Dalf C2

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα,
σκέφτομαι να δώσω το συγκεκριμένο πτυχίο.Τα γαλλικά μου είναι πολύ καλά αλλά έχω θέμα με το ακουστικό,τι μου προτείνετε?κάποιο βιβλίο ίσως?

Δεδομένου ότι για το εν λόγω επίπεδο δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη,μπορείς να ακούς RFI και να βλέπεις TV5 Monde,όπως ειπώθηκε παραπάνω,καθώς και να ψάχνεις στο youtube για διάφορα βίντεο πάνω σε θέματα της επικαιρότητας.Ψάξε για εκπομπές και ντοκιμαντέρ πάνω σε θέματα που σε απασχολούν και που θα μπορούσαν να πέσουν στο compréhension orale (πχ πρόσφυγες,εκμετάλλευση ζώων,κτλ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Παιδιά, γεια σας!

Θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας....έδωσα φέτος delf b2 και πρέπει να αποφασίσω μέσα σε αυτές τις μέρες αν θα συνεχίσω για dalf c2 ή όχι!
Να πω ότι αν συνεχίσω, δε θα δώσω c1 αλλά κατευθείαν c2.

Εσείς τι θα προτείνατε, λαμβάνοντας υπόψη τη χρησιμότητα του πτυχίου, τη δυσκολία του κλπ?

je vous remercie d' avance! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Λοιπον κοιτα επειδη και εγω θα δωσω dalf c2 σου λεω να το κανεις.
Μπορεις να βρεις δουλεια στην Γαλλια η σε γαλλικη πολυεθνικη(carrefour peugeot airbus κ.τ.λ)
Επισης μπορεις να σπουδασεις η να διδαξεις σε Γαλλικο πανεπιστημιο
Σκεψου σοβαρα ειναι πολυ χρησιμο, τα γαλλικα ειναι πιο ευκολα απο τα αγγλικα αρα δεν θα εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να δουλέψεις στην Γαλλία, ναι θα μπορείς. Να διδάσκεις σε πανεπιστήμιο μόνο με το DALF είναι πολύ δύσκολο. Εδώ εμείς που αποφοιτούμε από την γαλλική φιλολογία και είναι πολυ δύσκολο χωρίς μεταπτυχιακό και διδακτορικό να αποκτήσουμε τέτοια θέση.
Όσον αφορά την χρησιμότητα του πτυχίου, θα συμφωνήσω. Να το δώσεις γιατί θα σου ανοίξει αρκετές πόρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Ναι το ξερω αν ομως δεν εχεις ουτε το c2 τοτε ειναι αδυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ απλά και η κοπέλα δεν δικευκρινίζει ότι το θέλει για το εξωτερικό το πτυχίο, γιατί πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τον λόγο για τον οποίο θέλουμε ένα πτυχίο. Πάντως, σε κάθε πρίπτωση και από προσωπική εμπειρία, το συγκεκριμένο πτυχίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Οντως!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν σκέφτομαι ακόμη δουλειές στο εξωτερικό κλπ, αν και δεν είμαι αρνητική.

Πιο πολύ σκέφτομαι αν είναι χρήσιμο το dalf για μεταπτυχιακά σε γαλλόφωνες χώρες, ή αν αρκεί και μόνο το delf b2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν σκέφτομαι ακόμη δουλειές στο εξωτερικό κλπ, αν και δεν είμαι αρνητική.

Πιο πολύ σκέφτομαι αν είναι χρήσιμο το dalf για μεταπτυχιακά σε γαλλόφωνες χώρες, ή αν αρκεί και μόνο το delf b2.


Εγώ ετοιμάζομαι να φύγω για μεταπτυχιακό στην Γαλλία και σε συμβουλεύω να το δώσεις γιατι είναι απαραίτητο. Συνήθως ζητάνε επίπεδο C1, αλλά αν έχεις το ανώτερο πτυχίο θα σε προτιμήσουν σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ ετοιμάζομαι να φύγω για μεταπτυχιακό στην Γαλλία και σε συμβουλεύω να το δώσεις γιατι είναι απαραίτητο. Συνήθως ζητάνε επίπεδο C1, αλλά αν έχεις το ανώτερο πτυχίο θα σε προτιμήσουν σίγουρα.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μεταπτυχιακό σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Καλη επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μεταπτυχιακό σου! :)


Σ'ευχαριστώ πολύ, καλη επιτυχία και σε σένα.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν σκέφτομαι ακόμη δουλειές στο εξωτερικό κλπ, αν και δεν είμαι αρνητική.

Πιο πολύ σκέφτομαι αν είναι χρήσιμο το dalf για μεταπτυχιακά σε γαλλόφωνες χώρες, ή αν αρκεί και μόνο το delf b2.

Αν δεν ανήκεις στις ανθρωπιστικές επιστήμες, το Β2 συνήθως αρκεί. Αλλά αν έχεις τον χρόνο, το χρήμα και τη διάθεση, καλό είναι να συνεχίσεις, γιατί το Β2 δύσκολα θα σε καλύψει πρακτικά στις ανάγκες των μαθημάτων μεταπτυχιακού επιπέδου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Αν δεν ανήκεις στις ανθρωπιστικές επιστήμες, το Β2 συνήθως αρκεί. Αλλά αν έχεις τον χρόνο, το χρήμα και τη διάθεση, καλό είναι να συνεχίσεις, γιατί το Β2 δύσκολα θα σε καλύψει πρακτικά στις ανάγκες των μαθημάτων μεταπτυχιακού επιπέδου. :)

Στις ανθρωπιστικές ανήκω, ευχαριστώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Miss Marple δώσε το πτυχίο αυτό σίγουρα γιατί θα έχεις και επιπρόσθετα οφέλη σε υποτροφία τηε γαλλικής κυβέρνησης αν ενδιαφέρεσαι να κανεις μεταπτυχιακό στην Γαλλία στο μέλλον ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
κάποιος που έχει δώσει dalf c2 και θα είχε την ευγενή καλοσύνη να μου λύσει 2-3 αποριούλες για την comprehension et production orale? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top