Αξίζει το Minor

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι απλή;

Αξίζει, και γενικότερα είναι ισχυρό χαρτί, ένα Minor από το Deree;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
Με τι major; Θα γραφτείς στο Deree μόνο για minor;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Κανένας δεν πρόκειται να δει ένα minor και να το λάβει σοβαρά υπόψιν, ουσιαστικά αυτό το κάνεις για σένα αν θες να αποκτήσεις γνώσεις για ένα πεδίο πλην του βασικού σου.

Και σε πολλές ελληνικές σχολές ουσιαστικά μπορείς να επιλέξεις "minor", π.χ στην ΑΣΟΕΕ μπορείς να πάρεις πολλά μαθήματα από άλλα τμήματα.

Αλλά ως χαρτί όχι, δεν είναι κάτι ισχυρό, βασικό είναι παντελώς άχρηστο ως τυπική ισχύ.
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με major στην Διοίκηση Επιχειρήσεων αξίζει να κανεις minor στο Human Resources?

Αν ναι, έχεις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης στον τομέα αυτό?

Απαντήσεις από ατομα που έχουν κάνει minor ευπροσδεκτες!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Ευθυμος

Νεοφερμένος

Ο Ευθυμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι απόφοιτος Κοινωνιολογίας και ψάχνομαι για το επόμενο βήμα του μάστερ. Το πρόβλημα είναι πως ένα απ' τα μάστερ που ψάχνω, μου ζητάει τουλάχιστον 40 ECTS από μαθήματα που δεν έχω διδαχτεί προπτυχιακά + 20 από μαθήματα που -τυγχάνει να- έχω διδαχτεί προπτυχιακά. Το μεταπτυχιακό έχει σχέση με Επιχειρηματικότητα και Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη και είναι στο εξωτερικό.
Τελευταία έχω ακούσει από γνωστούς να καλύψω αυτό το κενό των μαθημάτων μέσα από κάποιο minor στο Deree. Όμως τα minors απ' ό,τι βλέπω συγκεντρώνουν γύρω στις 20 Credit Hours (έτσι τα ονομάζουν στο Deree) που, δεν ξέρω καν εαν τα Credit Hours του Deree αναγνωρίζονται ως ισοδύναμα των ECTS. Οπότε υπολείπονται άλλες 20 Πιστωτικές μονάδες θεωρητικά, ακόμη και αν κάνω αυτό το minor.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις κάποιου εμπειρότερου, αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό, καθώς και αν οι μονάδες ενός minor στο Deree αναγνωρίζονται από πανεπιστήμια εξωτερικού.
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι απόφοιτος Κοινωνιολογίας και ψάχνομαι για το επόμενο βήμα του μάστερ. Το πρόβλημα είναι πως ένα απ' τα μάστερ που ψάχνω, μου ζητάει τουλάχιστον 40 ECTS από μαθήματα που δεν έχω διδαχτεί προπτυχιακά + 20 από μαθήματα που -τυγχάνει να- έχω διδαχτεί προπτυχιακά. Το μεταπτυχιακό έχει σχέση με Επιχειρηματικότητα και Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη και είναι στο εξωτερικό.
Τελευταία έχω ακούσει από γνωστούς να καλύψω αυτό το κενό των μαθημάτων μέσα από κάποιο minor στο Deree. Όμως τα minors απ' ό,τι βλέπω συγκεντρώνουν γύρω στις 20 Credit Hours (έτσι τα ονομάζουν στο Deree) που, δεν ξέρω καν εαν τα Credit Hours του Deree αναγνωρίζονται ως ισοδύναμα των ECTS. Οπότε υπολείπονται άλλες 20 Πιστωτικές μονάδες θεωρητικά, ακόμη και αν κάνω αυτό το minor.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις κάποιου εμπειρότερου, αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό, καθώς και αν οι μονάδες ενός minor στο Deree αναγνωρίζονται από πανεπιστήμια εξωτερικού.

Από όσο είχα δει στα student handbooks του Deree 3 credit hours ισοδυναμούν με 7.5 ECTS, οπότε για παράδειγμα ένα minor 18 credit hours στο Deree είναι ισοδύναμο με 45 ECTS
 

Ευθυμος

Νεοφερμένος

Ο Ευθυμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από όσο είχα δει στα student handbooks του Deree 3 credit hours ισοδυναμούν με 7.5 ECTS, οπότε για παράδειγμα ένα minor 18 credit hours στο Deree είναι ισοδύναμο με 45 ECTS
Σε ευχαριστώ πολύ! θα το ψάξω κι εγώ αυτό που λες! Αν το βρω θα το ποστάρω κι εδώ να υπάρχει :)
 

Ευθυμος

Νεοφερμένος

Ο Ευθυμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σελ. 16 του λινκ που πόσταρε ο Δημήτρης
The Deree US program requires that students complete 121 US credits towards a bachelor’s degree. The Open University validated programs require that students complete 360 UK credits toward an honors bachelor’s award specified in the relevant curricula (one US credit = five UK credits.) These 360 credits correspond to a total of 24 courses which are evenly distributed in three levels 4, 5 and 6 (each comprises 8 courses.) Although direct comparisons are difficult to make between UK or US credits and European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS), broadly and at any given level, 15 UK credits or 3 US credits would be equivalent to 7.5 ECTS credits.

Τα μαθήματά τους γενικά βλέπω πιάνουν το λιγότερο 3 US credits το καθένα, άρα 7,5 ECTS το λιγότερο αντίστοιχα. Ωστόσο, με μια αναζήτηση που έκανα βρήκα ότι η αναλογία ECTS προς US Credits είναι 2:1, άρα 3 US Credits=6 ECTS. Μπέρδεμα... μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσω με τα πανεπιστήμια να δω ποια εκδοχή δέχονται.
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σελ. 16 του λινκ που πόσταρε ο Δημήτρης

Τα μαθήματά τους γενικά βλέπω πιάνουν το λιγότερο 3 US credits το καθένα, άρα 7,5 ECTS το λιγότερο αντίστοιχα. Ωστόσο, με μια αναζήτηση που έκανα βρήκα ότι η αναλογία ECTS προς US Credits είναι 2:1, άρα 3 US Credits=6 ECTS. Μπέρδεμα... μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσω με τα πανεπιστήμια να δω ποια εκδοχή δέχονται.

Αν πάρεις μια απάντηση για το τι ισχύει τελικά ενημέρωσε μας κι εμάς γιατί κι εγώ σκέφτομαι στο μέλλον με το καλό να κάνω κάποιο minor
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να επιλέξετε κάποια μαθήματα από το Τμήμα ως ελεύθερης επιλογής με τη λογική κάποιου minor. Προσωπικά μέτρησε στην επαγγελματική μου επιλογή και μάλιστα στο εξωτερικό εφόσον τονίστηκε με σαφή τρόπο. Δεν είναι απαραίτητο να πετάξετε λεφτά σε κάποια ιδιωτική σχολή. Σημασία έχει να ενημερωθείτε κατά πόσο κάποια μαθήματα ελεύθερης επιλογής που προσφέρει το Τμήμα, εμπίπτουν σε μια συγκεκριμένη επιστήμη και εκεί μετά είναι θέμα βιογραφικής παρουσίασης. Κανείς δεν θα κοιτάξει μετά από χρόνια ποιο μάθημα πήρατε. Σημασία έχει πως θα πλασάρετε τον εαυτό σας με επιστημονική σαφήνεια.

Παράδειγμα:

κύριος άξονας -> σπουδές Χημείας
βασική κατεύθυνση -> Ανόργανη Χημεία
minor -> Oινολογία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top