Προσωπική μελέτη για GMAT - IELTS

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι σκορ πήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Listening: 9.0
Reading: 9.0
Writing: 8.0
Speaking: 8.5
Overall: 8.5
Τα έχω και στο άλλο thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι πήρες αυτά τα σκορ με απλότητα στο writing και κάνοντας εξάσκηση με online games. Δεν υπάρχει περίπτωση. Τώρα αν άλλοι σε πιστεύουν, καλή τους τύχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Listening: 9.0
Reading: 9.0
Writing: 8.0
Speaking: 8.5
Overall: 8.5
Τα έχω και στο άλλο thread

Αγαπητή Ράνια θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.Κι εγώ ακολουθώ τις πρακτικές που λες (εκτός από τα games) από προσωπική ευχαρίστηση.΄Εχω πάρει και Proficiency πριν από κάποια χρόνια αλλά παρά το καλό μου επίπεδο δεν θα επιχειρούσα να δώσω εξετάσεις χωρίς να έχω κάνει κάποια μαθήματα. Δεν εννοώ πολλά μαθήματα που θα απαιτούνταν για κάποιον που είναι σε χαμηλότερο επίπεδο αλλά 4-5 μαθήματα με μια έμπειρη καθηγήτρια θα τα έκανα μετά την προσωπική μου μελέτη. Για να "μαζέψω" αυτά που διάβασα μόνη μου και για να βεβαιωθώ ότι είμαι έτοιμη. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Θέλω να καταλήξω ότι καλύτερο είναι να κάνει ο καθένας αυτό που αισθάνεται ότι θα τον οδηγήσει στην επιτυχία. Ο δικός μου τρόπος μπορεί να είναι άχρηστος για κάποιον άλλον όπως και το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ένα άτομο που πέρασε επιτυχώς από την προετοιμασία για CPE στο παρελθόν κι από εκεί κι ύστερα δεν σταμάτησε ποτέ να εμπλουτίζει τις γνώσεις του, μπορεί να πιάσει τα σκορ αυτά χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία. Απλά οι περισσότεροι δεν έχουν αυτό το επίπεδο. Άτομα που έχουν μόνο lower κι έμειναν στάσιμοι εκεί ή όσοι παίρνουν κουτσά-στραβά το proficiency (τουλάχιστον του ECPE, CPE δεν άκουσα ποτέ να δίνει κανείς που να μην "το 'χει" λίγο και με την γλώσσα), προφανώς και χωρίς προετοιμασία θα κινηθούν στο 6-6,5 overall. Όσοι έχουν lower μετά βίας δεν φτάνουν ούτε για πλάκα 6,5 overall.

Τώρα το ποιος μπορεί, ποιος δεν μπορεί κ.τ.λ., ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. Θεωρώντας πως IELTS δίνουμε σε μια ηλικία που δεν είμαστε πιτσιρίκια αφού χρειάζεται είτε για BA είτε για MA (κυρίως), θέλω να ελπίζω πως ξέρουμε μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Εντάξει, ναι, άμα έχεις CPE δίνεις και χωρίς online games :P

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε ECPE.

Η προσωπική μελέτη είναι αρκετή όταν έχεις ήδη το επίπεδο των αγγλικών. Αν δεν έχεις το επίπεδο, χρειάζεσαι εξωτερική βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Το speaking μπορείς να το εξασκήσεις εύκολα αν παίζεις online games :P

Με καμια χριστοπαναγια δεν χτιζεις speaking skills μεσω online games. Θα μπορουσαμε να το πουμε για leadership ή αποδοτικη επικοινωνια, αλλα δεν προκειται να μαθεις αγγλικα ετσι γιατι ο μεσος παιχτης δεν εχει και τοσο καλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Ήθελα να ρωτησω το εξης: Οσοι διαβασατε μονοι σας για IELTS, πώς ακριβώς διαβάσατε? Εγω δουλεύω με το offcial guide αλλα ειναι 400 σελιδες και εχω πελαγωσει. Να παω κατευθειαν σε practice tests ή να κάνω καποιες ασκησεις απτα αρχικα κεφαλαια για εξασκηση?

