Γενικό -  Ποια μαθήματα θεωρείτε περιττά;

katerinagian

Νεοφερμένος

Η katerinagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δία έχεις απόλυτο δίκιο.. Λυπάμαι που ακόμα και σήμερα υπάρχουν συνάδελφοι, όπως αυτόν που περιγράφεις.. Θέλω να πιστεύω ότι ανήκει σε μια μικρή μειοψηφία.. Σίγουρα τη μεγαλύτερη ευθύνη στην υποβάθμιση του μαθήματος την έχουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί. Που δεν ξέρουν τι είναι αυτό που πρέπει να διδάξουν.. Και το Υπ. Παιδείας που το δίνει ανάθεση σε ειδικότητες άσχετες, μόνο και μόνο για να τους δώσει ώρες....
ΥΓ1: Πιο ηλίθιο και ακαταλαβίστικο βιβλίο δεν υπάρχει!!
ΥΓ2: Σε όποιον μαθητή δεν παραδώσει εργασία , ο καθηγητής πρέπει να του βάλει μηδέν βαθμό γραπτό Ιουνίου. Τώρα για πες μου... Τι είναι καλύτερα, ένας αδιάφορος καθηγητής που βάζει 10, ή ένας αξιόλογος καθηγητής που βάζει μηδέν..;;;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αντιθετη γνωμη πιστευω αφου θασ πασ θετικητεχνολογικη γιατι να κατσεισ να διαβασεισ αρχαια και αλλεσ σχετικεσ βλακεις το ιδιο ισχυει για τα παιδια της θεωρητικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αντιθετη γνωμη πιστευω αφου θασ πασ θετικητεχνολογικη γιατι να κατσεισ να διαβασεισ αρχαια και αλλεσ σχετικεσ βλακεις το ιδιο ισχυει για τα παιδια της θεωρητικης
Μόνο που αρκετά παιδιά της θεωρητικής παίρνουν μαθηματικά γενικής στην Γ'.Οπότε,αν δεν έχεις βάσεις.. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια εγω εχω αντιθετη γνωμη πιστευω αφου θασ πασ θετικητεχνολογικη γιατι να κατσεισ να διαβασεισ αρχαια και αλλεσ σχετικεσ βλακεις το ιδιο ισχυει για τα παιδια της θεωρητικης
Δεν είναι λογική αυτή.
Πρέπει να έχουμε και κάποιες γενικές βάσεις/γνώσεις (θεωρητικά τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darth_Bunny

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα Θρησκευτικά με τη μορφή που παρουσιάζονται στην Α' Λυκείου πιστεύω πως είναι περιττά. Το βιβλίο είναι γραμμένο με άκρως υποκειμενικό τρόπο, με αποτέλεσμα το μάθημα να μοιάζει πιο πολύ με χριστιανική προπαγάνδα παρά με μάθημα που σκοπό έχει τη διεύρυνση των πνευματικών μας ορίζοντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
τα παιδια που παιρνουν μαθηματικα γενικης παιδεις στην γ λυκειου ειναι μετρημενα στα δαχτυλα τυ εχοσ χεριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τα παιδια που παιρνουν μαθηματικα γενικης παιδειας στην γ λυκειου ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου

Δεν ξέρω ποιος σου το είπε αυτό αλλά είναι πέρα για πέρα ψέμα. Κάτι τέτοια άκουγαν και κάτι φίλοι μου και τώρα χτυπούν το κεφάλι τους στον τοίχο γιατί τα κάνουν στο σχολείο και συνειδητοποιούν στη μέση της χρονιάς πόσο πανεύκολα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
τα παιδια που παιρνουν μαθηματικα γενικης παιδεις στην γ λυκειου ειναι μετρημενα στα δαχτυλα τυ εχοσ χεριου
Επειδή μάλλον έχεις λανθασμένη πληροφόρηση, να επίσημα στατιστικά για το πόσοι μαθητές διάλεξαν κάθε μάθημα γενικής παιδείας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πλήρως περιττά θεωρώ ότι είναι τα Θρησκευτικά. Αρκετή προπαγάνδα φάγαμε στο Γυμνάσιο, τώρα και στο Λύκειο; :mad:

Επιπλέον, στη μορφή που διδάσκεται, είναι περιττή και η Πληροφορική. Αν περιμένουμε μέχρι την Α' Λυκείου για να μάθουμε να χρησιμοποιούμε ένα PC, ζήτω που καήκαμε. Ας μας έκαναν τουλάχιστον καμιά Python μπας και μάθουμε τίποτα σοβαρό.

