Εκμάθηση Αγγλικών σε Ενήλικες

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Έχω βαλθεί να μάθω αγγλικά στη μάνα μου(και στην αδερφή μου) με απώτερο σκοπό να σηκωθούμε να φύγουμε από εδώ και να πάμε Αυστραλία(μακάρι, αλλά δε θα με ακολουθήσει κανείς). Για αυτό είναι σημαντικό να μάθει η μητέρα μου αγγλικά. Απευθύνομαι κυρίως σε καθηγητές οι οποίοι λογικά θα ξέρουν. Θέλω να μου συστήσετε βιβλία(ΟΧΙ ακριβά:P) για εκμ΄θιση αγγλικών(όχι από την άλφαβητα). Θα είμαι (σίγουρα) κάτοχος του FCE σε μία εβδομάδα έτσι μπορώ να φέρω τη μητέρα μου σε ένα ίδιο επίπεδο... Επίσης, θέλω να μου επισημάνετε και τρόπο διδασκαλίας:P;)! Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων και μην ξεχνιόμαστε Καλό καλοκαίρι σε Όλους σας παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
FCE και να διδαξεις αγγλικα; Λιγο κουφο μου φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μη στο χαλάσω, αλλά έχεις υπ' όψιν ότι η Αυστραλία έχει αυστηρή πολιτική στο θέμα της μετανάστευσης;

Στο θέμα σου, δίδαξε τους τα ίδια βιβλία που έκανες και συ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
FCE και να διδαξεις αγγλικα; Λιγο κουφο μου φαινεται.

Σε καμιά δεκαετία κάτι θα ξέρουν :P

Το να διδάξεις μια γλώσσα σε ένα ενήλικα που πάντα χρησιμοποιούσε τη μητρική του, είναι πολύ δύσκολη διαδικασία. Εκτός από την εξαιρετική γνώση της γλώσσας, αναγκαία είναι η βασική παιδαγωγική κατάρτιση. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σε καμιά δεκαετία κάτι θα ξέρουν :P

Το να διδάξεις μια γλώσσα σε ένα ενήλικα που πάντα χρησιμοποιούσε τη μητρική του, είναι πολύ δύσκολη διαδικασία. Εκτός από την εξαιρετική γνώση της γλώσσας, αναγκαία είναι η βασική παιδαγωγική κατάρτιση. Καλή επιτυχία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Εντάξει κι εγώ πιστεύω πως με ένα FCE δεν μπόρεις να διδάξεις αλλά έστω τα βασικά νομίχω όυι μπορείς! Δε θα τη βάλω να δώσει κια εξετάσεις άλλωστε:P:P


Μη στο χαλάσω, αλλά έχεις υπ' όψιν ότι η Αυστραλία έχει αυστηρή πολιτική στο θέμα της μετανάστευσης;
Πίστεψε με τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Έχω βαλθεί να μάθω αγγλικά στη μάνα μου(και στην αδερφή μου) με απώτερο σκοπό να σηκωθούμε να φύγουμε από εδώ και να πάμε Αυστραλία(μακάρι, αλλά δε θα με ακολουθήσει κανείς). Για αυτό είναι σημαντικό να μάθει η μητέρα μου αγγλικά. Απευθύνομαι κυρίως σε καθηγητές οι οποίοι λογικά θα ξέρουν. Θέλω να μου συστήσετε βιβλία(ΟΧΙ ακριβά:P) για εκμ΄θιση αγγλικών(όχι από την άλφαβητα). Θα είμαι (σίγουρα) κάτοχος του FCE σε μία εβδομάδα έτσι μπορώ να φέρω τη μητέρα μου σε ένα ίδιο επίπεδο... Επίσης, θέλω να μου επισημάνετε και τρόπο διδασκαλίας:P;)! Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων και μην ξεχνιόμαστε Καλό καλοκαίρι σε Όλους σας παιδιά!

