Χημικό vs Φυσικοθεραπεία

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Μιας και σε λίγες μόλις μέρες λήγει η προθεσμία κατάθεσης των μηχανογραφικών, θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τις δύο αυτές σχολές... Τα προγράμματα και των δύο είναι φανταστικά και δεν μπορώ να διαλέξω κάτι απ' τα δύο. Έχετε κάποια ιδέα ως προς τα υπέρ και τα κατά (και μέσα στη σχολή, αλλά, κυρίως, ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση κλπ). Να σημειώσω ότι θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η έρευνα, αλλά εξίσου και η θεραπεία ασθενών:wall:
 

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εγώ όντας Χημικός μπορώ να σου δώσω μόνο την προσωπική μου εμπειρία απο το Χημικο.
Ως άνθρωπος που πάντα με ενθουσίαζε ο κόσμος της επιστήμης και την ανακάλυψης η Χημεία με τον αυστηρά πειραματικό της χαρακτήρα με κέρδισε. Η σχολη (το ΕΚΠΑ) στην οποία φόιτησα και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου δεν μπορώ να πω μου προσέφερε πολλά μαθήματα και εμπειρίες.
Από άποψη μαθημάτων εχει μια τεράστια γκάμα σε όλο το εύρος των χημειών (π.χ Ανόργανη, Αναλυτική, Οργανική , Βιομηχανική κλπ). Τα εργαστήρια ειναι πολυ ενδιαφέροντα και σε ασκουν ουσιαστικα στα εκάστοτε αντικείμενα. Άμα σου αρέσει η hands-on experience τοτε η τριβή με το εργαστήριο ειναι αυτο που θα σου άρεσε.

Τώρα στα δύσκολα, η αποκατάσταση στην Ελλάδα ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Πολλή προσφορά και απειροελάχιστη ζήτηση. Άσε που αν κανεις και MSc, PhD εισαι και overqualified αρα δεν τους κανεις ετσι κι αλλιως. Πολυ μιζέρια δυστυχως αλλά ετσι ειναι.
Αυτή ειναι η ταπεινή μου άποψη και εμπειρία. Μπορεί καποιος αλλος να τα εχει καλύτερα να στα πει.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για τη φυσικοθεραπεία όμως η χημεία έχει άπειρες διεξόδους και δεν νμζ να ισχύει το ίδιο και με την πρώτη. Για αυτό θα σου πρότεινα το χημικό
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!! Όποιος άλλος γνωρίζει κάτι, ας γράψει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top