Ιδιαίτερα μαθήματα απο πρωτοετή σε παιδιά μικροτερα της Γ γυμνασιου

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να αναφερθώ σε μια προσωπική επιθυμία.Νιώθω την ανάγκη να ασχοληθώ με την παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων.Ειμαι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.Θεωρείτε σωστό να παραδίδω ιδιαίτερα σε μαθητές ηλικίας μικρότερης τον 14 ετών;Μου αρέσει πολύ η διδασκλία και μετα το πτυχίο θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτο.Σε ποια μαθήματα πιστεύετε θα ειμαι ικανός να παρέχω τις γνώσεις μου;Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να αναφερθώ σε μια προσωπική επιθυμία.Νιώθω την ανάγκη να ασχοληθώ με την παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων.Ειμαι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.Θεωρείτε σωστό να παραδίδω ιδιαίτερα σε μαθητές ηλικίας μικρότερης τον 14 ετών;Μου αρέσει πολύ η διδασκλία και μετα το πτυχίο θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτο.Σε ποια μαθήματα πιστεύετε θα ειμαι ικανός να παρέχω τις γνώσεις μου;Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Παλιότερα είχα άλλη άποψη περί αυτού αλλά νομίζω οτι είναι μια χαρά πλέον . Θα ήταν προτιμότερο να περίμενες μέχρι το 2ο-3ο έτος,αλλά εαν νιώθεις έτοιμος νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα . Τώρα τι μαθήματα θα μπορούσες να διδάξεις δεν γνωρίζω ,διότι δεν είμαι στον χώρο σου, αλλά απο προσωπικής εμπειρίας μπορώ να σου πω να επιλέξεις σαν γενικό κανόνα κάτι που γνωρίζεις σε επαρκή βαθμό(δηλαδή ξέρεις τα όσα θα παραδώσεις + κάποια ακόμα έξτρα πάνω σε αυτό) και είσαι εξαιρετικά καλός σε αυτό. Κάτι που ξέρεις και μπορείς να ασχοληθείς με φαινομενικά σχεδόν μηδενική προσπάθεια .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εμάς πάντως ακόμα και στο γυμνάσιο, μιλάω για το επίσημο σχολικό πρόγραμμα, Γεωγραφία μας έκανε η μαθηματικός και επίσης εντός των γυμνασιακών μου χρόνων, Γεωγραφία μας είχε κάνει και η καθηγήτρια της Οικιακής Οικονομίας (αν λεγόταν έτσι το μάθημα). Επίσης επαγγελματικό προσανατολισμό ο Γυμναστής στο λύκειο και η Αγγλικού στο Γυμνάσιο! :P

Νομίζω ότι κάποια μαθήματα μπορεί να τα διδάξει μια χαρά φοιτητής (και συμβαίνει ήδη στον τομέα των ιδιαίτερων), όπως Μαθηματικά, Οικιακή Οικονομία, Γεωγραφία. Τώρα για τα φιλολογικά δεν ξέρω, τα θεωρώ πιο δύσκολα, αλλά μιλάμε πάντα για Β' Γυμνασίου και κάτω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εμάς πάντως ακόμα και στο γυμνάσιο, μιλάω για το επίσημο σχολικό πρόγραμμα, Γεωγραφία μας έκανε η μαθηματικός και επίσης εντός των γυμνασιακών μου χρόνων, Γεωγραφία μας είχε κάνει και η καθηγήτρια της Οικιακής Οικονομίας (αν λεγόταν έτσι το μάθημα). Επίσης επαγγελματικό προσανατολισμό ο Γυμναστής στο λύκειο και η Αγγλικού στο Γυμνάσιο! :P

Νομίζω ότι κάποια μαθήματα μπορεί να τα διδάξει μια χαρά φοιτητής (και συμβαίνει ήδη στον τομέα των ιδιαίτερων), όπως Μαθηματικά, Οικιακή Οικονομία, Γεωγραφία. Τώρα για τα φιλολογικά δεν ξέρω, τα θεωρώ πιο δύσκολα, αλλά μιλάμε πάντα για Β' Γυμνασίου και κάτω.

Εμάς σε μια φάση έκανε στο γυμνάσιο βιολογία ο μαθηματικός,περιττό να πω πόσο αποτυχημένο πείραμα :hehe: .
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγώ σκεφτομαι για μαθηματικά γεωγραφία και οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω το παιδί .Με ενδιαφέρει η ενισχυτική εκμάθηση του παιδιού και όχι τόσο να αναπτυχθεί σε ένα συγκεκριμένο μάθημα.Ειναι εφικτό ;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ σκεφτομαι για μαθηματικά γεωγραφία και οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω το παιδί .Με ενδιαφέρει η ενισχυτική εκμάθηση του παιδιού και όχι τόσο να αναπτυχθεί σε ένα συγκεκριμένο μάθημα.Ειναι εφικτό ;


δηλαδή σε ενδιαφέρει να το διαβάζεις το παιδί; αν θες κάτι τέτοιο γίνεται. εγώ βέβαια αν ήθελα το παιδί μου να μάθει κάτι, δεν θα το πήγαινα σε πρωτοετή φοιτητή. μην το πάρεις προσωπικά αλλά υπάρχει τέτοια προσφορά καθηγητών σε όλα τα μαθήματα που δεν είναι δύσκολο να βρεις κάποιον πολύ περισσότερο έμπειρο σε προσιτή τιμή.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς! Έτσι σιγά σιγά θα αποκτήσεις και εμπειρία! Βάλε αγγελίες! Κ εγώ έχω τελειώσει Θεολογία και έχω κάνει σε μαθητή γυμνασίου ιστορία και αρχαία!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Στα ιδιαίτερα είναι πολύ σημαντική η δικτύωση. Δηλαδή κάνεις σε ένα παιδάκι, μετά η μαμά του σε προτείνει σε φίλους - συμμαθητές του κτλ. Υπάρχουν άτομα που κάνουν ιδιαίτερα που κυριολεκτικά απορρίπτουν δουλειές επειδή έχουν συμπληρώσει το πρόγραμμα ωρών που μπορούν - τους ενδιαφέρει να δουλέψουν. :)
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στα ιδιαίτερα είναι πολύ σημαντική η δικτύωση. Δηλαδή κάνεις σε ένα παιδάκι, μετά η μαμά του σε προτείνει σε φίλους - συμμαθητές του κτλ. Υπάρχουν άτομα που κάνουν ιδιαίτερα που κυριολεκτικά απορρίπτουν δουλειές επειδή έχουν συμπληρώσει το πρόγραμμα ωρών που μπορούν - τους ενδιαφέρει να δουλέψουν. :)


Το έχω σκεφτεί αυτό ,και το έχω πάει λίγο πιο πέρα σε φάση πακέτα τιμών που να συμφέρει τους γονείς χωρίς να έχει ιδιαίτερη επίπτωση σε εμένα λόγω της αύξησης των ιδιαίτερων.Ειναι εν μέρη το χρήμα ένας παράγοντας για αυτή τη δουλειά ,αλλά ο κυριότερος είναι η αγάπη πο υ εγώ για τα παιδιά και η ανάγκη για να μεταδώσω γνώση .Εαν γνωρίζετε κάποιον/κάποια που θέλει ιδιαίτερο παρακαλώ να μου το πείτε (εφόσον είστε Θεσσαλονίκη ) Ευχαριστω πολύ παιδιά !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top