Κατά την γνώμη μου, δεν νομίζω να χρειάζεται να διδάξεις κάτι εσύ. Αν ο άλλος πάρει απόφαση να κάνει κάτι, βάλει έναν στόχο και έχει θέληση μπορεί. Ούτως ή άλλως η μητέρα σου είναι ενήλικας και έχει περισσότερο μυαλό για να διαβάσει από μόνη της. :P Βέβαια, είναι πιο δύσκολο να διαβάσει σε τέτοια ηλικία γιατί η ικανότητα στο να απομνημονεύει μειώνεται. :/:

Γραμματική:

Πρέπει να της δώσεις μια απλή γραμματική χωρίς πολλές λεπτομέρειες έτσι ώστε να μάθει τα βασικά, π.χ. τους χρόνους. Αν είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο της κατά προτίμηση στα ελληνικά. Θα πρέπει να μάθει την θεωρία και μετά για εξάσκηση να λύσει όλες τις ασκήσεις. Εδώ έχει περισσότερες ασκήσεις για εξάσκηση: https://www.sisopoulou.com/execC.html (έχει και τις απαντήσεις), εδώ έχει ασκήσεις με τους χρόνους: https://aglikapastras.com/2009/06/22/grammar-exercises-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/.

Λεξιλόγιο:

Για λεξιλόγιο, μπορείς να της δώσεις βιβλία που έκανες εσύ όταν ήσουν σε μικρότερο επίπεδο. Επίσης, εδώ έχει βασικές λέξεις, σχετικά με διάφορα θέματα: https://www.engoi.com/el/en/index.html

Αν και πιστεύω πως για να συνεννοηθεί κάποιος στα αγγλικά δεν χρειάζεται να ξέρει και φοβερά πράματα. Αν ξέρει κάποιες απλές φράσεις τότε μπορεί. Να ένα site: https://www.speakenglish.co.uk/phrases/?lang=el (μπορεί να ακούσει και την προφορά)



Εσύ μπορείς να την βοηθήσεις λύνοντας τις απορίες της. Όλα αυτά βέβαια είναι αν θες να μάθει γρήγορα αγγλικά σε επίπεδο έτσι ώστε να έχει την δυνατότητα να επικοινωνήσει με κάποιον. Αν θέλει να μάθει και περαιτέρω θα χρειαστεί πολύ περισσότερο καιρό. (αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου, δεν νομίζω να χρειάζεται να διδάξεις κάτι εσύ. Αν ο άλλος πάρει απόφαση να κάνει κάτι, βάλει έναν στόχο και έχει θέληση μπορεί. Ούτως ή άλλως η μητέρα σου είναι ενήλικας και έχει περισσότερο μυαλό για να διαβάσει από μόνη της. :P Βέβαια, είναι πιο δύσκολο να διαβάσει σε τέτοια ηλικία γιατί η ικανότητα στο να απομνημονεύει μειώνεται. :/:

Γραμματική:

Πρέπει να της δώσεις μια απλή γραμματική χωρίς πολλές λεπτομέρειες έτσι ώστε να μάθει τα βασικά, π.χ. τους χρόνους. Αν είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο της κατά προτίμηση στα ελληνικά. Θα πρέπει να μάθει την θεωρία και μετά για εξάσκηση να λύσει όλες τις ασκήσεις. Εδώ έχει περισσότερες ασκήσεις για εξάσκηση: https://www.sisopoulou.com/execC.html (έχει και τις απαντήσεις), εδώ έχει ασκήσεις με τους χρόνους: https://aglikapastras.com/2009/06/22/grammar-exercises-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/.

Λεξιλόγιο:

Για λεξιλόγιο, μπορείς να της δώσεις βιβλία που έκανες εσύ όταν ήσουν σε μικρότερο επίπεδο. Επίσης, εδώ έχει βασικές λέξεις, σχετικά με διάφορα θέματα: https://www.engoi.com/el/en/index.html

Αν και πιστεύω πως για να συνεννοηθεί κάποιος στα αγγλικά δεν χρειάζεται να ξέρει και φοβερά πράματα. Αν ξέρει κάποιες απλές φράσεις τότε μπορεί. Να ένα site: https://www.speakenglish.co.uk/phrases/?lang=el (μπορεί να ακούσει και την προφορά)



Εσύ μπορείς να την βοηθήσεις λύνοντας τις απορίες της. Όλα αυτά βέβαια είναι αν θες να μάθει γρήγορα αγγλικά σε επίπεδο έτσι ώστε να έχει την δυνατότητα να επικοινωνήσει με κάποιον. Αν θέλει να μάθει και περαιτέρω θα χρειαστεί πολύ περισσότερο καιρό. (αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο :D)

Σε υπερ-ευχαριστω! Οι συνδεσμοί σου θα μου φανούν πάρα πολύ χρήσιμοι! Και πάλι ευχαριστώ! ;) Thanks a lot!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivaki_pi

