Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια,εχω μια ερωτηση ,επειδη σπουδαζω και θα ηθελα να αρχίσω δουλεια εκει που δουλευα περσει σε ενα καφε αλλα αυτη τη περιοδο 4ωρες μονο.Το ερωτημα μου ειναι το εξης ,επερνα 700ευρω τις 28 μερες(δλδ 3 με 4 ρεπο το μηνα)Τωρα που θα ξεκινησω 4ωρες μονο τα ρεπο πως διαμορφωνονται ? αυξανονται ,μειωνονται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
28 μέρες 8ωρο; Αυτό δεν παίζει να'ναι νόμιμο, εκτός κι αν κατάλαβα κάτι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
28 μέρες 8ωρο; Αυτό δεν παίζει να'ναι νόμιμο, εκτός κι αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Γιατι ποσο ειναι το νομιμο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω ενα διλημμα, ειμαι φοιτητης και λογο του οτι περασα στην πολη μου μενω με τους γονεις μου.Το διλημμα που εχω ειναι το εξης εχω βρει μια δουλεια οπου τα χρηματα τα περνω μισα στην τραπεζα και τα αλλα μισα στο χερι ,απ την μια θελω οτι χρηματα βγαζω αυτο το καιρο που θα μενω με τους γονεις μου να τα κανω φουλ αποταμιευση ενω απ την αλλη σκεφομαι μηπως τους δινω αυτα που παιρνω στο χερι (χρηματα )διοτι με αυτους ζω και εκεινοι μου δινουν τα χρηματα για την σχολη κλπ.
Ποια η γνωμη σας ??
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια εχω ενα διλημμα, ειμαι φοιτητης και λογο του οτι περασα στην πολη μου μενω με τους γονεις μου.Το διλημμα που εχω ειναι το εξης εχω βρει μια δουλεια οπου τα χρηματα τα περνω μισα στην τραπεζα και τα αλλα μισα στο χερι ,απ την μια θελω οτι χρηματα βγαζω αυτο το καιρο που θα μενω με τους γονεις μου να τα κανω φουλ αποταμιευση ενω απ την αλλη σκεφομαι μηπως τους δινω αυτα που παιρνω στο χερι (χρηματα )διοτι με αυτους ζω και εκεινοι μου δινουν τα χρηματα για την σχολη κλπ.
Ποια η γνωμη σας ??


Πιστεύω ότι αν οι γονείς σου δεν έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ οικονομικό πρόβλημα, δεν πρόκειται να δεχτούν τα χρήματά σου ακόμα κι αν τους τα προσφέρεις. Μπορείς βέβαια να τους ρωτήσεις απλά και μόνο για να είσαι ήσυχος με τη συνείδησή σου αλλά δεν νομίζω ότι θα δεχτούν. Ακολούθησε λοιπόν το πλάνο σου για αποταμίευση επειδή όταν ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και βρεις μια καλύτερη δουλειά ή αναβαθμιστείς σ΄αυτήν που είσαι τώρα, πιθανότατα θα αποφασίσεις να μείνεις μόνος σου και τότε δεν θα μπορείς να το κάνεις τόσο εύκολα!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν οι γονείς σου δεν έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ οικονομικό πρόβλημα, δεν πρόκειται να δεχτούν τα χρήματά σου ακόμα κι αν τους τα προσφέρεις. Μπορείς βέβαια να τους ρωτήσεις απλά και μόνο για να είσαι ήσυχος με τη συνείδησή σου αλλά δεν νομίζω ότι θα δεχτούν. Ακολούθησε λοιπόν το πλάνο σου για αποταμίευση επειδή όταν ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και βρεις μια καλύτερη δουλειά ή αναβαθμιστείς σ΄αυτήν που είσαι τώρα, πιθανότατα θα αποφασίσεις να μείνεις μόνος σου και τότε δεν θα μπορείς να το κάνεις τόσο εύκολα!
Ευχαριστω για την γνωμη σου
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή είμαι σε ψιλοαντίστοιχη φάση, θα σου πρότεινα μία ενδιάμεση λύση. Το να δίνεις τα μισά λεφτά που βγάζεις είναι υπερβολικό εφόσον δεν τους επιβαρύνεις ιδιαίτερα οικονομικά (δεδομένου του ότι μένεις με αυτούς, τρως το φαγητό που έχει στο σπίτι κλπ..) Θα μπορούσες να αναλάβεις ένα μικροέξοδο τύπου το νερό, για να νιώθεις ότι συμβάλεις στο σπίτι αλλά να μη σου φεύγει και ο μισός μισθός. Και μετά εντάξει, να τους κερνάς πού και πού κανένα καφεδάκι/σινεμά/θέατρο/γουατέβερ.
Θα το εκτιμήσουν και οι ίδιοι και σίγουρα δεν θα θέλουν να τους δίνεις παραπάνω εάν δεν έχετε τρελό οικονομικό θέμα. Όταν με το καλό βρεις καλή δουλειά και έχεις ένα περίσσευμα, θα μπορείς να αρχίσεις να τους το "ξεπληρώνεις".
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν οι γονείς σου δεν έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ οικονομικό πρόβλημα, δεν πρόκειται να δεχτούν τα χρήματά σου ακόμα κι αν τους τα προσφέρεις.

