκεί η μαγειρέυω σπιτι,τρώω,κι απο κει και πέρα είναι και ένα νοικοκυριό που πρέπει να συντηρεις(για να παω σουπερ μαρκετ και για δουλειες στο κεντρο και καθαρισματα μη σου πω ποση ωρα παιρνει) και μια δυσκολη σχολή για την οποία πρεπει να διαβασεις συνεχως πριν πας σε διψήφιο αριθμό έτους!!Βαλε μου κι ενα 8ωρο δουλειάς για να πληρωνω για μενα και για τα βιβλια μου και με αποτελείωσες.Αν ζεις στην ιδια πόλη,πόσο μάλλον στο ίδιο σπιτι με τους δικούς σου,δεν καταλαβαινεις τι σου λέω.Η καθημερινοτητα των γονιών μου : σηκώνονται 6 το πρωι,και γυρνανε σπιτι το βραδυ αργα για να μας συντηρησουν και μενα και τους τρεις μικροτερους.Και προσπαθουν να μας παρεχουν ο,τι μπορουν(ξενες γλωσσες κι αθλητισμο οσο το δυνατον)Η μητερα μου 37 χρονων γυναικα εκανε εγχειρηση επειδη προβλημα της στη δουλεια χειροτερεψε.Βαλε την εσυ αν μπορεις να μου στελνει αλλα ποσα ευρω το χρονο,μονο και μονο για να πληρωνω τα βιβλια που τωρα το κρατος μου παρεχει,επειδη ο ενας παιρνει iPod,ο αλλος εχει γατο,κι εσυ μου μιλας για καναπεδες και αραχωβες.Και να μπορουσε θα το εκανε δηλαδή!Αλλα Ε Λ Ε Ο Σ!Ο καθενας κοιταει τη δικη του κατασταση και εχει αποψη για ολους!Επιμενετε να τα πληρωσετε?Ο δρομος ανοιχτος ειναι!!!Δεν καταλαβαινω ομως προς τι η απαξιωση στους υπολοιπους κι απο που κι ως που μιλατε για νοοτροπιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λοιπον αυτο που ειπε η sakura-chan και συμφωνησε ο maximus περι φροντιστηριων ειναι μια αποψη που συμφωνω και εγω........
πρωτα απο ολα αυτο τον θεσμο των φροντιστηρίων δυστυχως τον εχουμε δημιουργησει εμεις οι μαθητες... ετσι πως ειναι το συστημα παιδειας ο καθε μαθητης στις πανελληνιες γραφει αναλογα με τις γνωσεις που του εχει παρεχει το φροντιστήριο , το σχολειο (κατι λιγα δυστυχως) , ο κοπος του (ποσο διαβασε) ........ αν λοιπον παμε και κοψουμε το φροντηστιριο τι μενει? το σχολειο και ο κοπος του καθε μαθητη...... ωραια αυτη την στιγμη παμε ολοι και δινουμε με τα πρωτα κριτηρια και οι μαθητες που διαβαζαν ολο το χρονο γραφουνε καλα ..... αν παμε και γραψουμε ολοι παλι οι μαθητές χωρίς φροντιστήρια θα γράψουν καλά όσοι διάβαζαν .... και οκ το επίπεδο και αυτών που διάβαζαν αλλά και αυτών που δεν διάβαζαν λογικά θα πέσει άρα δεν θα γράψουν και οι μεν καλά και οι δε άρα
οι βάσεις πάνε και αυτές κάτω...... κάλως ή κακως λοιπόν το ένα πράγμα εξαρτάτε από το άλλο......οι μαθητές διαμορφώνουν τις βάσεις ....... αν γίνει αυτό μια φορά τότε ή το υπουργείο θα παρέχει μια καλύτερη παιδεία ή πολύ άπλα θα βάζουν ευκολότερα θέματα ....... δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει!!!!!!!!!!!!!!!
σορρυ που το ποστ ειναι λιγακι off-topic.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αλλά βλέπεις σ' αυτή τη χώρα η έννοια "φοιτητική ζωή" έχει γίνει συνώνυμο με το "μου βάζουν λεφτά οι γονείς μου, πηγαίνω όλο το χρόνο σε parties, Αράχωβα, Μύκονο και Χαλκιδική, διαβάζω μέσα στην εξεταστική κι ό,τι περάσω". Αναπαράγεται η φιλοσοφία που λένε φροντιστήρια και γονείς "διαβάστε τώρα {σ.σ. στη Γ' Λυκείου} και μετά θα κάαααααθεστε". Μην και μας ξεβολέψουν λίγο από τον καναπέ μας ...
αυτο δεν ξερω αν ειναι η πλειοψηφια ή η μειοψηφια, παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι ολοι οι φοιτητες ετσι. εχει να κανει με ο χαρακτηρα και φυσικα την παιδεια του καθενος που παιρνει κυριως απο το σπιτι αλλα και απο το σχολειο. δυστυχως ως ελληνες ειμαστε λαος του τεμπελιου και τα θελουμε ολα...στο πιατο και ετοιμα και φυσικα γι' αυτο μας εκμεταλλευονται. αν καποιος θελει απλα να περναει τα μαθηματα και να πηγαινει στις καφετεριες ειναι δικο του προβλημα. αν παλι θελει να καθεται μεχρι τα 30 του και να τον ταιζει η μαμα και ο μπαμπας, το ομοιον. μετα ομως να μην ερχεται και να ζηταει και τα ρεστα απο πανω. συγγνωμη αν ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα προσωπικα πιστευω πως δεν φταιει η δωρεαν διανομη βιβλιων που αν ξεραμε να την εκμεταλλευτουμε σωστα θα πηγαιναμε μπροστα, αλλα η νοοτροπια του...χαλαραααα. τα βιβλια κατ' εμε ειναι βασικο εφοδιο ενος φοιτητη γιατι περιλαμβανουν βασικα θεματα που αφορουν το μελλοντικο του επαγγελμα (αυτο τουλαχιστον ισχυει στη δικη μου περιπτωση). και επιπλεον παψτε να βλεπετε τα βιβλια σαν ενα μεσο παπαγαλιας. αν πραγματικα σας αρεσει αυτο που κανατε θα τα διαβαζατε αυτα που ειναι και εκτος υλης καποια στιγμη στη ζωη σας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top