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Kαποιος παιδια? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εγώ απλά *πήρα* ένα βιβλίο και έκανα τα τεστ του (8 σύνολικα), τα Speaking βέβαια τα δούλευα με καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Φίλε Dreamweaver παρατήρησα πως το Integrated Reasoning 5th edition του Manhattan Prep που εχω, γραφτηκε πριν εισαχθει το Integrated Reasoning στο τεστ. Θεωρείς πως η 6η εκδοση θα εχει σημαντικες διαφορες ώστε να αξιζει να την προμηθευτω? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Ήθελα να ρωτησω το εξης: Οσοι διαβασατε μονοι σας για IELTS, πώς ακριβώς διαβάσατε? Εγω δουλεύω με το offcial guide αλλα ειναι 400 σελιδες και εχω πελαγωσει. Να παω κατευθειαν σε practice tests ή να κάνω καποιες ασκησεις απτα αρχικα κεφαλαια για εξασκηση?
Το Official Guide παίζει να είναι το πιο άκυρο βιβλίο της αγοράς στο επιπεδο της προετοιμασίας. Είναι πάρα πολύ άσχημα δομημένο, έχει υπερβολικά πολύ υλικό, είναι δυσνόητο και δύσχρηστο. Δεν ξέρω ποιος στο πρότεινε, πάντως η συμβουλή μου είναι παράτα τα αρχικά κεφάλαια και κάνε μόνο τα τεστ στο πίσω μέρος. Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Φίλε Dreamweaver παρατήρησα πως το Integrated Reasoning 5th edition του Manhattan Prep που εχω, γραφτηκε πριν εισαχθει το Integrated Reasoning στο τεστ. Θεωρείς πως η 6η εκδοση θα εχει σημαντικες διαφορες ώστε να αξιζει να την προμηθευτω? Ευχαριστώ!

Μου πηρε 2 λεπτα να το γκουγκλαρω και να το βρω. Θελω να σε βοηθησω, αλλα υπαρχουν και πραγματα που μπορεις να κανεις και μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τι διαολο, τι ειχα πιει και εψαχνα τοση ωρα κι εσυ το βρηκες σε 2 λεπτα :D?

Σιγουρα βρηκες την 6η εκδοση? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

sonia so

Νεοφερμένος

Η sonia so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχω και γω μια ερωτηση
Τελειωνω το 2ο ετος στα παιδαγωγικα και ενδιαφερομαι κυριως να εργαστω αργοτερα στο εξωτερικο π.χ Αγγλια /Σουηδια /Γερμανια ως δασκαλα ειναι προτιμοτερο να παρω το CPE ή να τελειωσω τη σχολη ,να κανω καποιο μεταπτυχιακο εδω μαλλον ή ακομα και εξω (δεν ξερω ακομα) και να παρω τοτε το TOEFL/IELTS π.χ;
Γιατι απο οσο ξερω τα τελευταια πτυχια εχουν διαρκεια μονο 2 χρονια αλλα αναγνωριζονται παντου ενω το CPE εχει πιο περιορισμενη αναγνωρισιμοτητα
Τι μου προτεινετε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εχω και γω μια ερωτηση
Τελειωνω το 2ο ετος στα παιδαγωγικα και ενδιαφερομαι κυριως να εργαστω αργοτερα στο εξωτερικο π.χ Αγγλια /Σουηδια /Γερμανια ως δασκαλα ειναι προτιμοτερο να παρω το CPE ή να τελειωσω τη σχολη ,να κανω καποιο μεταπτυχιακο εδω μαλλον ή ακομα και εξω (δεν ξερω ακομα) και να παρω τοτε το TOEFL/IELTS π.χ;
Γιατι απο οσο ξερω τα τελευταια πτυχια εχουν διαρκεια μονο 2 χρονια αλλα αναγνωριζονται παντου ενω το CPE εχει πιο περιορισμενη αναγνωρισιμοτητα
Τι μου προτεινετε; :)

Αρχικά να τελειώσεις την σχολή σου και μετά να κάνεις, αν το θέλεις φυσικά, ένα μεταπτυχιακό. Aπό προσωπική εμπειρία σου λέω ότι το CPE δεν θα σου το αναγνωρίσουν στο εξωτερικό αν δεν είναι κι αυτό της τελευταίας διετίας, οπότε πάλι θα αναγκαστείς να δώσεις IELTS. Είναι εύκολη η εξέταση, με προσωπικό διάβασμα, θα καταφέρεις να πιάσεις ένα αξιοπρεπές σκορ (6-7). Αν για δική σου γνώση και επιμόφωση θέλεις να δώσεις CPE τώρα, εννοείται να το κάνεις, αλλά σίγουρα σε 4/5 χρόνια, θα σου ζητήσουν IELTS είτε σε δουλειά είτε σε μεταπτυχιακό με την πρόφαση ότι το proficiency που έχεις είναι παλιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia so

Νεοφερμένος

Η sonia so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω
Οποτε καλυτερα να αφησω το ielts για αργοτερα
Επισης μια φιλη μου λεει πως εχει το Camla
που ειναι ενα proficiency cambridge και michigan συνδυασμος
Και οτι ειναι διεθνως αναγνωρισμενο και χωρις ημερομηνια ληξης...μαλλον θα το ψαξω κ αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
camla ειναι ο φορεας, ecpe ειναι η πιστοποιηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top