Σπουδές Ελλάδα ή Αμερική

tasost

Νεοφερμένος

Ο tasost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Από την πρώτη γυμνασίου ήθελα να πάω σε πανεπιστήμιο της Αμερικής και φέτος πέρασα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο εκεί μετά από πολύχρονονη προσπάθεια με τα τεστ κτλ που απαιτούνταν. Οι γονείς μου, και ειδικά ο πατέρας μου, μου έλεγε πάντα να πάω ΑΣΟΕΕ(επειδή θέλω να κάνω οικονομικά) και μετά μεταπτυχιακό στην Αμερική. Τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να μείνω στην Ελλάδα και να δουλεύω παράλληλα σε κάποια επιχείρηση αφού θέλω ούτως ή άλλως μόλις τελειώσω τις σπουδές να δουλεύω στην Ελλάδα. Παρ'ολ'αυτά δεν έχω διαβάσει για τις Πανελλήνιες αφού είχα στο μυαλό μου μόνο την Αμερική. Οπότε είτε πάω Αμερική τον Σεπτέμβριο ή προετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες του χρόνου. Τι θα κάνατε στη θέση μου αν το οικονομικό θέμα δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Από την πρώτη γυμνασίου ήθελα να πάω σε πανεπιστήμιο της Αμερικής και φέτος πέρασα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο εκεί μετά από πολύχρονονη προσπάθεια με τα τεστ κτλ που απαιτούνταν. Οι γονείς μου, και ειδικά ο πατέρας μου, μου έλεγε πάντα να πάω ΑΣΟΕΕ(επειδή θέλω να κάνω οικονομικά) και μετά μεταπτυχιακό στην Αμερική. Τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να μείνω στην Ελλάδα και να δουλεύω παράλληλα σε κάποια επιχείρηση αφού θέλω ούτως ή άλλως μόλις τελειώσω τις σπουδές να δουλεύω στην Ελλάδα. Παρ'ολ'αυτά δεν έχω διαβάσει για της Πανελλήνιες αφού είχα στο μυαλό μου μόνο την Αμερική. Οπότε είτε πάω Αμερική τον Σεπτέμβριο ή προετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες του χρόνου. Τι θα κάνατε στη θέση μου αν το οικονομικό θέμα δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα;


Πηγαίνεις στις ΗΠΑ, τελειώνεις το προπτυχιακό σου και τις πρακτικές σου και βρίσκεις μία δουλειά.
Αν επιθυμείς και τότε να γυρίσεις στην Ελλάδα, γυρνάς.
Δε συγκρίνονται οι διασυνδέσεις και οι ευκαιρίες που δίδονται σε φοιτητές καλών πανεπιστημίων των ΗΠΑ με αυτές των φοιτητών του ΟΠΑ... :/
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιο πανεπιστήμιο μιλάμε και για πόσα δίδακτρα, όρους, κλπ;
 

tasost

Νεοφερμένος

Ο tasost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
New York University(NYU) χωρίς όρους(έχω δώσει οτιδήποτε τεστ χρειάζεται)
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίδακτρα όμως δε θα πρέπει να πληρώνεις; Κόστος ζωής + δίδακτρα δε θα βγαίνει κανένα 70αρι το χρόνο; Είναι μια επένδυση 250 χιλιάδων (δολαρίων) περίπου... Ή υπολογίζω κάτι λάθος;

Εσύ γιατί σκέφτεσαι να μην πας; Επειδή θες να γυρίσεις Ελλάδα; Αυτά τα λεφτά πάντως για να τα μαζέψεις στην Ελλάδα θα πάρει πολύ καιρό...
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες στην Αμερική , καθώς εκεί είναι ορισμένες απ τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις στον κόσμο και ως οικονομολόγος θα έχεις μεγαλύτερη ευκολία στην εύρεση εργασίας. Αν θες κάποια στιγμή να γυρίσεις στην Ελλάδα γύρνα αλλά θα σου συνιστούσα να τελειώσεις στην Αμερική τις σπουδές σου :).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Από την πρώτη γυμνασίου ήθελα να πάω σε πανεπιστήμιο της Αμερικής και φέτος πέρασα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο εκεί μετά από πολύχρονονη προσπάθεια με τα τεστ κτλ που απαιτούνταν. Οι γονείς μου, και ειδικά ο πατέρας μου, μου έλεγε πάντα να πάω ΑΣΟΕΕ(επειδή θέλω να κάνω οικονομικά) και μετά μεταπτυχιακό στην Αμερική. Τους τελευταίους μήνες έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να μείνω στην Ελλάδα και να δουλεύω παράλληλα σε κάποια επιχείρηση αφού θέλω ούτως ή άλλως μόλις τελειώσω τις σπουδές να δουλεύω στην Ελλάδα. Παρ'ολ'αυτά δεν έχω διαβάσει για τις Πανελλήνιες αφού είχα στο μυαλό μου μόνο την Αμερική. Οπότε είτε πάω Αμερική τον Σεπτέμβριο ή προετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες του χρόνου. Τι θα κάνατε στη θέση μου αν το οικονομικό θέμα δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα;

Θα σου πρότεινα και εγώ οπως και οι άλλοι φίλοι που απάντησαν στο post σου να πας Αμερική . Είναι ευκαιρία που πολλοί θα θέλανε,ελάχιστοι όμως την έχουν,μην την χαραμίσεις . Οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμείς μπορείς να γυρίσεις εδώ και σίγουρα με την εμπειρία που θα έχεις θα βρεις δουλειά . Δεν έχεις κάτι να μετανιώσεις όπως το βλέπω . Εδω δεν είναι οτι τα Ελληνικά πανεπιστήμια δεν μπορούν να σου προσφέρουν γνώσεις,είναι οτι έχει χαθεί το ενδιαφέρον να γίνουν πράγματα,και πως δηλαδή εφόσον...κατανοείς την κατάσταση της χώρας . Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και για το που θες να μείνεις διότι ένας επιτυχημένος οικονομολόγος σε μια οικονομικά αδύναμη . Θεωρώ όμως οτι θα αλλάξεις διότι θα έχεις μάθει αλλιώς εκεί,και απο τις 1000 επιλογές να πας στις 3 δεν είναι κατι που κάνεις εύκολα,όχι οταν έχεις δει οτι σε κάποιο άλλο μέρος του πλανήτη υπάρχουν 1000 .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top