Έχω αυτό το πρόβλημα τώρα, θα επιστρέψω με κάποια λεφτά πίσω και θέλω να τα αφήσω σπίτι αλλά ξέρω σχεδόν σίγουρα δε θα τα δεχτούν.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω αυτό το πρόβλημα τώρα, θα επιστρέψω με κάποια λεφτά πίσω και θέλω να τα αφήσω σπίτι αλλά ξέρω σχεδόν σίγουρα δε θα τα δεχτούν.

Αν έχεις αδέλφια, συνεννοήσου να τα δώσεις σε αυτά. :P
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω αυτό το πρόβλημα τώρα, θα επιστρέψω με κάποια λεφτά πίσω και θέλω να τα αφήσω σπίτι αλλά ξέρω σχεδόν σίγουρα δε θα τα δεχτούν.

Αν δεν τα δεχτούν, τότε να μην τους τα δώσεις (μπορείς να τα αποταμιεύσεις για τυχόν περιόδους "ισχνών αγελάδων" στο μέλλον). Ο σκοπός είναι να τους κάνεις να αισθανθούν καλύτερα και όχι χειρότερα. Ούτε για να τα δώσεις στα αδέλφια συμφωνώ. Νομίζω ότι μόνο και μόνο που θα το προτείνεις και με μικροπαροχές όπως αναφέρει παραπάνω η αγαπητή olivi@, ο σκοπός σου θα έχει επιτευχθεί! Οι γονείς την αναγνώριση των θυσιών τους επιδιώκουν και όχι τις υλικές παροχές (εκτός βέβαια αν, όπως είπα παραπάνω, υπάρχει τεράστια οικονομική ανάγκη).
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν δεν τα δεχτούν, τότε να μην τους τα δώσεις (μπορείς να τα αποταμιεύσεις για τυχόν περιόδους "ισχνών αγελάδων" στο μέλλον). Ο σκοπός είναι να τους κάνεις να αισθανθούν καλύτερα και όχι χειρότερα. Ούτε για να τα δώσεις στα αδέλφια συμφωνώ. Νομίζω ότι μόνο και μόνο που θα το προτείνεις και με μικροπαροχές όπως αναφέρει παραπάνω η αγαπητή olivi@, ο σκοπός σου θα έχει επιτευχθεί! Οι γονείς την αναγνώριση των θυσιών τους επιδιώκουν και όχι τις υλικές παροχές (εκτός βέβαια αν, όπως είπα παραπάνω, υπάρχει τεράστια οικονομική ανάγκη).


Αυτη τη στιγμη εχω περισσότερα χρήματα από ότι έχουν αυτοί, θα ήθελα να πάρουν τουλάχιστον αυτά που είχα σκοπό να τους δώσω αλλά η μάνα μου δε δέχτηκε ούτε 100 ευρώ που της πήγα τα χριστούγεννα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αισθανθώ άσχημα, από μόνος μου θα τα δώσω, δεν μου τα ζητάνε αυτοί ούτε για αστείο, μάλιστα με είχε ρωτήσει πρόσφατα η μάνα μου αν χρειάζομαι κάποια.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη τη στιγμη εχω περισσότερα χρήματα από ότι έχουν αυτοί, θα ήθελα να πάρουν τουλάχιστον αυτά που είχα σκοπό να τους δώσω αλλά η μάνα μου δε δέχτηκε ούτε 100 ευρώ που της πήγα τα χριστούγεννα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αισθανθώ άσχημα, από μόνος μου θα τα δώσω, δεν μου τα ζητάνε αυτοί ούτε για αστείο, μάλιστα με είχε ρωτήσει πρόσφατα η μάνα μου αν χρειάζομαι κάποια.

΄Αλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες! Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου!
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να τους το προτείνεις αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν θα δεχτούν! Αν δεν δεχτούν, μην επιμείνεις!
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να δώσεις λεφτά στο χέρι και ειλικρινά δε φαντάζομαι γονιό -αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα- να τα δέχεται για κανένα λόγο. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τους πάρεις χρήσιμα πράγαμτα για το σπίτι/ζωή, πχ κανα κλιματιστικό ξέρω γω ή ότι άλλο θα τους είναι χρήσιμο και στο μπάτζετ σου.
Νομίζω ένα γαμάτο αντίστοιχο δώρο είναι αυτά τα ρομποτάκια που σκουπίζουν και σφουγγαρίζουν το πάτωμα!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Εγώ πιστεύω πως με μια part time δουλειά κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό αλλά πολύ κουραστικό. Η άριστη επίδοση βέβαια δεν εξαρτάται μόνο από το διάβασμα αλλά και από το Πώς "πιάνεις" τα μαθήματα.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως με μια part time δουλειά κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό αλλά πολύ κουραστικό. Η άριστη επίδοση βέβαια δεν εξαρτάται μόνο από το διάβασμα αλλά και από το Πώς "πιάνεις" τα μαθήματα.


Μάλιστα. Κρίνεις ότι με προσωπικό διάβασμα η άριστη επίδοση είναι δυνατή;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να απευθύνω το ακόλουθο ερώτημα σε όλους εσάς: Είναι εφικτό να συνδυαστεί η παρακολούθηση της σχολής και η άριστη επίδοση στα μαθήματα με μία δουλειά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Εξαρτάται πρώτα απ'όλα απ'το είδος της δουλειάς (αν μιλάμε για σταθερά 4ωρα ξερω'γω, εύκολα) και από το τι είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις. Αλλά γενικά, αν αρχίσεις συνειδητοποιημένα, γίνεται ναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top