Νεοφερμένος

Η Βιβή Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι καθηγητρια αγγλικων. Ειμαι σχεδον καινουργια. Μου ζητησε καποιος ενηλικας να του μαθω απλα αγγλικα να μιλαει λιγο να περναει και η ωρα του κτλ. Δεν ξερω τι βιβλια να παρω εφοσον δεν ειναι προετοιμασια για καποιο πτυχιο και δεν ξερει πολλα πραγματα, δηλαδη σχεδον τιποτα! Θα εκτιμουσα οποιου μπορει να με βοηθησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γεια σας.Θα ήθελα να μου πείτε τι βιβλία να πάρω ώστε να διδάξω Αγγλικά σε ένα ενήλικο άτομο 21 χρονών ο οποίος δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με την Αγγλική γλώσσα.Εγώ έχω B2 στα αγγλικά αν και είχα προετοιμαστεί για Γ2 αλλά δεν το έδωσα.Θέλω να μου προτείνετε βιβλία με όλη την γραμματική και το λεξιλόγιο του Β2.Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιώ τα δικά μου βιβλία γιατί είναι πολύ παιδικά τα αρχικά,και δεν τα έχω όλα.

Ευχαριστώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ειμαι καθηγητρια αγγλικων. Ειμαι σχεδον καινουργια. Μου ζητησε καποιος ενηλικας να του μαθω απλα αγγλικα να μιλαει λιγο να περναει και η ωρα του κτλ. Δεν ξερω τι βιβλια να παρω εφοσον δεν ειναι προετοιμασια για καποιο πτυχιο και δεν ξερει πολλα πραγματα, δηλαδη σχεδον τιποτα! Θα εκτιμουσα οποιου μπορει να με βοηθησει!

Μπορείτε να κάνετε αυτά: https://grivas.gr/index.php?id=406 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scarface

Νεοφερμένος

Ο Scarface αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kαλησπερα παιδια, επειδη η μανα μου εχει βαλει σκοπο να μαθει αγγλικα(δεν ξερει πρακτικα τιποτα περαν των βασικων) αποφασισα να την βοηθησω κανοντας της μαθηματα 2 φορες την εβδομαδα και να τα πιασω ολα απο την αρχη(δλδ απο το ρημα του be). Εδω ειναι που χρειαζομαι την βοηθεια σας. Εχω ηδη proficiency του Μichigan και του Cambridge και γενικα διαθετω αριστη γνωση αγγλικων μπορω να πω. Δεν ξερω με τι βιβλια να την ξεκινησω. Εχω καποια παλια δικα μου αλλα οχι ολα π.χ. εχω coursebook, companion αλλα οχι γραμματικη. Θελω βιβλια για ενηλικες που να εχουν μια πληρη σειρα απο grammar, coursebook, workbook και Grammar.

Ευχαριστωω :)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 12-15 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πρέπει να είναι οπωσδήποτε σειρά;

Για γραμματική θα ξεκινούσα με Grammalysis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scarface

Νεοφερμένος

Ο Scarface αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οχι, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σειρα. Αν υπαρχει καποια καλη γραμματικη για αρχαριους και μια καλη σειρα για τα αλλα βεβαιως και θα το σκεφτω και θα το εξετασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η σειρά New English File (εκδ. OUP) θεωρείται καλή για ενήλικες, ρίξε της μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domantzore

Νεοφερμένος

Η domantzore αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους...!Είμαι φοιτήτρια Αγγλικής Φιλολογίας στο ΕΚΠΑ (δευτεροετής) και κάτοχος του Proficiency of Cambridge από το1998...!!Πρόσφατα μια φίλη 31 ετών μου ζήτησε να της κάνω ιδιαίτερα στα Αγγλικά ,γιατί ενώ έχει λίγες γνώσεις βασικές....δυσκολεύεται να μιλήσει κ να συντάξει πρόταση.Είχε προσπαθήσει προ 3ετίας να πάει σε Φροντιστήριο αλλά την έβαλαν σε τάξη με πιτσιρίκια...και τα παράτησε.Θέλω να την βοηθήσω,και πιστεύω οτι μπορώ,αλλά δεν ξέρω ποια βιβλία να επιλέξω....μπορείτε να με βοηθήσετε;Επίσης ποια γραμματική μου συστήνετε να της προτείνω γιατί αυτή που έμαθα εγώ είναι προπολεμικιά..!
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1a

Νεοφερμένος

Η alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος proficiency και έχω αναλάβει να διδάξω μια γυναίκα με λιγοστές γνώσεις αγγλικων.Ποια βιβλια θα μου προτείνατε για έναν ενήλικο αρχάριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top