Περιττή είναι επίσης και η Λογοτεχνία. Κάποιος που δεν έκατσε μικρός να διαβάσει κάνα εξωσχολικό, δεν πρόκειται να το κάνει στα 16 του. Πόσο μάλλον αν προσπαθείς να του εμφυσήσεις την αγάπη προς τα βιβλία βάζοντάς τον να γράφει χαρακτηρισμούς προσώπων και να δίνει τίτλος σε "ενότητες" (πιο γελοίο πράγμα δεν ξανακούστηκε).

Ακόμη, έτσι όπως γίνεται, δεν βοηθάει σε τίποτα και το μάθημα (η διδασκαλία) της Τεχνολογίας. Κατανοώ ότι είναι χρήσιμο να μάθουμε το πώς θα δημοσιεύουμε ερευνητικές εργασίες στο μέλλον, αλλά αυτό δεν πετυχαίνεται με την αποστήθιση του υπερπλήρως άχρηστου βιβλίου μας. Καλύτερα να μας έβαζαν σε ένα εργαστήριο Πληροφορικής να κάνουμε στο σχολείο τις ερευνητικές εργασίες μας, υπό την επίβλεψη του καθηγητή της Τεχνολογίας, που θα είναι εκεί για ό,τι απορίες έχουμε. Γιατί αν περιμένουν να κάνουν οι μαθητές αξιόλογες εργασίες στα σπίτια τους, σώθηκαν.

Τέλος, καλό είναι να γίνει λίγο κράτει στα Αρχαία. Είπαμε ρε παιδιά, καλή η μελέτη της Γλώσσας μέσα από την ιστορία της, αλλά όχι και 6 ώρες τη βδομάδα. Τις φλέβες μας θα κόψουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Tα θρησκευτικα. Σε ολες τις ταξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Elen@!

Νεοφερμένος

Η !Elen@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο περιττό μάθημα στην Α'Λυκείου! Όλα πιστέυω ότι τα διδασκόμαστε για κάποιο σκοπό...
Βαρετά συμφωνω οτί υπάρχουν π.χ. το μάθημα Αρχές Οικονομίας όσο καλός και να ' ναι ένας καθηγητής (με αυτό το βιβλίο ειδικά) αυτο το μάθημα είναι πολύ δυσκολό να προσελκύσει τους μαθητές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θρησκευτικα!Ειμαστε η μονη ευρωπαικη χωρα που μαθαινει στους μαθητες τι εκανε ο ταδε αποστολος εκει πο πηγε και τι ειπε!Ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ μαθημα ουτε καν περιττο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το μόνο περιττό μάθημα προσωπικά θεωρώ πώς είναι τα Θρησκευτικά έτσι όπως είναι δομημένη η ύλη και το ίδιο το βιβλίο :/:
Νομίζω καλύτερα θα ήταν να το ονόμαζαν Θρησκείες του Κόσμου και να γινόταν μια ουσιαστική αναφορά σε διάφορες θρησκευτικές δοξασίες σε όλο τον κόσμο παρά να μαθαίνουμε τι γίνεται πριν και μετά από κάθε μυστήριο της εκκλησίας ;) Αλλά κομμάτι δύσκολο να εφαρμοσθεί αυτό στα ελληνικά δεδομένα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Το μόνο περιττό μάθημα προσωπικά θεωρώ πώς είναι τα Θρησκευτικά έτσι όπως είναι δομημένη η ύλη και το ίδιο το βιβλίο :/:
Νομίζω καλύτερα θα ήταν να το ονόμαζαν Θρησκείες του Κόσμου και να γινόταν μια ουσιαστική αναφορά σε διάφορες θρησκευτικές δοξασίες σε όλο τον κόσμο παρά να μαθαίνουμε τι γίνεται πριν και μετά από κάθε μυστήριο της εκκλησίας ;) Αλλά κομμάτι δύσκολο να εφαρμοσθεί αυτό στα ελληνικά δεδομένα :hmm:
Στη Β'λυκείου μαθαίνεις για τις διάφορες θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στη Β'λυκείου μαθαίνεις για τις διάφορες θρησκείες.

Επιτέλους, κάτι πιο ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Στη Β'λυκείου μαθαίνεις για τις διάφορες θρησκείες.

Αλήθεια; Να και κάτι ευχάριστο :P Κάπως αργά όμως δεδομένου ότι από την 3η δημοτικού κάνουμε Θρησκευτικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Βασικά,και την ιστορια την κανουμε επι 3 απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Βασικά,και την ιστορια την κανουμε επι 3 απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο.

Eδώ έχεις ένα δίκιο, αν και προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα η ιστορία, ειδικά η νεότερη και σύγχρονη ιστορία που κάνουμε 6η δημοτικού, 3η γυμνασίου και 3η λυκείου :clapup: :clapup: Προσωπική άποψη μου πάντα, άλλοι μπορεί να την μισούν και να λατρεύουν τα θρησκευτικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top