Απορία για Δ.Π.Μ.Σ στην Οικονομική επιστήμη.

chrispolsci

Νεοφερμένος

Ο chrispolsci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ. Θα ήθελα τα φώτα όποιου κάνει ή έχει κάνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Το μεταπτυχιακό αυτό είναι στο ΠΑΜΑΚ και απ' όσο ξέρω έχει δύο ειδικεύσεις: 1)Οικονομική θεωρία και πολιτική (η συγκεκριμένη με ενδιαφέρει αποκλειστικά) και 2)Εφαρμοσμένη οικονομική και χρηματοοικονομική. Αρχικά, για την οικονομία της συζήτησης αποφοίτησα πριν λίγους μήνες από το τμήμα Πολιτικών Επιστημών στο ΑΠΘ και έχω κάνει μαθήματα οικονομικών, κυρίως δημόσια οικονομικά και οικονομικές θεωρίες, τόσο υποχρεωτικά όσο και επιλογής. Επίσης, έχω κάνει από μαθηματικά στατιστική και ποσοτικές μεθόδους, ωστόσο δεν είναι το φόρτε μου, κάθε άλλο θα έλεγα είμαι ολίγον τι στόκος σε ότι έχει να κάνει με μαθηματικά. Στην ουσία τώρα, αυτά τα αναφέρω καθώς στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν έχουν αναρτήσει λίστα των μαθημάτων, οπότε δεν γνωρίζω αν τα μαθήματα στην κατεύθυνση που με ενδιαφέρει είναι πιο θεωρητικά και λιγότερο καθαρά υπολογιστικά οικονομικά ή όχι, βλέπετε είναι 2000 ευρώ το κόστος οπότε θέλω να κάνω ένα πρόγραμμα που να μπορώ να διεκπεραιώσω. Στην δεύτερη κατεύθυνση είναι φως φανάρι ότι πρόκειται για "σκληρά οικονομικά" οπότε δεν τολμώ καν να ρωτήσω. Όποιος γνωρίζει τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών για την ειδίκευση της Οικονομικής θεωρίας και πολιτικής ας με διαφωτίσει κι εμένα και δεύτερον την ειδίκευση την διαλέγεις με το που γίνεις δεκτός στο μεταπτυχιακό ή ξεκινάνε όλοι από πιο γενικά και στην πορεία επιλέγουν.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με την μακροσκελή ανάρτηση, αναμένω τα φώτα σας!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top